Szwajcarska marka Atlantic do swojej oferty wprowadziła nowy model zegarka z serii Worldmaster. Jest to klasyczny, elegancki wyrób, który dzięki dekoracyjnemu otworowi wykonanemu w tarczy umożliwia użytkownikowi obserwowanie ruchu elementów jego mechanizmu. Wiadomo, że najciekawszy dla obserwacji działania mechanizmu mechanicznego zegarka jest zespół balansu. Obserwując go, widzimy skokową pracę koła wychwytowego i kotwicy, oraz oscylacyjny ruch balansu. Łącznie daje to niezwykły, wręcz hipnotyzujący efekt. Z tego powodu producenci zegarków projektując je, w niektórych przypadkach umożliwiają taką łatwą obserwację ruchu mechanizmu, co równocześnie uatrakcyjnia wizualnie każdy tego rodzaju czasomierz.
Koło balansu jest swego rodzaju „sercem” zegarka mechanicznego, więc zabieg polegający na pokazaniu tego elementu od strony tarczy określany jest jako „open heart”.
Linia zegarków Worldmaster jest dla marki Atlantic swego rodzaju filarem oferty.
To jej wizytówka, od dekad zakorzeniona w zegarmistrzowskim rynku w Polsce i wielu innych krajach. Nie jest więc przypadkiem, że nowy, limitowany model zagościł właśnie w tej klasycznej i bogatszej niż przed laty rodzinie zegarków Atlantic.
W ramach rodziny modeli Worldmaster szwajcarska firma tworzy zegarki eleganckie, ale oferujące bardzo duży zakres uniwersalności. Taka forma czyni je dobrym wyborem przy użytkowaniu nie tylko na co dzień. Niemal każdy Worldmaster, a na pewno co najmniej jedna z wersji z prezentowanych w tym artykule, nadaje się zarówno do swobodnego stroju, jak i do bardziej wymagającej stylizacji.
Z czego wynika uniwersalność modelu Worldmaster Open Heart?
Pisząc o uniwersalności tego modelu, należy zacząć od opisu jego koperty.
Wykonano ją ze stali szlachetnej i ma ona klasyczny kształt. Jej korpus jest okrągły, a uszy są wyprowadzone z wyraźnym odcięciem, co stylistycznie nieco przypomina wzór znany jako: „krab”.
Tak wykonane uchwyty paska mają wyglądać, jakby były dodatkiem do okrągłego korpusu koperty. W tym wzorze zrobiono to w bardzo delikatny, subtelny sposób, stanowiący odniesienie, czy też może nowoczesną interpretację wzoru „krab”, podkreślającą elegancję zegarka. Wąska luneta także podkreśla jego delikatność i elegancję.
Średnica koperty to 42 mm, a więc mieści się w zakresie „uniwersalności”.
Dlaczego?
Dlatego, że pasuje na szerokie spektrum nadgarstków, a także dlatego, że wskazania czasu przy tej wielkości tarczy są czytelne, a sam zegarek widoczny, ale nie ostentacyjny.
Bez problemu wsuniemy go także pod mankiet koszuli.
Można powiedzieć, że tego typu zegarki w zasadzie się nie starzeją, są ponadczasowe.
Koperta ma tak powierzchnie szczotkowane, jak i polerowane. Rozstaw uszu to standardowe 20 mm, więc dobierając pasek, bez problemu można zmieniać charakter wyglądu czasomierza.
Wkręcany dekiel jest przeszklony i płaski, co wpływa pozytywnie na wygodę użytkowania. Przeszklenie dekla przy istnieniu otworu w tarczy zegarka pozwala spojrzeć na przestrzał, ale samo przeszklenie umożliwia też oglądanie mechanizmu zegarka od strony dekla.
Każdy z trzech nowych modeli zegarków z serii Worldmaster Open Heart Limited Edition jest wyposażony w mechanizm Sellita SW 200-1 z automatycznym naciągiem sprężyny.
Werk ten jest łożyskowany na 26 kamieniach, pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę i oferuje 38-godzinną rezerwę chodu. Postawiono zatem na mechanizm sprawdzony i cieszący się sympatią użytkowników. Jak przystało na współczesną konstrukcję firmy Sellita, mechanizm można dokręcić koronką. Posiada on także funkcję stop sekundy, co znacznie ułatwia dokładne nastawienie wskazań zegarka.
Zastosowano mechanizm w standardowym poziomie wykończenia, ale sama możliwość jego obserwacji od strony dekla daje sporo radości. Na rotorze wygrawerowano nazwę marki, a na stalowej części dekla wygrawerowano podstawowe informacje o nowym modelu. Konstrukcja koperty zapewnia wodoszczelność na poziomie 50 metrów.
Trzy wersje Worldmastera Open Heart Limited Edition
Dostępne są trzy modele zegarka Worldmaster Open Heart Limited Edition, różniące się kolorami tarcz. Pierwsza z nich jest srebrzysta i moim zdaniem jest najbardziej elegancka.
Nakładane indeksy w postaci wielopłaszczyznowych, wydłużonych słupków lekko zwężających się w kierunku środka tarczy mają złotawy kolor. Trzy główne znaczniki na godzinach: 3, 6 i 9 są nieco większe i mają po środku nałożone subtelne paski masy luminescencyjnej. Na godzinie 12 nie umieszczono indeksu, gdyż to właśnie tam znajduje się okrągły otwór w tarczy z ramką w kolorze złotym i wpisanym w nią logotypem marki Atlantic - cyrklem.
W otworze widać pracujący balans - serce mechanizmu zegarka.
Wskazówki o delikatnym kształcie w stylu dauphine są także złotawe i są wypełnione białą masą luminescencyjną. Na krawędzi tarczy widać pierścień dystansowy z nadrukowaną podziałką minutową, a na górze, pomiędzy nim a otworem nadrukowano nazwę firmy. Poniżej osi wskazówek znalazła się nazwa modelu oraz informacje o limitacji i sposobie naciągu sprężyny napędowej.
Szkło chroniące tarczę wykonane zostało oczywiście z szafiru. Zegarek w tej wersji otrzymujemy na skórzanym pasku w kolorze brązowym zapinanym na klamrę typu motylkowego.
Kolejna wersja kolorystyczna jest nieco bardziej ekspresyjna.
Tarcza ma kolor atramentowoniebieski. Indeksy, ramka otworu i wskazówki są srebrzyste. Ta wersja w moim odczuciu wygląda bardziej młodzieżowo. Jest mniej elegancka, ale za to ciekawiej dostosowana do swobodniejszych stylizacji.
Ten luźniejszy charakter podkreśla pasek w kolorze niebieskim. Ten model Worldmastera jest klasyczny i ponadczasowy, ale niebieski pasek i cyferblat powodują, że wydaje się być on bardziej współczesną interpretacją kultywowanych od lat wzorów.
Ostatni model zegarka Atlantic z nowej kolekcji Worldmaster Open Heart ma tarczę w kolorze czarnym. To klasyczny, prawdopodobnie najczęściej stosowany kolor tarcz Worldmastera i z wyjątkiem tarcz białych, najczęściej spotykany u wszystkich producentów.
Wygląda to nobliwie, ale ten spokojny i stateczny wizerunek ożywia jasny pierścień dystansowy i srebrzyste inskrypcje. Ta wersja jest oferowana na czarnym skórzanym pasku.
Atlantic Worldmaster Open Heart Limited Edition – cena i dostępność
Każdy z trzech modeli Worldmaster Open Heart Limited Edition jest limitowany – wykonany tylko w 888 sztukach.
Cena nowego zegarka Atlantic to 4 145 złotych.
Artykuł ukazał się w drukowanym piśmie – magazyn Zegarki i Pasja NR 16
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Atlantic znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Atlantic.
Adrian Szewczyk
09:30 20.10.2021Zegarki
Atlantic Worldmaster Open Heart Limited Edition – ponadczasowa klasyka
Powrót do kategorii
Tagi:
zegarek na prezentzegarki szwajcarskiezegarki męskie mechaniczneeleganckie zegarkizegarki męskie eleganckiezegarek mechanicznyzegarki męskie klasycznezegarki automatyczneczarny zegarekzegarek do garnituru

REKLAMA

Zegarki antykwaryczne w gablotach sklepów jubilerskich. Omega
Oglądając witryny sklepów jubilerskich, tylko czasami i tylko na prezenterach niektórych zegarkowych firm, obok najnowszej kolekcji czasomierzy, możemy oglądać wyjątkowe, ...

Niezwykła wartość Kalendarium ewolucji mechanizmów
Dzień po dniu rośnie liczba wpisów gromadzonych w dziale „Kalendarium ewolucji mechanizmów” naszego portalu. To doskonała wiadomość, bo takiego kompendium wiedzy potrzebu ...

Zegary Pana Tadeusza
Kto choć raz przeczytał „Pana Tadeusza”, z pewnością nie zapomni sceny powitania z rodzinnym domem młodzieńca, wracającego „ze świata” po dziesięcioletnim okresie edukacj ...

Zwariowany duet: Louis Erard X Alain Silberstein Le Régulateur Blanc i La Semaine Blanche
Marka Louis Erard świętuje rok 2022 specjalną edycją dwóch zegarków wykonanych – można by rzec - dwiema rękami, bo w tym przypadku dwie cenione firmy prezentują wspólny e ...

Evolution 9 Collection „Shirakaba” Spring Drive, czyli subtelna zmiana w wykonaniu Grand Seiko
Marka Grand Seiko słynie z misternego sposobu wykończenia i obróbki na najwyższym poziomie tworzonych przez nią zegarków. W zasadzie każda koperta jest zazwyczaj wykonana ...

Rok 2022 przynosi kolorystyczne urozmaicenie w kolekcji MeisterSinger Perigraph
Do branży zegarmistrzowskiej coraz intensywniej wkraczają kolory. One oczywiście zawsze tu były, ale nie aż tak wyraźnie stosowane jak teraz, a zegarki produkowane przez ...

Urwerk UR-220 SL ASIMOV – zegarek prosto z 2077 roku
Fascynacja przyszłością i tworzenie bogatych w detale wizji jej dotyczących nie są niczym nowym. Z dzisiejszego punktu widzenia szczególnie interesujące wydają nam się wy ...

Alpina Seastrong Diver 300 Heritage 2022. Nowy zegarek w stylu dawnych diverów typu compressor
Firma zegarmistrzowska Alpina założona została w 1883 roku. Jej symbolem jest inspirowany górskim szczytem czerwony trójkąt. Domeną tej szwajcarskiej marki jest tworzenie ...

Traser P68 Pathfinder Automatic Green i Beige. Taktyczny bestseller w wydaniu na 2022
Zegarek Traser P68 Pathfinder w wersji z tradycyjnym mechanizmem mechanicznym gościł w naszej redakcji w 2019 roku, gdy poddawaliśmy go recenzji. Był zarazem pierwszym ze ...

Prezentacja nowej kolekcji Tissot Seastar 2022 – relacja, opis zegarków i zdjęcia
Od wielu lat światowa branża zegarkowa żyła w rytmie cyklicznych, dużych wydarzeń branżowych odbywających się przede wszystkim w Szwajcarii, a od niedawna dołączyły do te ...

Nowa Certina DS-6 Lady. Równowaga i harmonia na kobiecym nadgarstku
Szwajcarska marka Certina na przestrzeni swojej bardzo długiej działalności zawsze pamiętała o tworzeniu zegarków dla kobiet. Cały czas w ramach oferty tego producenta fu ...

Pierre DeRoche GrandCliff Annual Calendar - efekt doświadczenia rodziny Dubois
Szwajcarska marka Pierre DeRoche dla wielu miłośników zegarmistrzostwa nadal może pozostawać nieznana, choć od jej powstania minęło już kilkanaście lat. Założona w 2004 r ...