„Możliwość wypłynięcia na majestatyczny kontynent Antarktydy z okazji 200 lat od jego odkrycia zapewniła zdumiewającą perspektywę patrząc na potęgę i kruchość kontynentów oraz stworzeń na Ziemi. Posiadanie specjalnie zaprojektowanego zegarka Delma, który towarzyszył mi w podróży, połączyło mnie z osiągnięciami technicznymi ludzkości, podczas gdy doświadczałem efektów naszych działań dążyłem do wywierania pozytywnego wpływu na życie na świecie" - powiedział Nick Moloney, oceaniczny poszukiwacz przygód i ambasador marki DELMA. Nick jest znanym żeglarzem, mówcą i podróżnikiem.
Nick, wraz z firmą Delma, świętuje 200 lecie odkrycia Antarktydy.
Delma przygotowała na tę okazję specjalny zegarek.
Odkrycie dokonane 200 lat temu
Nowy model Delma Oceanmaster Antarktyda upamiętnia 200-lecie od odkrycia Antarktydy. Zegarek powstał w limitowanej edycji 200 sztuk. Został zaprojektowany, opracowany i zaprezentowany w uznaniu odważnej ery podróżników oraz ich odkryć, aby przypomnieć nam o kruchej naturze naszej planety, a w szczególności naszych dziewiczych zakątków, takich jak Antarktyda i Arktyka. Część dochodów z każdego egzemplarza Oceanmaster Antarktyda zostanie przekazana do organizacji ASOC w celu wsparcia jej misji ochrony tych rejonów.
Nick Moloney miał możliwość zabrać jeden z pierwszych zegarów tej serii na swój rejs.
Zaangażowanie firmy Delma w tworzenie i rozwijanie zegarków sportowych jest bardzo wyraźne. Działania te rozpoczęły się już na początku jej 95-letniej historii, a teraz wyraźnie trend ten się umocnił dzięki nowoczesnej technologii i rozwiązaniom technicznym.
Projektując zegarek Delma Oceanmaster Antarctica wykorzystano doświadczenie szwajcarskiej firmy w tym zakresie tworząc model, który czerpie inspirację z natury i zarazem wspiera troskę o jej przyszłość. Jednocześnie czerpie z klasycznej formy.
Wygląd zegarków z lat 60. i 70. XX wieku
Wygląd zegarka jest oparty na bardzo charakterystycznych, sportowych czasomierzach z przełomu lat 60. i 70. XX wieku. To dziś bardzo oczekiwana inspiracja, a „żółwiowe” w kształcie koperty są bardzo modne i wygodne zarazem. Zegarek, stworzony do korzystania z niego podczas przygód i podróży związanych z oceanami oraz żeglarstwem, o takim stylu sprawdzi się świetnie także na co dzień, tym bardziej, że zadbano o właściwe parametry.
W efekcie powstał zegarek, który może zwrócić na siebie uwagę, a równocześnie wyróżnia się na tle oferty konkurencji. Dołącza do kolekcji zegarków inspirowanych żeglarstwem, aby uczcić odkrycie jednego z najbardziej wyjątkowych miejsc na ziemi.
Motorem napędowym do powstania tego modelu była chęć wsparcia ambasadora marki Delma, wspomnianego Nicka Moloneya. Nadarzyła się idealna okazja do opracowania nowego zegarka mającego towarzyszyć jemu i jego zespołowi w wyprawie na Antarktydę w lutym 2020 roku, właśnie po to, by upamiętnić jej odkrycie 200 lat temu.
Kiedy 27 stycznia 1820 roku odkryto wybrzeże Księżniczki Marty na Antarktydzie, odkrywcom ukazał się lodowy szelf, który rozpościerał się od zamarzniętego kontynentu. Nick i jego zespół będąc właśnie tam zobaczyli całkiem nową perspektywę tego niesamowitego krajobrazu, ponieważ linia brzegowa stale ewoluuje ze względu na zmienność pokrywy lodowej. Podczas gdy Ocean Południowy otaczający Antarktydę jest jednym z najbardziej dziewiczych miejsc na Ziemi, w dużej mierze nietkniętym przez ludzi, prawie 10 000 różnych gatunków, dla których to wyjątkowe siedlisko jest domem, znajduje się w niebezpieczeństwie.
Dzieje się tak, ponieważ to mroźne miejsce jest jednocześnie jednym z najszybciej ocieplających się miejsc na Ziemi. Podczas ekspedycji zespołu zarejestrowano najwyższą temperaturę na północnym krańcu Antarktydy, przekraczającą 20 °C.
Aby nadać projektowi jeszcze większe znaczenie i wesprzeć przyszłość tego urzekającego miejsca, Delma jako firma postanowiła dołączyć do działań mających na celu jego zachowanie. Stąd wzięła się decyzja o wsparciu Koalicji Antarktydy i Oceanu Południowego (ASOC) w ich misji ochrony tej wspaniałej, dziewiczej części naszej planety. Firma robi to przekazując część dochodów z każdego sprzedanego egzemplarza Oceanmaster Antarctica.
Zegarek Oceanmaster Antarctica
Przejdźmy zatem do opisu zegarka.
Chłodna, niebieska tarcza inspirowana jest kolorami lodu, gdy styka się on z otaczającą wodą. Jej powierzchnia ma wyraźną strukturę, która także ma kojarzyć się z zamarzniętym, lodowym krajobrazem. Na tarczy umieszczone są indeksy o kształcie mocno wydłużonych trapezów. Wskazówki są wyraziste i dobrze widoczne. Tak one, jak i indeksy pokryte są masą świecącą Super-LumiNova C3. Dzięki temu czytelność wskazań jest na wysokim poziomie zarówno w dzień jak i w ciemności.
Tarczę okala obrotowa luneta ze skalą do 360 stopni.
Szkło jest szafirowe i ma powłokę antyrefleksyjną.
Poza stylistycznymi odniesieniami są także inne związane z Antarktydą i jej rocznicą odkrycia. Specjalny, przykręcany czterema śrubkami dekiel o kształcie „tonneau” wzmacnia połączenie zegarka z tym kontynentem, dzięki wygrawerowanemu wizerunkowi Antarktydy. Pionowo szczotkowana powierzchnia na środku ma w okręgu wygrawerowany zarys Antarktydy na tle siatki geograficznej. Dookoła umieszczono informacje o limitacji oraz okazji do powstania serii, a bardziej na zewnątrz, również w okręgu wygrawerowano podstawowe informacje o zegarku.
Model Delma Oceanmaster Antarctica jest wyposażony w planer taktyczny, wskaźniki punktów żagla i wytrzymałą lunetę żeglarską, przygotowując go na każde wyzwanie podczas rejsu, nawet w najtrudniejszych warunkach.
Koperta ze stali nierdzewnej z obustronną ochroną koronki w postaci wypustek o łukowatym kształcie jest masywna i ma kształt opisywany na wstępie. Po przeciwnej do koronki stronie, czyli na godzinie 9., umieszczono automatyczny zawór helowy, który jest tutaj faktycznie przydatny, ponieważ wodoszczelność tego zegarka ustalono na poziome do 500 m.
Delma Oceanmaster Antarctica – podsumowanie i cena
Koperta ma 44 mm średnicy i 13,8 mm grubości. Jej powierzchnie są wykończone poprzez szczotkowanie i polerowanie. Miejsca styku obrabianych elementów są ostre i wyraźne, co potwierdza wysoką jakość wykonania.
Sercem zegarka jest mechanizm ETA z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej. Mechanizm pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę, jest łożyskowany na 25 kamieniach, a rezerwa chodu przy pełnym naciągu to 38 godzin. Ten szwajcarski mechanizm to powszechnie znany i ceniony „wół roboczy” o niezłych parametrach.
Zegarek otrzymujemy na stalowej i solidnej bransolecie przy mocowaniu zintegrowanej z kopertą. Ma ona skrajne ogniwa szczotkowane a środkowe polerowane. Wyposażono ją w bezpieczne zapięcie.
Zegarek Delma Oceanmaster Antarctica w limitowanej do 200 sztuk edycji jest wyceniony na 1290 CHF / 1390 EUR / 1450 USD, co oznacza kwotę około 6 300 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Delma znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: DELMA
Adrian Szewczyk
0 Komentarzy
Średnia 0.00