• Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made

Zimowe osiągnięcia, chronometraż, nowe technologie i zegarki. Omega i Pekin 2022


Powrót do kategorii

Pekin 2022 jest kolejnym kamieniem milowym na drodze chronometrażu OMEGI. Szwajcarska marka po raz 30. pełni swoją rolę jako Oficjalny Chronometrażysta Igrzysk Olimpijskich. Od 90 lat marka OMEGA jest liderem w dziedzinie chronometrażu sportowego. Odmierza czas uwieczniając marzenia najlepszych sportowców na świecie i ciągłe rozwija technologie, od których zależy każdy oficjalny rezultat zawodów.

Gdy OMEGA po raz pierwszy wystąpiła w tej zaszczytnej roli, w 1932 roku, firma wypełniła swoje zadanie z pomocą wyłącznie jednego zegarmistrza i trzydziestu chronografów.

Omega i Pekin 2022
Zdjęcie – zegarek kieszonkowy ze stoperem marki Omega z 1932 roku.

W tym roku, w Pekinie, w operację zaangażowany będzie zespół 300 chronometrażystów i 200 ton wyposażenia. To dowód  na to, jak bardzo rozwinęły się te kluczowe zadania oraz jak daleko posunięto standardy doskonałości. Współcześnie OMEGA oferuje precyzję pomiaru na poziomie dokładności, który jest niemal niepodważalny.

Oczywiście OMEGA dysponuje także cennymi doświadczeniami z Pekinu. W lecie 2008  roku  marka  przybyła  tu  jako  Oficjalny  Chronometrażysta   i  wzięła   udział w jednych z najbardziej spektakularnych Igrzysk Olimpijskich w historii, a także mogła się cieszyć wyjątkowo ciepłym powitaniem ze strony miasta gospodarza.

Zimowe osiągnięcia marki OMEGA

Pierwsze zimowe igrzyska olimpijskie

1936 w tym roku OMEGA po raz pierwszy oficjalnie odliczała czas Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Z pomocą jednego zegarmistrza i 27 chronografów marka świetnie spisała się w swojej roli, odmierzając każdy moment zawodów w Garmisch-Partenkirchen. OMEGA już wcześniej, jako pierwsza w historii, zyskała prestiżowe miano Oficjalnego Chronometrażysty Igrzysk Olimpijskich, obsługując letnią odsłonę wydarzenia w Los Angeles, w 1932 roku.

Omega i Pekin 2022

Początek ery elektronicznej

1948 w tym roku OMEGA po raz pierwszy wykorzystała komórki fotoelektryczne podczas Igrzysk Olimpijskich.

Ta rewolucyjna technologia automatycznie zatrzymuje pomiar czasu na linii mety wyścigów, zastępując zawodne ludzkie oko. Podczas rozgrywanych w tym samym roku letnich Igrzysk Olimpijskich OMEGA zaprezentowała aparat Photofinish, który na zawsze odmienił zasady chronometrażu sportowego.

Omega i Pekin 2022

BRAMKI STARTOWE

1956 w tym roku OMEGA po raz pierwszy wprowadziła bramki startowe w narciarstwie alpejskim podczas Igrzysk Olimpijskich. Debiutujące w Cortina d’Ampezzo bramki sygnalizowały początek każdego przejazdu. Gdy narciarz przekraczał bramkę, OMEGA Quartz Recorder automatycznie rozpoczynał pomiar czasu.

Omega i Pekin 2022

CZAS NA EKRANIE

1964 w tym roku OMEGA po raz pierwszy mogła nakładać czasy odmierzane w konkurencjach Igrzysk Olimpijskich w dolnej części ekranów w przekazie telewizyjnym. Było to możliwe dzięki najnowszej technologii marki, Omegascope. Nigdy wcześniej widzowie poza miejscem rozgrywania zawodów nie byli tak szybko i tak dokładnie informowani o ich przebiegu. Ten moment, w Innsbrucku, należy uznać za początek relacji sportowej w czasie rzeczywistym.

DOSTARCZANIE STATYSTYK

1968 w tym roku OMEGA wprowadziła koncepcję „zintegrowanego chronometrażu” podczas Igrzysk Olimpijskich. Podczas zawodów organizowanych w Grenoble, OMEGA mogła dostarczać prasie, mediom, przedstawicielom telewizji, sędziom i widowni dodatkowe informacje na temat sportowych wyczynów, a także bardziej szczegółowe statystyki. Ponadto, unowocześniona wersja Omegascope pozwalała umieszczać w przekazie telewizyjnym więcej danych: nazwisko sportowca, czas na żywo, czas końcowy, czasy pośrednie i prędkość.

PREZENTACJA KLASYFIKACJI NA ŻYWO

1980 w  tym  roku  OMEGA  zaprezentowała  technologię  Game-O-Matic.  

System  był  zdolny w  mgnieniu  oka  obliczać  i  prezentować  klasyfikację  sportowca,  gdy  ten  przekraczał  linię  mety w konkurencjach narciarstwa alpejskiego. Urządzenie było wyposażone we własną jednostkę przetwarzania danych i spełniało wszelkie wymagania Komitetu Organizacyjnego Igrzysk w Lake Placid.

Omega i Pekin 2022

Omega i Pekin 2022

NOWA KAMERA PHOTOFINISH

1992 w tym roku, w Albertville, OMEGA pokazała światu nową Scan’O’Vision. Kamery Photofinish (fotokomórki) były wykorzystywane w Igrzyskach Olimpijskich już wcześniej, ale ta unowocześniona technologia była zdolna odmierzać czas cyfrowo z dokładnością do tysięcznych części sekundy. Poprawa precyzji była niewiarygodna i stanowiła zapowiedź nowej ery w dziejach chronometrażu.

Omega i Pekin 2022

Omega i Pekin 2022

PRZENOŚNA TECHNOLOGIA

2006 w tym roku OMEGA po raz pierwszy zastosowała specjalne przekaźniki noszone przez sportowców. W Turynie wykorzystano ich możliwości w nowej konkurencji łyżwiarstwa szybkiego – biegu drużynowym. Przekaźniki przytwierdzone do kostek sportowców nadawały i odbierały sygnały radiowe pozwalając OMEDZE gromadzić szczegółowe pomiary czasu.

Omega i Pekin 2022

ELEKTRONICZNY PISTOLET STARTOWY

2010 w tym roku, w Vancouver, po raz pierwszy usłyszeliśmy elektroniczny pistolet startowy, który zastąpił tradycyjny pistolet. Urządzenie OMEGI cechują płynne i futurystyczne linie wzornictwa. Łączy ono cechy pistoletu błyskowego z pudełkiem wydającym i wzmacniającym dźwięk. Gdy sędzia startowy wciska spust, trzy rzeczy dzieją się jednocześnie: emitowany jest sygnał dźwiękowy, emitowany jest sygnał świetlny, a impuls startowy uruchamia pomiar czasu.

 SYSTEM WYKRYWANIA GWIZDKÓW

2014 w tym roku, w Soczi, wśród ekscytujących nowych technologii pojawił się między innymi system do wykrywania gwizdków w meczu hokeja na lodzie. W system są wyposażeni sędziowie. Obejmuje on między innymi mikrofon do komunikacji z sędzią punktowym, przebywającym na stanowisku chronometrażu. 

System zatrzymuje zegar, gdy tylko rozlega się dźwięk  gwizdka. Dzieje się to o przynajmniej pół sekundy szybciej niż w przypadku ręcznego zatrzymywania czasu.

Omega i Pekin 2022

ZUPEŁNIE NOWA ERA

2018 w tym roku, w Pjongczangu, OMEGA rozpoczęła zupełnie nową erę, uzbrojona w czujniki ruchu i systemy pozycjonowania. W niektórych konkurencjach chronometrażysta musi dziś odmierzać szeroki zakres danych: od bieżącej prędkości narciarza, po bieżącą wysokość skoku skoczka narciarskiego.

Dzięki tej technologii staje się przejrzyste, w której fazie występu sportowiec zyskiwał, a gdzie tracił swoje przewagi. Fani mogą teraz lepiej rozumieć dyscyplinę sportu, którą śledzą.

Nowoczesny chronometraż marki Omega

Scan’O’Vision MYRIA

Umieszczona na linii mety Scan’O’Vision MYRIA to najbardziej zaawansowana kamera Photofinish w historii OMEGI. W decydującym momencie jest zdolna rejestrować 10000 cyfrowych klatek na sekundę, produkując kompozytowy obraz, na podstawie którego sędziowie określają oficjalną klasyfikację i wyniki każdej konkurencji.

Omega i Pekin 2022

Komórki fotoelektryczne

Małe czerwone skrzynki umieszczone na linii mety w konkurencjach łyżwiarstwa szybkiego to komórki fotoelektryczne. Emitują one wiązkę światła wzdłuż linii mety na wysokości dwóch trzech centymetrów ponad lodem. Gdy tylko zwycięzca zawodów przekroczy metę, zegar jest automatycznie zatrzymywany.

System gwarantuje precyzyjne określenie momentu zwycięstwa i  daje  chronometrażystom  najbardziej  dokładny  czas  ukończenia  wyścigu z możliwych.

Omega i Pekin 2022

Technologia Snowgate

Technologia OMEGA Snowgate debiutowała w Vancouver 2010 i gwarantuje precyzyjne rozpoczęcie pomiaru przejazdu w konkurencjach narciarstwa alpejskiego. System emituje impuls startowy, gdy ramię bramki jest wychylone dokładnie pod tym samym kątem dla każdego zawodnika.

System pomiaru czasu jest uruchamiany automatycznie, gdy narciarz przekracza bramkę.

Omega i Pekin 2022

Quantum Timer

Oczywiście, OMEGA nie korzysta już z mechanicznych chronografów do odmierzania czasu podczas Igrzysk Olimpijskich! Dziś sekundy są mierzone elektroniczne z pomocą urządzenia Quantum Timer, którego rozdzielczość wzbogacono do milionowych części sekundy. Zasilany mikrokrystalicznym komponentem licznik ma precyzję pięciokrotnie większą niż poprzednie tego typu urządzenia.

Omega i Pekin 2022

Tablice do prezentacji wyników o wysokiej rozdzielczości

Tablice do prezentacji wyników o wysokiej rozdzielczości OMEGA  wyświetlają  nie tylko tekst i informacje na żywo, ale także animacje, zdjęcia sportowców i grafiki. Nazwiska zwycięzców, ich wyniki oraz flagi narodowe są wyraźnie podkreślone z wykorzystaniem nowoczesnych efektów, co dodaje każdej konkurencji nieco dramaturgii i emocji.

Omega i Pekin 2022

Omega i Pekin 2022

Czujniki ruchu i systemy pozycjonowania

Technologia rozwija się szybko. Podobnie jest z chronometrażem olimpijskim OMEGA. Współcześnie marka nie tylko odmierza rezultaty zawodów, ale także śledzi dokładnie przebieg całych zawodów. Współpraca kamer śledzących i czujników noszonych przez sportowców pozawala OMEDZE prezentować bieżącą prędkość jazdy bobsleja lub bieżące pozycje w łyżwiarstwie szybkim. Dostarcza w ten sposób informacje dla komentatorów, widzów, zawodników i ich trenerów, tak cenne przy dokładnej analizie wydarzeń.

Nowe technologie w Pekinie

Łyżwiarstwo figurowe – analiza skoków

W ramach rozwoju systemów czujników ruchu i pozycjonowania OMEGI, kolejną dyscypliną, w której uzyskamy znacznie bardziej pogłębione analizy będzie łyżwiarstwo  figurowe. Wokół lodowiska zostanie zainstalowane sześć kamer, które podczas konkurencji indywidualnych będą gromadzić cały szereg danych na żywo, w tym wysokość skoku, długość skoku oraz czas, który łyżwiarz spędził w powietrzu.

Omega i Pekin 2022

Nowy system śledzący pozycję i ruchy zawodników dostarczy fascynującej perspektywy do oceny każdego łyżwiarskiego występu oraz porównań łyżwiarzy.

Łyżwiarstwo szybkie – system wykrywania falstartów

W Pekinie system wykrywania falstartów zostanie zrewolucjonizowany. Dotąd w tej dyscyplinie sportu musieliśmy polegać na oku sędziego, który musiał wyłapać każdy ruch sportowca lub jego łyżew przed sygnałem startowym wyścigu. Teraz OMEGA skorzysta ze swojego systemu śledzenia obrazu do wizualnej detekcji falstartu, co stanowi dużo skuteczniejszą metodę oceny tego kluczowego momentu.

Omega i Pekin 2022

Każdy tor śledzi oddzielna kamera, a system będzie wizualnie monitorowany przez sędziów, którzy natychmiast przekażą sędziemu startowemu informację o zaobserwowanym falstarcie.

Hokej na lodzie – zegar meczowy

OMEGA przedstawia swój nowy hokejowy zegar w postaci wyświetlacza LED zintegrowanego z bandą z pleksi wokół lodowiska. Jednostronny, transparentny zegar umieszczony w bandzie na wysokości środka boiska, pomiędzy ławkami kar, będzie wskazywał czas gry i czas kar. Taki wyświetlacz będzie nieocenioną pomocą dla graczy, którzy teraz będą mieli te kluczowe informacje zawsze łatwo dostępne, przez cały czas trwania spotkania.

Omega i Pekin 2022

Magia bobsleja

Dla OMEGA bobsleje to coś więcej niż dyscyplina sportu. Od 2011 roku ta dynamiczna rywalizacja, to prawdziwa pasja marki. OMEGA nie tylko pomogła w pionierskich czasach i rozwoju monobobów, ale także była obecna, gdy 10 lat temu sport po raz pierwszy zaprezentowano szerokiej publiczności, na legendarnym torze Olympia, w St. Moritz.

W tym roku, w Pekinie, OMEGA świętuje debiut konkurencji monobob na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Dyscyplina jest gotowa na występ na największej scenie z możliwych po dekadzie przygotowań i charakteryzujących się wielką prędkością, międzynarodowych zawodów z Igrzyskami Olimpijskimi Młodzieży 2016 i 2020 oraz cyklicznymi turniejami OMEGA Youth Monobob and Skeleton Series na czele.

Nazywany „Formułą 1” sportów zimowych monobob, to jeszcze bardziej dynamiczna wariacja klasycznej zimowej dyscypliny. Sportowcy rywalizują w jednoosobowych bobslejach, które samodzielnie popychają, a następnie sterują nimi i hamują. Z tego powodu umiejętności pilota liczą się jeszcze bardziej. Co ważne, sportowcy mogą trenować sami, co czyni dyscyplinę bardziej dostępną dla każdego, kto zechce spróbować.

Mierzący 230 cm długości bobslej jest dość lekki, bo waży zaledwie około 130 kg. Może osiągać prędkość do 120 km/h, a siła odśrodkowa podczas jazdy wynosi od 3 do 4G.

Omega i Pekin 2022

Omega i Pekin 2022

Dla nowego pokolenia zimowych sportowców to szansa na wyznaczenie nowych standardów dla całej dyscypliny sportu. W Pekinie 2022 w rywalizacji biorą udział jedynie kobiety, a za chronometraż odpowiedzialny jest sprzęt OMEGI. Wyposażenie chronometrażystów przypomina to z tradycyjnych bobslejów. Wykorzystane zostaną na przykład czujniki w każdych saniach, które rejestrują kilka rodzajów danych, w tym siłę G, kąty wychylenia, trajektorię toru jazdy oraz przyspieszenie.

Ponadto, dzięki antenom umieszczonym wzdłuż toru, OMEGA będzie zdolna  przekazywać na bieżąco dane o prędkości monobobów i ich prędkości maksymalnej, co pozwoli kibicom w domach dokładnie ocenić, gdzie zawodnik, któremu kibicują, zyskał lub stracił przewagę.

OMEGA odczuwa  wielką  dumę  z  powodu  olimpijskiego  debiutu  monobobów,  które z pewnością będą jedną z największych atrakcji Igrzysk zarówno dla widzów wokół toru, jak i dla tych przed telewizorami.

Zegarki OMEGA na Pekin 2022

Pragnąc upamiętnić swoją rolę Oficjalnego Chronometrażysty Igrzysk marka OMEGA zaprezentowała nowy model Seamaster Aqua Terra Beijing 2022. Zegarek w kopercie ze stali szlachetnej o średnicy 41 mm ma dopasowaną stalową bransoletę i łagodnie wypukłe szkło szafirowe chroniące tarczę.

Omega i Pekin 2022

Omega i Pekin 2022

Omega i Pekin 2022

Najbardziej charakterystyczną cechą nowej kreacji OMEGA jest jednak sposób w jaki projektanci ożywili w zegarku zimowe motywy. Białą ceramiczną tarczę pokrywa wzór do złudzenia przypominający szron. Lodowy wygląd to wspaniałe nawiązanie do pełnych dramaturgii zimowych konkurencji jakich możemy oczekiwać podczas Igrzysk w Pekinie, gdzie sportowcy rywalizują między innymi w narciarstwie alpejskim, bobslejach, łyżwiarstwie szybkim i hokeju na lodzie.

Unikalny wzór tarczy dopełniają barwione na kolor niebieski indeksy oraz wskazówki wypełnione białą substancją luminescencyjną Super-LumiNova. Sięgnięto także po odcień czerwony, który barwi nazwę linii Seamaster oraz cyfry oznaczające kolejne kwadranse na skali minutowej.

Po obróceniu zegarka na drugą stronę naszym oczom okaże się stemplowany na deklu znak Igrzysk w Pekinie 2022 oraz charakterystyczne dla rodziny zegarków Aqua Terra faliste wykończenie krawędzi.

Omega i Pekin 2022

Omega i Pekin 2022

Pod deklem kryje się kaliber OMEGA Co-Axial Master Chronometer 8900. Mechanizm oferuje poziom efektywności z jakiego każdy sportowiec byłby dumny. To kolejny mechanizm marki OMEGA, który osiąga najwyższy na rynku zegarmistrzowskim certyfikowany standard precyzji i odporności na oddziaływanie magnetyczne.

Miłośnicy sportu, którzy zdecydują się na zakup nowego modelu Seamaster otrzymają go w specjalnym olimpijskim pudełku. Zegarek obejmuje słynna 5-letnia gwarancja OMEGA.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Omega znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Omega.

Redakcja Zegarki i Pasja
* materiał prasowy marki Omega


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 19

MAGAZYN ZIP NR 19 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Sportowy supersamochód z... tourbil...
Sportowy supersamochód z... tourbil...
05.02.2022
Po co nam dziś zegarki, skoro są sm...
Po co nam dziś zegarki, skoro są sm...
13.03.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco