Zenith Academy Christophe Colomb Tribute To Felix Baumgartner

POWRÓT 19.10.2014 Zegarki
Zenith Academy Christophe Colomb Tribute To Felix Baumgartner

Co łączy szwajcarską manufakturę ZENITH i austriackiego spadochroniarza Felixa Baugartnera? Ciągłe przekraczanie granic, ustanawianie nowych rekordów oraz tworzenie historii dzięki odwadze i konsekwencji w dążeniu do realizacji marzeń i wyznaczonego celu. Dokładnie 2 lata temu, 14 października 2012 roku, Felix Baumgartner przeszedł do historii wykonując skok niemalże z krawędzi kosmosu i jednocześnie stał się pierwszym człowiekiem, który przekroczył prędkość dźwięku w trakcie swobodnego spadania.

Podczas tego ekstremalnie niebezpiecznego i trudnego zadania towarzyszył mu zegarek marki ZENITH z kolekcji El Primero. Ponieważ od historycznego skoku minęły już dwa lata, manufaktura ZENITH postanowiła ponownie oddać hołd Felixowi, a także podkreślić swój udział w tym doniosłym wydarzeniu poprzez stworzenie dzieła równie niezwykłego, modelu Academy Christophe Colomb Tribute To Felix Baumgartner. Felix Baumgartner jest zawodowym skoczkiem spadochronowym, który umiejętności i pierwsze doświadczenia zdobywał w austriackim wojsku. Przez ostatnie kilkanaście lat ustanowił niezliczoną ilość rekordów we wszelkiego rodzaju skokach wykonanych z najwyższych budowli świata, m.in. wykonał pierwszy w Polsce skok BASE jump z dachu Hotelu Marriott w Warszawie.

Historyczny i najbardziej niebezpieczny skok miał jednak miejsce 2 lata temu, kiedy to kapsuła w której znajdował się Baumgartner wyniesiona została na wysokość 38 969,4 metrów przy użyciu balonu wypełnionego helem. Wykonując skok ze stratosfery Felix ustanowił jednocześnie 3 rekordy: pobił rekord najwyższego lotu załogowego balonem, najwyższego skoku spadochronowego oraz największej prędkości swobodnego lotu = 1 357,6 km/h. Jego doniosłe wyczyny oraz upór w dążeniu do przekraczania granic doskonale wpisuje się w filozofię marki ZENITH, która od dziesiątek lat wyznacza najwyższe standardy w konstrukcji tradycyjnych czasomierzy mechanicznych. Model Academy Christophe Colomb Tribute To Felix Baumgartner jest tego doskonałym przykładem.

Zdecydowanie najbardziej niezwykłą cechą czasomierzy z kolekcji Academy Christophe Colomb jest samopoziomujący się moduł żyroskopowy. Niezwykle skomplikowany techniczne cud mikromechaniki jest opatentowanym dziełem zegarmistrzów manufaktury ZENITH, a zegarki z kolekcji Academy Christophe Colomb przeszły do historii, jako pierwsze czasomierze naręczne wyposażone w tą wyrafinowaną komplikację mechanizmu. Zadaniem grawitacyjnego modułu żyroskopu jest niwelowanie negatywnego wpływu przyciągania ziemskiego na elementy wychwytu czasomierza, głównie koła balansu, poprzez utrzymywaniu go stale, niezależnie od położenia zegarka, w pozycji horyzontalnej. Rozwiązanie to ma oczywiście na celu jeszcze bardziej podnieść precyzję chodu zegarka i maksymalnie wpłynąć na dokładność pomiaru czasu. Stworzenie modułu żyroskopu przeznaczonego do zastosowania w czasomierzu naręcznym zajęło konstruktorom manufaktury ZENITH przeszło pięć lat, a inspirację do stworzenia takiej konstrukcji stanowiły chronometry morskie używane przez dziesięciolecia w marynarce i wszelkiego rodzaju środkach transportu morskiego.

Academy Christophe Colomb Tribute To Felix Baumgartner posiada mechanizm ZENITH kaliber 8804 z manualnym naciągiem sprężyny składający się z 308 części, a sam moduł żyroskopu to 171 elementów. Mechanizm pracuje z charakterystyczną dla werków z serii El Primero częstotliwością balansu = 36 000 wahnięć na godzinę, łożyskowany jest na 45 kamieniach i ma 50 godzinną rezerwę chodu. Tarcza czasomierza przedstawia moment w którym Felix stoi na zewnętrznej platformie kapsuły i jest gotowy do oddania historycznego skoku. Znaczna część tarczy jest koloru turkusowego, co ma przedstawiać ziemię, natomiast jej górna część pokryta jest drobnymi kawałeczkami awenturynu, co ma prezentować Drogę Mleczną widzianą ze stratosfery. Moduł żyroskopu umieszczony został na godz. 6,00 w kuli specjalnie wykonanej w tym celu w szafirowym szkle. Postać Baumgartnera znajdująca się na tarczy została ręcznie wygrawerowana w białym złocie.

Misternie wykonana tarcza oraz niezwykły mechanizm umieszczone zostały w kopercie wykonanej z platyny o średnicy 45 mm. Dekiel czasomierza jest transparenty, na tylnej części mechanizmu umieszczono wskaźnik rezerwy chodu oraz na mostku wykonanym z 18 karatowego złota wygrawerowano wizerunek skoczka w specjalnym kombinezonie. W ramach kolekcji Academy Christophe Colomb Tribute To Felix Baumgartner wykonano zaledwie 10 czasomierzy, z których każdy egzemplarz kosztuje 275 000 dolarów amerykańskich, czyli około 800 000 PLN.

Autor: Maciej Kopyto

 

Magazyn ZIP NR 6

MAGAZYN ZIP NR 6 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Seiko2

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Partner Czasocholicy

PARTNER

Aerowatch

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Oris

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Hautlence Invictus Morphos Limited ...
Hautlence Invictus Morphos Limited ...
15.10.2014
ALPINER 4 CHRONOGRAPH "RACE FOR WAT...
ALPINER 4 CHRONOGRAPH "RACE FOR WAT...
19.10.2014

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Emile Chouriet
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco