• Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Prim

Squale Sub-39 SuperBlue


Na portalu Zegarki i Pasja prezentowaliśmy już zarys historii marki Squale, a także opisywaliśmy dotychczas kilka modeli zegarków tej firmy. Dzięki temu wiemy już, że to marka wyjątkowa, bo ma w ofercie wyłącznie zegarki nurkowe i tylko mechaniczne. Wiemy też, że firma ta była swego czasu dostawcą kluczowych komponentów, w tym kopert, dla innych, znamienitych firm zegarmistrzowskich. Obecnie marka Squale jest na etapie dynamicznego powrotu na rynek, jej nurkowe dziedzictwo, bardzo bogate, jest zachowane.

Co ważne, marka ma polskiego dystrybutora, dzięki czemu rodzimi miłośnicy zegarków typu diver mogą cieszyć się dostępnością i komfortem zakupu wielu modeli Squale w kraju, także tych z legendarną kopertą typu Van Buren.

Dziś prezentujemy Sub-39 SuperBlue, kolejny zegarek z oferty tego szwajcarskiego producenta.

Squale Sub-39 SuperBlue

Koperta stosowana 60 lat temu

Tak jak opisywany niedawno model Sub-39 Blue, tak i model Sub-39 SuperBlue jest przeznaczony dla osób lubiących nieco mniejsze zegarki lub mających po prostu szczuplejsze nadgarstki. Z drugiej strony wymiar obudowy wynoszący 39 mm średnicy, bo taki ma nasz dzisiejszy bohater, w czasach, kiedy na rynku triumfy święcił jego pierwowzór, był to standardowy i całkiem spory, męski rozmiar. Prezentowany model przygotowany został z myślą o miłośnikach czasomierzy nurkowych o szczuplejszych nadgarstkach.

Squale Sub-39 SuperBlue to zegarek, którego koperta jest wzorowana na zegarkowej obudowie stosowanej przez markę Squale 60 lat temu.

Squale Sub-39 SuperBlue

Squale Sub-39 SuperBlue

Także wtedy była ona bazą dla nurkowych zegarków innych cenionych marek, a znak/logo Squale umieszczany obok logotypów innych wytwórców był gwarancją niezawodności, a przez to i bezpieczeństwa podczas nurkowania. Tamten zegarek Squale, a także zegarki innych marek korzystających z kopert Squale, miały średnice kopert 34 mm. Ta dzisiejsza jest więc istotnie większa, choć stonowana pod tym względem, jak na dzisiejsze standardy.

Koperta modelu Sub-39 SuperBlue jest w całości polerowana, a jej kształt to uniwersalny kanon sportowego zegarka, który jest wyjątkowo ponadczasowy, czego prezentowany zegarek jest niezaprzeczalnym dowodem. Jej kształt jest okrągły, z łagodnie wyprowadzonymi, zwężającymi się uszami. Grubość obudowy to około 12 mm, a wysokość od ucha do ucha jest na poziomie 48,5 mm, co daje nam zegarek bardzo poręczny, wygodny i nie zdradzający początkowo jego możliwości technicznych, a te pod względem nurkowym są całkiem niezłe. Zegarek ma bowiem klasę wodoszczelności do poziomu 300 metrów, czego jego relatywnie filigranowy kształt - jak na ten poziom, oraz wielkość zupełnie nie zdradzają.

Wilk w owczej skórze

Pierwszym zegarkiem w nowo zaprezentowanej kolekcji Sub 39 był limitowany do 150 sztuk zegarek w wersji z czarną tarczą i czarną, szklaną wkładką lunety. Później pojawiły się kolejne, „nielimitowane” wariacje. Teraz prezentujemy model z niebieską tarczą i wykonaną ze stali, obrotową i 120-klikową lunetą.

Squale Sub-39 SuperBlue

Jej wkładka to stalowy pierścień o powierzchni wykończonej poprzez okrężne szczotkowanie. Wygrawerowano na niej skalę nurkową, minutową. Pierwsze 30 minut to podziałka co minutę, a kolejne 30 co pięć minut. Grawery wypełnione są czarnym lakierem a na godzinie 12 jest odwrócony trójkącik z punktem wypełnionym masą luminescencyjną. Jeśli chodzi o kopertę i jej elementy mamy więc możliwości i niezbędne atrybuty zegarka nurkowego w całkiem niepozornym, może nawet nieco eleganckim zestawieniu. Wilk w owczej skórze.

Na godzinie 3.00 umieszczono koronkę przypominającą kształtem te stosowane w zegarkach typu pilot, mocno rozszerzająca się jak brylant ku części czołowej. Jest ona zakręcana, a nietypowy wzór na jej czole pasuje do koperty w stylu vintage. Kształt zaś zapewnia wygodne operowanie nią. Dekiel zegarka jest pełny i wkręcany. Obła krawędź z nacięciami na klucz zegarmistrzowski jest polerowana, a płaska powierzchnia jest szczotkowana.

Centralną część dekla zdobi jakby medalion na którym dookoła umieszczono podstawowe informacje o tym modelu zegarku, centralnie widoczny jest wizerunek drobnych fal, a na dolnej części pojawia się wizerunek rekina. Nie jest to bardzo wyszukany dekiel, ale w pełni zgodny z charakterem vintage, jaki bez trudu nadano temu diverowi.

Opisane elementy doskonale prezentuje krótkie video, które warto zobaczyć:


Błękitna tarcza, stalowa luneta

Tarcza w kolorze niebieskim o bardzo ciekawym odcieniu, otoczona stalową lunetą, daje wcześniej wspomniany efekt swego rodzaju elegancji, i stanowi bazę do bardzo czytelnej - jak oczekujemy od zegarka nurkowego – kompozycji wskazań. Na krawędzi tarczy nadrukowano jako wąskie kreski skalę minutową.

Indeksy godzinowe są mieszane: 6 i 9 to spore prostokąty, 12 to odwrócony trójkąt z grotem zwróconym do środka, a pozostałe znaczniki to dość duże okręgi. Wszystkie indeksy są pokryte warstwą masy luminescencyjnej SuperLuminova.

Squale Sub-39 SuperBlue

Indeksu na godzinie 3.00 nie ma. W jego miejsce wkomponowane jest okienko datownika ze wskazaniem dnia miesiąca na dysku z białym tłem, co łagodzi nieco zaburzoną brakiem prostokątnego indeksu symetrię elementów na tarczy. Pod godziną 12 nadrukowano charakterystyczną czcionką nazwę firmy Squale. Po drugiej stronie, nad godziną 6, nadrukowano wizerunek rekina z wkomponowaną nazwą firmy otaczający od dołu napis 30 Atmos i Super. Ramiona wskazówki wykonano w stylu dauphine, a ich powierzchnia jest polerowana oraz wypełniona paskami masy świecącej, takiej jak na indeksach.

Wskazówka sekundowa ma na końcu grot, także wypełniony masą świecąca. Dzięki temu tak w dobrym świetle jak i w ciemności możemy liczyć na dobrą czytelność wskazań, jak przystało na zegarek nurkowy. Tarczę i jej opisane elementy chroni grube, wypukłe szkło szafirowe wyglądające jak dawniej używane szkła hesalitowe.

Sercem zegarka jest szwajcarski mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej  Sellita SW 200, wykonany w specyfikacji „REGLAGE ELABORÉ”, który charakteryzuje się stabilną i niezawodną pracą. Dokładność chodu tej wersji powinna mieścić się w przedziale +/- 5 sekund na dobę.

Squale Sub-39 SuperBlue

Squale Sub-39 SuperBlue

Squale Sub-39 SuperBlue

Squale Sub-39 SuperBlue – dostępność i cena

Zegarek Squale Sub-39 SuperBlue otrzymujemy na gumowym pasku z licznymi, okrągłymi dziurkami, co pozwala na komfortowe korzystanie z niego nie tylko w wodzie, ale także podczas upałów dzięki uzyskanej w ten sposób perforacji.

Co ciekawe, mimo niewielkiej średnicy koperty, pasek ma przy uszach 22 mm, bo taki, niespodziewanie duży jest rozstaw uszu. To bardzo dobrze wygląda i dodaje atrakcyjnego charakteru temu modelowi ze względu na uzyskane proporcje.

Squale Sub-39 SuperBlue

Zegarek otrzymujemy w czarnym pudełku i skórzanym, wykonanym we Włoszech etui podróżnym.

Cena modelu Squale Sub-39 SuperBlue to 6 099 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje o Squale znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: SQUALE.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Bulova 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Swatch Next BIG BOLD Bioceramic – n...
Swatch Next BIG BOLD Bioceramic – n...
19.04.2021
Nomos Glashütte Autobahn neomatik 4...
Nomos Glashütte Autobahn neomatik 4...
23.04.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco