• Zegarki marki Seiko
  • Zegarki marki Frederique Constant
  • Zegarki marki Atlantic
  • Zegarki marki Orient
  • Zegarki marki Rado
  • Zegarki marki Certina
  • Zegarki marki Tissot
  • Zegarki marki Vostok Europe
  • Zegarki marki Ball
  • Zegarki marki Oris
  • Zegarki marki Błonie
  • Zegarki marki Prim
  • Zegarki marki G-SHOCK
  • Zegarki marki Michel Herbelin
  • Zegarki marki Luminox
  • Zegarki marki Aerowatch
  • Zegarki marki Perrelet
  • Zegarki marki Alpina
  • Zegarki marki Omega
  • Zegarki marki Orient Star
  • Zegarki marki Davosa
  • Zegarki marki Roamer
  • Zegarki marki Citizen
  • Zegarki marki Montblanc
  • Zegarki marki Bulova
  • Zegarki marki Grand Seiko
  • Zegarki marki Junghans
  • Zegarki marki Epos
  • Zegarki marki Aviator Swiss Made

Ball Engineer Hydrocarbon EOD. „Natychmiastowy sukces, lub kompletna porażka”


Wiele zegarków poświęcono formacjom lotniczym, poszczególnym samolotom, zawodom, klubom sportowym, czy żołnierzom z poszczególnych jednostek bojowych. Nowość zaprezentowana przez Balla jest pierwszym zegarkiem na świecie stworzonym specjalnie dla United States Navy Explosive Ordnance Disposal (w skrócie EOD). Jest to specjalna formacja amerykańskiej marynarki wojennej odpowiedzialnej za bezpieczną neutralizacje materiałów wybuchowych pozostałych na polach bitewnych. Jej początki sięgają roku 1941, kiedy to Stany Zjednoczone włączyły się oficjalnie do II wojny światowej. Ich nieoficjalnym mottem jest lekko ironiczne sformułowanie: „Natychmiastowy sukces, lub kompletna porażka”.

Co ciekawe, działalność jednostki nie ogranicza się tylko do mórz i oceanów, jej członkowie operują także na lądzie, mimo, że formalnie podlegają oni pod marynarkę.

Ball Engineer Hydrocarbon EOD

Ball Engineer Hydrocarbon EOD

Marka Ball zawsze była dumna ze swojego amerykańskiego pochodzenia, a jego historia jest również ściśle powiązana z procesem industrializacji całego kraju za pomocą kolei.

To ich zegarki pozwalały maszynistom oraz zawiadowcom poszczególnych stacji kolejowych na precyzyjny odczyt czasu, a co za tym idzie uniknięciu wielu katastrof komunikacyjnych z dużą liczbą ofiar. Nie dziwne więc, że jeśli nadarzyła się okazja opracowania zegarka dla tak specjalnej, a jednocześnie relatywnie nieznanej (i mało destrukcyjnej) jednostki, to firma wykorzystywała sytuację chcąc uhonorować tych dzielnych ludzi.

Systemy SpringSEIL i SpringLOCK

Zegarek nosi pełną nazwę Engineer Hydrocarbon EOD. Jego numer referencyjny to DM3200A-S1C-BK.

To model, którego koperta mierzy 42 mm średnicy bez koronki, a wykonana została z tytanu.

Ball Engineer Hydrocarbon EOD

Ball Engineer Hydrocarbon EOD

Ball Engineer Hydrocarbon EOD

Dzięki zastosowaniu najnowszego, specjalnie przeprojektowanego mechanizmu antywstrząsowego SpringSEIL, oraz zastosowaniu kolejnego systemu SpringLOCK zegarek  ten jest dużo bardziej odporny na niesprzyjające warunki i trudne sytuacje podczas użytkowania.

SpringSEAL zabezpiecza i chroni regulator balansowy w sytuacji, gdy zegarek dozna uderzenia, zapewniając, że nie będzie trzeba go ponownie ustawiać. Drugi system o nazwie SpringLOCK zmniejsza natomiast wpływ wstrząsu na sprężynę balansową w przypadku uderzenia o 66% w porównaniu ze standardem certyfikacji zegarków mechanicznych w Szwajcarii, ograniczając jednocześnie rozwijanie się zwojów, odkształcenie lub pęknięcie sprężyny balansowej – jednej z najbardziej wrażliwych części zegarka mechanicznego.

Ball Engineer Hydrocarbon EOD

Ball Engineer Hydrocarbon EOD

Pierścień elastomerowy, w który również wyposażono ten model (owinięto go wokół tarczy i mechanizmu), pozwala na bezszkodowy upadek zegarka z wysokości do 10 metrów. A jest to zegarek mechaniczny, to warto w tym momencie podkreślić. Sam elastomer jest materiałem jednocześnie bardzo wytrzymałym, jak i rozciągliwym, a dodatkowo odpornym na działania promieni UV zawartych w świetle słonecznym.

Dzięki specjalnej konstrukcji Engineer Hydrocarbon EOD jest również w stanie wytrzymać wstrząsy do 50,000Gs, a także oprzeć się oddziaływaniu pól magnetycznych do 80,000A/m.

Warto zobaczyć krótkie wideo, które ukazuje wspomniane systemy:
 


Jak w każdym zegarku z linii Engineer Hydrocarbon, również w tym modelu koronka ma specjalnie zaprojektowane zabezpieczenie, z blokadą znajdującą się przy koronce.

Tryt i tarcza z mumetalu

Cyferblat zegarka utrzymano w ciemnej tonacji, przełamywanej za pomocą indeksów wykonanych z pałeczek wypełnionych trytem - jest to jeden z symboli rozpoznawczych Balla. Tryt ma tę przewagę nad standardowymi substancjami świecącymi, że nie wymaga naświetlania; świeci się niezmiernie, co może być przydatne w ekstremalnych warunkach.

Na tarczy znajdziemy trzy ogromne cyfry rzymskie: 12.,6.,9. wykonane z łączonych pałeczek, podłużne pojedyncze indeksy godzinowe w postaci samotnych zbiorniczków i pomniejsze, malowane indeksy minutowe. Na masywnych wskazówkach również znalazły miejsce pałeczki z trytem. Łącznie, na całej tarczy zegarka znajdziemy ich aż 28 sztuk.

Ball Engineer Hydrocarbon EOD

Ball Engineer Hydrocarbon EOD

Ball Engineer Hydrocarbon EOD

Wskazówka sekundowa pomalowana została na kontrastowy, czerwony kolor.

Przy godzinie trzeciej umieszczono okienko daty z białą podkładką i lupą ułatwiając w ten sposób odczyt. Poza tym znalazło się także miejsce na standardowy dla firmy napis „Official Standard”, oraz informację o roku założenia (1891). Poniżej zamieszczono informacje o ochronie magnetycznej i wodoszczelności do 300 metrów.

Warto także wspomnieć, że tarcza zegarka wykonana została z mumetalu, czyli stopu o wysokiej przenikalności magnetycznej. Mumetal jest stopem niklu, żelaza, miedzi i molibdenu, charakteryzuje się bardzo wysoką przenikalnością magnetyczną, która to umożliwia przyciąganie i odpychanie ładunków statycznych lub linie pola magnetycznego o niskiej częstotliwości, gdy inne metody tłumienia ich negatywnego wpływu są relatywnie nieskuteczne.

Ball Engineer Hydrocarbon EOD

Ball Engineer Hydrocarbon EOD

Przed uszkodzeniem tarczę chroni szkło szafirowe z naniesioną powłoką antyrefleksyjną.

Luneta koperty jest szczotkowana, z wyrytą na niej dokładną podziałką do nurkowania. Pierwsze dwadzieścia minut ma czerwoną czcionkę. Podziałka także świeci w ciemnościach.

Mniejszej temperatura zamarzania

Pomimo amerykańskich konotacji, zegarki Balla są produkowane w Szwajcarii.

Mechanizm z certyfikatem COSC, ukryty pod pełnym deklem z wygrawerowanym logo jednostki EOD, to konstrukcja o oznaczeniu RR1101-CSL, na bazie Eta 2892A2 z automatycznym naciągiem sprężyny. Nasmarowany został specjalnym olejem o mniejszej temperaturze zamarzania, dzięki czemu zegarek może być wykorzystywany w temperaturach otoczenia od -45 do 80 stopni Celsjusza. Klasa wodoszczelności to wspomniane już 300m.

Ball Engineer Hydrocarbon EOD

Ball Engineer Hydrocarbon EOD

Cały zegarek bez wątpienia sprawia „solidne”, choć może nieco toporne wrażenie.

Mija ono jednak po docenieniu najnowszych rozwiązań technicznych zastosowanych w tym modelu, dzięki którym szwajcarski producent może chwalić się, że jest to najbardziej odporny i wytrzymały zegarek mechaniczny na świecie.

Ball Engineer Hydrocarbon EOD – dostępność i cena

Bransoleta Ball Engineer Hydrocarbon EOD składa się z pełnych ogniw wykonanych również z tytanu, co znacząco zmniejsza wagę zegarka, a zwiększa komfort użytkownika.

Cena Ball Engineer Hydrocarbon EOD to około 18 000 złotych.

Szukasz informacji o nowościach marki Ball i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Ball.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Longines Spirit Flyback. Sportowy c...
Longines Spirit Flyback. Sportowy c...
19.12.2023
Nowy Roamer R-Line GMT - wszechstro...
Nowy Roamer R-Line GMT - wszechstro...
21.12.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco