Dlaczego przy tak dużej liczbie działających dziś firm oferujących zegarki, tylko ich wąskie grono postrzegane jest jako marki luksusowe i elitarne?
Odpowiedź na tak postawione pytanie wydaje się być pozornie prosta - kluczową rolę odgrywa wysoki poziom cenowy oferowanych wyrobów. Jak się jednak okazuje, uzyskanie takiego miana w branży zegarmistrzowskiej, której tradycje sięgają nie minionych dziesiątek lat, a wieków, wymaga spełnienia wielu warunków, a to już takie proste nie jest.
Do tego bardzo wysoka cena zegarków wcale nie jest czynnikiem kluczowym.
Istotną rolę odgrywa też kraj pochodzenia i historia przedsiębiorstwa, jak również doniosłe osiągnięcia i wkład w branżę. Jednak obecnie nawet spełnienie wymienionych kryteriów nie wystarcza, by dołączyć do zegarmistrzowskiej elity. Na takie wyróżnienie trzeba pracować nieustannie, podkreślając swoje dziedzictwo, ale równocześnie poprzez tworzenie wyjątkowych zegarków, stale udowadniać swój wysoki poziom zegarmistrzowskiego kunsztu.
Taką drogą podąża manufaktura Girard Perregaux.
Ten szwajcarski producent luksusowych czasomierzy początek swojej działalności datuje na 1791 rok. Niemal 230 lat doświadczenia to imponujący kapitał, prawda?
Kapitał, z którego marka umiejętnie korzysta do dziś. Potwierdzenie tej tezy znajdziemy w kolejnej odsłonie modelu La Esmeralda Tourbillon, który powstał z inspiracji historycznym zegarkiem kieszonkowym stworzonym przez Constanta Girarda w… 1860 roku.
La Esmeralda Tourbillon to model naręczny, wykonany w różowym złocie swoją premierę miał w 2016 roku, z okazji 225-lecia marki Girard Perregaux.
W roku 2019 pojawił się model w kopercie z białego złota. Wystarczy krótkie spojrzenie na front zegarka, by przekonać się, że to dzieło wyjątkowe – wzrok przyciąga widoczny od strony frotowej mechanizm z trzema mostkami i tourbillonem.
Od tej strony zobaczymy też oczywiście wskazówki: godzinową i minutową.
Wygląd i koncepcja konstrukcji mechanizmu GP09400-0016 z automatycznym naciągiem są niemal identyczne, jak wspomnianego pierwowzoru zastosowanego w zegarku kieszonkowym Constanta Girard, który zdobył złoty medal na wystawie w Paryżu w 1889 roku.
Wykonanie współczesnego mechanizm składającego się z 310 elementów wymaga miesiąca pracy jednego zegarmistrza. Wyzwaniem dla wykonawców jest nie tylko nietypowy układ poszczególnych jego zespołów, ale także ich ręczne wykończenie i dekorowanie. Warto zaznaczyć, że zastosowano aż pięć różnych technik dekoracyjnych.
Widoczna na godzinie 6 klatka tourbillonu składana jest ręcznie z 80 elementów, z których każdy jest ręcznie polerowany. Zgodnie z informacją producenta, wykonany z platyny mikrorotor automatycznego naciągu sprężyny umieszczono pod bębnem naciągowym, co umożliwiło konstruktorom jego powiększenie. Taki zabieg w efekcie wydłużył rezerwę chodu zegarka przy pełnym naciągu sprężyny do 60 godzin.
Dodajmy jeszcze, że trzy charakterystyczne mostki wykonane zostały z białego złota. Ponad środkowym, łożyskującym koło przekładni chodu z osadzoną na nim przekładnią wskazań, znalazły się wskazówki godzinowa i minutowa.
Z białego złota wykonane są także mierząca 44 mm średnicy koperta zegarka, oraz zapięcie paska ze skóry aligatora.
Szkła chroniące wspaniały mechanizm z obu stron koperty, a zarazem umożliwiające stałe podziwianie jego pracy, wykonane zostały z syntetycznego szafiru.
Równie imponująca co sam zegarek jest jego cena - egzemplarz La Esmeralda Tourbillon wyceniono na około 1 000 000 złotych. Jednak to nie wartość tak wykonanych wyrobów plasuje markę Girard Perregaux w gronie światowej elity zegarmistrzowskiej.
O takiej pozycji producenta świadczą unikalne umiejętności oraz kunszt, które umożliwiają tej manufakturze wykonywanie wysublimowanych i z daleka rozpoznawalnych zegarków.
Więcej wyjątkowych zegarków opisujemy tu: Prestiżowe zegarmistrzostwo
Artykuł ukazał się w drukowanym piśmie – Magazyn Zegarki i Pasja NR 13
Maciej Kopyto
10:55 24.08.2020Zegarki
GIRARD PERREGAUX La Esmeralda Tourbillon
Powrót do kategorii
Tagi:
zegarki automatyczneprestiżowe zegarkisrebrny zegarekluksusowe zegarkieleganckie zegarkinietypowe zegarki

REKLAMA

SCHAUMBURG Watch - MooN Grand Perpetual Aventurine
Schaumburg Watch to niewielki, niezależny niemiecki producent zegarków. Marka ma swój wypracowany styl, bardzo ciekawe, nieraz wręcz ekscentryczne modele zegarków w oferc ...

QUIZ zegarkowy - Matura z wiedzy o zegarkach 2
Sprawdź swoją wiedzę o zegarkach i zegarmistrzostwie! QUIZ zegarkowy – Matura z wiedzy o zegarkach 2 Dla każdego miłośnika zegarmistrzostwa, oraz wszystkich fanów zegarkó ...

Recenzja: STEINHART Ocean One 39 BLACK Ceramic
W różnego rodzaju zegarkowych gremiach toczy się stale, choć na szczęście w łagodnej formie, spór odnośnie naśladownictwa w branży zegarmistrzowskiej. Dyskusje dotyczą ko ...

FREDERIQUE CONSTANT Highlife Redbar Limited Editions 2020
Frederique Constant to szwajcarska marka zegarmistrzowska, która ma swoją siedzibę w Genewie. Firma została założona w 1988 roku przez niezależnych przedsiębiorców, Alett ...

Przystawki balansowe z ZMP „Błonie”
Wydzielony, montowany niezależnie od pozostałych elementów, wykonany z najwyższą precyzją zespół mechanizmu zegarowego zawierający następujące elementy i zespoły: oscylat ...

Alpina Startimer Pilot Automatic 40mm – nowy rozmiar, nowa seria
Startimer to zegarek dla pilotów z oferty szwajcarskiej marki Alpina. Marki, która funkcjonuje jako producent zegarków sportowych obok siostrzanej marki Frederique Consta ...

Certyfikacja w świecie zegarków. Trzy odmienne przykłady.
Bezawaryjne i dokładne działanie, oraz precyzja wskazań to kluczowe wymagania w stosunku do urządzeń odmierzających czas. Na coraz bardziej konkurencyjnym rynku zegarków ...

Video recenzja: SQUALE Matic 60 Atmos
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji prezentującej zegarek Matic 60 Atmos marki Squale. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasyczne ...

Andreas Strehler - Sauterelle Lune Exacte
Wskazanie fazy Księżyca to dość szczególna komplikacja konstrukcji mechanizmu zegarka. Gdyby sporządzić listę wszystkich spotykanych komplikacji konstrukcji i ułożyć je p ...