• Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Rado

Squale 1521 Militaire. Uniwersalny diver o militarnym charakterze


Seria modeli Squale 1521 to wzorcowe, a biorąc pod uwagę wygląd i kopertę, można śmiało powiedzieć, że również ikoniczne zegarki nurkowe, których koncepcja wykonania nie zmieniała się w zasadzie od ponad 50 lat. Fakt ten potwierdza wyjątkową ponadczasowość. Projekt tego zegarka został stworzony przez Charlesa von Bürena, założyciela firmy, który postanowił skupić się wyłącznie na produkcji zegarków do nurkowania. 

Tak jest do dziś. Firma Squale oferuje tylko tego typu zegarki. 

Sprostać oczekiwaniom profesjonalnych nurków

Kształt bardzo smukłej i wygodnej w użytkowaniu koperty nosi miano „Von Buren”. Celem, jaki przyświecał powstawaniu pierwowzoru dziś prezentowanego modelu Squale 1521 Militaire było stworzenie relatywnie eleganckiego, solidnego zegarka, który mógłby sprostać wysokim oczekiwaniom profesjonalnych nurków, ale mógł być także używany na co dzień. 

Udało się ten cel zrealizować doskonale. Do dziś wiele marek zegarkowych, tak zwanych mikrobrandów szczególnie oferuje zegarki w większym lub mniejszym stopniu bazujące na tej właśnie koncepcji. Pamiętamy także, że w czasie powstawania tej linii, firma Squale była podwykonawcą wielu znamienitych producentów zegarków, w których ofercie pojawiały się nurkowe modele  bliźniaczo podobne. W wielu przypadkach także z logo Squale umieszczonym wraz z nazwą głównej firmy. Wtedy możliwość „pochwalenia” się klientowi, że producentem kopert dla zegarka była marka Squale dodawało atrakcyjności. 

 Squale 1521 Militaire. Uniwersalny diver o militarnym charakterze

Squale 1521 Militaire. Uniwersalny diver o militarnym charakterze

W rezultacie wizji Charlesa Von Burena okazało się, że zegarki Squale, w tym linia 1521, są doskonałym przykładem na to, że funkcja zegarka może podążać za obraną formą. 

Cechy takie, jak atrakcyjna stylistyka, lekko zagłębiona w kopercie i tym samym chroniona koronka, doskonała czytelność czy bardzo wygodna, dopasowana do nadgarstka koperta o smukłej linii, czy też lekko wystająca - a przez to wygodna w obsłudze - obrotowa luneta, nie przeszkodziły natomiast w realizacji innego celu, jakim jest ponadprzeciętna wytrzymałość i wodoszczelność oczekiwana od wysokiej klasy, profesjonalnego wręcz zegarka nurkowego. 

W tym wypadku ta wodoszczelność to aż 500 atmosfer. 

Militarny charakter

W prezentowanym dziś zegarku Squale 1521 Militaire główną rolę odgrywa tarcza, tym razem o militarnym charakterze. Na czarnej, matowej powierzchni świetnie widać wszystkie elementy niezbędne do szybkiego odczytu wskazania czasu.

Zrezygnowano nawet z datownika dla uproszczenia formy. 

Squale 1521 Militaire. Uniwersalny diver o militarnym charakterze

Na krawędzi tarczy dość długimi, wąskimi kreskami nadrukowano skalę minutową białym lakierem. Bliżej środka są wyraziste indeksy godzinowe utworzone za pomocą warstwy zielonkawej masy luminescencyjnej Super-LumiNova. Indeks godziny 12. to duży, odwrócony trójkąt, a pozostałe znaczniki to także duże, lekko wydłużone prostokąty. 

Uzupełnieniem jest prosta, ostro zakończona i dość szeroka wskazówka godzinowa z białą ramką i obfitym wypełnieniem masą świecącą, oraz węższa, sięgająca do skali wskazówka minutowa. Ramię wskazówki minutowej także wypełnione jest substancją luminescencyjną, ale jej powierzchnia polakierowana została na jaskrawo pomarańczowy kolor, co dla szybszego uchwycenia wzrokiem jej położenia jest szczególnie ważne podczas nurkowania. 

Biały sekundnik ma bliżej końca prostokątny element, także wypełniony masą luminescencyjną. Pod godziną 12. nadrukowano nazwę marki, a pod nią, drobną czcionką, widoczny jest napis „MILITARE”. Po przeciwnej stronie, także drobnym drukiem, umieszczono informację o rodzaju naciągu sprężyny napędowej i wodoszczelności do 500 metrów. 

Squale 1521 Militaire. Uniwersalny diver o militarnym charakterze

Squale 1521 Militaire. Uniwersalny diver o militarnym charakterze

Tarczę chroni wypukłe szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.

Szkło okala obrotowa luneta o której już wspominałem. Ma ona 120 pozycji, a dla łatwego chwytu i obracania nią jej krawędź jest ząbkowaną jak moneta. Wkładka jest aluminiowa i ma czarny kolor, a skala na niej naniesiona to typowe nurkowe oznaczenia minutowe. Na godzinie 12., w tradycyjnym trójkąciku, jest osadzony w polerowanej, okrągłej ramce punkt z masą luminescencyjną ułatwiający w ciemności zorientowanie się w położeniu lunety. 

Uniwersalny zegarek sportowy

Koperta zegarka Squale 1521 Militaire jest wykonana ze stali. Jak pisałem nieco wcześniej  ma ona dość delikatną linię, co jest w dużej mierze efektem wąskiej linii bocznej. 

Wszystkie jej powierzchnie są polerowane, a jakość wykonania stoi na wysokim poziomie. Miałem już kilkakrotnie do czynienia z zegarkami z taką właśnie kopertą i zawsze jakościowo prezentowany one wysoki poziom wykonania. Jest też wersja tego modelu zegarka z kopertą z powierzchniami matowymi dzięki wykończeniu poprzez piaskowanie. 

Koronka umieszczona tradycyjnie dla wielu modeli Squale na godzinie czwartej jest dość sporych rozmiarów, oraz jest zakręcana. Średnica koperty to 42 mm, wysokość od ucha do ucha wynosi 48,6 mm, a grubość to niecałe 13 mm. Te parametry dają nam obraz divera wręcz filigranowego jak na klasę wodoszczelności do 500 metrów. Jeśli dodamy do tego bardzo ergonomiczne ukształtowanie obudowy, wyłoni się ponadprzeciętnie wygodny zegarek, o również ponadprzeciętnych możliwościach i uznanej od lat jakości wykonania. 

 Squale 1521 Militaire. Uniwersalny diver o militarnym charakterze

Squale 1521 Militaire. Uniwersalny diver o militarnym charakterze

Squale 1521 Militaire. Uniwersalny diver o militarnym charakterze

Wszystkie cechy, jakimi charakteryzuje się model Squale 1521 Militaire predestynują go w mojej ocenie do miana jednego z najwygodniejszych i najbardziej uniwersalnych zegarków sportowych o dużych możliwościach. Stalowy dekiel jest polerowany i wkręcany. Nie ma przeszklenia, a jego centralną część wypełnia wygrawerowany wizerunek symbolu marki Squale, czyli rekin, z wpisaną w jego kształt nazwą firmy na tle fal. 

Model 1521 jest wyposażony w pewny i sprawdzony mechanizm z automatycznym naciągiem Sellita SW200-1 w wersji Elabore, zapewniający dokładność wskazań i niezawodność w najtrudniejszych warunkach. A także, w razie potrzeby, rozsądne koszty serwisowania. 

Squale 1521 Militaire – dostępność i cena

Zegarek Squale 1521 Militaire dostępny jest na solidnej bransolecie typu „Milano” o dość grubym splocie i polerowanych powierzchniach. Jest ona zapinana na standardową składaną klamrę z dodatkowym zabezpieczeniem. 

Squale 1521 Militaire. Uniwersalny diver o militarnym charakterze

W drugim wariancie model ten dostępny jest na gumowym pasku w kolorze czarnym. 

Cena zegarka Squale 1521 Militaire na bransolecie to 4533 złotych, a w wersji z gumowym paskiem cena wynosi 4244 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Squale znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Squale.

Adrian Szewczyk  


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Zegarki upamiętniające heroiczny wy...
Zegarki upamiętniające heroiczny wy...
26.04.2022
Japoński cesarz powraca. Orient Mul...
Japoński cesarz powraca. Orient Mul...
28.04.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco