• Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Epos

Dwucyfrowe wzrosty grupy VRG, właściciela W. Kruk, dają optymizm, wyższa inflacja pogarsza nastroje


Powrót do kategorii

Jak na razie rok 2022 jest bardzo udany dla grupy VRG. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy przychody grupy sięgnęły 809,3 mln zł, czyli o 28 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Duża w tym zasługa rosnącej sprzedaży luksusowych zegarków.

Grupa VRG przedstawiła szacunkowe skonsolidowane przychody ze sprzedaży za sierpień 2022 roku i pierwsze osiem miesięcy br. Od początku roku przychody grupy wyniosły 809,3 mln zł, to o 28 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy przychody były na poziomie 632,4 mln zł.

Dwucyfrowe wzrosty grupy VRG, właściciela W. Kruk dają optymizm, wyższa inflacja pogarsza nastroje
Grafika 1: przychody ze sprzedaży - segment odzieżowy i jubilerski

W ujęciu procentowym najmocniej urósł segment jubilerski, czyli sieć W.Kruk. Jego przychody w sierpniu wzrosły o 13,7 proc., do 54,6 mln zł. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy roku przychody segmentu wyniosły 384,6 mln zł, o 34,1 proc. więcej w ujęciu rok roku - w tym samym okresie roku 2021 r. były one na poziomie 286,9 mln zł.

Sieć W.Kruk ze 148 salonami jest największą siecią należącą do grupy VRG. W skład grupy wchodzi także 144 salonów marki Vistula, 110 marki Wólczanka, 109 marki Bytom i 28 placówek marki Demi Cler.

Dobrze sobie radził także segment odzieżowy, który zanotował w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy wzrost o 22,9 proc. - z 345,5 mln zł w pierwszych ośmiu miesiącach 2021 r. do 424,7 mln zł w tym samym okresie roku 2022 r.

Zarząd zadowolony z wyników

Ostateczne i pełne wyniki finansowe grupy VRG za trzeci kwartał poznamy 17 listopada. Do tej pory VRG podało pełne wyniki za pierwsze półrocze.

W pierwszej połowie 2022 r. grupa VRG wypracowała zysk netto w wysokości 36,4 mln zł, przy 2,8 mln zł zysku netto w pierwszej połowie roku 2021.

Dwucyfrowe wzrosty grupy VRG, właściciela W. Kruk dają optymizm, wyższa inflacja pogarsza nastroje
Grafika 2: wartościowa struktura przychodów marki W. Kruk

Na rekordowe wyniki grupy wpłynęły przede wszystkim wyniki sprzedaży i osiągnięte marże w drugim kwartale roku. Salony marek odzieżowych VRG notowały wzrost popytu na odzież formalną – co skutkowało znaczącą poprawą marży. Świetny drugi kwartał ma za sobą również segment jubilerski grupy i marka W.Kruk.

Drugi kwartał 2022 roku VRG zamknęło sprzedażą na poziomie 341,8 mln zł, czyli ponad 40 proc. wyższą niż w roku poprzednim. W okresie kwiecień – czerwiec przychody segmentu odzieżowego wzrosły o 36,9 proc. r/r, osiągając 192,1 mln zł. Przychody segmentu jubilerskiego wyniosły 149,6 mln zł, co oznacza wzrost o 44,4 proc. r/r.

W całej pierwszej połowie roku grupa VRG wypracowała zysk netto w wysokości 36,4 mln zł, w porównaniu z 2,8 mln zł zysku netto w analogicznym okresie roku ubiegłego. Marża brutto na sprzedaży za pierwsze półrocze br. wyniosła 54 proc. i była o 2,9 p.p. wyższa r/r.

Dwucyfrowe wzrosty grupy VRG, właściciela W. Kruk dają optymizm, wyższa inflacja pogarsza nastroje
Grafika 3: zysk operacyjny (mln. PLN)

Janusz Płocica, prezes zarządu VRG ocenia, że grupa dobrze wykorzystała odradzający się po pandemii popyt oraz okres licznych uroczystości rodzinnych i biznesowych.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników wypracowanych w drugim kwartale. Można powiedzieć, że był to dla nas wzorcowy kwartał, w którym do bardzo dobrego wyniku wysoko kontrybuowały oba segmenty - odzieżowy i jubilerski. Zanotowaliśmy istotny wzrost zakupów w salonach stacjonarnych oraz rosnący poziom sprzedaży i marży we wszystkich markach. Sprzedażowo i marżowo silnie odbudowaliśmy się w segmencie fashion. Wyraźnie widać było odwilż w odzieży formalnej. Drugi kwartał świetnie wykorzystał też W. Kruk osiągając kolejne wzrosty sprzedaży – wskazuje Janusz Płocica, prezes VRG.

Dobry segment jubilerski

Drugie półrocze 2022 r. było udane także dla marki W. Kruk.

W ofercie marki znajdują się takie światowe marki zegarków jak Rolex i Patek Philippe (jedyny dystrybutor w Polsce) oraz Cartier, Jaeger-LeCoultre, Hublot, Panerai, Chopard, Omega, Tudor, Tag Heuer, Longines, Rado, Tissot i Certina.

Dwucyfrowe wzrosty grupy VRG, właściciela W. Kruk dają optymizm, wyższa inflacja pogarsza nastroje

Na koniec czerwca 2022 r. W. Kruk dysponował siecią 148 salonów. To oznacza, że wzrosła liczba salonów o 6 w skali roku, nastąpił też o 5 proc. wzrost powierzchni handlowej marki.

Na koniec pierwszego półrocza 2022 r. marka posiadała 26 salonów franczyzowych, o 6 więcej niż rok wcześniej. Powierzchnia salonów franczyzowych wzrosła o 31 proc. r/r.

Przychody detaliczne marki W.Kruk w drugim kwartale 2022 wyniosły 148,9 mln zł, co stanowi wzrost o 44,9 proc. r/r.

Przychody z salonów stacjonarnych W.Kruk w drugim kwartale 2022 r. wyniosły 129,8 mln zł, co dało wzrost o 49,4 proc. r/r.

Przychody z franczyzy wyniosły 10,0 mln zł w drugim kwartale 2022, co stanowiło wzrost o 88,9 proc. r/r, a ich udział w sprzedaży w drugim kwartale 2022 r. wyniósł 6,7 proc., czyli 1,6 punktu procentowego niż rok wcześniej.

Przychody z internetu wyniosły 9,1 mln zł, co stanowiło spadek o 14,4 proc. r/r. W drugim kwartale 2022 r. internet stanowił 6,1 proc. sprzedaży w porównaniu do 10,3 proc. w drugim kwartale 2021.

Dwucyfrowe wzrosty grupy VRG, właściciela W. Kruk dają optymizm, wyższa inflacja pogarsza nastroje
Grafika 4: sieć sprzedaży oraz przychody detaliczne marki W. Kruk

Nastąpił także wzrost udziału biżuterii w sprzedaży. W drugim kwartale 2022 r. biżuteria stanowiła 55 proc. sprzedaży W. Kruk, wobec 52 proc. w drugim kwartale 2021 r. W części biżuteryjnej w drugim kwartale 2022 r. obserwowana była wyższa dynamiki sprzedaży biżuterii złotej niż srebrnej.

W. Kruk zwraca jednak uwagę także na utrzymujące się dynamiczne wzrosty sprzedaży zegarków.

W. Kruk przygotowuje się na grudzień, który ma być najważniejszym miesiącem drugiego półrocza - to także dla wiele segmentów sprzedaży, w tym biżuterii i zegarków, najważniejszy miesiąc w całym roku.

Wyższa inflacja, gorsze nastroje

Przełom pierwszego i drugiego półrocza upływał w Polsce pod presją silnie rosnącej inflacji i pogorszenia nastrojów konsumenckich.

- Lato to czas kiedy trudno oceniać realny popyt. O jego natężeniu przekonamy się w kolejnych miesiącach. W pesymistycznym scenariuszu spodziewamy się w kolejnych okresach łagodnego spadku popytu. Chcemy wejść w nowe sezony jak najbardziej zdrowi, dlatego aktywnie wyprzedajemy zapasy posezonowe, aby uniknąć sytuacji, kiedy będziemy jednocześnie pod presją malejącego popytu i wysokich stanów magazynowych – dodaje Janusz Płocica.

Aby zmniejszyć presję stokową, VRG zdecydowała się na silne przeceny. Jak podkreśla prezes, zarząd monitoruje otoczenie gospodarcze i podejmuje działania mające na celu jak najlepsze przygotowanie Grupy na ewentualny scenariusz pogorszenia koniunktury.

Optymizm przed sezonem jesienno-zimowym

Po publikacji wyników za pierwsze półrocze zarząd VRG podtrzymał cele na 2022 r., którymi są utrzymanie dwucyfrowych wzrostów sprzedaży, poprawa marży brutto w oparciu o efektywną politykę rabatową, wzrost marży operacyjnej, lepsze wyniki r/r grupy kapitałowej oraz zachowanie bezpiecznej sytuacji płynnościowej.

Dwucyfrowe wzrosty grupy VRG, właściciela W. Kruk dają optymizm, wyższa inflacja pogarsza nastroje

Od połowy sierpnia VRG rozpoczęło wprowadzanie do oferty kolekcji jesień-zima. Z perspektywy marketingowej ważnym wydarzeniem dla VRG będą w drugiej połowie roku mistrzostwa świata w piłce nożnej w Katarze, na które Vistula przygotuje stroje formalne reprezentacji Polski (marka jest oficjalnym partnerem PZPN).

W segmencie jubilerskim W. Kruk stawia na dalszą dywersyfikację oferty i rozwój segmentu luksusowego, tak jeśli chodzi o biżuterię, jak i zegarki. W sklepach pojawią się nowe kolekcje ze złota i srebra, szeroka oferta biżuterii z kamieniami szlachetnymi oraz nowa odsłona biżuterii modowej Picky Pica, kierowanej do młodszych klientów.

W.Kruk zapowiada nowości w ofercie zegarków z segmentu luksusowego oraz rozwój portfolio luksusowej biżuterii takich marek jak Bijoux Birks, Recarlo, Pasquale Bruni, Marco Bicego, Nanis czy Hulchi Belluni.

W ramach realizacji strategii omnichannel, spółka zwiększa możliwości realizowania dostaw i zwrotów (włącznie z dostawą ekspresową) oraz rozwija funkcjonalności stron i aplikacji sprzedażowych poprzez wprowadzenie bardziej intuicyjnych i czytelnych narzędzi. Spółka pracuje także nad programowaniem własnych rozwiązań, umożliwiających interaktywne dopasowanie rozmiarów w e-sklepach marek.

Kontynuowana będzie również współpraca z Zalando.

Polecamy także: zegarki i biżuteria już najważniejsze dla grupy VRG, właściciela W. Kruk

Więcej najnowszych informacji z branży i świata zegarków tu: Wiadomości branżowe

Jacek Ciepiela


Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant oficjalnym chro...
Frederique Constant oficjalnym chro...
01.10.2022
Już w ten weekend przenosimy się do...
Już w ten weekend przenosimy się do...
26.10.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco