W ramach grupy Frederique Constant, będącej dziś pod skrzydłami koncernu Citizen, marka Frederique Constant pełni rolę producenta zegarków eleganckich i casualowych, natomiast marka Alpina oferuje asortyment bardziej sportowy. Obie firmy stawiają na wysoką jakość, coraz częściej stosują ekskluzywne rozwiązania, oraz tworzą własne mechanizmy, ale ich zegarki są nadal rozsądne ceno. Celem jest bowiem oferować to, co w branży najlepsze, najbardziej prestiżowe, jak najszerszej grupie odbiorców. Patrząc na segment w jakim działają obie marki, a także mając oczywiście na uwadze fakt, iż określenie „przystępny cenowo” jest zawsze relatywne, moim zdaniem ten cel jest od lat skutecznie realizowany.
Przykład? Nowy, ciekawy, elegancki, casualowy zegarek od Frederique Constant.
Heart Beat od 1994 roku
Od lat, silnie zakorzeniona w ofercie tej szwajcarskiej marki jest linia zegarków Heart Beat.
Jak sama nazwa wskazuje - punktem charakterystycznym każdego zegarka należącego do tej kolekcji jest komplikacja konstrukcji mechanizmu, i zarazem zabieg stylistyczny, dające użytkownikowi możliwość obserwowania pracy balansu, czyli tak zwanego serca zegarka mechanicznego. Bijące serce widoczne jest od strony tarczy. Heart Beat jest w ofercie Frederique Constant od dawna, dokładnie od 1994 roku, ale na początku modele z tej serii miały mechanizmy wykonane bazie zmodyfikowanego mechanizmu od firmy ETA.
Dziś prezentujemy nowy model Federique Constant Heart Beat Manufacture. I tu także łatwo się domyślić, że chodzi o zegarek z manufakturowym mechanizmem. Tak właśnie jest.
Bez wątpienia Heart Beat to kolekcja dla tego szwajcarskiego producenta bardzo ważna, może nawet już ikoniczna. W 2022 roku ikonie Frederique Constant nadano nowy wygląd. Charakterystyczny otwór widoczny na godzinie 6., oraz wyraźnie klasyczny, elegancki wygląd zegarka to nadal cechy związane z tym modelem, ale jednak wygląd jest zupełnie inny.
W mojej opinii, to zmiana na plus.
Średnica koperty Frederique Constant Classics Heart Beat Manufacture wynosi 39 mm. Dostępne będą 93 zegarki w limitowanej serii, które wykonane są z 18-karatowego różowego złota, oraz dziesięciokrotność tej liczby, czyli 930 zegarków w wersji ze stali. Przeprojektowanie zegarka mającego tak mocną pozycję w portfolio marki było ryzykownym posunięciem, ale nowa wersja ma wszelkie cechy, by godnie zając miejsce poprzednika.
Manufakturowe bicie serca
W zasadzie Heart Beat rozpoczął w dziejach działalności marki Frederique Constant erę wyposażania zegarków w mechanizmy własnej konstrukcji, mechanizmy "in-house".
Początkowo, po wspomnianych już, modyfikowanych mechanizmach, pojawił się werk o oznaczeniu FC-910. To manufakturowe zegarkowe serce z naciągiem ręcznym, stworzone specjalnie na potrzeby kolekcji Heart Beat. Teraz za pracę zegarka odpowiada niejako jego potomek, mechanizm FC-930-3.
Został on wyposażony w automatyczny naciąg sprężyny napędowej. Nadal pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę, oferuje co najmniej 38 godzin rezerwy chodu, a liczba kamieni łożyskujących powiększyła się z 17 do 26. Ważny jest fakt, że mechanizm ten nadal wygląda atrakcyjnie - ma przyozdobione płyty i mostki. Elementy widoczne głębiej są perłowane, a te znajdujące się bliżej zdobione pasami genewskimi. Złoty rotor w mechanizmie FC-930 jest ażurowany, by przysłaniać jak najmniej atrakcyjnego widoku.
Nowy zegarek The Classics Heart Beat Manufacture wyraża wartości, którymi kieruje się marka Frederique Constant, to kwintesencja kunsztu i wielowiekowych tradycji zegarmistrzowskich zawarte w zegarku o ponadczasowej elegancji, oferowane za relatywnie przystępną cenę.
Nowy wygląd w 2022 roku
Otwór w tarczy, będący clue tego typu zegarków mechanicznych, pierwotnie w Heart Beat był mniejszy i nie w pełni pokazywał pracujący balans. Od 2004 roku otwór był jakby zespolony z elementem mechanizmu dając kształt kropli, czy też - jak nazywa to producent - przecinka, ale ukazywane było całe pracujące koło balansowe. Teraz, w 2022 roku, marka Frederique Constant ponownie dokonuje modyfikacji i nadaje modelowi Heart Beat nowy wygląd.
Otwór w tarczy to klasyczny, idealny okręg. Umieszczony na godzinie 6. nawiązując do najczęściej wykorzystywanej pozycji dla jednej z wielkich komplikacji zegarmistrzowskich jaką jest tourbillon. Tak uzyskany, tradycyjny wygląd, ma zapewne przenosić Classics Heart Beat Manufacture jeszcze bliżej szlachetnej estetyki klasycznego zegarmistrzostwa.
Open heart, a w terminologii firmy Frederique Constant - Heart Beat, to prawdziwy symbol tej genewskiej marki. Jak wspomniałem, zaimplementowany po raz pierwszy prawie 30 lat temu, w 1994 roku. Zaprojektowany... ale nie chroniony. Ten projekt nigdy nie był zarejestrowany. Ze względu na swój sukces jest wykorzystywany przez bardzo wielu producentów.
Wróćmy do opisu nowego zegarka.
Ponadczasowe tradycje zegarmistrzowskie
Poprzez Heart Beat, celem Frederique Constant jest ukazanie jak najwięcej z klasycznego zegarmistrzostwa. Tradycji zegarmistrzowskich, ponadczasowych i nieraz wielowiekowych wzorów. W tym samym, klasycznym duchu zaprojektowano tarczę zegarka. Jest ona dość prosta, ale utrzymana w tradycyjnym stylu. Na jej krawędzi nadrukowano podziałkę minutową na wzór torowiska, stosowaną ponad 100 lat temu. Zaraz za nią widoczny jest obszar tworzący szeroki pierścień, na którym nadrukowano indeksy godzinowe w postaci cyfr rzymskich. Te cyfry są wyraziste, mocno wydłużone, przez co wygląd tarczy jest bardzo elegancki.
Obszar z indeksami zamyka zdublowana skala minutowa, także wykonana na wzór torowiska, ale umieszczona na okręgu nieco wyżej ułożonym od głównej powierzchni tarczy. Jakby odciśniętym od spodu. Okrąg ten okala centralną część, przyozdobioną szlifem słonecznym.
W górnej połowie cyferblatu nadrukowano nazwę firmy i miasto jej siedziby, a po drugiej stronie umieszczono okienko, a w zasadzie całkiem spore okrągłe okno, zaczynające się na górnej krawędzi przy osi wskazówek i kończące tuż nad dolną częścią zewnętrznej skali minutowej. Okienko odsłania mechanizm, a ujmując bardziej precyzyjnie – jego fragment, z fazowanymi krawędziami oraz ażurowany półmostek balansu.
Widzimy bijące serce zegarka, Heart Beat, w pełnej krasie widzimy. Zegarek ten wskazanie czasu realizuje za pomocą dwóch wskazówek. Ich wygląd jest również bardzo klasyczny, tradycyjny. Ramię minutowej ma kształt wydłużonego liścia, a wskazówka godzinowa jest typu „serce”. Obie są w kolorze czarnym, przez co są doskonale widoczne na tle jasnej tarczy.
Wkręcany dekiel ma oczywiście przeszklenie, by ukazać manufakturowy mechanizm, a na części wykonanej ze stali, finezyjną czcionką, wygrawerowano podstawowe informacje o tym modelu.
Klasa wodoszczelności to 50 m, co przy tego typu zegarku jest poziomem wystarczającym.
Frederique Constant Classics Heart Beat Manufacture – dostępność i cena
Koperta Frederique Constant Classics Heart Beat Manufacture, wykonana niejako w hołdzie pierwszemu modelowi, ma także średnicę 39 mm. Jej grubość to jedynie 10,29 mm. Jest okrągła, ma lekko zaokrąglone boki i relatywnie szeroką, również zaokrąglona lunetę. Uszy są wyprowadzone prostopadle i są dość masywne. Zegarek ma dzięki temu klasyczny wygląd, ale nie robi wrażenia filigranowego. Będzie pasował do formalnych stylizacji, ale równie dobrze dopasuje się do swobodniejszego ubrania, właśnie dzięki nadanemu mu, nowemu wyglądowi.
Zachowano „cebulkową” koronkę, również typową dla klasycznego wzornictwa.
Zegarek otrzymujemy na pasku wykonanym ze skóry aligatora. W wersji wykonanej złota pasek ma kolor brązowy, a w wersji stalowej jest on w kolorze czarnym.
Oba zegarki są limitowane. Cena złotego Frederique Constant Classics Heart Beat Manufacture, wykonanego w liczbie 93 sztuk, wynosi około 76 000 złotych za egzemplarz, a wariant stalowy – wykonany w liczbie 930 sztuk - wyceniono na kwotę około 17 000 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Frederique Constant znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Frederique Constant.
Adrian Szewczyk
10:30 11.11.2022Zegarki
Manufakturowe bicie serca. Frederique Constant Classics Heart Beat Manufacture
Powrót do kategorii
Tagi:
zegarek na prezentzegarki męskie eleganckiezegarek do garnituruzłoty zegareksrebrny zegarekzegarek mechanicznyzegarki automatycznezegarki męskie klasycznezegarki męskie mechaniczneprestiżowe zegarkieleganckie zegarkizegarki szwajcarskie

REKLAMA

W rytmie kamertonu. Historia pomrukujących zegarków
Odrobina historii Od momentu kreacji pierwszych mechanicznych urządzeń do mierzenia czasu naukowcy, wynalazcy, zegarmistrze starali się zwiększyć ich niezawodność i dokła ...

Naciąg manualny czy automatyczny – jaki zegarek wybrać?
Zegarki mechaniczne dzielą się na dwie kategorie pod względem sposobu w jaki naciągana jest sprężyna napędowa: zegarki z naciągiem manualnym, oraz zegarki z naciągiem aut ...

Atlantic – transformacja logotypu marki i inne inszości. Część 2
W poniższym artykule, który jest kontynuacją pierwszej części, opublikowanej we wrześniu: Atlantic – transformacja logotypu marki i inne inszości. Część 1, chciałbym przy ...

U-Boat Capsoil i Darkmoon - zegarki wyjątkowe, nietuzinkowe, zaskakujące!
U-Boat to włoski producent zegarków z siedzibą w Toskanii. Jak pisaliśmy niedawno w obszernym artykule „U-BOAT, czyli duma Toskanii i wybór gwiazd. Co wyróżnia zegarki te ...

Davosa Argonautic Lumis Automatic. Ciągłe dążenie do perfekcji
Szwajcarska marka Davosa wyraźnie angażuje się w rozwijanie swojej kolekcji zegarków do nurkowania. Model Argonautic, obecny od dłuższego czasu w ofercie Davosy, jest już ...

Zegarek inspirowany legendarnym samolotem. Luminox Air Series Constellation Automatic 9600
Pod koniec września 2022 premierę miała jedna z nowości marki Luminox, opisywany przez nas model Luminox Air Pilot P-38 Lightning 9520 Series. Dziś prezentujemy kolejny, ...

MeisterSinger N°03 z kopertą 40 mm otrzymuje nowy wygląd
Mimo pewnej niszowości marki MeisterSinger, stałym czytelnikom portalu Zegarki i Pasja przedstawiać jej zapewne nie trzeba. Ten niemiecki producent w swojej ofercie posia ...

Tissot i Olimpijska Rada Azji rozszerzają partnerstwo na kolejne lata
Tissot, lider szwajcarskiego przemysłu zegarmistrzowskiego, rozszerzył partnerstwo z Olimpijską Radą Azji (OCA), dzięki czemu marka będzie świadczyła usługi profesjonalne ...

Video recenzja: PRIM Manufacture 1949 Orlik II
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji prezentującej zegarek Manufacture 1949 Orlik II marki Prim. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie ...

Glashütte Original PanoMaticCalendar. Nowy mechanizm, nowe funkcje
W jednym z landów niemieckich, dokładnie w Saksonii, mieści się niewielkie miasteczko o nazwie Glashütte. Miejscowość znajdująca się tam w branży zegarmistrzowskiej okreś ...

Tissot świętuje partnerstwo z NBA. Mecz NBA Paris Game 2023
Szwajcarska marka Tissot jest doskonale znana, a jej działalność w samym sercu szwajcarskiego zegarmistrzostwa trwa nieprzerwanie od 1853 roku. Firma tworzy nie tylko świ ...

Seiko Prospex 1965 Modern Re-interpretation. Współczesna wersja kultowego divera
W 1965 roku manufaktura Seiko wprowadziła na rynek pierwszy w swojej kolekcji model przeznaczony dla nurków o referencji 62MAS. Był to jednocześnie pierwszy zegarek tego ...