Stosunkowo krótka historia marki Parmigiani sięga 1976 roku, kiedy to Michael Parmigiani - młody konserwator zegarków, otworzył swój zakład zajmujący się renowacją starych czasomierzy. Mimo kryzysu kwarcowego w latach 70., który ogarnął całą Szwajcarię, talent, ciężka praca i niezwykle wysoka jakość świadczonych usług pozwoliły mu zdobyć szerokie uznanie. Już w 1978 roku na warsztat Michaela trafiały choćby bezcenne eksponaty z muzeum firmy Patek Philippe.
Oficjalne zarejestrowanie marki Parmigiani Fleurier nastąpiło 29 maja 1996 roku. W 1999 Michael Parmigiani zaprezentował pierwszy zegarek naręczny - Toric QP Retrograde.
Od tego pierwszego kroku, firma cały czas się rozwija, kładąc szczególny nacisk na techniki wytwarzania podzespołów.
Drogą rozwoju są między innymi inwestycje w park maszynowy, który ułatwia tworzenie precyzyjnych komponentów zgodnie z tradycją prestiżowego zegarmistrzostwa.
Niniejszym artykułem przybliżymy piękny model Toric Chrnonometre Guilloche Dial, który inspirowany jest pierwszym zegarkiem stworzonym przez markę Parmigiani Fleurier.
Powierzchnia tarczy nowego modelu została ręcznie giloszowana wzorem o niewiarygodnej wręcz precyzji. Układ zdobień, podobnie jak w pierwowzorze, rozchodzi się zgodnie z zasadą złotego podziału. Ten sposób wzorujący się na naturalnym piękne zaklętym w niezliczonych przykładach świata przyrody, jest wykorzystywanym przez człowieka.
Zasadę tę znają doskonale architekci i projektanci, a nawet kompozytorzy.
Eleganckie wskazówki osadzono w centrum tarczy. Ich zakończenia w kształcie liścia zostały wypełnione masą luminescencyjną. Klasyczne, ręcznie nakładane arabskie indeksy, podobnie jak wskazówki i ramkę okna kalendarza wykonano z różowego złota. Wspomniane szerokie okno datownika prezentujące jednocześnie trzy sąsiednie dni miesiąca zlokalizowano na godzinie 6. Cyferblat chroni szkło szafirowe.
Zegarek wyposażono w mechanizm z naciągiem automatycznym, kaliber PF441. Jego rezerwa chodu wynosi 55 godzin. W celu zapewnienia długowieczności elementów narażonych na zgubny wpływ tarcia, części wychwytu i łożyska wykonano używając 29 syntetycznych rubinów. Dokładność chodu została poświadczona odpowiednim certyfikatem COSC, dzięki czemu model ten może dumnie nosić tytuł chronometru.
Mosty mechanizmu ozdobiono precyzyjnie wykonanymi pasami genewskimi, a grawerunki mienią się kolorem złota. Powierzchnię szczerozłotego wahnika automatycznego naciągu sprężyny zegarka, pokryto delikatnym wzorem oraz umieszczono na nim logo marki Parmigiani. Są nim litery “P” i “F” eksponowane na owalnej powierzchni.
Kopertę Parmigiani Toric wykonano z 18. karatowego, różowego złota. Jej klasyczny kształt został odtworzony w stosunku 1:1 do pierwowzoru. Delikatnie ząbkowane obrzeże lunety koperty także jest takie samo jak u protoplasta.
Zegarek wyposażono w elegancki, ciemnobrązowy pasek wykonany ze skóry krokodyla. Jest on doskonałym dopełnieniem szlachetnego wyglądu tego wyrobu.
Parmigiani Toric Chrnonometre Guilloche Dial to przykład rzemieślniczego kunsztu na najwyższym poziomie. Marka Parmigiani Fleurier każdym swoim wyrobem udowadnia, że mimo swojej krótkiej historii jest w stanie tworzyć prawdziwe zegarmistrzowskie perełki.
Cena Parmigiani Fleurier Toric Chronometre Slate to 24 000 CHF, czyli około 100 000 złotych.
Artykuł ukazał się w drukowanym kwartalniku – Magazyn Zegarki i Pasja NR 11
Paweł Zgiep
0 Komentarzy
Średnia 0.00