Montblanc, jak pisaliśmy wielokrotnie, to firma, której korzenie nie są powiązane z zegarkami, a z dziedziną wprawdzie nie pokrewną, ale docenianą przez wielu zegarkomaniaków, jaką są artykuły piśmiennicze. W ramach grupy Richemont, w której funkcjonuje firma Montblanc, marka ta dostała niejako w spadku spuściznę związaną z osiągnięciami marki Minerva, po jej przejęciu właśnie przez Richemont. Minerve - legendarnego i bardzo cenionego producenta znanego tworzenia pięknych zegarków oraz mechanizmów - kojarzymy szczególnie z zegarkami wyposażonymi w stoper. Ta spuścizna jest także podbudową pod linię Heritage marki Montblanc. Linia powstała w ramach tej kolekcji nie tyko ze względu na popularność zegarków wzorowanych, inspirowanych czy też będących reedycjami historycznych modeli, ale właśnie po to, by korzystać ze spóścizny Minervy.
Mimo, iż wolałbym nadal zegarki z historycznym logo wspomnianej firmy, to i tak doceniam bardzo zachowanie jej historii, osiągnięć i charakterystycznej elegancji w ramach marki Montblanc. Kolekcja wprowadzona na ubiegłorocznych targach SIHH w Genewie jest inspirowana ponadczasową elegancją klasycznych zegarków Minerva z lat 40. i 50. XX wieku.
Taki jest też bohater niniejszego artykułu.
Model Montblanc Heritage Perpetual Calendar jest przykładem tego, jak estetyka archiwalnych kolekcji może z powodzeniem łączyć się z dzisiejszą zaawansowaną technologią.
Okrągła koperta o niezbyt dużej średnicy 40 mm może być wykonana ze stali nierdzewnej lub z czerwonego złota. Ta druga wersja oferowana jest w limitowanej edycji składającej się ze 100 sztuk. Oparta na kształcie okręgu koperta nawiązuje do zegarków z połowy ubiegłego wieku finezyjnymi liniami, obłościami i zakrzywionymi uszami oraz ogólnym charakterem, który dość jednoznacznie przywodzi na myśl tamte czasy.
Także wypukłe szkło szafirowe, które jest kształtem zbliżone do dawnych szkieł plastikowych i okala je wąska luneta, jest elementem budującym wizerunek tego modelu. Szkło chroni również wypukłą, srebrzystobiałą tarczę, która także skomponowana jest w stylu retro, doskonale oddając ducha archiwalnych modeli Minervy.
Wskazówki o kształcie „dauphine” komponują się świetnie z całością projektu, podobnie jak wąziutkie paski masy luminescencyjnej. Indeksy godzinowe to eleganckie, nakładane i okrągłe punkty. Wyjątkiem jest indeks godziny 12, który prezentowany jest w postaci cyfr arabskich. Ale to oczywiście nie wszystko, bo nazwa zegarka zdradza, iż czekają na nas dodatkowe atrakcje w postaci dodatkowych funkcji.
Montblanc Heritage Perpetual Calendar wyposażony jest w zupełnie nowy mechanizm własnej produkcji marki Montblanc - kaliber MB 29.22. Mechanizm ten wskazuje godziny, minuty, dzień, datę, miesiąc, fazy Księżyca i rok przestępny. Wszystkie te wskazania znajdziemy na tarczy, która zapewnia doskonałą czytelność dzięki temu, że małe tarcze na 3, 6 i 9 godzinie są relatywnie dużej średnicy. Mechanizm o automatycznym naciągu sprężyny napędowej, pracujący z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę i gwarantujący 48 godzin autonomii chodu, składa się wyłącznie z kół, w przeciwieństwie do większości innych mechanizmów z wiecznym kalendarzem, które mają także dźwignie i krzywki.

Umożliwia to użytkownikowi ustawienie zegarka za pomocą koronki w obu kierunkach, co znacznie ułatwia tę czynność. To skomplikowane zegarkowe „serce” składa się z 378 części, w tym aż 77 kamieni łożyskujących. Oczywiście możemy go w każdej chwili oglądać.
Dekiel zegarka jest przeszklony. Przykręcany jest on do korpusu za pomocą czterech śrubek. Na części metalowej wygrawerowano podstawowe informacje katalogowe o zegarku, a centralną powierzchnię zajmuje przeszklenie szafirowym szkłem.


To co pod nim widzimy, to naprawdę bardzo atrakcyjny widok dla oka każdego miłośnika zegarmistrzostwa. Pasy genewskie na ażurowanym wahniku, dookólnie poprowadzone pasy genewskie na górnej płycie i mostkach. Śrubki barwione na niebiesko.
Zegarmistrzowie Montblanc zaimplementowali w mechanizmie również funkcję bezpieczeństwa, która uniemożliwia ustawienie zegarka przez użytkownika w godzinach od 20:00 do 00:00, gdy jakakolwiek manipulacja może doprowadzić do uszkodzenia.



Model Heritage jest również wyposażony w praktyczną funkcję wskazania drugiego czasu prezentowanego za pomocą centralnej, ażurowanej wskazówki i 24-godzinnego wskaźnika na godzinie 9. Na tej samej tarczy wskazywane są również dni tygodnia.
Po drugiej stronie na godzinie 3 widzimy tarczę, która odpowiada za wskazania miesięcy oraz lat przestępnych. Trzecia tarcza, umieszczona na godzinie 6, służy do prezentacji dnia miesiąca oraz w charakterystycznym wycięciu wskazania faz Księżyca.
Naprzemienne tekstury różnych sektorów tarczy, zastosowane cyfry i znaczniki, czcionka dla funkcji kalendarza oraz wyglądający na vintage skalowany dla minut i sekund okrąg nadrukowany na zewnętrznej krawędzi tarczy wydają się wskazywać na zegarek, który wyrósł w ofercie Montblanc w oparciu o dziedzictwo Minervy.


Zegarek jest dostarczany na pasku wykonanym ze skóry aligatora Sfumato (szarym dla modelu stalowego i brązowym dla wersji z kopertą wykonaną z czerwonego złota). Pasek jest bardzo wysokiej jakości i pochodzi z własnych warsztatów Montblanc we Włoszech.
Modele z opisywanej serii oferują klasę wodoodporności do 50 metrów, co wydaje się być wartością zupełnie wystarczającą dla tego typu zegarka.
Cena Montblanc Heritage Perpetual Calendar z kopertą ze stali nierdzewnej (ref. 119925) kształtuje się na poziomie 15 300 euro, a edycja limitowana (ref. 119926) kosztuje 25 500 euro. Daje nam to w przybliżeniu kwoty odpowiednio 65 800 złotych i 109 650 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Montblanc znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: MONTBLANC.
Adrian Szewczyk