Jak co roku, w ostatnią niedzielę października nachodzi czas na... zmianę czasu - a to wiąże się oczywiście z koniecznością przestawienia naszych zegarów i zegarków.
Zmiana czasu z letniego na zimowy już w ten weekend!
Zmiana czasu następuje dwa razy w roku, z reguły wiąże się to z pewnymi trudnościami dotyczącymi prawidłowego przestawienia naszych urządzeń odmierzających czas.
Zawsze mamy ten sam dylemat:
przestawić zegarek o godzinę do przodu, czy do tyłu?
Aby rozwiać wszelkie wątpliwości i jeszcze lepiej zobrazować sposób zmiany godziny, wspólnie z japońską marką Seiko przygotowaliśmy poglądową animację, która w krótki i przystępny sposób prezentuje prawidłowe przestawienie czasomierzy w niedzielny poranek 31 października:
Przestawiając się z czasu letniego na zimowy musimy przesunąć wskazówki zegara lub zegarka z godziny 3.00 na 2.00. Przesuwamy wskazówki o godzinę wstecz, czyli cofamy je.
Będzie się wcześniej ściemniać, ale za to śpimy dłużej!
Ważne: animacja ma jedynie charakter poglądowy, sposób przestawienia każdego zegara i zegarka zależy od rodzaju jego mechanizmu oraz modelu.
Przygotowaliśmy też kilka plansz informacyjnych, dla tych, którzy preferują grafikę lub potrzebują takowych użyć na własnych portalach, blogach lub serwisach informacyjnych. Zachęcamy do pobierania plansz i wykorzystywania ich na Państwa stronach lub platformach społecznościowych, by przypomnieć wszystkim o nachodzącej zmianie czasu.
Pobierz planszę nr 1 – tutaj
Pobierz planszę nr 2 – tutaj
Pobierz planszę nr 3 - tutaj
Pobierz planszę nr 4 - tutaj
Pobierz planszę nr 5 - tutaj
Pobierz planszę nr 6 – tutaj
Dlaczego zmieniamy czas co pół roku?
Przestawianie zegarków co pół roku jest motywowane troską o gospodarkę. Celem zmiany czasu jest efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego i zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. W całej Unii Europejskiej do czasu letniego wraca się w ostatnią niedzielę marca, a na czas zimowy przechodzi się w ostatnią niedzielę października.
Obecnie rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w prawie 70 krajach na świecie.
Nieco historii i faktów: jako pierwszy o potrzebie stosowania czasu letniego pisał Benjamin Franklin. Lecz jego pomysł traktowano jak żart, bo zachęcał, by ludzie wstawali i kładli się spać wcześniej. Poważnie temat zmiany czasu opisał Brytyjczyk William Willett w broszurce „Waste of Day-light", wydanej w 1907 roku.
Pionierami we wprowadzeniu czasu letniego byli Niemcy. W czasie I wojny światowej 30 kwietnia 1916 roku przestawili wskazówki zegarów o godzinę do przodu, a 1 października 1916 r. o godzinę do tyłu.
Co ciekawe: w najbliższy weekend zmienimy czas letni – wschodnioeuropejski, na zimowy – środkowoeuropejski. Warto dodać jeszcze, że naszym naturalnym czasem jest ten zimowy, wynikający z położenia geograficznego, a zmieniamy go co pół roku na czas „sztuczny”, czyli letni, aby lepiej wykorzystać naturalne światło.
Czy to już jedna z ostatnich zmian czasu?
Dyskusja na temat likwidacji zmiany czasu wiosną i jesienią trwa już od wielu lat i powraca każdego roku. W odpowiedzi na wnioski obywateli, Parlamentu Europejskiego i niektórych państw członkowskich UE, Komisja postanowiła zbadać funkcjonowanie obowiązujących obecnie ustaleń dotyczących czasu letniego i ocenić, czy należy je zmienić. W tym celu Komisja Europejska udostępniła ankietę, gdzie każdy mieszkaniec Unii mógł wyrazić swoje zdanie na ten temat. Głosować można było do 16 sierpnia 2018 roku.
Wyniki ankiety są zaskakujące, gdyż udział w niej wzięła rekordowo duża liczba mieszkańców UE, około 5 milionów, z czego przeważająca większość opowiedziała się za zniesieniem przestawiania czasu. Najprawdopodobniej już od 2022 roku nie będziemy przestawiać zegarków wiosną i jesienią, choć zmiany te miały wejść w życie już w... 2020 roku.
Dlatego nadal należy pamiętać, że w 2021 roku 31 października przestawiamy zegarki!
Zapraszamy do oglądania oraz zachęcamy udostępniania filmu bliskim i znajomym, aby nikt nie zapomniał o przestawieniu zegarka w ten weekend :)
Animacja dostępna jest na kanale Zegarki i Pasja You Tube oraz emitowana jest także na profilu ZiP Facebook.
Zachęcamy do wykorzystana oraz dzielenia się filmem i materiałami graficznymi!
Redakcja portalu Zegarki i Pasja