Francuskie studio zegarmistrzowskie Michela Herbelina tworząc najnowsze kolekcje zegarków stara się czerpać ze swojego, całkiem bogatego dziedzictwa, które przecież sięga prawie 75 lat wstecz. Dzięki tak długiej historii, archiwa firmy pozwalają dziś na korzystanie z własnych pomysłów, inspiracji i osiągnieć dokonanych na przestrzeni lat.
Tym razem nowy członek rodziny dołączył do kolekcji Newport Héritage.
Inspiracja historycznym „diverem” marki
Nowy model Michel Herbelin Newport Heritage Diver, zainspirowany zegarkiem nurkowym zaprojektowanym przez tę markę w latach siedemdziesiątych, pozostaje wierny morskim cechom charakterystycznym dla linii stworzonej jako żeglarska, czyli Newport.
W prezentowanym zegarku dodano nieco swoistego, francuskiego, sportowego szyku. Połączono ten wygląd ze sporymi możliwości technicznymi, związanymi z wodoszczelnością aż do 300 metrów, i nowoczesnym mechanizmem z automatycznym naciągiem.
„Michel Herbelin to marka wspierana przez dziedzictwo zegarmistrzowskie sięgające połowy XX wieku, które może wykorzystać do woli, aby zadowolić wielu” – wyjaśnia Mathieu Herbelin, wnuk założyciela i zastępca dyrektora kreatywnego.
Firma jest nadal w rękach tej samej rodziny. Kolejne pokolenia Herbelinów dbają o jej rozwój, co zaowocowało pozycją bodaj najprężniejszej francuskiej firmy zegarmistrzowskiej.
Poszerzenie kolekcji Newport Héritage” jest więc naturalnym następstwem zasobów firmy i dzisiejszych trendów rynkowych. Beztroskie lata 70. XX wieku, wolność, to okres, kiedy powstawały świetne, bardzo charakterystyczne, a dziś wręcz ikoniczne, sportowe zegarki. Oparcie się na ich stylistyce nie wyklucza tego, by nowe modele także pod względem technicznym oraz wytrzymałości były w pełni funkcjonalnymi instrumentami do nurkowania, czy też innego rodzaju, nawet długotrwałego kontaktu z wodą.
Akcenty modne w latach 70. XX wieku
Prezentowany model Michel Herbelin Newport Heritage Diver ma kopertę ze stali nierdzewnej 316L. To spory zegarek, bo średnica koperty wynosząca 42 mm oraz jej nietypowy kształt dają optycznie odbiór tego divera właśnie jako dużego, solidnego zegarka. To kształt przypominający poduszkę - bardzo modny i popularny, dość często stosowany w zegarkach z lat z jakich pochodzi inspiracja. Powierzchnie koperty są w większości polerowane, poza jej krawędziami, które zostały poddane szczotkowaniu.
Kopertę wieńczy obrotowa w jednym kierunku luneta, która jest oczywiście okrągła, co powoduje, że widzimy narożniki koperty o dość łagodnych kształtach.
Wkładka lunety to polerowany, niebieski pierścień wykonany ze spieków ceramicznych.
Dla kontrastu, 60-minutowa skala z podziałką nurkową i trójkątnym wskaźnikiem na godzinie 12. są w kolorze białym. Obrót lunety jest realizowany w trybie „120 klikowym”, a jej praca jest na tyle precyzyjna i płynna, że dokładne ustawienie można osiągnąć nawet w rękawicach.
Tarczę, o której za moment napiszę więcej, chroni obustronnie zakrzywione szkło szafirowe. Tarcza, czyli zegarkowa twarz, ma bardzo efektownie wyglądające, gradientowe zabarwienie. Kolor stopniowo przechodzi od głębokiej czerni na zewnątrz do granatu pośrodku, uzyskując w tym miejscu odcień podobny do wkładki lunety.
Zapewnienie optymalnej czytelności, jakiej przecież zawsze oczekujemy od zegarków do nurkowania, uzyskano poprzez zastosowanie dużych, nakładanych indeksów godzinowych o prostokątnym kształcie, z naniesioną masą luminescencyjną oczywiście. Masa ma kolor biały, więc na niemal czarnym tle indeksy są doskonale widoczne. Duże i szerokie wskazówki wpisują się w stylistykę indeksów i również są doskonale widoczne. One także mają warstwę masy świecącej w białym kolorze. Po naświetleniu, w ciemności masa luminescencyjna emituje niebieskie światło. Na krawędzi tarczy, w przestrzeni między indeksami godzinowymi, białym lakierem nadrukowano skalę minutową i precyzyjną podziałkę sekundową.
Dodatkowo, tarcza podzielona jest dwoma białymi liniami, krzyżującymi się po środku na cztery sektory. Na godzinie 3., przy nieco skróconym indeksie, znajduje się podwójne okienko datownika ze wskazaniem daty i dni tygodnia. Pod godziną 12. nadrukowano nawę firmy, a po przeciwnej stronie, większą czcionką, nazwę linii, a drobniejszą - informację o rodzaju naciągu sprężyny i klasie wodoszczelności. Przypominając estetyczny urok lat siedemdziesiątych, ten zegarek dla nurków jest bardzo charakterystyczny, można śmiało rzec - wyjątkowy, ponieważ jest w pełni wierny DNA linii Newport. Z czego to wynika?
Do tych cech zaliczyć możemy wizerunek koła sterowego wytłoczony na czole koronki, lunetę inspirowaną iluminatorem łodzi, oraz - jako najważniejszy element, charakterystyczny uchwyt paska, w zasadzie definiujący modele zegarków z serii Michel Herbelin Newport.
Wykonany w górach Jura w regionie Franche-Comté
Wspomniany pasek jest elastomerowy, doskonale dostosowany do przeznaczenia zegarka, a kolorystycznie dopasowano go do wersji kolorystycznej lunety i centralnej części tarczy.
Pasek zapinany jest na podwójnie składane zapięciem z zabezpieczeniem i przedłużką do zakładania na piankę. Pasek posiada 10-letnią gwarancję ze względu na użycie niezwykle wytrzymałego materiału, czyli wspomnianego elastomeru FKM.
Dla zainteresowanych nowością Michel Herbelin ważnym atutem zapewne będzie także fakt, iż model Newport Héritage Diver został zaprojektowany, zmontowany, wyregulowany i sprawdzony we francuskim studio marki w górach Jura w regionie Franche-Comté. Tylko mechanizm z naciągiem automatycznym jest produkowany w Szwajcarii i stamtąd dostarczany przez firmę Sellita, co gwarantuje dokładność i niezawodność.
W przypadku prezentowanego modelu zegarka to mechanizm Sellita SW220, który pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć koła balansowego na godzinę, jest łożyskowany na 38 kamieniach syntetycznych, a przy pełnym naciągu sprężyny napędowej zapewnia 38 godzin rezerwy chodu. Można oglądać go przez przeszklenie we wkręcanym deklu.
Michel Herbelin Newport Heritage Diver – cena i dostępność
W pełni praktyczny do zastosowania pod wodą, dzięki swoim cechom technicznym, a zarazem dynamiczny w aspekcie wyglądu, a nawet nieco elegancki, gdy używany na suchym lądzie, dzięki osadzeniu w klimacie vintage.
Model Newport Héritage Diver czerpie z tradycji francuskiego zegarmistrzostwa, przekazywanej w przypadku marki Michel Herbelin dosłownie z ojca na syna od 1947 roku. Do tego dochodzi niepowtarzalne wzornictwo, wysoka jakość wykonania i nietuzinkowość z powodu wyprodukowania we Francji.
Cena modelu Michel Herbelin Newport Heritage Diver to około 5 900 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Michel Herbelin znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu - MICHEL HERBELIN.
Adrian Szewczyk
11:45 24.09.2021Zegarki
Michel Herbelin Newport Heritage Diver – sportowy, francuski szyk
Powrót do kategorii
Tagi:
zegarki sportowezegarek do pływaniazegarki męskie mechanicznezegarek mechanicznyzegarek wodoszczelnyzegarki automatyczne

REKLAMA

NOWOŚĆ: QUIZy zegarkowe na Zegarki i Pasja!
Myśląc o rozwoju naszego wydawnictwa oraz nowych pomysłach i projektach zegarkowych, które chcemy realizować, staramy się zawsze także myśleć o Was, naszych Czytelnikach. ...

Magazyn Europa Star prezentuje: „Powtórka z historii zegarków” - lata 70.
W naszym drugim odcinku historii zegarmistrzostwa na podstawie publikacji magazynu Europa Star przedstawimy lata siedemdziesiąte. Jest oczywiste, że najważniejszym w tej ...

Zegarki Slyde. Tourbillon? Zero mechaniki
Wyobraźmy sobie zegarek na rękę, wytworzony z zachowaniem najwyższych standardów luksusowego zegarmistrzostwa, ale w elektronicznej wersji mechanizmu. Zegarek, który stwa ...

Powrót do przyszłości. Oris Divers Sixty-Five 12H Calibre 400
Powrót do przyszłości. Choć w zasadzie to jest to ciągle zaglądanie w atrakcyjną przeszłość. Nowa wersja zegarka Oris Divers Sixty-Five 12H Calibre 400 obejmuje doświadcz ...

Recenzja: Davosa Argonautic BG Automatic
Davosa to niezbyt duża, niezależna firma zegarmistrzowska pochodząca ze Szwajcarii. W Polsce marka ta, dzięki aktywności i staraniom jej dystrybutora, jest już dobrze zna ...

Pierwszy tego typu zegarek marki Grand Seiko: Kodo Constant-Force Tourbillon
Dziś zaprezentujemy nowy zegarek japońskiej marki Grand Seiko, który swoją premierę miał w marcu, ale dostępny będzie dopiero pod koniec 2022 roku. Ponieważ model zajmuje ...

Czas “PATRIOTY”. Specjalna edycja zegarka traser na polski rynek!
Dnia 7 lutego 1831 roku na walnym zgromadzeniu sejmu Królestwa Polskiego zostały usankcjonowane biel i czerwień jako barwy narodowe. Była to pierwsza w historii Polski re ...

Dwa niezwykłe zegarki Omega Olympic 1932 Chrono Chime i Speedmaster Chrono Chime
Myśląc o firmie zegarmistrzowskiej Omega, jednym z pierwszych modeli zegarków z którym kojarzymy tę markę, jest Speedmaster. Obecnie jest to imponująca kolekcja zegarków ...

Wyjątkowe zegarki Rolex wykonane na zamówienie Sułtana Omanu trafiły na aukcję!
Założony w 1766 roku dom aukcyjny Christie's jest światowym liderem w dziedzinie sprzedaży sztuki i towarów luksusowych. Znany i zaufany ze względu na swoje profesjonalne ...

Nowe trio damskich zegarków Oris Aquis Date z kopertami 36,5 mm
Wielu producentów zegarków dba o to, aby regularnie zaskakiwać swoich fanów oraz przyciągać potencjalnych klientów prezentując nowe linie produktowe, bądź też rozszerzają ...

Orient Sports Mako III Kamasu. Kilka nowych, odświeżonych wersji bestsellerowego divera!
Orient od ponad 70 lat dostarcza światu wysokiej jakości zegarki, łącząc niezawodne mechanizmy z innowacyjnymi wzorami. Ta japońska marka projektuje i produkuje własne me ...

Zegarek Nomos Tangente Neomatik 39 zdobywa nagrodę iF Award 2023 za smukłą elegancję
Czym jest zegarek z charakterem? Każdy z nas zapewne ma swoją definicję, ale moim zdaniem tego typu egzemplarz stanowi wypadkową takiego połączenia historii, designiu i r ...