• Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Squale

DC7 Genesis Piece Unique by D. Candaux & Saturno – unikatowe arcydzieło


Powrót do kategorii

Prawdopodobnie jedną z najpopularniejszych, regularnie odbywających się aukcji na świecie, których przedmiotem sprzedaży są zegarki, jest Only Watch. Pisaliśmy o tym wydarzeniu już wielokrotnie, a ostatni raz kilka dni temu, prezentując najciekawsze egzemplarze zegarków w tegorocznej edycji – wybrane zegarki Only Watch 2021. Ten cykl charytatywnych aukcji odbywa się raz na dwa lata i po raz trzeci już odbędzie się w domu aukcyjnym Christie’s.

Pierwsza aukcja miała miejsce w 2005 roku, a już 6 listopada 2021 odbędzie się jej najnowsza, dziewiąta edycja. W trakcie jej trwania będzie można wylicytować między innymi zegarek DC7 Genesis Piece Unique by D. Candaux & Saturno for Only Watch - bohatera niniejszego tekstu.

Zanim go poznamy bliżej, zobaczmy krótkie video prezentujące ten wyjątkowy zegarek:


Only Watch

Założeniem aukcji Only Watch, jak może sugerować nazwa, jest możliwość kupienia zegarków jedynych w swoim rodzaju. Producenci wspierający to wydarzenie prezentują zegarki specjalnie zaprojektowane i wyprodukowane na tę okazję.

Każdy egzemplarz pojawiający się na aukcji jest wyjątkowy, bo wyprodukowany w liczbie zaledwie jednej sztuki. Dodatkowo wiąże się z nim historia wsparcia badań dotyczących choroby dystrofii mięśniowej Duchenne’a.

W trakcie poprzednich ośmiu edycji Only Watch, od 2005 roku udało się już zebrać 70 milionów euro na ten cel. Warto podkreślić, że około 99% całkowitych przychodów aukcji trafia bezpośrednio na realizację badań - koszty organizacyjne udało się ograniczyć do minimum, dzięki wsparciu partnerów wydarzenia i marek, które nieodpłatnie przekazują wytworzone przez siebie zegarki. A te są naprawdę wyjątkowe - i to nie tylko za sprawą unikatowości.

Wystarczy spojrzeć chociażby na listę zegarków, którą prezentowaliśmy przy okazji edycji tego wydarzenia z 2017 roku – Only Watch 2017 czy też na fakt, że to czasomierz z tej właśnie aukcji w 2019 roku uzyskał miano najdroższego zegarka na świecie – Patek Philippe Grandmaster Chime.

Za organizację licytacji tych niezwykłych zegarków, po raz trzeci z rzędu odpowiada dom aukcyjny Christie’s - jeden z największych na świecie pod względem przychodów. Aukcja Only Watch jest objęta patronatem księcia Monako, Alberta II Grimaldiego. Odbędzie się ona 6 listopada 2021 roku w Genewie w Four Seasons Hôtel des Bergues.

David Candaux i Mikki Saturno

Unikatowy zegarek DC7 Genesis Piece Unique by D. Candaux & Saturno for Only Watch, który chcemy zaprezentować, jest efektem współpracy dwóch rówieśników. Poza tym samym rokiem urodzenia, łączyła ich praca nad dziełami, które zamierzali nazwać Genesis.

DC7 Genesis Piece Unique by D. Candaux & Saturno – unikatowe arcydzieło

DC7 Genesis Piece Unique by D. Candaux & Saturno – unikatowe arcydzieło

Kiedy znaleźli obie te cechy dla nich wspólne, postanowili połączyć siły żeby stworzyć coś wyjątkowego, czym będą mogli wesprzeć charytatywną aukcję Only Watch.

David Candaux jest zegarmistrzem trzeciego pokolenia. Po latach pracy dla renomowanych firm produkujących zegarki postanowił założyć swoją własną markę, pod którą wytworzony został omawiany zegarek - D. Candaux.

Mikki Saturno zaś jest artystą, który przechodził przez różne rodzaje przedstawiania sztuki - zaczynając od graffiti, przez malowanie, projektowanie grafiki, tatuowanie, żeby ostatecznie skupić się właśnie na malowaniu.

DC7 Genesis Piece Unique by D. Candaux & Saturno – unikatowe arcydzieło

DC7 Genesis Piece Unique by D. Candaux & Saturno – unikatowe arcydzieło

DC7 Genesis Piece Unique by D. Candaux & Saturno – unikatowe arcydzieło

Łącząc pasje i zdolności obu twórców możliwe było stworzenie niepowtarzalnego zegarka na aukcję Only Watch. Za stronę techniczną i wykonanie większości elementów czasomierza odpowiada David Candaux, a obraz widoczny na tarczy został zaprojektowany przez Saturno.

Budowa zegarka DC7 Genesis

Przy tworzeniu zegarka DC7 Genesis postawiono na symetrię względem pionowej osi przechodzącej przez godziny 12. i 6. Pierwszym elementem, który wyraźnie ukazuje ten zamysł, jest koperta. Teraz można zacząć się zastanawiać “co w tym dziwnego?”, przecież większość zegarków ma koperty symetryczne. Tak, faktycznie, jest jeśli weźmiemy pod uwagę samą kopertę, bez koronki. W przypadku DC7 nie znajdziemy jej na boku koperty.

DC7 Genesis Piece Unique by D. Candaux & Saturno – unikatowe arcydzieło

DC7 Genesis Piece Unique by D. Candaux & Saturno – unikatowe arcydzieło

Koronka przeniesiona została na godzinę szóstą, a jej forma jest również niecodzienna.

Nie została ona umieszczona prostopadle do powierzchni koperty, jak ma to miejsce zazwyczaj. W tym przypadku znajduje się ona na kopercie poniżej tarczy zegarka i jest schowana w wierzchniej płaszczyźnie, będąc jednocześnie do niej równolegle położoną.

Na jej powierzchni znajduje się wizerunek głowy niedźwiedzia, który wkomponowany jest w logo marki D. Candaux. Żeby móc koronką operować, należy ją wcisnąć - spowoduje to jej wysunięcie się nad powierzchnię koperty na tyle, że będzie możliwe korzystanie z niej. Poza częścią z polerowanym wizerunkiem drapieżnika jest ona satynowana, tak samo jak jej otoczenie na kopercie. Ta satynowana powierzchnia znajduje się częściowo dookoła szafirowego szkła, a częściowo już pod nim. W szkle przy koronce zostało wycięte półkole, które zapewnia swobodny dostęp do niej. Po lewej i prawej stronie wycięcia znajdziemy umieszczone pod szkłem napisy, odpowiednio: Candaux i Saturno, na specjalnie wydzielonych powierzchniach. Główna część koperty ma okrągły kształt z wyobleniem w miejscu, gdzie znajduje się koronka.

Boki koperty są polerowane i dwustopniowe, a do nich przymocowane są uszy. Mają one formę jednolitej konstrukcji z każdej strony, gdzie ucho górne połączone jest z dolnym. Ich lekko zakrzywione i rozszerzone końce wyraźnie odstają od koperty. Górna powierzchnia uszu jest szczotkowana, tak samo jak boczna, a między nimi znajduje się polerowana krawędź. Na bokach znajdziemy też po cztery śrubki na stronę, a sama boczna płaszczyzna jest skośnie nachylona w kierunku dekla. Ten zaś ma formę nieco wystającego pierścienia otaczającego szkło szafirowe. Przez nie można podziwiać symetryczny względem pionowej osi mechanizm.

DC7 Genesis Piece Unique by D. Candaux & Saturno – unikatowe arcydzieło

DC7 Genesis Piece Unique by D. Candaux & Saturno – unikatowe arcydzieło

Jego widoczna część składa się z czterech dużych mostków, w środku których znajdziemy okrągłe wycięcie, przez które widać koło minutowe. Na górny mostek naniesiono złoty medalion z logo marki, poniżej którego znajduje się numer limitacji (oczywiście jest to 1/1) naniesiony na wydzielonej, przyciemnionej przestrzeni.

Podobnie zaprezentowano napis Only Watch, który rozmieszczono na lewym i prawym mostku. Na dolnym zaś wygrawerowano w standardowy sposób informację o liczbie kamieni łożyskujących (28 sztuk) i napis po francusku - Le Coeur & L'Esprit, co znaczy “serce i umysł”. Powierzchnia mostków jest wykończona techniką piaskowania, uzyskaną przy użyciu specjalnego, tureckiego kamienia olejowego.

Koperta zegarka DC7 Genesis uzyskała klasę szczelności wynoszącą 5 ATM.

DC7 Genesis Piece Unique by D. Candaux & Saturno – unikatowe arcydzieło

Genesis

Pomimo okazałości i kunsztu wykonania całego zegarka, to właśnie tarcza jest tym co najbardziej przyciąga uwagę. Jest ona otoczona przez pomarańczowy pierścień, na którym umieszczono indeksy godzinowe w postaci srebrnych kulek zatopionych w jego powierzchnię i śrubek na godzinie 2. i 10. Jego powierzchnia zwęża się w kierunku godziny 6., gdzie całkowicie znika, dochodząc do wyoblenia koperty otaczającego koronkę.

Na godzinie 12., w miejscu gdzie teoretycznie ten pierścień powinien być najszerszy, znajduje się wycięcie, które pozwala na podziwianie zastosowanej w mechanizmie H70 Titanium komplikacji konstrukcji w formie tourbillonu. Okalający go, fioletowy pierścień z podziałką sekundową umieszczono już w samym wycięciu, co ułatwia odczyt tego wskazania. Jest ono realizowane poprzez mały srebrny wskaźnik.

DC7 Genesis Piece Unique by D. Candaux & Saturno – unikatowe arcydzieło

Tourbillon jest dwupłaszczyznowy - jego klatka jest nachylona pod kątem 3° względem koperty, a balans o kolejne 30° stopni bardziej. Mechanizm jest ręcznie nakręcany, częstotliwość, z którą pracuje koło balansu wynosi 3 Hz, a rezerwa chodu przy pełnym naciągu sprężyny zapewnia 72 godziny nieprzerwanego działania.

Kolejnym elementem przekrzywionym względem płaszczyzny koperty jest właściwa część tarczy. Aby zwiększyć czytelność jest ona nachylona pod kątem 3° w kierunku godziny 6. Cyferblat został zaprojektowany przez Saturno. Przedstawia on nogę ubraną w złoty sandał (z niedźwiedziem z logo D. Candaux na wierzchu) owiniętą przez węża. Obraz ten został zainspirowany fragmentem Księgi Rodzaju o potomstwie kobiety i węża. Dlatego też widzimy, że zdeptany wąż jednocześnie kąsa goleń przedstawiony w centrum tarczy. Po bokach obrazu możemy też dostrzec kwiaty, a na górze chmury.

Na godzinie 4. zaś znajduje się podpis artysty.

Na okręgu opisywanym przez ruch wskazówki godzinowej znalazło się też miejsce dla pomarańczowych, punktowych indeksów minutowych. Same wskazówki (godzinowa i minutowa) mają zakończenia wypełnione pomarańczowymi trójkątami, a ich pozostała część jest szkieletowana. Ich powierzchnia jest polerowana i ma srebrny kolor. Na tarczy na godzinie szóstej znajduje się również nakładany trójkąt wskazujący na koronkę.

“Unikatowe arcydzieło”

Ten wyjątkowy, jedyny na świecie egzemplarz zegarka DC7 Genesis będzie możliwy do wylicytowania 6 listopada 2021 na aukcji Only Watch.

DC7 Genesis Piece Unique by D. Candaux & Saturno – unikatowe arcydzieło

DC7 Genesis Piece Unique by D. Candaux & Saturno – unikatowe arcydzieło

Przewidywana cena została określona przedziałem 120 000 - 160 000 franków szwajcarskich, czyli od ponad pół miliona złotych do niecałych 700 000 złotych. Do zegarka dołączone będą dwa wysokiej jakości gumowo-materiałowe paski - pomarańczowy i fioletowy.

Cytując Davida Candaux i Saturno:

“Obaj mamy nadzieję, że z tym unikatowym arcydziełem znajdziemy ludzi, którzy uhonorują naszą pracę i razem będziemy mogli wesprzeć tę dobrą sprawę”.

Pudełko zegarka zostało ozdobione ręcznym malowaniem przez Saturno.

Piotr Tatar


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Michel Herbelin Newport Heritage Di...
Michel Herbelin Newport Heritage Di...
24.09.2021
Singer Track1 DLS Edition – by mieć...
Singer Track1 DLS Edition – by mieć...
28.09.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco