• Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Luminox

Davosa Newton Speedometer Automatic – kokpit samochodu z lat 60


Powrót do kategorii

Motoryzacja i zegarmistrzostwo, mimo, iż są odrębnymi i odległymi od siebie dziedzinami, od dawna w pewnych aspektach przenikają się. Człowiek ma chyba w swojej naturze współzawodnictwo, więc kiedy rodziła się motoryzacja, niemal równocześnie wkroczyła fascynacja prędkością oraz wyścigami, a do tego niezbędny jest przecież pomiar czasu. Poza tym pionierzy motoryzacji często byli wielkimi miłośnikami zegarmistrzostwa, a towarzyszący powstawaniu motoryzacji zegarmistrzowie fascynowali się pojazdami z własnym napędem.

Stąd obecnie wiele marek zegarkowych czy też konkretne modele czasomierzy nawiązują do motoryzacji w różny sposób. Dziś zaprezentujemy jedną z ciekawszych kreacji tego typu, bo chodzi o zegarek zainspirowany prędkościomierzem.

Projektanci postawili nacisk na jak największe upodobnienie wyglądu i elementów nowego modelu marki Davosa właśnie to tego przyrządu, co zaowocowało nietypowym zegarkiem z nietypowym sposobem odczytu czasu.

Davosa Newton Speedometer Automatic – kokpit samochodu z lat 60

Między boomem gospodarczym a „Woodstockiem”

Zegarek przygotowany na 2021 rok pochodzi z linii Davosa Newton.

W latach 50. i 60. XX wieku, między boomem gospodarczym a „Woodstockiem”, samochód był uosobieniem indywidualnej wolności, ale również dobrobytu. Pokazywał status właściciela, ale także dawał możliwość swobodnego przemieszczania się.

Projektanci z branży motoryzacyjnej prześcigali się w eksponowaniu swojej twórczej wolności, co owocowało autami o tak nieraz nieprawdopodobnym wręcz wyglądzie jak nigdy wcześniej i później. Radość z jazdy powiązana była z formą. Formą samochodu z zewnątrz, ale i wewnątrz. Liczyły się detale, szczegóły, ale i przepych okazywany ozdobnikami, chromami.

Prezentowany zegarek Davosa Newton Speedometer Automatic jest poświęcony właśnie temu okresowi - rozkwitowi swobód, wolności i motoryzacji.

Davosa Newton Speedometer Automatic – kokpit samochodu z lat 60

Davosa Newton Speedometer Automatic – kokpit samochodu z lat 60

Dlatego model ten ma tarczę, która zdaje się być częścią samochodowego kokpitu.

Tarcza zegarka niczym prędkościomierz samochodu

Tarcza imituje w ciekawy sposób stosowany w samochodach prędkościomierz, a utrzymana jest właśnie w takim stylu, że mogłaby być stosowana w autach w lat 50. i 60. XX wieku.

Bardzo ciekawie i - jakkolwiek dziwnie to nie zabrzmi - świeżo to wygląda.

Nie jest to oczywiście całkowicie nowatorskie podejście, bo od dawna tworzone są z prezentacją czasu w formie „skaczącej godziny”, czy też modele typu regulator, gdzie wskazanie minut i  godzin jest rozdzielone, ale nie spotykamy je zbyt często.  Standardem są dwu lub trójwskazówkowe sposoby prezentowania czasu.

Davosa Newton Speedometer Automatic – kokpit samochodu z lat 60

Davosa Newton Speedometer Automatic – kokpit samochodu z lat 60

W modelu Davosa Newton Speedometer Automatic mamy kombinację jednej wskazówki pozwalającej odczytać upływające minuty i wskazania godzin w okienku pod godziną 12. Takie wkomponowanie tarczy pokazującej godziny pozwala na uzyskanie efektu przypominającego licznik dziennego czy też całkowitego przebiegu pojazdu. Wbrew pozorom tarcza jest prosta, z jasnym przesłaniem co do wzorów, inspiracji czy odniesień na bazie jakich powstała. Odczyt czasu po krótkim przyzwyczajeniu także zapewne stanie się łatwy.

Zazwyczaj mniej więcej wiemy jaka jest godzina i szybki „rzut okiem” na długą i doskonale widoczną wskazówkę pozwala sprecyzować błyskawicznie dokładny czas co do minuty.  

Do wyboru mamy dwie wersje kolorystyczne tego zegarka.

Pierwszy wariant jest w kolorze czarnym. Na ułożonym zewnętrznie pierścieniu, który jest nieco powyżej centralnej części tarczy, nadrukowano skalę minutową, która jest inspirowana skalą prędkościomierza. Oczywiście tutaj to „wyskalowanie” jest tylko do 60 i obejmuje pełen okrąg, ale dla wizualnego upodobnienia do licznika prędkości skala kreskowa umieszczona bliżej środka została nadrukowana z przerwą między oznaczeniami 25 i 35 minuty.

Davosa Newton Speedometer Automatic – kokpit samochodu z lat 60

Nad tym miejscem właśnie nadrukowano nazwę i logo marki.

Wskazówka minutowa jest mocno upodobniona do wskazówki prędkościomierza i na pierwszy rzut oka wydaje się, że w miejscu osadzenia na osi ma kształt sporego koła, z którego wychodzi proste, ostro zakończone ramię. Jednak to koło jest oddzielone, i jest niejako dyskiem, który dzięki wąskiej, czerwonej kresce pełni rolę sekundnika. Nad osią widoczne jest wspomniane wcześniej okienko do odczytu godziny, której właściwą pozycję wyznacza czerwony trójkącik w dolnej części. Indeksy minutowe, cyfrowe oznaczenia godzin w okienku i kreski na skali minutowej co 5 minut, oraz oczywiście wskazówka, są pokryte masą luminescencyjną w białym kolorze (Super LumiNova BGW9), która emituje w ciemności niebieskie światło.

Davosa Newton Speedometer Automatic – kokpit samochodu z lat 60

W drugiej wersji kolorystycznej Newton Speedometer Automatic mamy oczywiści ten sam wzór i układ tarczy, jednak wydaje się być ona utrzymana bardziej w stylu retro. To dlatego, że pierścień na którym naniesiona jest skala minutowa ma kolor szary, a masa luminescencyjna, która w czarnym zegarku była biała, tutaj ma kolor nazywany często „old radium”, czyli coś w rodzaju beżowego / kremowego, co nadaje takiego nieco archiwalnego charakteru.

W ciemności świeci ona na zielono.

Davosa Newton Speedometer Automatic – kokpit samochodu z lat 60

Davosa Newton Speedometer Automatic – kokpit samochodu z lat 60

Davosa Newton Speedometer Automatic – kokpit samochodu z lat 60

Tak ciekawie zaprojektowaną i wykonaną tarczę, niezależnie od wersji kolorystycznej modelu zegarka, oczywiście chroni wypukłe szkło szafirowe.  

Mechaniczne serce zegarka i „karoseria”

Sercem zegarka jest mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej. Nosi on oznaczenie DAV 3023 i powstał na bazie Sellita SW240. Mechanizm jest więc łożyskowany za pomocą 26 kamieni, oferuje 41 godzin rezerwy chodu przy pełnym naciągu sprężyny napędowej, a jego balans oscyluje z częstotliwością 28 800 wahnięć na godzinę.

Ten niewątpliwie ciekawy model wyposażono w klasyczną „karoserię”, czyli kopertę o ponadczasowej stylistyce. Jest ona wykonana ze stali, ma okrągły kształt i łagodnie wyprowadzone, zwężające się oraz zagięte ku dołowi uszy. Szczotkowane i polerowane powierzchnie dodają atrakcyjności. Średnica koperty to 44 mm a jej grubość to 12,8 mmm. Od góry szkło otacza wąska luneta, a na godzinie 3.00 umiejscowiona jest koronka - dość duża i rozszerzająca się w części oddalonej od koperty.

Davosa Newton Speedometer Automatic – kokpit samochodu z lat 60

Przykręcany czterema śrubkami dekiel jest przeszklony. Widać dzięki temu wspomniany już mechanizm z ażurowanym wahnikiem i wkomponowaną w wydłużony otwór gwiazda Davosy.

Zegarki z nowej kolekcji marki Davosa otrzymujemy na pasku w stylu vintage.

Wykonano go z włoskiej, szorstkiej, zamszowej skóry w czarnym lub szarym kolorze, zależnie od wersji tarczy. Szerokość paska przy mocowaniu do 22 mm.

Davosa Newton Speedometer Automatic – dostępność i cena

Nowy zegarek Davosta Newton Spedometer Automatic to bez wątpienia ciekawy, codzienny i dość uniwersalny w zastosowaniu model. Wyróżnia się on nietypową prezentacją wskazań oraz wyjątkową stylistyką nawiązującą do motoryzacji z połowy ubiegłego wieku.

Davosa Newton Speedometer Automatic – kokpit samochodu z lat 60

Davosa Newton Speedometer Automatic – kokpit samochodu z lat 60

Zegarek Newton Spedometer wyceniono na kwotę 998 euro, czyli około 4 500 złotych.

Wydaje się to być atrakcyjna cena biorąc pod uwagę wyjątkowość tego modelu i poziom wykonania, który w przypadku zegarków z logo Davosa z jakimi miałem do czynienia, zawsze stało na wysokim poziomie.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Davosa znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – DAVOSA.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Ball Engineer Hydrocarbon DeepQUEST...
Ball Engineer Hydrocarbon DeepQUEST...
17.06.2021
Certina DS ActionDiver STC – specja...
Certina DS ActionDiver STC – specja...
20.06.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco