Marka Błonie, mimo, że w czasie kiedy powstała nie oferowała zegarków rewolucyjnych czy ponadprzeciętnych, stała się w naszym kraju swego rodzaju ikoną, marką legendarną, głównie dlatego, że w czasach komunistycznych była właściwie jedyną oferująca zegarki mechaniczne z napisem „Made in Poland”. Zmierzenie się z tą legendą dziś, poprzez reaktywację marki i oferowanie zegarków z tym logo, to spore wyzwanie i tym samym wykazanie się odwagą w związku z wystawieniem się na ocenę miłośników (nie tylko) zegarków Błonie.
Zegarki Błonie kiedyś
Pierwsza seria zegarków opuściła podwarszawską fabrykę 24 października 1959 roku, dlatego to właśnie tę datę uważa się za dzień narodzin zegarków Błonie, marki Błonie.
Pierwsze, produkowane na licencji radzieckiej modele sprzedawano podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich w 1960 roku. Wyposażone były w mechanizm 2409, inspirowany szwajcarskim AS 1430 ze słynnych zakładów Adolfa Schilda.
Ambicją Błonia było jednak jak najszybsze uniezależnienie się od importu i rozpoczęcie produkcji zegarków opartych o własne części, co ostatecznie udało się w roku 1961. Niestety, niedługo później Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej uznała ten fakt za zagrożenie dla innych fabryk bloku socjalistycznego, zezwalając jedynie na wytwarzanie kopert, tarcz, wskazówek czy koronek. Do 1964 roku w fabryce produkowano kilka nieznacznie różniących się od siebie modeli o wdzięcznych, rodzimych nazwach, np. "Bałtyk", "Błonie", "Lech" czy "Wars". Były one sygnowane własnym logo Błonia, czyli wycinkiem wieńca zębatego wpisanym w prostokątne pole o zaokrąglonych rogach.
W latach 1959-1969 wyprodukowano w Błoniu ok. 1,2 miliona zegarków.
Tradycja zegarmistrzowska rozwijająca się w podwarszawskiej fabryce na przełomie lat 50. i 60. XX wieku, mimo, że została brutalnie przerwana w zakresie produkcji zegarków naręcznych, to stała się ważną częścią historii. Zegarki Błonie z tamtych lat są poszukiwane na rynku kolekcjonerskim, a wskrzeszenie marki i niejako kontynuacja jej tradycji w oparciu o modelową spuściznę nie mogło być niezauważone. Po ponad 40 latach od zaprzestania produkcji zegarków w Błoniu, nowo założona polska firma otrzymała licencję od miasta Błonie, dzięki czemu reaktywacja marki Błonie stała się faktem. Pierwsze modele sprzed kilku laty nawiązujące do błońskich klasyków zostały znakomicie przyjęte i błyskawicznie wyprzedane.
Zegarki marki Błonie dziś – nowe kolekcje 2021
Działanie marki Błonie wznowiono w 2014 roku oferując limitowane kolekcje nowych zegarków, których stylistyka w dużej mierze oparta była właśnie o modele archiwalne pochodzące z fabryki działającej w latach 60. XX wieku.
Mieliśmy dotychczas w redakcji kontakt z, moim zdaniem, bardzo udanym modelem Dukat, opartym na pierwowzorze sprzed 60 lat, który szczególnie w wersji z białą tarczą wręcz mnie zachwycił. Świetny WX302 będący hołdem dla lotników polskiego dywizjonu 302 biorącym udział w bitwie o Anglię okazał się udaną interpretacją zegarka dla pilota.
Sytuacja ma się podobnie w przypadku zegarków nowej kolekcji Błonie Limitowane.
To autorskie projekty inspirowane oryginalnymi "Błoniakami" lub istotnymi wydarzeniami z historii Polski. Zegarki są wytwarzane z dbałością o detale i wyposażone w niezawodne mechanizmy z automatycznym naciągiem z polakierowanym na czerwono wahnikiem, który stał się już znakiem rozpoznawczym reaktywowanej marki Błonie, widocznym przez przeszklony dekiel każdego egzemplarza. Na dziś w kolekcji Błonie Limitowane, która miała premierę pod koniec 2020 roku, mamy do wyboru 3 wersje modelu Jantar.
Błonie Limitowane – 3 wersje modelu Jantar
Model Jantar powstał w oparciu o założenie, że zegarki Błonie mają być nowoczesne, dobrze wykonane, doskonale wpisywać się w gusty miłośników zegarków - tak tych młodych jak i tych, którzy doskonale pamiętają pierwsze zegarki z tym logo.
Fani pierwszych zegarków Błonie z pewnością doskonale znają Jantara. Ten popularny model był synonimem powojennej elegancji i przyciągał wzrok prostą, lecz niebanalną tarczą z przecinającymi się pod kątem prostym liniami. Projektując jego współczesną wersję ten element został odtworzony, dzięki czemu inspiracje pierwowzorem są w "nowym" Jantarze widoczne już na pierwszy rzut oka.
Wspomniane już, charakterystyczne proste i delikatne zarazem linie krzyżują się w centralnym punkcie tarczy. Pionową przerywa w górnej części odświeżony logotyp Błonie, autorstwa polskiego kaligrafa Adama Romualda Kłodeckiego, a w dolnej części widnieje nadrukowana drobną czcionką informacja o rodzaju naciągu sprężyny napędowej.
Innym, wyróżniającym elementem na cyferblacie jest indeks na godzinie 12:00, będący wizytówką tego współczesnego zegarka. Jest on prezentowany w postaci cyfr arabskich a także specyficznie wydłużony, co jest bezpośrednim nawiązaniem do modelu z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego stulecia. Pozostałe nakładane indeksy mają postać wydłużonych słupków.
Nowością wobec pierwowzoru jest zastosowanie mechanizmu z dodatkową funkcją w postaci wskazań datownika i umieszczenie jego okrągłego okna na godzinie 3:00, niejako na końcu linii poziomej. Delikatne zwężające się wskazówki i sekundnik z charakterystycznym grotem doskonale pasują do opisanej wcześniej kompozycji tarczy.
Szczególnie ciekawie to wygląda w modelu stalowym z białą tarczą, gdzie ten grot jest czerwony. Zastosowano szkło jest mineralne i ma szafirową powłokę.
Wyjątkowy, bo z polskimi napisami i limitowany
Nowy model Błonie Jantar jest wyjątkowy również pod jeszcze jednym względem – to pierwszy model limitowany, w którym napisy na tarczy i deklu są w języku polskim.
Błonie Jantar to w pełni autorski, polski projekt. Za pracę zegarka odpowiada niezawodny mechanizm Seiko NH35 łożyskowany na 24 kamieniach, oferujący 41-godzinną rezerwę chodu. Jego pracę możemy obserwować przez przeszklony dekiel, gdzie zauważymy wspomniany wcześniej wahnik w kolorze czerwonym z wyciętą literą "B", który jest charakterystycznym elementem współczesnej marki Błonie.
Koperta jest bardzo prosta i elegancka. Ma 42 mm średnicy, co czyni zegarek pod względem rozmiaru dość uniwersalnym, o współczesnym kształcie, choć biorąc pod uwagę bardzo wąską lunetę należy jednak mieć na uwadze, że optycznie będzie się wydawał na większy.
Okrągły kształt i łagodnie wyprowadzone, delikatne uszy koperty to wyraźne i udane zarazem odniesienie do ponadczasowej elegancji zegarków Błonie z połowy XX wieku.
Zegarki Błonie Limitowane „Jantar” – dostępność i cena
Model Błonie Jantar z kopertą wykonaną ze stali ma białą tarcze i srebrzyste wskazówki oraz indeksy. Model w kopercie ze stali pokrytej powłoką IP w kolorze złocistym ma także wskazówki i indeksy złociste na ciemnoniebieskiej tarczy. Te dwa modele oferowane są na paskach wykonanych ze skóry cielęcej.
Trzecia, ostatnia wersja ma czarną powłokę na kopercie oraz srebrzyste wskazówki i indeksy doskonale widoczne na głęboko czarnej tarczy. Zegarek czarny wyposażony jest w uniwersalną, 9-rzędową bransoletę z polerowanymi i szczotkowanymi naprzemiennie ogniwami, która prezentuje się bardzo efektownie.
Cena zegarków Jantar z kolekcji Błonie Limitowane zależy od wersji. Dwa modele Jantar na pasku dostępne są w cenie 1 790 złotych, a model na bransolecie w cenie 1 860 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Błonie znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: BŁONIE.
Adrian Szewczyk
10:00 06.05.2021Zegarki
Błonie Limitowane „Jantar” – 3 modele wykonane w ograniczonej liczbie
Tagi:
zegarki męskie eleganckiezegarek do garnituruzegarki automatyczneeleganckie zegarkizegarki męskie mechanicznezegarek mechaniczny

REKLAMA

Królewski zegarmistrz. Adamandy Kochański
Już za kilka dni na rynku pojawi się książka Profesora Zdzislaw Mrugalskiego „Zegarmistrz Krolewski. Adam Adamandy Kochański. Wybitny uczony, matematyk i filozof (1631 – ...

Magazyn Europa Star prezentuje… „Powtórka z historii zegarków”. Lata 90.
Początek lat dziewięćdziesiątych, to współistnienie na rynku zegarków mechanicznych i elektronicznych. To także zmierzch zegarków elektronicznych ze wskaźnikiem cyfrowym. ...

Wodoszczelność. Zakręcane koronki w zegarkach
null ...

King Seiko kiedyś i dziś. Powrót po latach i zegarki z tej kolekcji w Polsce!
King Seiko to kolekcja tego japońskiego producenta, która funkcjonowała 50-60 lat temu, ciesząc się ówcześnie bardzo dużym powodzeniem. Pierwsze King Seiko pojawiło się w ...

Klasyk w stylu retro. Aerowatch 1942 Regulator Automatic Limited Edition
Indywidualizm w podejściu do projektowania przyrządów odmierzających czas, a także wysoka jakość i ponadczasowy wygląd. Tak w skrócie można przedstawić szwajcarską markę ...

Grand Seiko Heritage Collection SBGH349. Lodospady w prefekturze Iwate
Japońska kultura, bardzo bogata i z długą historią, jest atrakcyjna i ciekawa. Szczególnie dla nas, ludzi Zachodu. Funkcjonuje w taki sposób, że jej przesłania i motta z ...

Prosimy nie regulować odbiorników! Mido Multifort TV Big Date S01E01
Dziś telewizor to płaski panel na ścianie, zapewniający dostęp do treści z całego świata, natychmiast, w wysokiej jakości i za naciśnięciem przycisku na pilocie. Nasz pie ...

Alpina Alpiner Extreme Quartz. Kompaktowe, kwarcowe i kolorowe
Szwajcarska marka Alpina po swoim, nazwijmy to, odrodzeniu w 2003 roku słynie z oferowania bardzo fajnych zegarków mechanicznych w sportowym stylu. Ale firma ta oferuje t ...

Epos 3439 BM V-Style. Nietypowa tarcza i astronomiczna konwencja (zdjęcia live)
Firma Epos to niezależna marka, która oferuje zegarki mechaniczne w klasycznym stylu, w rozsądnej cenie. Ten szwajcarski producent stara się zaoferować w swoich modelach ...

Grand Seiko Heritage 62GS sekki Rikka i Shūbun ze stali Ever-Brilliant (SBGH351 i SBGH353)
Grand Seiko to marka mająca od lat bardzo duże grono zwolenników, choć znajdą się także w zegarkowym światku jej kontestatorzy. Zwolennicy wychwalają wyśrubowane standard ...

Premiera zegarka Tissot PRC 100 Solar. Władca światła w... chmurach - relacja i zdjęcia
13 marca 2025, godzina 8:55 - szybka winda wiezie mnie wraz z kilkoma innymi osobami oraz psem na 46 piętro najwyższego budynku w Unii Europejskiej. Liczący 310 metrów Va ...

Rozmowa z Robertem Makłowiczem o podróżach, gotowaniu i przepisie na ulubiony… zegarek!
W ostatnich miesiącach redakcja wydawnictwa „Zegarki i Pasja” miała przyjemność przeprowadzić kilka wywiadów z bardzo znanymi osobistościami, a teraz do tego zacnego gron ...