• Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Orient Star

A. Lange & Söhne: Saxonia Thin, Langematik Perpetual i Cabaret Tourbillon Handwerkskunst


Powrót do kategorii

A. Lange & Söhne to marka należąca do niemieckiego przedsiębiorstwa Lange Uhren GmbH. Marka, która przyprawia o gęsią skórkę niemal każdego miłośnika zegarmistrzostwa. Firma ta jest wymieniana jednym tchem wraz z największymi, stałymi i wieloletnimi bywalcami zegarkowego Olimpu. Dla wielu to dziś nawet najwspanialsza, zegarkowa manufaktura. Szczególnym atutem A. Lange & Söhne jest wyjątkowo misterne wykończenie mechanizmów.

Taki stan rzeczy jest o tyle ciekawy, że jak na branżę zegarkową, marka jest całkiem młoda.

Firma oparta na etosie i osiągnięciach

Wprawdzie już w 1845 roku, w miejscowości Glashütte, powstała firma założona przez Ferdinanda Adolfa Lange produkująca nie tylko zegarki, ale i szkoląca przyszłych zegarmistrzów. Jednakże, mimo licznych sukcesów, tworzenia wspaniałych zegarków, oraz przetrwania dwóch wojen, w 1948 roku przestała de facto istnieć. Nie dlatego, że nie miała potencjału. To historyczne i polityczne „zawieruchy” spowodowały, że ten niemiecki region słynący z możliwości zegarmistrzowskich trafił pod okupację sowiecką, co oznaczało nacjonalizację, a porównując do poziomu przedwojennego, techniczną i jakościową zapaść.

W 1990 roku prawnuk Ferdinanda Adolfa, Walter Lange, założył firmę, która wprawdzie jest zupełnie nowym bytem, nie będącym bezpośrednim spadkobiercą firmy pradziadka, ale jej działalność oparta jest na jej etosie, oraz osiągnięciach.

A. Lange & Söhne 2021

Dzięki zaangażowaniu takich szwajcarskich firm jak IWC, czy Jeager-LeCoultre udało się wystartować, ale co ważniejsze - w relatywnie krótkim czasie wspiąć się na najwyższe szczyty zegarmistrzowskiego kunsztu, zdobywając najwyższą pozycję pośród innych firm. Bezpieczny byt zapewnia także fakt, że firma znalazła się w strukturach grupy kapitałowej Richemont.

Trzy nowe modele 2021

Dziś zaprezentujemy trzy nowe, jak zawsze w wypadku tej marki, ciekawe modele. Mowa o Saxonia Thin, Langematik Perpetual, oraz Cabaret Tourbillon Handwerkskunst.

Każdy zupełnie inny i każdy równie fascynujący.

A. Lange & Söhne Saxonia Thin

Saxona Thin to prosty, elegancki model zegarka oferowany w okrągłej kopercie z prostopadle wyprowadzonymi i delikatnymi uszami. Tegoroczna nowość A. Lange & Söhne ma bardzo ciekawą, ciemnoniebieską tarczę, która jest wykonana z litego srebra, z powierzchnią o niebieskim kolorze z zatopionymi drobinkami złota.

A. Lange & Söhne: Saxonia Thin

A. Lange & Söhne: Saxonia Thin

A. Lange & Söhne: Saxonia Thin

To bardzo prosty, elegancki zegarek, w którym tą „odrobiną szaleństwa” jest właśnie nietypowa, ciekawa tarcza. Na tej hipnotyzującej powierzchni pracują tylko dwie klasyczne wskazówki wykonane w stylu dauphine. Indeksy godzinowe to eleganckie, nakładane złote pałeczki. Na tarczy pod godziną dwunastą nadrukowano logo marki. Nic więcej.

Czysta i elegancka forma na tle mieniącej się tarczy.

Tę ascetyczną formę oprawiono w kopertę  o średnicy 40 mm, wykonaną z różowego złota. Jej grubość to jedynie 6,2 mm. Kopertę wieńczy polerowana luneta. Podobnie wykończono uszy, a boczna linia obudowy przyozdobiona jest poprzez szczotkowanie.

Sercem zegarka jest mechanizm L093,1 z ręcznym naciągiem sprężyny napędowej, regulowany w 5 pozycjach i łożyskowany na 21 kamieniach. Mimo, że jest prosty w budowie, to oczywiście wykończono go we właściwy dla marki sposób. Perfekcyjnie.

A. Lange & Söhne: Saxonia Thin

A. Lange & Söhne: Saxonia Thin

A. Lange & Söhne: Saxonia Thin

Na półmostku balansu tradycyjnie wygrawerowane są wzory o motywach florystycznych.

Zegarek A. Lange & Söhne Saxonia Thin otrzymujemy na granatowym pasku ze skóry krokodyla, wykonanym bez przeszyć, co doskonale pasuje do prostej formy tarczy. Model ten będący kwintesencja eleganckiego zegarka z awangardową tarczą jest limitowany do 50 egzemplarzy. Cena A. Lange & Söhne Saxonia Thin to około 116 500 złotych.

A. Lange & Söhne Langematik Perpetual

Langematik Perpetual to kolejna propozycja z trójki tegorocznych nowości.

Propozycja przeznaczona dla miłośników dodatkowych komplikacji konstrukcji mechanizmów. Zegarek ten oferuje dokładnie to, czego spodziewamy się po tak luksusowej marce.

Wielu miłośników zegarków myśląc „Lange”, zapewne widzi mniej więcej coś takiego.

A. Lange & Söhne Langematik Perpetual

A. Lange & Söhne Langematik Perpetual

Koperta tego czasomierza wykonana została w dwóch wersjach - z białego lub żółtego złota, a jej wymiary to 38,8 mm średnicy oraz 10,2 mm grubości, co jest świetnym wynikiem przy tak dużej liczbie funkcji dodatkowych. Obudowa jest klasycznie okrągła i ma prostopadle wyprowadzone uszy, które są dość masywne.

Tarczę okala średniej szerokości, obła luneta, podkreślając to, co prezentuje nam zegarkowa twarz. A jest co podkreślać. Bowiem wykonano ją z litego srebra i nadano niebieski kolor. Na krawędzi tarczy rozłożone są nakładane indeksy godzinowe w postaci cyfr rzymskich z litego złota. Na zewnątrz otacza je nadrukowany pierścień, będący skalą minutową utrzymaną w stylu torowiska. Pod godziną 12. widoczne jest okienko, a właściwie dwa okienka, bardzo dużego datownika wskazującego dni miesiąca. Na godzinie 3. zlokalizowana jest mała tarcza wskazująca miesiące, a w jej dolnej części wkomponowano jeszcze mniejsze wskazanie roku przestępnego. Po drugiej stronie, na godzinie 3., widzimy tarczę wskazującą czas w trybie 24-godzinnym oraz dni tygodnia. Na godzinie 6. Umieszczono natomiast wskaźnik faz Księżyca otoczony skalą sekundową, gdyż wkomponowany weń został mały sekundnik.

A. Lange & Söhne Langematik Perpetual

A. Lange & Söhne Langematik Perpetual

A. Lange & Söhne Langematik Perpetual

Centralne dwie wskazówki w stylu dauphine są wykonane ze złota i pokryte masą luminescencyjną. Granatowy pasek ze skóry krokodyla doskonale pasuje do całości.

Po drugiej stronie mamy przykręcany i obficie przeszklony dekiel ukazujący mechanizm L922,1, który ma automatyczny naciąg sprężyny realizowany za pomocą mikrorotora.

Mechanizm ten składa się z 478 części, w tym 43 kamieni łożyskujących. Pracuje z częstotliwością 21 600 wahnięć balansu na godzinę i oferuje 46 godzin rezerwy chodu.

A. Lange & Söhne Langematik Perpetual

A. Lange & Söhne Langematik Perpetual

A. Lange & Söhne Langematik Perpetual

Mechanizm L922,1 jest oczywiście pięknie wykończony. Naniesione są pasy genewskie, a rotor ma piękne grawery, tak jak tradycyjnie półmostek balansu.

Cena A. Lange & Söhne Langematik Perpetual to około 400 000 złotych.

A. Lange & Söhne Cabaret Tourbillon Handwerkskunst

Ostatni, premierowy model przygotowany na 2021 rok to Cabaret Tourbillon Handwerkskunst.

Cabaret Tourbillon to zdaniem niemieckiego producenta kamień milowy w historii zegarmistrzostwa. W 2008 roku, dzięki konstrukcji mechanizmu tego zegarka, marce A. Lange & Söhne po raz pierwszy udało się „zatrzymać tourbillon” za pomocą sprężyny zatrzymującej w kształcie litery V. Taki rodzaj funkcji dodatkowej, przypominającej swego rodzaju „stop sekundę”, umożliwił ustawienie wskazań zegarka z tourbillonem z dużo większą dokładnością niż w przypadku stale pracującego czy też zatrzymanego mechanizmu.

A. Lange & Söhne Cabaret Tourbillon Handwerkskunst

A. Lange & Söhne Cabaret Tourbillon Handwerkskunst

A. Lange & Söhne Cabaret Tourbillon Handwerkskunst

Poprzez odciągnięcie koronki uruchamia się skomplikowany mechanizm oparty na dźwigniach, obracając wspomnianą sprężynę, przez co balans zatrzymuje się natychmiast. Specjalne wykonanie sprężyny zapewnia, że nacisk nałożony na równowadze jest zawsze prawidłowo dozowany, niezależnie od położenia klatki tourbillonu. Zaletą tej konstrukcji jest to, że energia sprężyny jest zawsze zmagazynowana, dzięki czemu tourbillon może natychmiast uruchomić się ponownie, gdy tylko sprężyna zatrzymująca zostanie wycofana poprzez wciśnięcie koronki.  

Zegarek w tej wersji oparty jest na jedynym prostokątnym modelu Lange, czyli Cabaret, będący w ramach bardzo klasycznej oferty modelem wręcz ekstrawaganckim.

Cabaret Tourbillon Handwerkskunst jest limitowany do 30 sztuk, a teraz został on całkowicie poświęcony dziedzictwu sztuki zegarmistrzowskiej. Cechą charakterystyczną, poza kształtem koperty, jest rzucające się od razu w oczy artystyczne wykończenie tarczy.

W wyszukany sposób przyozdobiono zarówno cyferblat jak i mechanizm zegarka. Powierzchnia trzyczęściowej tarczy z białego złota jest ręcznie grawerowana we wzór o kształcie rombów, dający efekt głębi i trójwymiarowości.

A. Lange & Söhne Cabaret Tourbillon Handwerkskunst

A. Lange & Söhne Cabaret Tourbillon Handwerkskunst

Półprzezroczysta warstwa emalii dodaje dodatkowej głębi grawerunkowi i uwydatnia różne, metaliczne odcienie szarości. Rezultatem jest bardzo efektowna tarcza, właśnie z trójwymiarowym efektem w przestrzeni wskazania czasu i dużego, dwuokienkowego datownika z dniami miesiąca.

Dodatkowo, na godzinie 3:30., jest zlokalizowana mała tarcza ze wskazaniem rezerwy chodu, a po przeciwnej stronie, na godzinie 8:30., mamy tarczę małego sekundnika. Pomiędzy nimi, nieco niżej, jest otwór w którym widzimy pracę hipnotyzującego tourbillon.  

Ręcznie nakręcany mechanizm A. Lange & Söhne kaliber L042.1 ma beczkę sprężyny głównej, która zapewnia rezerwę chodu na poziomie 120 godzin. To zegarmistrzowskie arcydzieło składa się z 370 części, z których 84 to elementy związane z wykonaniem filigranowej klatki tourbillonu, który waży tylko ćwierć grama.

A. Lange & Söhne Cabaret Tourbillon Handwerkskunst

A. Lange & Söhne Cabaret Tourbillon Handwerkskunst

Mierząc 22,3 na 32,6 milimetra, mechanizm jest dostosowany do prostokątnego kształtu obudowy. W porównaniu z wersją tego modelu z 2008 roku, A. Lange & Söhne Cabaret Tourbillon Handwerkskunst w wydaniu na 2021 rok posiada nowy system oscylacji ze sprężyną balansową Lange. Motyw graweru z tarczy jest niejako uzupełniony przez czarno-rodowane ryciny w tej samej stylistyce na półmostkach tourbillonu.

Co ciekawe, dolna płyta na całej powierzchni jest bardzo surowa. Jej powierzchnia jest piaskowana. Oczywiście wszelkie krawędzie są dopieszczone, jak na wyrób L&S przystało, ale zrezygnowano ze zdobień stawiając na nowoczesny, techniczny styl, który uwydatnił niebieskie śrubki i przede wszystkim rubiny w złotych szatonach.

A. Lange & Söhne Cabaret Tourbillon Handwerkskunst

A. Lange & Söhne Cabaret Tourbillon Handwerkskunst

Prostokątna koperta zegarka ma 39,2 mm wysokości i grubość 10,2 mm, a wykonana została z platyny. Ma ona z profilu lekko zagięty kształt, co poprawia dopasowanie do nadgarstka. Pasek ze skóry naturalnej jest w kolorze czarnym, wykonano go ze skóry aligatora, a jego zapięcie stanowi klamra także wykonana z platyny.

Cena A. Lange & Söhne Cabaret Tourbillon Handwerkskunst to około 1 420 000 złotych.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Certina DS Super PH500M – nowy mode...
Certina DS Super PH500M – nowy mode...
13.09.2021
Eberhard & Co. Scientigraf - powrót...
Eberhard & Co. Scientigraf - powrót...
15.09.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco