• Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Epos

Corum Bubble X Ray – rentgen na nadgarstku


Powrót do kategorii

Pochodząca z La-Chaux-de-Fonds szwajcarska firma Corum znana jest z niecodziennych i intrygujących rozwiązań stosowanych w swoich zegarkach. Została założona w roku 1955 przez René Bannwarta - doświadczonego zegarmistrza. Sama nazwa marki pochodzi od słowa “quorum”, które oznacza minimalną liczbę osób potrzebną do prowadzenia obrad na dany temat i podejmowania decyzji. Logo marki, przedstawiające klucz skierowany w górę, symbolizuje tajemnicę do zgłębienia, zagadkę do rozwiązania, czy też innowacje. Ma to związek właśnie z nieco odmiennymi ścieżkami stylistycznymi i technicznymi, którymi podąża ta marka. Do znanych przykładów zegarków Corum, odmiennych niż to, co prezentują inne firmy z branży, można zaliczyć np.: Coin Watch, Golden Bridge lub Bubble.

Moneta, mostek i bańka

Ten pierwszy miał swoją premierę w 1964 roku. Jak sama nazwa wskazuje, był to zegarek skonstruowany w ten ciekawy sposób, iż jego mechanizm był osadzony we wnętrzu monety wykonanej ze złota - pierwotnie o nominale 20 dolarów. Moneta pełniła zatem rolę koperty, a jej rewers i awers były tarczą i deklem. Stworzenie takiego nietypowego rozwiązania było możliwe wyłącznie dzięki zastosowaniu ultra-cienkiego mechanizmu.

Kolekcja ta istnieje i jest rozwijana przez markę Corum do dziś.

Corum Bubble X Ray – rentgen na nadgarstku

Z daleka zegarek ten mógł przypominać klasyczny, okrągły i elegancki czasomierz. Pewnie dlatego, mimo swojej odmienności, zyskał uznanie również wśród wielu znanych osób - szczególnie prezydentów Stanów Zjednoczonych. Obok nich jako właściciela Corum Coin Watch można wymienić również Andy’ego Warhola - artystę znanego z zamiłowania do zegarków, którego wspominaliśmy również przy okazji artykułu na temat zegarka Cartier Tank Must.

Kolejny ze wspomnianych czasomierzy – model Corum Golden Bridge - swoją oryginalność prezentuje także w formie nietypowego wyglądu, ale tym razem za sprawą „wnętrza”. Jest to zegarek, którego zadaniem jest ukazanie mechanizmu zegarka mechanicznego – zaprojektowano go tak, aby był maksymalnie transparentny.

Corum Bubble X Ray – rentgen na nadgarstku

Materiał z którego wykonana jest koperta został możliwie zredukowany, by zarówno od frontu jak i od tyłu zegarka poprzez przeszklenie można było zobaczyć mechanizm, który został wykonany liniowo i zamontowany horyzontalnie, a jego mostek przechodzi przez środek koperty. Wszystkie kluczowe elementy odpowiadające za pracę mechanizmu zegarka zostały na nim umieszczone tak, że po jego prawej i lewej stronie znajduje się pusta przestrzeń, która umożliwia patrzenie na przestrzał. Takie rozwiązanie stanowi wyzwanie dla konstruktorów, ale dzięki niemu patrząc na zegarek można odnieść wrażenia jakby mechanizm był zawieszony w przestrzeni, a także można stale podziwiać jego pracę.

Ostatni z wymienionych modeli - Bubble - miał swoją premierę w roku 2000.

Corum Bubble X Ray – rentgen na nadgarstku

Jego wygląd był inspirowany prototypowym zegarkiem nurkowym z lat 60. XX wieku, który miał grube, wypukłe szkło. Połączenie tego elementu z dużą kopertą, pierwotnie 44 mm, dziś aż do 52 mm, dało jedną z najbardziej rozpoznawalnych linii tego szwajcarskiego producenta.

I tak doszliśmy do najnowszego, tegorocznego modelu tego szwajcarskiego producenta, należącego właśnie do tej ostatniej kolekcji - Corum Bubble X Ray.

Czarna koperta o sporym gabarycie

Elementem, który w tym zegarku zwraca od razu uwagę, jest jego koperta.

Corum Bubble X Ray – rentgen na nadgarstku

Corum Bubble X Ray – rentgen na nadgarstku

Wykonana ze stali nierdzewnej pokryta jest czarną powłoką PVD. Jej charakterystyczny kształt nie różni się w zasadzie od innych przedstawicieli tej linii zegarków Corum. Cały czas mamy do czynienia z kopertą okrągłą, o obłym kształcie korespondującym z wypukłym szkłem. Uszy zagięte są ku dołowi, a schodkowy pierścień lunety posiada skośne powierzchnie, które upłynniają przejście ze szkła do koperty.

Jej wymiary są dosyć pokaźne - średnica bez koronki wynosi 47 milimetrów. Grubość 18,5 mm również jest wartością zdecydowanie powyżej branżowej średniej, ale ta wynika z zastosowania grubego i mocno wypukłego szkła na froncie zegarka. Jest to szkło szafirowe, pokryte powłoką antyrefleksyjną. Pomijając charakterystyczną wypukłość, takimi samymi parametrami może pochwalić się szkło znajdujące się po drugiej stronie zegarka. Jest ono częścią wkręcanego dekla, również wykonanego ze stali pokrytej czarnym PVD.

Konstrukcja zegarka Corum Bubble X Ray pozwoliła na uzyskanie poziomu wodoszczelności wynoszącego 100 metrów. Koronka tego czasomierza, zarówno swoim kształtem jak i wymiarami, koresponduje z całością. Ma ona postać kuli wpuszczonej w kopertę. Przez jej środek przechodzi pierścień ułatwiający chwyt.

Corum Bubble X Ray – rentgen na nadgarstku

Corum Bubble X Ray – rentgen na nadgarstku

Luminescencyjna czaszka

Pod grubym, wypukłym szkłem na tarczy ukazuje nam się wizerunek czaszki.

Nie jest to jednak czaszka wykonana w stylu kreskówkowym, albo nawiązującym do kolorowych motywów Día de Muertos. Tutaj zdecydowano się na inspirację zdjęciami rentgenowskimi. Jej obraz zajmuje większość powierzchni tarczy. Jej tło jest czarne, a sama czaszka biała – przynajmniej, gdy oglądamy ją w dobrych warunkach oświetleniowych.

Gdy światło gaśnie, ukazuje nam się świecący na zielono wizerunek tej części ludzkiego szkieletu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu farby luminescencyjnej.

Corum Bubble X Ray – rentgen na nadgarstku

Corum Bubble X Ray – rentgen na nadgarstku

Efekt ten będzie widoczny oczywiście tylko w przypadku uprzedniego, odpowiedniego naświetlenia zegarka. Sama tarcza daje efekt ciekawej głębi, która została osiągnięta dzięki skonstruowaniu jej z mosiężnej podstawy połączonej z szafirowymi dyskami.

W tarczy nie znajdziemy wycięcia na okno daty - zegarek ten posiada tylko wskazanie godzin, minut i sekund. Te realizowane jest przez wskazówki charakterystyczne dla całej linii Bubble. Godzinowa i minutowa mają kształt wydłużonych owalów, lekko spłaszczonych na końcach, i są w kolorze srebrnym. Są to wskazówki szkieletowane, przez których środek można również ujrzeć małe fragmenty tarczy.

W tym zegarku jest to wyjątkowo ciekawy zabieg, ze względu na rozmiar tych wskazówek, który sprawia, że prześwit jest całkiem pokaźny jak na tak niewielki, wydawałoby się, element jakim są wskazówki. W połączeniu z luminescencyjną czaszką na tarczy, umożliwia to odczytanie godziny w ciemnościach, nawet pomimo braku lumy na wskazówkach. Ostatnia z trzech - sekundowa, to wskazówka typu lollipop. Ma kształt lizaka, czyli prostej linii zakończonej kołem - lub akurat w tym przypadku okręgiem, bo ta część również posiada niewypełnione niczym wycięcie w środku. Na samym jej końcu znajdziemy jeszcze króciutkie przedłużenie wskazówki w postaci kreski, ułatwiające bardziej precyzyjny odczyt tego wskazania. Oprócz wymienionych wcześniej elementów na tarczy znajdziemy jeszcze nazwę producenta na godzinie dwunastej naniesioną białą farbą. W tym samym kolorze wykonano również indeksy. Minutowe mają formę małych kresek, a godzinowe są w kształcie prostokątów. Znajdują się one oczywiście na obwodzie tarczy. Przy indeksie na godzinie szóstej, po obu jego stronach, naniesiono napis “swiss made”.

Corum Bubble X Ray – rentgen na nadgarstku

Corum Bubble X Ray – rentgen na nadgarstku

A co “pod kopułą”?

Zegarek Corum Bubble X Ray działa dzięki zastosowaniu mechanizmu z naciągiem automatycznym. Przez producenta jest on oznaczony jako CO 082. Jest to modyfikowana przez markę Corum wersja popularnego i sprawdzonego mechanizmu ETA 2892-A2 lub Soprod A10. Charakteryzuje się więc takimi samymi parametrami jak swoje wersje bazowe: 42 godziny rezerwy chodu, częstotliwość oscylacji balansu wynosi 4Hz, czyli 28 800 wahnięć na godzinę, oraz posiada 21 kamieni łożyskujących.

Pasek zegarka Corum Bubble X Ray jest bardzo dobrze dopasowany stylistycznie do całości. Został wykonany z gumy i jest w kolorze czarnym. Przy mocowaniu z kopertą został ukształtowany tak, aby bezpośrednio do niej przylegać. Jego powierzchnia ma drobne tłoczenie, a przeszycia zostały wykonane zieloną nicią o właściwościach luminescencyjnych.

Corum Bubble X Ray – rentgen na nadgarstku

Corum Bubble X Ray – dostępność i cena

Nowy model Corum Bubble X Ray jest zegarkiem wykonanym w niedużej limitacji. Producent ograniczył liczbę jego sztuk do 88. Przy okazji zapowiada również, że w najbliższym czasie możemy się spodziewać nowych premier zegarków należących do kolekcji Bubble.

Cena nowego egzemplarza Bubble X Ray to 4 000 CHF, czyli około 20 000 złotych.

Piotr Tatar


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 19

MAGAZYN Zegarki I Pasja NR 19

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Inventic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Alpina 420

REKLAMA

Raymond Weil Maestro Skeleton The B...
Raymond Weil Maestro Skeleton The B...
09.07.2021
Steinhart Ocean 39 premium 904
Steinhart Ocean 39 premium 904
13.07.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco