Szwajcarska firma zegarmistrzowska Oris zdaje się coraz wyraźniej podkreślać swój prospołeczny, odpowiedzialny charakter działania. Widoczne jest to oczywiście poprzez tworzone zegarki, jak chociażby model, który miał niedawno premierę - Aquisa Date Upcycle, oraz ogłoszonej chwilę później neutralności klimatycznej. Jednocześnie Oris pozostaje marką, która chce być kojarzona z profesjonalistami i współczesnymi bohaterami.
W rezultacie szwajcarska marka z Holstein nie zmienia obranego kursu i ponownie nawiązuje współpracę z zespołem ratunkowym. Tym razem z okazji dziesiątej rocznicy założenia Okavango Air Rescue działającego w Botswanie.
Jeden z siedmiu cudów natury
Organizacja O.A.R rozpoczęła działalność w marcu 2011 roku.
Została utworzona przez szwajcarskiego przedsiębiorcę Christiana Grossa oraz pochodzącego z Niemiec lekarza Mishę S. Krucka, który doświadczenie medyczne zdobywał na całym świecie. Pracował m.in. dla Międzynarodowego Czerwonego Krzyża oraz szwajcarskiego pogotowia lotniczego znanego pod nazwą Rega. W kolejnych latach O.A.R stało się zespołem złożonym z kilkunastu osób, które stale szkolą się i poprawiają poziom oferowanej pomocy. Do pozytywnych skutków ich działalności z pewnością można zaliczyć stworzenie miejsc pracy oraz kliniki oferującej relatywnie wysoki poziom opieki medycznej.
Dysponując flotą śmigłowców oraz samolotów ratunkowych Okavanago Air Rescue jest w stanie szybko dotrzeć do poszkodowanych w delcie rzeki Okivango.
Obszar ten znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i posiada status jednego z siedmiu cudów natury na kontynencie afrykańskim. Bogactwo flory i fauny wynika między innymi z niewielkiego zaludnienia tego obszaru, który jednocześnie powodował problemy z zapewnieniem szybkiej pomocy medycznej.
Współpraca z marką Oris pozwala zespołowi z Botswany zostać przede wszystkim zauważonym. To szalenie istotne z punktu widzenia prywatnej organizacji, która utrzymuje się z dobrowolnie przekazywanych datków.
Wzór tarczy inspirowany trawami rosnącymi w delcie rzeki
Limitowany zegarek Oris Big Crown ProPilot Okavango Air Rescue Limited Edition spotkał się, według relacji Christiana Grossa, z uznaniem pilotów O.A.R. Kolekcjonerom oraz miłośnikom marki Oris również powinien "wpaść w oko", choćby z uwagi na tarczę, która jest pierwszoplanowym wyróżnikiem tej edycji.
Wzór tarczy inspirowany trawami rosnącymi w delcie rzeki wnosi sporo świeżości w aspekcie wizualnym i pewne egzotyczne nuty, nie zakłócając przy tym w żaden sposób wzorowej czytelności wskazań zegarka, która stanowi wyróżnik modeli z serii ProPilot.
Zintegrowanym ze strukturą tarczy, wypukłym logotypom oraz znacznikom minutowym towarzyszą luminescencyjne, duże arabskie indeksy, które świetnie współpracują z delikatnie zwężanymi, dwukolorowymi wskazówkami.
Tarczę osadzono w kopercie, która nie różni się od tej stosowanej w standardowej wersji tego modelu zegarka Orisa. Jest więc dobrze znana i wciąż posiada charakterystyczną, ukośnie nacinaną, karbowaną lunetę w której zamocowano szkło szafirowe z powłoką niwelującą refleksy. Miłym akcentem jest powtórzenie tego wzoru na granicy dekla i koperty.
Koperta o średnicy 41 mm charakteryzuje się długimi, wyraźnie zagiętym uszami, które pozytywnie wpływają na sposób, w jaki zegarek o wysokości 49 mm i grubości 13 mm układa się na nadgarstku. Na skutek tego zabiegu zegarek z każdej strony zdaje się eksponować front i dominującą na nim tarczę. To raczej pożądana cecha w pilotach, które z natury powinny w jak najprostszy sposób wskazywać czas.
„Narzędziowy” charakter podkreślają również wszechobecne szlify, przełamane jedynie od wewnętrznej strony fazowanymi i polerowanymi partiami boków koperty. Klasa wodoszczelności została ustalona na poziomie 100 metrów.
Wyjątkowy dekiel
Dekiel to kolejny element, który wyróżnia edycję Okivango Air Rescue.
Oprócz podstawowych informacji wygrawerowano na nim sylwetkę samolotu ratunkowego na tle dzikiej rzeki. Nie zabrakło również miejsca na indywidualny numer danego egzemplarza.
W zegarku Oris Big Crown ProPilot Okavango Air Rescue Limited Edition wykorzystano mechanizm Sellita SW220-1. To w zasadzie nieznacznie zmodyfikowana wersja dobrze znanego werku SW-200, w którym na potrzeby współczesnych, nieco większych zegarków zmodernizowano układ datownika. Pozwala to na uzyskanie poprawnych proporcji elementów na tarczy zegarka i odpowiednie oddalenie okna datownika od wskazówek. Mechanizm z automatycznym naciągiem pracuje, podobnie jak jego podstawa konstrukcyjna, z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę, rezerwa chodu wynosi do 38 godzin.
Zestaw, czyli co oprócz zegarka?
Ciekawym akcentem jest umieszczenie dwóch pasków w zestawie.
Jeden z nich to całkiem standardowy, wykonany ze skóry pasek, drugi zaś jest odkryciem ostatnim lat, choć z wyraźnym akcentem przeszłości. To zielono-biały, elastyczny pasek Erika's Original nawiązujący do pasków używanych przez płetwonurków francuskiej marynarki wojennej, stąd też popularne określenie MN Strap (MN od Marine Nationale).
Oris Big Crown ProPilot Okavango Air Rescue Limited Edition - cena
Marka Oris pokazuje, że BigPilota o konserwatywnych liniach można urozmaicić wzorem tarczy, którego spodziewać się można byłoby raczej w produktach marki Grand Seiko. Zabieg ten zmienił charakter zegarka i jednocześnie zachował esencjonalną dla gatunku czytelność.
Model Oris Big Crown ProPilot Okavango Air Rescue Limited Edition wydaje się być doskonałym dodatkiem dla każdego podróżnika - może go zabrać w dołączonym do zestawu gustownym, skórzanym etui, które dodatkowo skrywa dodawany przez producenta pasek. Ale to oczywiście także idealny zegarek na co dzień, wyróżniający się atrakcyjnym wyglądem.
Zegarek Oris Big Crown ProPilot Okavango Air Rescue Limited Edition oferowany w zestawie jest limitowany do 2011 sztuk, a jego cena to około 10 980 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje o marce Oris znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: Oris.
Wiktor Kalinowski
11:00 08.11.2021Zegarki
Oris Big Crown ProPilot Okavango Air Rescue Limited Edition - ahoj przygodo!
Tagi:

Polska drugą Szwajcarią? Profesor Brzostek o zegarkach z Błonia
W numerze 3/2024 kwartalnika: „Spotkania z zabytkami” znalazł się artykuł profesora Błażeja Brzostka1 specjalizującego się w historii Polski lat 1955 – 1970 , o zegarkach ...

RUHLA Chronograf – zegarek z nieistniejącego już kraju!
Zegarki vintage, prócz ogromnego uroku, ciekawego design’u oraz tradycyjnych werków mechanicznych, często posiadają także bardzo ciekawą historię. W przypadku prezentowan ...

Dziesięć kultowych modeli OMEGA Seamaster
Każdy zegarek nosi w sobie swoją historię. W przypadku serii OMEGA Seamaster to opowieść o pionierskiej wyprawie na nieodkryte morza technologicznej rewolucji, która przy ...

Rolex ustępuje miejsca w Formule 1!
Niezależnie jakie każdy z nas ma zdanie na temat szwajcarskiego giganta, jakim niewątpliwie jest marka Rolex, nie można mu odmówić tytułu najbardziej rozpoznawalnej marki ...

Timex świętuje 170-lecie istnienia! Zaskakująco długa historia i zegarek za dolara
Timex to wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych Ameryki marka zegarmistrzowska, która ma zaskakująco długą historię. A mówię to w tym kontekście, że na dzisiaj firma ta je ...

Testujemy: G-SHOCK GM-2110D, czyli „CasiOak” w najnowszej wersji
G-SHOCK to marka zegarków firmy Casio, od zawsze kojarzona z wytrzymałością. Pierwsze modele zegarków były wyłącznie cyfrowe, z czasem pojawiły się modele analogowe (wska ...

Dlaczego w zegarkach często ustawiona jest godzina 10:10? Naukowe wyjaśnienie zagadki
Zauważyliście, że na zdjęciach zegarków często jest ustawiona ta sama godzina? Ciekawe, prawda? Chcecie wiedzieć dlaczego tak jest i co takiego sprawia, że jest to niemal ...

IWC Schaffhausen Ingenieur Automatic 40 z niebieską tarczą
Marka IWC poszerzyła pod koniec 2024 roku swoją kolekcję Ingenieur o nowy wariant (nr ref. W328907) z niebieskim cyferblatem i naniesionym nań wzorem szachownicy. Seria p ...

Przegląd kilku męskich zegarków Herbelin, dostępnych w Polsce (Inhorgenta 2025)
Firma zegarmistrzowska Herbelin to producent, który ma naprawdę bardzo mocną pozycję we Francji. Jej popularność w tym kraju wynika nie tylko z tego, że jest to marka fra ...

Alpina × Fratello Alpiner Extreme Regulator. Zegarek „GADA”, czyli codzienny kompan
Oto zegarek, który został stworzony z myślą o codziennej harówce, niezależnie od tego, czy pracujesz na laptopie w biurze, rąbiesz drewno w Bieszczadach, czy pędzisz kare ...

Recenzja: Atlantic Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc Limited Edition. W drogę z „Hołkiem”
Około półtora roku temu, w październiku 2023 roku, marka Atlantic wypuściła na rynek limitowaną edycję zegarka Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc. Ten inspirowany ...

Girard-Perregaux Laureato Chronograph Aston Martin Edition z tarczą wykonaną lakierem samochodowym
Końcówka lutego 2025, siedziba manufaktury Girard-Perregaux, mieszcząca się w La Chaux-de-Fonds, właśnie tam szwajcarski producent luksusowych zegarków zaprezentował najn ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00