• Zegarki marki Montblanc
  • Zegarki marki Aerowatch
  • Zegarki marki Omega
  • Zegarki marki Oris
  • Zegarki marki Roamer
  • Zegarki marki Junghans
  • Zegarki marki Orient Star
  • Zegarki marki Certina
  • Zegarki marki Atlantic
  • Zegarki marki Orient
  • Zegarki marki Davosa
  • Zegarki marki Seiko
  • Zegarki marki Aviator Swiss Made
  • Zegarki marki Błonie
  • Zegarki marki Michel Herbelin
  • Zegarki marki Grand Seiko
  • Zegarki marki Epos
  • Zegarki marki Bulova
  • Zegarki marki Alpina
  • Zegarki marki Perrelet
  • Zegarki marki G-SHOCK
  • Zegarki marki Tissot
  • Zegarki marki Frederique Constant
  • Zegarki marki Ball
  • Zegarki marki Prim
  • Zegarki marki Luminox
  • Zegarki marki Rado
  • Zegarki marki Vostok Europe
  • Zegarki marki Citizen

Wielkie spadki sprzedaży szwajcarskich zegarków


Pandemia Covid-19 uderzyła w wiele sektorów gospodarki, jej negatywnych skutków nie uniknęli również szwajcarscy producenci zegarków - eksport szwajcarskich zegarków w 2020 roku zmalał aż o 21,8 procent. Rok 2020 był rokiem bez precedensu, nastąpił w nim gwałtowny spadek aktywności w całym sektorze dóbr luksusowych, a w szczególności w branży zegarków - przyznaje Federacja Szwajcarskiego Przemysłu Zegarkowego FH-FHS.

Federacja przypomina, że wiosną 2020 roku nastąpiło spowolnienie aktywności rynkowej branży, co było skutkiem lockdownu wprowadzonego przez wiele państw na świecie. Druga fala pandemii, która nadeszła jesienią, spowodowała dodatkowe trudności.

FH-FHS wskazuje, że przemysł zegarmistrzowski został poważnie dotknięty kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa, a zwłaszcza ograniczeniami, jakie zostały nałożone na turystykę międzynarodową. Sprzedaż zegarków dla turystów, która jest ważnym kanałem sprzedaży szwajcarskich zegarków, spadła do niezwykle niskiego poziomu.

Najgorsza sytuacja od czasu kryzysu finansowego

W wyniku tych zawirowań, wartość eksportu zegarków szwajcarskich w 2020 roku spadła do poziomu niemal 17 miliardów franków, co oznacza spadek aż o 21,8 procent w porównaniu z rokiem 2019, kiedy wartość eksportu wyniosła 21,7 miliardów franków.

Wielkie spadki sprzedaży szwajcarskich zegarków

FH-FHS ocenia, że sytuacja z roku 2020 jest porównywalna z wydarzeniami z 2009 roku, a więc z okresu kryzysu finansowego, kiedy spadki eksportu sięgnęły 22,3 proc.

W 2020 roku najgorszy był drugi kwartał, kiedy eksport zmalał aż 61,6 proc. w porównaniu z drugim kwartałem 2019 roku. Następnie sytuacja stopniowo się poprawiała, aby w czwartym kwartale 2020 roku osiągnąć spadek o zaledwie 4,3 proc. Ta poprawa sytuacji była prawie w całości spowodowana przez Chiny, gdzie w drugiej połowie roku 2020 nastąpił wzrost sprzedaży aż o 50,1 procent.

Niedrogie zegarki sprzedają się gorzej

Eksport zegarków na rękę w 2020 roku. miał wartość 16,1 mld franków, co oznacza spadek o 21,4 procent w porównaniu z 2019 rokiem. Jednocześnie liczba eksportowanych artykułów zegarmistrzowskich spadła o jedną trzecią. W efekcie w minionym roku Szwajcaria wysłała za granicę 13,8 miliona zegarków, o 6,9 miliona mniej (czyli o 33,3 proc.) niż rok wcześniej.

Spadki zanotowano we wszystkich segmentach cenowych i wszystkich głównych materiałach używanych do produkcji zegarków, zarówno pod względem wartości, jak i liczby sztuk.

Zegarki tańsze niż 500 franków odnotowały największe spadki, co jeszcze bardziej uwypukliło negatywny trend obserwowany od kilku lat.

Chiny pozytywnym wyjątkiem

FH-FHS informuje, że w 2020 roku spadki eksportu szwajcarskich zegarków były widoczne na wszystkich głównych kierunkach eksportowych.

Azja odpowiadała za 54 procent wartości całego eksportu szwajcarskich zegarków, tam wielkość spadków, w porównaniu z 2019 roku, wyniosła 20,2 procent. Europa, ze spadkiem sprzedaży o 25,2 proc., ucierpiała jeszcze bardziej i zmniejszyła swój udział w eksporcie szwajcarskich zegarków do 29 procent. Ameryka z 15 procentowym udziałem w sprzedaży odnotowała spadek o 20,4 proc.

Wielkie spadki sprzedaży szwajcarskich zegarków

Federacja zwraca uwagę, że w 2020 roku wyjątkiem okazały się Chiny, które stały się głównym bezpośrednim kierunkiem eksportu szwajcarskich zegarków.

Państwo Środka zostało mniej dotknięte kryzysem zdrowotnym i przy bardzo wyraźnym ożywieniu zakupów krajowych w drugiej połowie roku, było jedynym rynkiem, na którym odnotowano wzrost sprzedaży w porównaniu z rokiem 2019. Wzrost ten sięgnął 20,0 procent.

Na wszystkich pozostałych głównych rynkach azjatyckich doszło do bardzo gwałtownego spadku sprzedaży. Hongkong odnotował jeden z najgorszych wyników we wszystkich kategoriach, w efekcie czego spadł na trzecie miejsce w rankingu eksportu szwajcarskich zegarków. Przez ostatnie 12 lat Hongkong utrzymywał się na pierwszym miejscu jeśli chodzi o wielkość eksportu szwajcarskich zegarków! Spośród innych rynków azjatyckich lepiej radził sobie Tajwan, gdzie nastąpił spadek sprzedaży o 9,9 procent.

W Europie szczególnie mocno ucierpiały Francja, gdzie nastąpił spadek sprzedaży o 37,9 procent i Włochy ze spadkiem o 33,3 procent. Nieco lepiej poradziły sobie Wielka Brytania, gdzie nastąpił spadek o 24,6 proc. i Niemcy ze spadkiem o 21,4 procent - w tych krajach spadki były zbliżone do średniej światowej.

Stany Zjednoczone, ze spadkiem 17,5 procent (które odpowiadają za 80 proc. eksportu zegarków na cały kontynent) odnotowały nieco mniej wyraźny spadek niż cały świat, biorąc pod uwagę silniejsze ożywienie w trzecim kwartale.

Wielkie spadki sprzedaży szwajcarskich zegarków

Z optymizmem w 2021 rok

Pandemia koronawirusa wpłynęła także na gwałtowne przyśpieszenie zmian zachodzących na rynku zegarkowym, jak rosnąca cyfryzacja relacji z klientami i rosnący udział sprzedaży internetowej. To stworzyło nowe możliwości sprzedaży i częściowo zrekompensowało trudności, z którymi borykają się tradycyjne kanały dystrybucji.

Szwajcarska branża zegarkowa jest przekonana, że najgorsze już minęło, a rok 2021 będzie dla niej dużo lepszy niż rok 2020.

W czasie, gdy świat zmaga się z trzecią falą pandemii i wiele krajów podejmuje drastyczne środki, nadal istnieje wysoki poziom niepewności co do perspektyw powrotu do normalności.

Niemniej jednak, ożywienie w eksporcie zegarków, które rozpoczęło się w trzecim kwartale 2020 roku, metody stosowane przez poszczególne marki w celu dostosowania się do sytuacji rynkowej oraz niewątpliwa atrakcyjność szwajcarskich zegarków sugerują bardziej pozytywne perspektywy na 2021 rok.

Ożywienie, którego można oczekiwać prawdopodobnie w drugim kwartale 2021, powinno skutkować stabilnym wzrostem w całym roku. Nie zrekompensuje to jednak strat z roku 2020 roku, i nadal trudno jest przewidzieć, kiedy sektor powróci do poziomów sprzed kryzysu - ocenia FH-FHS.

Jacek Ciepiela


Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Grupa Swatch - wyniki finansowe w 2...
Grupa Swatch - wyniki finansowe w 2...
05.02.2021
Sytuacja firm jubilerskich w Polsce...
Sytuacja firm jubilerskich w Polsce...
22.02.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco