• Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Doxa Sub
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Sturmanski
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Roamer

Antoni Norbert Patek w świetle dokumentów… kolejna sensacja!


Powrót do kategorii

Właściciel portalu Zegarki i Pasja  - Maciej Kopyto właściwie zakazał mi już dalszych publikacji w niniejszym  temacie. Republikacja na forum dyskusyjnym Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków ostatniej takowej - tłumaczenia Aktu Urodzenia Antoniego Norberta Patka z odręcznego, staropolsko – urzędowego na drukowany i dzisiejszy język,  spotkała się z niezrozumiałym atakiem sugerującym próbę zawładnięcia „odkryciem” jednego z klubowiczów.


Maciek dał się jednak na szczęście przekonać, ale stało się to dopiero po przedstawieniu istotnych faktów i obietnicy przedstawienia znanych zdarzeń w usystematyzowanej chronologicznej formie.

Kiedy i gdzie urodził się Patek?


Nie tak dawno temu przedstawiono publicznie Akt Urodzenia Antoniego Norberta Patka, zmieniający wiedzę na temat miejsce urodzin tego zasłużonego Polaka, oraz kończący definitywnie dyskusję na temat roku urodzin. Jak ta informacja pojawiła się w świetle dziennym, jak szersze grono osób mogło dowiedzieć się o niej?

Fakt 1
Wiadomo, że w kręgach Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków informację tę przekazał użytkownik forum dyskusyjnego podpisujący się nickiem: „Master Yoda”. Stało się to 20 czerwca 2016 roku.

Fakt 2
Wiadomo, że informację o roku i miejscu urodzin Patka podał profesor Andrzej Wac-Włodarczyk w magazynie drukowanym „Nestor – czasopismo artystyczne”. Zgodnie z zapisem o dostępności bibliografii w wersji elektronicznej, oraz czasu wydania kwartalnika wynika, że materiał został przekazany do redakcji nie wcześniej niż 14.11.2015, ale też niewiele później.

Fakt 3
Wiadomo, że w opracowaniu dotyczącym firmy Patek Philippe z dnia 7 października 2015 roku na portalu Onet pojawiła się poprawna informacja o miejscu urodzin Antoniego Norberta Patka  – w Piaskach Szlacheckich.

Czy w takim razie warto do sprawy wracać?


Warto, zdecydowanie warto. Trzeba też przeanalizować poszczególne fakty i dokumenty.
Jak się okazuje jest tu jeszcze jedna niesamowita niespodzianka!!!
Omawiając wskazane powyżej trzy fakty, czyniąc to chronologicznie (ta powyższa kolejność odwrotna od chronologicznej jest taką, jaka dotarła do mnie) należy zauważyć, że:
 

Onet o… osobach które uwielbiały zegarki Patka

W publikacji na portalu Onet.pl pod tytułem: „Antoni Patek. Odmierzał czas królom, papieżom i dyktatorom” (https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/antoni-patek-odmierzal-czas-krolom-papiezom-i-dyktatorom/rpsk2j)) nie podano autora tekstu (zapis brzmi: „źródło Onet”) co w tego typu publikacjach świadczyłoby, że jest to dzieła jednego z copywrighterów portalu, a treść jest kompilowana na podstawie różnorakich źródeł z sieci. Szkoda, że nie ma się do kogo zwrócić, nie można spytać skąd konkretnie twórca tekstu wziął informację zapisaną jednoznacznie: „Antoni Norbert Patek, herbu Prawdzic, przyszedł na świat 14 czerwca 1812 r. na Lubelszczyźnie, we wsi Piaski Szlacheckie".


Trzeba też zaznaczyć, że publikacja ta jest poświęcona zupełnie innym „ciekawostkom” - tym wskazanym tytułem, a ta dla nas najważniejsza i zdecydowanie najbardziej unikatowa w żaden sposób nie została zaakcentowana!


Jako, że miejsce urodzenia Patka w tekście nie zostało w żaden sposób podkreślone, to jest oczywistym, że informacja nie spowodowała także żadnych szerszych efektów, czy choćby prób dyskusji.
 

W Nestorze o „ziomalu” - Antonim Norbercie Patku

Profesor Andrzej Wac-Włodarczyk opublikował artykuł o Antonim Norbecie Patku zatytułowany: „Światowej sławy zegarmistrz z krasnostawskiej ziemi”. Zawiera on bardzo szerokie spektrum informacji o tym nietuzinkowym Polaku, a jak wynika z samego tytułu opracowania i osobistego przekazu autora przy okazji kontaktu z naszą redakcją, publikacja jest wyróżnieniem osoby związanej z lokalną społecznością:


"...działam w WRTR (Wojewódzka Rada Towarzystw Regionalnych), która zrzesza również regionalistów...",
a temat nasunął się autorowi przy okazji genealogicznych rodzinnych poszukiwań:
"...ja natomiast tematyką zainteresowałem się głównie z powodów osobistych poszukiwań genealogicznych..."


W tekście podana jest precyzyjna informacja o miejscu narodzin Antoniego Norberta Patka, jest też  wskazanie błędnych dotychczasowych informacji na ten temat:


"Ale wróćmy do samego miejsca urodzenia Antoniego Norberta Patka. Otóż zdecydowana większość encyklopedii i źródeł biograficznych wskazuje na Piaski Luterskie zwane obecnie Piaskami Lubelskimi, miasteczko w powiecie świdnickim, nieopodal Lublina. Spotykane są zapisy ogólniejsze stwierdzające jego urodzenie na Lubelszczyźnie, albo wskazujące Piaski, które niegdyś stanowiły dzielnicę Lublina usytuowaną w okolicy dzisiejszego głównego dworca kolejowego tego miasta.


Mam wielki szacunek i uznanie dla lokalnego patriotyzmu mieszkańców Piask Lubelskich, a w szczególności dla zmarłego w ubiegłym roku (2.03.2014) zasłużonego pedagoga, założyciela Regionalnego Stowarzyszenia Przyjaciół Piask Lubelskich, autora wielu książek poświęconych historii tej miejscowości i jej okolicom - pana Lucjana Świetlickiego. To właśnie mieszkańcy tego miasteczka, żyjąc legendą Antoniego Patka uczynili go patronem miejscowego Gimnazjum nr 1 i chcą utworzyć muzeum słynnego Polaka „zegarmistrza”, wskazując nawet dokładną lokalizację miejsca jego urodzenia przy ulicy Lubelskiej pod numerem 60.


Być może, chociaż jest to bardzo wątpliwe. Patek tam mieszkał, ale z całą pewnością nie tam się urodził."


Informacja ta jest też poparta skanem zdjęcia Aktu Urodzenia Antoniego Norberta Patka, o którym autor przekazał nam  - portalowi Zegarki i Pasja następującą informację:
"...Potwierdzam, że istotnie to co zamieściłem w artykule jest zeskanowaną fotografią z Księgi Urodzin z parafii Tarnogóra..."


Co ważne, autor opracowania poza skanem Aktu Urodzenia, zaprezentował także skan zdjęcia okładki Księgi Urodzin w parafii Tarnogóra w roku 1812.


Jak przystało na dyplomowanego pracownika naukowego, w opracowaniu powołuje się on i wskazuje szereg źródeł informacji, co może być bardzo ciekawym materiałem wyjściowym dla badaczy historii Antoniego Patka.


Kolejne numery pisma Nestor są prezentowane na stronie Nestor


W Klubie Miłośników Zegarów i Zegarków

W Klubie Miłośników Zegarów i Zegarków


Tuż po znaczącym wydarzeniu jakim było upamiętnienie Antona Hardera poprzez restaurację nagrobka jego rodziny, w dyskusji prowadzonej w temacie jednego z wyrobów firmy Patek Philippe (https://zegarkiclub.pl/forum/topic/135187-zegarkiipasjapl-patek-philippe-ref-5230g-world-timer/) w piątego czerwca padło następujące sformułowanie Prezesa Klubu – Dariusza Chlastawy:


”A może by tak (idąc za ciosem nagrobka Hardera) ufundować jakąś tablicę na kamienicy w Piaskach? Przecież warto!”


Jak można wnioskować z prowadzonej dyskusji, osoby biorące w niej udział nie kwestionowały faktu urodzin Antoniego Norberta Patka w Piaskach (dawniej Piaskach Lubelskich).


Jednak już 20-go czerwca uczestnik tejże dyskusji o nicku Master Yoda na forum dyskusyjnym Klubu napisał nowy temat: „Antoni Norbert Patek” i opublikował post w którym wskazał link do strony Narodowego Archiwum Cyfrowego gdzie jest pokazany Akt Urodzenia Antoniego Norberta Patka.

https://zegarkiclub.pl/forum/topic/135644-antoni-norbert-patek/page-1


Ta  informacja odbiła się szerokim echem w Klubie Miłośników Zegarów i Zegarków, a sam zgłaszający doprowadził do zmiany zapisu w polskojęzycznej wersji internetowej encyklopedii – Wikipedii, zgłosił poprawkę do jej wersji angielskojęzycznej, a o swoim odkryciu powiadomił także firmę Patek Philippe w Genewie (oczywiście bez odzewu).

W trakcie wymiany zdań przed publikacją niniejszego opracowania napisał do naszej redakcji:


„A jak znalazłem ? - po sygnale Prezesa by się zająć tematem {to bym zaakcentował, bo było to bezpośrednim powodem nagłośnienia sprawy  - to my czyli KMZiZ} udałem się do lubelskiego AP i poszło.... „
„Miałem trochę szczęścia bo trafiłem na osobę która archiwizowała dane - podała Tarnogóra jako miejsce zamieszczenia aktu urodzenia - kiedyś parafie odgrywały rolę USC, to tam poszukałem, nie przeczuwając ze miejsce urodzenia będzie inne niż dotychczas publikowane....
Dopiero po wczytaniu się w tekst „odkryłem prawdę”…”


Antoni Norbert Patek – zamieszanie urodzinowe…

W dniu 30. Czerwca 2016 r., na naszym portalu Zegarki i Pasja pojawiło się opracowanie: ”Antoni Norbert Patek – zamieszanie urodzinowe…” - zawierające tłumaczenie Aktu Urodzenia Antoniego Norberta Patka z odręcznego, staropolsko – urzędowego na drukowany, czytelny dokument. Dzięki pomocy jednego z klubowiczów („msokol19”) udało się odczytać i zapisać dokument wręcz doskonale.

Czy to już wszystko?
Wydawać by się mogło, że sytuacja przedstawiona powyżej jest na tyle klarowna, że można temat zakończyć.

Jak to jednak możliwe, że księga z Aktem Urodzenia znajduje się równocześnie w parafii w Tarnogórze i  w Archiwach Państwowych?

Dodatkowo, dokładna analiza dokumentów archiwalnych: Aktu Urodzenia przedstawionego przez profesora Wac-Włodarczyka i tego dostępnego w Narodowym Archiwum Cyfrowym pokazuje, że…  są to dwa różne dokumenty, o tej samej merytoryce.

Obydwa są Aktami Urodzenia i różnią się tylko formalnie, a szczegóły widać już choćby w zamieszczonym przez obydwie jednostki formie zapisu tytułu księgi.

Księga do zapisywania Aktów Urodzin


Brzmi on:  "Księga do zapisywania Aktów Urodzin, Uznania i Przysposobienia dla Urzędnika Stanu Cywilnego Gminy Tarnogórskiej”.


Jednak w jednym z tytułów słowo „Stanu” jest podzielone i zapisane w dwóch liniach, w drugiej mieści się w jednej linii.

Księga do zapisywania Aktów Urodzin

To dwie różne księgi!!!

Takie samego rodzaju różnice widać analizując dokładnie obydwa dokumenty archiwalne, choć nawet laik zauważy, że obydwa te dokumenty pisała ta sama osoba.

Dlaczego istnieją dwie identyczne merytorycznie księgi, dlaczego dwa dokumenty?

Na tak postawione pytanie kolega „msokol19” (który okazał nam wsparcie przy tłumaczeniu dokumentu)  odpowiedział natychmiast następująco:


„Myślę, że sprawa jest dość banalna. Drugi dokument jest kopią, a dokładniej odpisem. Do dzisiaj każdą księgę chrztów, czy małżeństw np. sporządza się dwóch egzemplarzach. Jeden jest przechowywany w archiwum parafialny, a odpis dla bezpieczeństwa jest przesyłany i przechowywany w Kurii Diecezjalnej. Robi się tak dla bezpieczeństwa, istnieją różne wypadki losowe, jak np. powodzie, pożary, dlatego sporządza się odpisy, aby tak ważne dane w przypadku jakiegoś nieprzewidzianego wydarzenia nie przypadły bezpowrotnie. Dzisiaj stosuje się również coraz częściej kopie elektroniczne, ale jednocześnie nie rezygnuje się z papierowych.”

Podobną informację, nawet bez pytania wskazał „Master Yoda”:
„…to ważne… dzięki dekretowi Napoleona księża mieli obowiązek od 1810 roku prowadzenie dwóch ksiąg, jedną parafialna, drugą „państwową” - dzięki temu drugi oryginał w formie papierowej znajduje się w Lublinie, a w wersji elektronicznej jest dostępny w AP i sieci…”

Przeglądając strony www.szukajwarchiwach.pl, gdzie są publikowane dokumenty z Narodowego Archiwum Cyfrowego można natknąć się na następującą notatkę:
„Powstanie pod protektoratem Francji Księstwa Warszawskiego spowodowało wprowadzenie na części ziem polskich francuskiego systemu prawnego. Szczególny wpływ Francji widoczny jest w proklamowanej 22 lipca 1807 roku, konstytucji Księstwa Warszawskiego. Na podstawie artykułu 69 wspomnianej konstytucji na terenie Księstwa Warszawskiego stały się obowiązujące przepisy Kodeksu Cywilnego Napoleona. Uzupełnieniem do tych przepisów był dekret króla saskiego i księcia warszawskiego Fryderyka Augusta I z 27 stycznia 1808 roku (obowiązujący od 1 maja 1808 roku) o wprowadzeniu urzędów stanu cywilnego i prowadzenia przez te urzędy metrykalnych akt stanu cywilnego. Księgi urzędów stanu cywilnego prowadzić mieli urzędnicy świeccy, ale wobec braku osób odpowiednio wykształconych zadanie to powierzono duchownym..”
oraz:


„Najpierw należało spisać akt cywilny, potem dokonać religijnej czynności…”
- całość pod adresem: www.szukajwarchiwach.pl/8/110/0#tabZespol

Tak więc nie ma nic dziwnego, że istnieją dwie księgi i dwa dokumenty potwierdzające to samo zdarzenie – Akt Urodzenia Antoniego Norberta Patka.
Dziwne jest raczej to, że przez tyle lat żadnego z nich nie znalazły osoby zainteresowane historią tego niezwykłego Polaka.

Dobrze, że ta kwestia została już jednoznacznie wyjaśniona, że została nagłośnioną.
Teraz będziemy sukcesywnie wprowadzać poprawki w opublikowanych już dokumentach i ewentualnie korygować nowo tworzone.

Patek Philippe a Antoni Norbert Patek
 

Informacja ta pewnie kiedyś dotrze też do włodarzy marki Patek Philippe, która do dnia dzisiejszego (22.08.2016) korekty informacji o urodzinach współzałożyciela marki jeszcze nie wprowadziła!

Autor: Władysław Meller


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 17

MAGAZYN ZIP NR 17 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Junghans Meister Pilot Limited Edit...
Junghans Meister Pilot Limited Edit...
22.08.2016
RADO – nowa odsłona kultowej kolekc...
RADO – nowa odsłona kultowej kolekc...
01.09.2016

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco