Szwajcarska marka Atlantic do swojej oferty wprowadziła nowy model zegarka z serii Worldmaster. Jest to klasyczny, elegancki wyrób, który dzięki dekoracyjnemu otworowi wykonanemu w tarczy umożliwia użytkownikowi obserwowanie ruchu elementów jego mechanizmu. Wiadomo, że najciekawszy dla obserwacji działania mechanizmu mechanicznego zegarka jest zespół balansu. Obserwując go, widzimy skokową pracę koła wychwytowego i kotwicy, oraz oscylacyjny ruch balansu. Łącznie daje to niezwykły, wręcz hipnotyzujący efekt. Z tego powodu producenci zegarków projektując je, w niektórych przypadkach umożliwiają taką łatwą obserwację ruchu mechanizmu, co równocześnie uatrakcyjnia wizualnie każdy tego rodzaju czasomierz.
Koło balansu jest swego rodzaju „sercem” zegarka mechanicznego, więc zabieg polegający na pokazaniu tego elementu od strony tarczy określany jest jako „open heart”.
Linia zegarków Worldmaster jest dla marki Atlantic swego rodzaju filarem oferty.
To jej wizytówka, od dekad zakorzeniona w zegarmistrzowskim rynku w Polsce i wielu innych krajach. Nie jest więc przypadkiem, że nowy, limitowany model zagościł właśnie w tej klasycznej i bogatszej niż przed laty rodzinie zegarków Atlantic.
W ramach rodziny modeli Worldmaster szwajcarska firma tworzy zegarki eleganckie, ale oferujące bardzo duży zakres uniwersalności. Taka forma czyni je dobrym wyborem przy użytkowaniu nie tylko na co dzień. Niemal każdy Worldmaster, a na pewno co najmniej jedna z wersji z prezentowanych w tym artykule, nadaje się zarówno do swobodnego stroju, jak i do bardziej wymagającej stylizacji.
Z czego wynika uniwersalność modelu Worldmaster Open Heart?
Pisząc o uniwersalności tego modelu, należy zacząć od opisu jego koperty.
Wykonano ją ze stali szlachetnej i ma ona klasyczny kształt. Jej korpus jest okrągły, a uszy są wyprowadzone z wyraźnym odcięciem, co stylistycznie nieco przypomina wzór znany jako: „krab”.
Tak wykonane uchwyty paska mają wyglądać, jakby były dodatkiem do okrągłego korpusu koperty. W tym wzorze zrobiono to w bardzo delikatny, subtelny sposób, stanowiący odniesienie, czy też może nowoczesną interpretację wzoru „krab”, podkreślającą elegancję zegarka. Wąska luneta także podkreśla jego delikatność i elegancję.
Średnica koperty to 42 mm, a więc mieści się w zakresie „uniwersalności”.
Dlaczego?
Dlatego, że pasuje na szerokie spektrum nadgarstków, a także dlatego, że wskazania czasu przy tej wielkości tarczy są czytelne, a sam zegarek widoczny, ale nie ostentacyjny.
Bez problemu wsuniemy go także pod mankiet koszuli.
Można powiedzieć, że tego typu zegarki w zasadzie się nie starzeją, są ponadczasowe.
Koperta ma tak powierzchnie szczotkowane, jak i polerowane. Rozstaw uszu to standardowe 20 mm, więc dobierając pasek, bez problemu można zmieniać charakter wyglądu czasomierza.
Wkręcany dekiel jest przeszklony i płaski, co wpływa pozytywnie na wygodę użytkowania. Przeszklenie dekla przy istnieniu otworu w tarczy zegarka pozwala spojrzeć na przestrzał, ale samo przeszklenie umożliwia też oglądanie mechanizmu zegarka od strony dekla.
Każdy z trzech nowych modeli zegarków z serii Worldmaster Open Heart Limited Edition jest wyposażony w mechanizm Sellita SW 200-1 z automatycznym naciągiem sprężyny.
Werk ten jest łożyskowany na 26 kamieniach, pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę i oferuje 38-godzinną rezerwę chodu. Postawiono zatem na mechanizm sprawdzony i cieszący się sympatią użytkowników. Jak przystało na współczesną konstrukcję firmy Sellita, mechanizm można dokręcić koronką. Posiada on także funkcję stop sekundy, co znacznie ułatwia dokładne nastawienie wskazań zegarka.
Zastosowano mechanizm w standardowym poziomie wykończenia, ale sama możliwość jego obserwacji od strony dekla daje sporo radości. Na rotorze wygrawerowano nazwę marki, a na stalowej części dekla wygrawerowano podstawowe informacje o nowym modelu. Konstrukcja koperty zapewnia wodoszczelność na poziomie 50 metrów.
Trzy wersje Worldmastera Open Heart Limited Edition
Dostępne są trzy modele zegarka Worldmaster Open Heart Limited Edition, różniące się kolorami tarcz. Pierwsza z nich jest srebrzysta i moim zdaniem jest najbardziej elegancka.
Nakładane indeksy w postaci wielopłaszczyznowych, wydłużonych słupków lekko zwężających się w kierunku środka tarczy mają złotawy kolor. Trzy główne znaczniki na godzinach: 3, 6 i 9 są nieco większe i mają po środku nałożone subtelne paski masy luminescencyjnej. Na godzinie 12 nie umieszczono indeksu, gdyż to właśnie tam znajduje się okrągły otwór w tarczy z ramką w kolorze złotym i wpisanym w nią logotypem marki Atlantic - cyrklem.
W otworze widać pracujący balans - serce mechanizmu zegarka.
Wskazówki o delikatnym kształcie w stylu dauphine są także złotawe i są wypełnione białą masą luminescencyjną. Na krawędzi tarczy widać pierścień dystansowy z nadrukowaną podziałką minutową, a na górze, pomiędzy nim a otworem nadrukowano nazwę firmy. Poniżej osi wskazówek znalazła się nazwa modelu oraz informacje o limitacji i sposobie naciągu sprężyny napędowej.
Szkło chroniące tarczę wykonane zostało oczywiście z szafiru. Zegarek w tej wersji otrzymujemy na skórzanym pasku w kolorze brązowym zapinanym na klamrę typu motylkowego.
Kolejna wersja kolorystyczna jest nieco bardziej ekspresyjna.
Tarcza ma kolor atramentowoniebieski. Indeksy, ramka otworu i wskazówki są srebrzyste. Ta wersja w moim odczuciu wygląda bardziej młodzieżowo. Jest mniej elegancka, ale za to ciekawiej dostosowana do swobodniejszych stylizacji.
Ten luźniejszy charakter podkreśla pasek w kolorze niebieskim. Ten model Worldmastera jest klasyczny i ponadczasowy, ale niebieski pasek i cyferblat powodują, że wydaje się być on bardziej współczesną interpretacją kultywowanych od lat wzorów.
Ostatni model zegarka Atlantic z nowej kolekcji Worldmaster Open Heart ma tarczę w kolorze czarnym. To klasyczny, prawdopodobnie najczęściej stosowany kolor tarcz Worldmastera i z wyjątkiem tarcz białych, najczęściej spotykany u wszystkich producentów.
Wygląda to nobliwie, ale ten spokojny i stateczny wizerunek ożywia jasny pierścień dystansowy i srebrzyste inskrypcje. Ta wersja jest oferowana na czarnym skórzanym pasku.
Atlantic Worldmaster Open Heart Limited Edition – cena i dostępność
Każdy z trzech modeli Worldmaster Open Heart Limited Edition jest limitowany – wykonany tylko w 888 sztukach.
Cena nowego zegarka Atlantic to 4 145 złotych.
Artykuł ukazał się w drukowanym piśmie – magazyn Zegarki i Pasja NR 16
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Atlantic znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Atlantic.
Adrian Szewczyk
09:30 20.10.2021Zegarki
Atlantic Worldmaster Open Heart Limited Edition – ponadczasowa klasyka
Powrót do kategorii
Tagi:
zegarki automatycznezegarki męskie eleganckiezegarek do garnituruzegarki męskie mechanicznezegarek mechanicznyeleganckie zegarkiczarny zegarekzegarki szwajcarskiezegarek na prezent

REKLAMA

Citizen – zegarek dla obywatela
Wśród japońskich producentów zegarków, firma Citizen jest na pewno od dawna wysoko na branżowym piedestale. W technologii wykorzystującej promieniowanie słoneczne i ogóln ...

TISSOT – historia marki
Szwajcaria. Leżąca w sercu starego kontynentu. Kraj możliwości, słynący ze swojej neutralności i politycznej otwartości. Stolica zegarmistrzostwa. A przecież godność tę d ...

Davosa - nowoczesność zakorzeniona w tradycji
W 2014 DAVOSA odbyła niecodzienną podróż w stratosferę na wysokość 35 km. Z DAVOSą na ręku w głębiny mórz zanurza się mistrz w swobodnym nurkowaniu pod lodem. O czym mowa ...

Video recenzja: Cyberpunk T-2077 by Błonie
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji prezentującej zegarek Cyberpunk T-2077 marki Błonie. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasycz ...

W 2023 kolejne uznane marki zegarkowe sponsorują kolarstwo szosowe!
Kolarstwo nie jest sportem, w którym byłyby bardzo widoczne firmy zegarkowe. Ta sytuacja nieco się zmieniła w 2023 roku, kiedy w sponsorowanie kolarstwa szosowego zaangaż ...

Nowość 2022: Certina DS Chronograph Automatic 1968
Po bardzo udanej premierze modelu DS-2 Powermatic 80, który dumnie zdobi okładkę ostatniego wydania naszego magazynu Zegarki i Pasja NR 18, marka Certina postanowiła “wsk ...

Księżycowa powierzchnia na tarczy. Auguste Reymond Origin Unitas Lunar
Kiedy myślimy o zegarkach i Księżycu, najczęściej do głowy przychodzą nam najpierw czasomierze, którym udało się dotrzeć na tego ziemskiego satelitę. Nawiązanie do tego c ...

Louis Erard x Alain Silberstein dla Stephena Silvera - “Smiley” i Le Régulateur
Jeden z najbardziej innowacyjnych salonów z zegarkami w Stanach Zjednoczonych, czyli Stephen Silver Fine Jewelry z Doliny Krzemowej, ogłosił wspólny projekt powstały we w ...

Omega Seamaster Aqua Terra Worldtimer – czas na świecie w wydaniu na 2023
Z okazji 15-lecia linii Aqua Tera powstała swego czasu limitowana seria 89 egzemplarzy zegarków z mechanizmem oferującym funkcję dodatkową worldtimer, w wersji z kopertą ...

Prezentujemy: Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Skeleton (zdjęcia live)
Szwajcarska firma Rado ponownie wprowadzając na rynek zegarek Captain Cook, czyli nurkowy model bazujący na archiwalnym zegarku tej marki, przysłowiowo trafiła w dziesiąt ...

Orient Star Diver 1964 1st Series - od teraz także w wersji ze srebrną tarczą
Orient to japońska marka zegarmistrzowska, która ma bogate tradycje związane z zegarkami typu diver. Najstarsze sięgają modelu Olympia Calendar Diver z 1964 roku, co czyn ...

H. Moser & Cie – od skraju bankructwa do globalnego sukcesu. Zegarkowy zwrot dekady?
Prawdopodobnie każdy, kto dziś interesuje się zegarmistrzostwem doskonale zna lub chociaż słyszał o firmie H. Moser & Cie. Producent ten słynie od lat z ciekawych, eksklu ...