• Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Certina

Oris 57th Reno Air Races Limited Edition


Oris to samodzielny szwajcarski producent zegarków funkcjonujący od 1904 roku. W ofercie ma na dziś zegarki mechaniczne, w tym sporą część oferty zajmują modele z własnymi mechanizmami. Oris produkuje i oferuje zegarki eleganckie, sportowe, casualowe, dla pilotów i dla nurków. Można powiedzieć, że w każdym zakresie firma wypracowała swój własny styl pozwalający na rozpoznanie jej zegarków bez konieczności spoglądania na logo, co jest dziś w cenie. Cechą charakterystyczną jest np. czerwony wahnik z modułu naciągu automatycznego. Zegarki Oris można także scharakteryzować jako te, które wyróżniają się dobrą jakością wykonania, ciekawym wzornictwem, a przy tym są korzystnie wycenione na tle konkurencji.

Kolejną cechą tej szwajcarskiej firmy jest wyraźne upodobanie do oferowania limitowanych modeli. To często limitacje wynikające ze współpracy w ramach realizacji szczytnych celów, jak czystość oceanów czy ratowanie ginących gatunków zwierząt. Także upamiętniane są wybitne osobistości z różnych dziedzin, jak muzyka, sport. W wypadku zegarków dla pilotów mamy do czynienia z upamiętnianiem osiągnięć ludzi, maszyn czy zespołów, jak i ważnych wydarzeń.

Zegarki dedykowane najszybszemu z motorsportów

Zegarek jaki zaprezentujemy dziś powstał z racji istniejącego partnerstwa pomiędzy firmą Oris z organizatorem wyścigów Reno Air Races.

Oris 57th Reno Air Races Limited Edition

Wyścigi Reno Air Races można określić mianem najszybszego motorsportu. Odbywają się w Nevadzie na północ od Reno od 1964 roku. Niestety, globalna pandemia Covid-19 spowodowała odwołanie imprezy, ale nie przeszkodziło to w zaprezentowaniu zegarka Oris.

Firma będąca wieloletnim partnerem tej imprezy postanowiła kontynuować tradycję tworzenia zegarków z limitowanej edycji związanej z Reno Air Races. Dlatego możemy z przyjemnością zaprezentować zegarek Oris 57th Reno Air Races Limited Edition.

Zostanie wyprodukowanych jedynie 1000 egzemplarzy zegarka opartego na świetnym modelu Oris Big Crown ProPilot, z powłoką PVD w szarym kolorze, ze wskazaniem czasu w drugiej strefie czasowej i datownikiem z ciekawą formą prezentacji, o której napiszę więcej w dalszej części artykułu.  

Zegarek ma atrakcyjny, powiedziałbym nawet, że nieco tajemniczy wygląd.

Koperta i dekiel zegarka

Koperta jest okrągła z klasycznie i płynnie wyprowadzonymi uszami. Wykonano ją ze stali, ale pokryto wszystkie elementy powłoką PVD w szarym kolorze. Dodatkowo wszystkie jej powierzchnie są szczotkowane, przez co zegarek poza tym, że jest ciemniejszy niż standardowe modele, to jeszcze jest w pełni matowy.

 Oris 57th Reno Air Races Limited Edition

 Oris 57th Reno Air Races Limited Edition

Wymiary koperty dobrano w nieprzesadzonym zakresie: średnica to 41 mm, czyli uniwersalny środek, natomiast rozstaw uszu to 20 mm. Koperta, mimo klasycznego wzorca, ma nowoczesny kształt. To dzięki dużym, szczotkowanym powierzchniom i bardzo ciekawej lunecie. Jej górna część okalająca szkło to dwupłaszczyznowy ring z okrężnym szczotkowaniem. Nieco niżej, jakby jego drugą część tworzy powierzchnia o radialnie ponacinanych ząbkach. Bardzo efektownie to wygląda i zarazem bardzo charakterystycznie, będąc wyróżnikiem linii Pro Pilot.

Dekiel zegarka Oris 57th Reno Air Races Limited Edition jest wkręcany. Na jego krawędzi powtórzony jest motyw radialnych ząbków. Na centralnej części wokół wygrawerowano podstawowe informacje o tym modelu, a bliżej środka, na linii okręgu, nazwę wyścigu oraz informacje o limitacji.

Oris 57th Reno Air Races Limited Edition

Na środku dekla, na prążkowanym tle, umieszczono stylizowany wizerunek samolotów oblatujących pylon na trasie zawodów. Dopełnieniem całości wizerunku jeśli chodzi o kopertę jest koronka ze skośnymi ząbkami z logo marki na jej czołowej powierzchni.

Tarcza zegarka i dodatkowe wskazania

Bardzo atrakcyjną kopertę uzupełnia nie mniej ciekawa tarcza. Jest ona w kolorze matowo czarnym, a na jej tle doskonale wyglądają białe indeksy i białe wskazówki głównego czasu, które zapewniają ponadprzeciętną czytelność wskazań.

Indeksy to nadrukowana podziałka minutowa, a bliżej środka oznaczenia godzin wykonano za pomocą cyfr arabskich, które są wyraźnie trójwymiarowe. Masa nałożona na wskazówki, indeksy godzinowe i minutowe co 5 świecą w ciemności na niebiesko, co oznacza, że prawdopodobnie nałożono masę luminescencyjną SuperlumiNova BGW9.

Bardziej na zewnątrz od podziałki minutowej zastosowano jeszcze oznaczenia czasu w trybie 24 godzinnym, bo mechanizm zegarka jest wyposażony w komplikację konstrukcji w postaci funkcji GMT. Drugi czas odczytujemy za pomocą czarnej wskazówki z wyrazistym, niebieskim trójkącikiem na końcu.

Oris 57th Reno Air Races Limited Edition

 Oris 57th Reno Air Races Limited Edition

Taki sam niebieski akcent to zabarwienie końca matowo czarnej wskazówki sekundowej. Także niebieskim kolorem wyróżniono trójkącik na dysku pod tarczą. Widzimy go w wycięciu w centralnej części tarczy. Niebieski trójkąt widoczny na dysku obracającym się w wycięciu wskazuje aktualny dzień miesiąca na podziałce nadrukowanej po wewnętrznej stronie tego wycięcia. To ciekawie zaprojektowane wskazanie.

Ostatnim niebieskim akcentem jest oznaczenie GMT pod nazwą modelu nadrukowaną na tarczy tuż pod osią wskazówek. Symetrycznie, nad osią, nadrukowano białym lakierem nazwę firmy. Tarczę chroni szkło szafirowe o lekko wypukłym kształcie, z nałożoną od wewnątrz powłoką antyrefleksyjną.

 Oris 57th Reno Air Races Limited Edition

 Oris 57th Reno Air Races Limited Edition

Oris 57th Reno Air Races Limited Edition – cena i dostępność

„Sercem” zegarka jest mechanizm Oris 798 z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej, oparty na popularnym mechanizmie Sellita SW 330-1.

Werk, prócz wskazań bieżącego czasu, oferuje dodatkowe funkcje w postaci wskazań czasu w drugiej strefie czasowej oraz datownika. Mechanizm łożyskowany jest na 25 kamieniach, ma funkcję stop-sekundy, przy pełnym naciągu sprężyny rezerwa chodu sięga 42 godzin, a jego koło balansu pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć na godzinę.

Zegarek o numerze referencyjnym 01 798 7768 4284-Set, oferowanym w zestawie, otrzymujemy na płóciennym czarnym pasku ze skórzaną, niebieską futrówką. Zapięcie paska to nowocześnie zaprojektowana, składana klamra z logo marki Oris.

Cena katalogowa modelu Oris 57th Reno Air Races Limited Edition to 10 590 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Oris znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – ORIS.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Najnowszy G-SHOCK MR-G - Samuraj w ...
Najnowszy G-SHOCK MR-G - Samuraj w ...
13.02.2021
Certina DS Action Diver 38 mm - now...
Certina DS Action Diver 38 mm - now...
16.02.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco