• Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Meccaniche Veneziane
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Doxa
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Delbana

Zenith Academy Christophe Colomb Tribute To Felix Baumgartner


Powrót do kategorii

Co łączy szwajcarską manufakturę ZENITH i austriackiego spadochroniarza Felixa Baugartnera? Ciągłe przekraczanie granic, ustanawianie nowych rekordów oraz tworzenie historii dzięki odwadze i konsekwencji w dążeniu do realizacji marzeń i wyznaczonego celu. Dokładnie 2 lata temu, 14 października 2012 roku, Felix Baumgartner przeszedł do historii wykonując skok niemalże z krawędzi kosmosu i jednocześnie stał się pierwszym człowiekiem, który przekroczył prędkość dźwięku w trakcie swobodnego spadania.

Podczas tego ekstremalnie niebezpiecznego i trudnego zadania towarzyszył mu zegarek marki ZENITH z kolekcji El Primero. Ponieważ od historycznego skoku minęły już dwa lata, manufaktura ZENITH postanowiła ponownie oddać hołd Felixowi, a także podkreślić swój udział w tym doniosłym wydarzeniu poprzez stworzenie dzieła równie niezwykłego, modelu Academy Christophe Colomb Tribute To Felix Baumgartner. Felix Baumgartner jest zawodowym skoczkiem spadochronowym, który umiejętności i pierwsze doświadczenia zdobywał w austriackim wojsku. Przez ostatnie kilkanaście lat ustanowił niezliczoną ilość rekordów we wszelkiego rodzaju skokach wykonanych z najwyższych budowli świata, m.in. wykonał pierwszy w Polsce skok BASE jump z dachu Hotelu Marriott w Warszawie.

Historyczny i najbardziej niebezpieczny skok miał jednak miejsce 2 lata temu, kiedy to kapsuła w której znajdował się Baumgartner wyniesiona została na wysokość 38 969,4 metrów przy użyciu balonu wypełnionego helem. Wykonując skok ze stratosfery Felix ustanowił jednocześnie 3 rekordy: pobił rekord najwyższego lotu załogowego balonem, najwyższego skoku spadochronowego oraz największej prędkości swobodnego lotu = 1 357,6 km/h. Jego doniosłe wyczyny oraz upór w dążeniu do przekraczania granic doskonale wpisuje się w filozofię marki ZENITH, która od dziesiątek lat wyznacza najwyższe standardy w konstrukcji tradycyjnych czasomierzy mechanicznych. Model Academy Christophe Colomb Tribute To Felix Baumgartner jest tego doskonałym przykładem.

Zdecydowanie najbardziej niezwykłą cechą czasomierzy z kolekcji Academy Christophe Colomb jest samopoziomujący się moduł żyroskopowy. Niezwykle skomplikowany techniczne cud mikromechaniki jest opatentowanym dziełem zegarmistrzów manufaktury ZENITH, a zegarki z kolekcji Academy Christophe Colomb przeszły do historii, jako pierwsze czasomierze naręczne wyposażone w tą wyrafinowaną komplikację mechanizmu. Zadaniem grawitacyjnego modułu żyroskopu jest niwelowanie negatywnego wpływu przyciągania ziemskiego na elementy wychwytu czasomierza, głównie koła balansu, poprzez utrzymywaniu go stale, niezależnie od położenia zegarka, w pozycji horyzontalnej. Rozwiązanie to ma oczywiście na celu jeszcze bardziej podnieść precyzję chodu zegarka i maksymalnie wpłynąć na dokładność pomiaru czasu. Stworzenie modułu żyroskopu przeznaczonego do zastosowania w czasomierzu naręcznym zajęło konstruktorom manufaktury ZENITH przeszło pięć lat, a inspirację do stworzenia takiej konstrukcji stanowiły chronometry morskie używane przez dziesięciolecia w marynarce i wszelkiego rodzaju środkach transportu morskiego.

Academy Christophe Colomb Tribute To Felix Baumgartner posiada mechanizm ZENITH kaliber 8804 z manualnym naciągiem sprężyny składający się z 308 części, a sam moduł żyroskopu to 171 elementów. Mechanizm pracuje z charakterystyczną dla werków z serii El Primero częstotliwością balansu = 36 000 wahnięć na godzinę, łożyskowany jest na 45 kamieniach i ma 50 godzinną rezerwę chodu. Tarcza czasomierza przedstawia moment w którym Felix stoi na zewnętrznej platformie kapsuły i jest gotowy do oddania historycznego skoku. Znaczna część tarczy jest koloru turkusowego, co ma przedstawiać ziemię, natomiast jej górna część pokryta jest drobnymi kawałeczkami awenturynu, co ma prezentować Drogę Mleczną widzianą ze stratosfery. Moduł żyroskopu umieszczony został na godz. 6,00 w kuli specjalnie wykonanej w tym celu w szafirowym szkle. Postać Baumgartnera znajdująca się na tarczy została ręcznie wygrawerowana w białym złocie.

Misternie wykonana tarcza oraz niezwykły mechanizm umieszczone zostały w kopercie wykonanej z platyny o średnicy 45 mm. Dekiel czasomierza jest transparenty, na tylnej części mechanizmu umieszczono wskaźnik rezerwy chodu oraz na mostku wykonanym z 18 karatowego złota wygrawerowano wizerunek skoczka w specjalnym kombinezonie. W ramach kolekcji Academy Christophe Colomb Tribute To Felix Baumgartner wykonano zaledwie 10 czasomierzy, z których każdy egzemplarz kosztuje 275 000 dolarów amerykańskich, czyli około 800 000 PLN.

Autor: Maciej Kopyto

 

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 13

MAGAZYN ZIP NR 14 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Doxa 420

REKLAMA

Qlock Two 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Hautlence Invictus Morphos Limited ...
Hautlence Invictus Morphos Limited ...
15.10.2014
ALPINER 4 CHRONOGRAPH "RACE FOR WAT...
ALPINER 4 CHRONOGRAPH "RACE FOR WAT...
19.10.2014

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Meccaniche Veneziane
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco