• Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Alpina

W oczekiwaniu na rekord. Grupa VRG, właściciel W. Kruk, chce skorzystać na końcówce roku


Powrót do kategorii

Po pierwszych trzech kwartałach 2022 roku odzieżowo – jubilerska grupa VRG wypracowała zysk netto w wys. 45,6 mln zł, co oznacza wzrost o 72 proc. w skali roku. Grupa liczy, że ostatnie tygodnie będą dla niej bardzo udane, w czym ma pomóc przedświąteczny szczyt sprzedaży oraz mistrzostwa świata w piłce nożnej.

Po trzech kwartałach 2022 roku grupa VRG wypracowała zysk netto w wys. 45,6 mln zł, co oznacza wzrost o 72 proc. w skali roku. Przychody grupy sięgnęły 905 mln zł, czyli o 25,5 proc. niż rok wcześniej. Sprzedaż grupy w samym trzecim kwartale 2022 r. wyniosła 319,4 mln zł, co oznacza wzrost o 4,7 proc. w porównaniu z trzecim kwartałem 2021 r., co było wynikiem odbicia w sprzedaży stacjonarnej.

W trzecim kwartale 2022 r. przychody segmentu odzieżowego spadły o 1,1 proc. w skali roku, osiągając 166,7 mln zł.

Z kolei przychody segmentu jubilerskiego wyniosły 152,7 mln zł, co oznacza wzrost o 11,9 proc. rok do roku. Wzrost udziału segmentu jubilerskiego wzrósł z 44,7 proc. w trzecim kwartale 2021 do 47,8 proc. w trzecim kwartale 2022 r.

W oczekiwaniu na rekord. Grupa VRG, właściciel W. Kruk, chce skorzystać na końcówce roku
Wykres 1: przychody W. Kruk 9M 2021 vs 9M 2022

W oczekiwaniu na rekord. Grupa VRG, właściciel W. Kruk, chce skorzystać na końcówce roku
Wykres 2: struktura przychodów W. Kruk Q3 2021 vs Q3 2022

W samym trzecim kwartale 2022 r. spółka uzyskała zysk netto na poziomie 9,2 mln zł i zanotowała rosnące dynamiki sprzedaży w każdym miesiącu, pomimo ochłodzenia nastrojów konsumenckich.

Czwarty kwartał ma być bardzo dobry

Zarząd grupy patrzy optymistycznie na czwarty kwartał 2022, liczy też na dalsze wzrosty sprzedaży w obu segmentach - czyli jubilerskim i odzieżowym - w 2023 roku.

- Mając na uwadze otoczenie gospodarcze, braliśmy pod uwagę scenariusz hamowania sprzedaży jesienią. Latem zdecydowaliśmy się na głęboką wyprzedaż kosztem realizowanej marży w segmencie odzieżowym, aby uniknąć obciążenia zapasami w okresie zapowiadanego spadku koniunktury. We wrześniu, ani w październiku nie pojawiły się oznaki znaczącego obniżenia popytu. Grupa utrzymała pozytywną dynamikę sprzedaży i zanotowała zysk netto – podkreśla Janusz Płocica, prezes zarządu VRG

Na czwarty kwartał 2022 r. marki należące do segmentu odzieżowego grupy VRG przygotowały specjalne oferty sezonowe i okazjonalne. Dodatkowo Vistula, w partnerstwie z Polskim Związkiem Piłki Nożnej (PZPN), wprowadziła do oferty kolekcję specjalną związaną z mistrzostwami świata w Katarze. Marka, która jest oficjalnym krawcem reprezentacji, stworzyła strój formalny dla polskiego zespołu. W związku z tym wydarzeniem w salonach i sklepie online pojawiła się specjalna linia produktów.

W oczekiwaniu na rekord. Grupa VRG, właściciel W. Kruk, chce skorzystać na końcówce roku

Z kolei W.Kruk, dla którego grudzień jest historycznie miesiącem rekordowych w skali roku obrotów, zaoferuje klientom szeroką gamę biżuterii złotej i srebrnej. Klienci marki znajdą w salonach i e-sklepie m.in. asortyment z kolekcji ambasadorskiej Longplay, stworzonej przez Natalię Kukulską i Michała Dąbrówkę, pierwszą w historii autorską kolekcję biżuterii Lunapark oraz rozszerzoną ofertą zegarków z różnych poziomów cenowych.

Za nami bardzo mocne 9 miesięcy. Teraz całą naszą uwagę skupiamy na czwartym, tradycyjnie najlepszym dla nas kwartale. Przygotowaliśmy atrakcyjną ofertę dla klientów, a nasza sieć jest przygotowana na wzmożony ruch – podkreśla Janusz Płocica.

Przy okazji publikacji wyników za trzeci kwartał spółka podtrzymała wcześniej zapowiadane na ten rok cele, którymi są utrzymanie dwucyfrowych wzrostów sprzedaży, poprawa marży brutto w oparciu o efektywną politykę rabatową, wzrost marży operacyjnej, lepsze wyniki r/r Grupy Kapitałowej oraz zachowanie bezpiecznej sytuacji płynnościowej.

W. Kruk: duży wzrost sprzedaży w salonach, spadek w internecie

W. Kruk to jeden z największych w Polsce sprzedawców zegarków, w jego ofercie są produkty takich marek jak Rolex, Patek Philippe (jedyny dystrybutor w Polsce), Cartier, Jaeger-LeCoultre, Hublot, Panerai, Chopard, Omega, Tudor, Tag Heuer, Longines, Rado, Tissot, Certina i wiele innych.

W oczekiwaniu na rekord. Grupa VRG, właściciel W. Kruk, chce skorzystać na końcówce roku

Oferta jubilerska obejmuje biżuterię srebrną i złotą, brylanty, kamienie szlachetne oraz autorskie kolekcje. W. Kruk oferuje również perfumy i kolekcję akcesoriów pod własnym logo: skórzane torebki, jedwabne chusty oraz dodatki skórzane.

Pierwsze trzy kwartały 2022 r. to rozwój marki W.Kruk. W tym okresie liczba sklepów wzrosła o 9 i na koniec września wynosiła ona 152 (rok wcześniej było 143). Na koniec trzeciego kwartału 2022 marka posiadała 25 salonów franczyzowych, o 4 więcej niż rok wcześniej.

W okresie pierwszych 9 miesięcy 2022 r. przychody detaliczne marki W. Kruk wyniosły 428,9 mln zł., rosnąc o 32,8 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku 2021, kiedy wyniosły one 323,1 mln zł.

Salony marki wygenerowały 373,7 mln zł przychodów, co oznacza 36,3 proc. wzrostu rok do roku a przychody z franczyzy wyniosły 28,4 mln zł, co oznacza wzrost o 60,9 proc. r/r. Udział franczyzy w przychodach wyniósł 6,6 proc. w porównaniu do 5,5 proc. w okresie pierwszych trzech kwartałów 2021 r.

W oczekiwaniu na rekord. Grupa VRG, właściciel W. Kruk, chce skorzystać na końcówce roku
Wykres 3: sieć sprzedaży marki W. Kruk

Warto odnotować, że przychody ze sprzedaży internetowej w okresie pierwszych trzech kwartałów 2022 r. wyniosły 26,7 mln zł, co oznacza spadek o 14,2 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego. Udział internetu w sprzedaży wyniósł 6,2 proc. w porównaniu do 9,6 proc. rok wcześniej.

W trzecim kwartale 2022 r. zegarki odpowiadały za 45 proc. wielkości sprzedaży W. Kruk, poziom ten jest zbliżony do wielkości z trzeciego kwartału 2021 r., kiedy zegarki odpowiadały zza 44 proc. sprzedaży sieci.

W roku 2023 ma być jeszcze lepiej

Przy okazji publikacji wyników za trzeci kwartał zarząd spółki przedstawił cele na 2023 rok. Zapowiada uzyskanie lepszych wyników rok do roku, kontynuację wzrostu w obu segmentach, wzrost marży brutto w warunkach wysokiej inflacji oraz zachowanie bezpiecznej sytuacji finansowej.

– Naszą główną ambicją i założeniem na 2022 rok, ale i rok kolejny, jest uzyskanie lepszych wyników rok do roku oraz kontynuacja wzrostu przychodów w obu segmentach. Niepewna sytuacja rynkowa wymaga od nas ciągłego monitorowania wyników sprzedażowych i marżowych wszystkich marek. W zależności od okoliczności zarząd będzie elastycznie dostosowywał działania do sytuacji rynkowej – podkreśla Janusz Płocica

Na 2023 rok VRG zapowiedziało również dalsze inwestycje w rozwój sieci sprzedaży stacjonarnej. Grupa planuje dalsze wprowadzanie do sieci zmienionych konceptów salonów w markach Vistula i Wólczanka, operujących na większych powierzchniach i umożliwiających atrakcyjną ekspozycję coraz szerszego asortymentu marek. W segmencie jubilerskim otwierane będą nowe lokalizacje dla salonów własnych i franczyzowych.

W przyszłym roku powierzchnia handlowa całej Grupy powinna wzrosnąć o ok. 4 proc. r/r.

W ramach realizacji strategii omnichannel spółka zwiększa możliwości realizowania dostaw i zwrotów (włącznie z dostawą ekspresową) oraz rozwija funkcjonalności stron i aplikacji sprzedażowych poprzez wprowadzenie bardziej intuicyjnych i narzędzi. Spółka pracuje także nad programowaniem własnych rozwiązań, umożliwiających interaktywne dopasowanie rozmiarów w e-sklepach marek. Kontynuowana będzie również współpraca z Zalando.

Planowane na 2023 rok wydatki inwestycyjne Grupy VRG to ok. 42 mln zł.

Polecamy także: dwucyfrowe wzrosty grupy VRG, właściciela W. Kruk, dają optymizm, wyższa inflacja pogarsza nastroje.

Więcej najnowszych informacji z branży i świata zegarków tu: Wiadomości branżowe

Jacek Ciepiela


Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 19

MAGAZYN Zegarki I Pasja NR 19

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Inventic 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

Już w ten weekend przenosimy się do...
Już w ten weekend przenosimy się do...
26.10.2022
Certina oficjalnym partnerem puchar...
Certina oficjalnym partnerem puchar...
28.11.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco