• Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Atlantic

Michel Herbelin Inspiration Automatic Moonphase - elegancja lat 50. i wskazanie faz Księżyca


Powrót do kategorii

W zegarkach naręcznych możemy znaleźć cały wachlarz różnego rodzaju dodatkowych wskazań realizowanych dzięki komplikacjom konstrukcji mechanizmu. Dla części z nich użytkownicy znajdują zastosowanie w codziennym życiu, inne często z jakiegoś powodu przykuwają uwagę pasjonatów zegarmistrzostwa, pomimo braku faktycznej potrzeby ich posiadania. Do tego drugiego grona w wielu przypadkach można zaliczyć wskazanie faz Księżyca. Poza nielicznymi osobami, niewielu z nas korzysta z tej funkcji na porządku dziennym. Ma ona jednak swój urok i charakterystyczny wygląd, co przyciąga wielu kolekcjonerów, czy też nawet osoby, które niekoniecznie zagłębiają się w zegarmistrzowskie niuanse. Pomimo, że wskazanie to wiąże się w pewnym sensie z zaburzeniem prostoty tarczy, można uznać wskazanie faz Księżyca za wyjątkowo eleganckie - szczególnie, że często jest umieszczone na godzinie 6., dzięki czemu nie wpływa negatywnie na symetrię cyferblatu. 

Dziś chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej zegarkowi mechanicznemu, w którym tę właśnie komplikację konstrukcji mechanizmu znajdziemy, podaną w eleganckim wydaniu - Michel Herbelin Inspiration Automatic Moonphase.

Maxime i Matthieu Herbelin

Michel Herbelin to niezależna, francuska marka zegarków prowadzona przez rodzinę Herbelin. Jej siedziba znajduje się w Charquemont, niedaleko granicy ze Szwajcarią. 

Założona w 1947 roku, aktualnie leży w rękach dwóch przedstawicieli trzeciego pokolenia Herbelin - Maxime’a i Matthieu, wnuków założyciela. Od momentu objęcia sterów nad firmą w 2020 roku, ich celem szybko stało się zaimplementowanie w produkowanych zegarkach większej liczby komplikacji konstrukcji mechanizmu. Jako przykład realizacji tego założenia można podać właśnie model Inspiration Automatic Moonphase. 

Michel Herbelin Inspiration Automatic Moonphase - elegancja lat 50. i wskazanie faz Księżyca

Michel Herbelin Inspiration Automatic Moonphase - elegancja lat 50. i wskazanie faz Księżyca

Jest to pierwszy zegarek marki Michel Herbelin ze wskazaniem faz Księżyca i automatycznym naciągiem sprężyny. Jak powiedział drugi z wcześniej wymienionych panów, jednocześnie Dyrektor Kreatywny marki: “elegancja lat 50. w tym zegarku współgra doskonale z tą komplikacją.”

Elegancja lat 50. XX wieku

Opisywany zegarek należy do kolekcji Inspiration. 

Cechą szczególną modeli z tej linii jest koperta w klimacie retro, inspirowana projektem zegarka marki Michel Herbelin z lat 50. XX wieku. Wszystkie modele należące do tej linii charakteryzują się również prostym, eleganckim designem. 

Nie inaczej jest w przypadku Automatic Moonphase. Okrągła koperta, którą tu znajdziemy bazuje oczywiście na tym samym projekcie co w przypadku pozostałych modeli Inspiration. Jej średnica wynosi 40 mm, a wysokość 11,4 5mm. Wodoszczelność konstrukcji to dosyć typowe dla eleganckich zegarków 30 m. Koperta wykonana jest ze stali 316L i wykończona techniką polerowania. Uszy zegarka są proste i dosyć krótkie, lekko zakrzywione ku dołowi. 

Michel Herbelin Inspiration Automatic Moonphase - elegancja lat 50. i wskazanie faz Księżyca

Michel Herbelin Inspiration Automatic Moonphase - elegancja lat 50. i wskazanie faz Księżyca

Koronka znajdująca się na godzinie 3. ma zaokrąglone boki z wyraźnym karbowaniem, a jej czoło zdobi niebieski kaboszon. Luneta otaczająca wypukłe szafirowe szkło na froncie zegarka jest wąska, podczas gdy jego boki wysokie. Nie wpływa to jednak negatywnie na odbiór grubości koperty, dzięki temu, że ich powierzchnia jest zakrzywiona i skierowana ku zauważalnie mniejszemu niż średnica koperty deklowi. 

Pod przeszkleniem w tej części zegarka naszym oczom ukazuje się szwajcarski mechanizm Sellita SW-280 z automatycznym naciągiem sprężyny. Przy pełnym jej naciągu rezerwa chodu pozwala na jego działanie przez 41 godzin, a częstotliwość pracy wynosi 4 Hz. Na wahniku umieszczono napis “Herbelin”, poza tym nie znajdziemy tu wiele zdobień. 

Szafirowe szkło otacza stalowy pierścień wypełniony informacjami o tym modelu zegarka, w tym numerem limitacji - mamy bowiem do czynienia z edycją limitowaną do 500 sztuk. 

Tarcza, kontynuacja eleganckiego charakteru

Kontynuację eleganckiego charakteru zegarka stanowi oczywiście jego tarcza. 

Ze względu na zastosowanie wąskiej lunety wypełnia ona znaczną część frontu. Jest delikatnie wypukła, w srebrnym kolorze i z naniesionym szlifem słonecznym. Indeksy ją otaczające dzielą się na delikatne, kreskowe oznaczenia minut i nakładane, rodowane indeksy godzinowe w kształcie deltoidów. Na godzinie 3., obok indeksu, znajdziemy okno daty przedstawionej na białym tle. Na godzinie 6. zaś umieszczono wskazanie faz Księżyca. 

Michel Herbelin Inspiration Automatic Moonphase - elegancja lat 50. i wskazanie faz Księżyca

Podstawa subtarczy jest kolorystycznie dopasowana do całej tarczy, a znajdujący się pod nią dysk przedstawia szary księżyc na granatowym, gwieździstym tle. Po bokach indeksu na godzinie 6. nadrukowano napis “Made in France”, a poniżej godzinowego wskaźnika na godzinie 12. duży napis “Herbelin” i mniejszy “Automatique”. 

Wskazówki znajdujące się na centralnej osi są trzy: godzinowa, minutowa i sekundowa. Dwie pierwsze mają kształt typu dauphine i są przełamane przez środek. Wskazówka sekundowa jest prosta, z deltoidalną przeciwwagą. Wszystkie zaś wykończone są w taki sam sposób jak godzinowe indeksy, w antracytowym kolorze. Dzięki temu dobrze kontrastują z tarczą, zapewniając wysoki poziom czytelności wskazań. 

W charakterze vintage

Stylistyka retro zegarka Michel Herbelin Inspirations Automatic Moonphase została podkreślona za pomocą paska. Został on wykonany we francuskim warsztacie z brązowej skóry. 

Michel Herbelin Inspiration Automatic Moonphase - elegancja lat 50. i wskazanie faz Księżyca

Michel Herbelin Inspiration Automatic Moonphase - elegancja lat 50. i wskazanie faz Księżyca

Warte podkreślenia jest jednak zastosowanie techniki postarzania, polegające na ręcznym naniesieniu efektu patyny, która ma podkreślać charakter całego zegarka. Pociemniały odcień znajdziemy między innymi na brzegach paska, które zostały przeszyte po całości. 

Michel Herbelin Inspirations Automatic Moonphase - cena i limitacja

Zegarek Michel Herbelin Inspirations Automatic Moonphase jest edycją limitowaną, a jego nakład jest ograniczony do 500 numerowanych egzemplarzy. 

Cena tego inspirowanego stylem vintage czasomierza została ustanowiona na 1 290 euro, co w przeliczeniu wynosi niecałe 6 000 złotych. 

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Michel Herberlin znajdują się zawsze na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Michel Herbelin.

Piotr Tatar


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 19

MAGAZYN Zegarki I Pasja NR 19

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Rado 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Najnowsze oblicza niezniszczalnej “...
Najnowsze oblicza niezniszczalnej “...
29.03.2022
Nowa, odświeżona kolorystycznie ser...
Nowa, odświeżona kolorystycznie ser...
01.04.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco