• Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Oris

Akademia zegarków 2: marka Czapek Geneve i premiera zegarka „Mazurek”


Powrót do kategorii

Pierwsze, bardzo pozytywnie odebrane spotkanie w ramach planowanego cyklu spotkań pod wspólną nazwą „Akademia zegarków” odbyło się w maju 2019 roku. Uczestnicy pierwszej edycji Akademii mieli nie tylko okazję dowiedzieć się więcej na temat fascynującego świata prestiżowego zegarmistrzostwa, ale także zobaczyć na żywo zegarki reprezentujące ten wąski segment branży zegarkowej. Gościem specjalnym był bowiem Pan Serge Michel – współwłaściciel manufaktury Armin Strom, a wydarzenie miało na celu przybliżyć polskim miłośnikom mikromechaniki wyjątkowe zegarki tej właśnie marki.

Kontynuując przyjętą formułę, niedawno miało miejsce drugie spotkanie w ramach „Akademii zegarków” zorganizowane także przez firmę Wealth Solutions, we współpracy z Polsko-Szwajcarską Izbą Gospodarczą. Partnerami drugiej edycji byli również: Audi City Warszawa, Bendura Bank AG z Lichtenstein, Book of Luxury oraz nasze wydawnictwo, Zegarki i Pasja.

Drugie spotkanie miało nieco inny charakter niż premierowa, majowa odsłona tego wydarzenia. Zmieniona została lokalizacja – pierwsza Akademia odbyła się ekskluzywnym apartamencie na jednym z ostatnich pięter wieżowca Złota 44, natomiast druga odsłona spotkania miała miejsce w salonie Audi City Warszawa na Placu Trzech Krzyży.

Jednakże nie tylko miejsce wydarzenia uległo zmianie, ale także jego przebieg. Oprócz okazji do poznania kolejnej prestiżowej marki zegarkowej – tym razem szwajcarskiej firmy Czapek&Cie, zebrani goście mieli także szansę uczestniczyć w premierze najnowszego zegarka marki Czapek specjalnie przygotowanego i dedykowanego na polski rynek!

Akademia zegarków 2: marka Czapek Geneve i premiera zegarka „Mazurek”

Akademia zegarków 2: marka Czapek Geneve i premiera zegarka „Mazurek”

Pomysłodawcą cyklu spotkań jest wspomniana polska firma Wealth Solutions, która powstała w 2007 roku i zajmuje się dostarczaniem dóbr luksusowych wymagającym klientom. Firma oferuje produkty wysublimowane - w swoim portfolio ma rzadkie butelki whisky, koniaku i rumu, wyjątkowe wina, autorskie produkty inwestycyjne oraz ekskluzywne zegarki. Właśnie ze względu na ten ostatni aspekt działalności, firma Wealth Solutions postanowiła organizować spotkania poświęcone szwajcarskiej sztuce zegarmistrzostwa oraz tworzeniu zegarków należących wąskiej grupy Haute Horlogerie.

Polska firma ma już spore doświadczenie w tworzeniu nietypowych, ekskluzywnych zegarków. Wealth Solutions dotychczas zrealizowała kilka ambitnych projektów limitowanych serii czasomierzy z takimi manufakturami jak Speak-Marine, Louis Monet, Armin Strom oraz Czapek Geneve. Właśnie w celu promowania najwyższej sztuki zegarmistrzostwa, jaką reprezentują chociażby wspomniane marki, a także by poszerzać wiedzę i zachęcać coraz szersze grono osób w Polsce do odkrywania fascynującego świata czasomierzy Haute Horlogerie, firma Wealth Solutions realizuje wspomniany cykl wydarzeń.

Jako partner medialny drugiej edycji Akademii zegarków mieliśmy przyjemność w niej uczestniczyć, dzięki czemu mamy możliwość zaprezentować Państwu relację ze spotkania.

Akademia zegarków 2: marka Czapek Geneve i premiera zegarka „Mazurek”

Akademia zegarków 2: marka Czapek Geneve i premiera zegarka „Mazurek

„Akademia zegarków 2” – program wieczoru

Zanim przejdziemy do opisu przebiegu spotkania, warto wspomnieć jeszcze pokrótce o nowej lokalizacji w której odbyła się druga edycja wydarzenia. Salon samochodowy marki Audi zlokalizowany w Warszawie na placu Trzech Krzyży był moim zdaniem bardzo dobrym i trafionym wyborem, jakiego dokonali organizatorzy.

Dwupoziomowy salon Audi, który mieści się w samym centrum stolicy, to nie tylko prestiżowa lokalizacja, ale także miejsce doskonale nadające się do prezentacji luksusowych zegarków. Wszak od dawna wiadomo, że miłośnicy zegarmistrzostwa równie często są także fanami motoryzacji, a te dwa światy od dekad się przeplatają, tak jak ich historia.

Przeszklony, dobrze oświetlony salon wypełniony gośćmi, stojące na ekspozycji luksusowe Audi SQ 7 oraz gabloty z zegarkami marki Czapek Geneve sprawiały imponujące wrażenie.
Akademia zegarków 2: marka Czapek Geneve i premiera zegarka „Mazurek”

Akademia zegarków 2: marka Czapek Geneve i premiera zegarka „Mazurek”

Niewątpliwie taka oprawa podobała się nie tylko uczestnikom Akademii, ale również przyciągała wzrok wszystkich przechodniów mijających salon.

Program drugiej edycji Akademii zegarków obejmował kilka punktów:
• Rynek szwajcarskich zegarków okiem eksperta,
• Franciszek Czapek – legenda polskiego zegarmistrzostwa,
• Szwajcarska manufaktura z polskimi korzeniami – historia odrodzenia marki,
• Premiera Zegarka Mazurek – szwajcarskiego czasomierza z polską duszą,
• Prezentacja najnowszej kolekcji zegarków Czapek&Cie oraz historycznych egzemplarzy z XIX wieku.

Spotkanie otworzył tak jak poprzednio Pan Marcin Lewandowski, który na wstępie przedstawił po krótce firmę Wealth Solutions oraz jej osiągnięcia w zakresie projektów zegarkowych.

Następnie Pan Marcin przeszedł do prezentacji pierwszego punktu programu. W interesujący sposób starał się przybliżyć słuchaczom kluczowe aspekty rynku zegarków, omawiając przy okazji najważniejsze kwestie dotyczące ich tworzenia. Omówione zostały m.in. materiały jakie wykorzystuje się do produkcji zegarków, różnice w rodzajach stosowanych mechanizmów, ważne komplikacje konstrukcji mechanizmów oraz cechy, jakimi charakteryzują się czasomierze oferowane przez marki zaliczane do grona Haute Horlogerie.

Akademia zegarków 2: marka Czapek Geneve i premiera zegarka „Mazurek”

Akademia zegarków 2: marka Czapek Geneve i premiera zegarka „Mazurek”

Akademia zegarków 2: marka Czapek Geneve i premiera zegarka „Mazurek”

Naręczne zegarki mechaniczne, szczególnie z grupy Haute Horlogerie, nie są tworzone dziś w celu wyłącznie wskazywania czasu, ale także – a może nawet przede wszystkim – aby stanowić swoistą demonstrację możliwości technicznych ich twórców, a zarazem uosabiać wartości, jakim hołdują ich posiadacze.

W ramach marek zegarkowych, których wyroby zaliczane są do prestiżowego zegarmistrzostwa panują pewne określone zasady, które firmy te muszą przestrzegać, a zarazem wymogi, które muszą spełniać. Aby dostać się do grona marek zaliczanych do Haute Horlogerie firma musi projektować i produkować własne mechanizmy. Ponadto jej zegarki powinny mieć rozpoznawalny i charakterystyczny design oraz prezentować najwyższą jakość wykonania. Do tego dochodzi aspekt związany z udziałem pracy ręcznej podczas wykonywania wyrobów, stosowanie zaawansowanych komplikacji konstrukcji mechanizmów oraz niska limitacja zegarków, a zarazem wysoki poziom możliwości ich personalizacji.

Pan Marcin wspomniał także o często przywoływanym, bardzo trafnym porównaniu świata zegarków do świata samochodów. Biorąc pod uwagę lokalizację spotkania, takie porównanie było tym bardziej zasadne. Niemalże każdy z nas, nawet osoba nie interesująca się motoryzacją, jest w stanie bezbłędnie wytypować markę i modele samochodów, które dzięki swym charakterystycznym cechom stały się na przestrzeni lat ikonami.

Akademia zegarków 2: marka Czapek Geneve i premiera zegarka „Mazurek”

Akademia zegarków 2: marka Czapek Geneve i premiera zegarka „Mazurek”

Akademia zegarków 2: marka Czapek Geneve i premiera zegarka „Mazurek”

Kolor, kształt karoserii, charakterystyczne elementy danego modelu auta powodują, iż patrząc na niego nawet z dużej odległości jesteśmy w stanie niemal natychmiast stwierdzić, że to np. Ferrari, Porsche czy też Ford Mustang.

Podobnie jest z zegarkami – ich twórcy starają się nadać swoim projektom unikatowości oraz takie cechy, dzięki którym dany model zegarka będzie rozpoznawalny już przy pierwszym spojrzeniu na nadgarstek osoby z którą rozmawiamy. Przez lata wiele marek zegarkowych zdobywało zaufanie i serca miłośników czasomierzy, a wiele kultowych modeli różnych firm stanowi dziś kanon zegarkowego świata. Z męskim świecie zegarek to swego rodzaju wizytówka jego właściciela – odpowiednio dobrany model może w mniej lub bardziej dyskretny sposób przekazać wiele informacji o jego użytkowniku.

Co ciekawe i warte podkreślenia, zegarki należące do grupy luksusowych mogą dać nie tylko wiele radości z ich posiadania i użytkowania, ale także mogą stanowić formę inwestycji.

Akademia zegarków 2: marka Czapek Geneve i premiera zegarka „Mazurek”

Według najnowszych danych firmy Knight Frank, publikowanych w corocznym opracowaniu The Wealth Report w ramach Knight Frank Luxury Investment Index, luksusowe zegarki dały zarobić ich właścicielom 73% w ciągu ostatnich 10 lat!

Oczywiście należy pamiętać, że aby dany zegarek stanowił formę inwestycji, a w perspektywie czasu jego wartość wzrosła, musi on spełniać szereg określonych warunków, a jego wyboru należy dokonać kierując się wiedzą i rozeznaniem w rynku. Tu znów można odwołać się do świata motoryzacji, gdzie ma miejsce podobna sytuacja – większość seryjnie produkowanych pojazdów traci z każdym rokiem na wartości, ale są też takie modele aut, których wartość z biegiem lat wzrasta i są poszukiwane przez kolekcjonerów na całym świecie.

Prestiżowe zegarki, które są powszechnie rozpoznawalne i podziwianie, bardzo często nie są powszechnie dostępne. Barierę stanowi oczywiście ich poziom cenowy, ale nie tylko, bowiem wiele manufaktur wytwarza w skali roku ograniczoną liczbę zegarków. To także jedna z istotnych cech modeli należących do wąskiej grupy wyrobów Haute Horlogerie.

Do takiej grupy należy właśnie reaktywowana niedawno szwajcarska marka Czapek&Cie.

Akademia zegarków 2: marka Czapek Geneve i premiera zegarka „Mazurek”

Akademia zegarków 2: marka Czapek Geneve i premiera zegarka „Mazurek”

Akademia zegarków 2: marka Czapek Geneve i premiera zegarka „Mazurek”

Właśnie ta marka oraz jej zegarki były prezentowane podczas drugiej edycji Akademii zegarków, a gościem specjalnym był jej współwłaściciel – Pan Xavier de Roquemaurel.

Pan Xavier przedstawił zgromadzonym gościom pokrótce historię zegarmistrza Franciszka Czapka i stworzonej przez niego marki, której korzenie sięgają początku XIX wieku, oraz opisał współczesne dzieje szwajcarskiej firmy. Na łamach naszego portalu opisywaliśmy już także wielokrotnie zarówno postać Franciszka Czapka (Franciszek Czapek – zegarmistrz urodzony w Czechach), jak również historię marki Czapek&Cie (CZAPEK Genève – zegarki z kolekcji Quai des Bergues), dlatego w tym miejscu przypomnimy jedynie krótko, iż początki Czapek&Cie dała współpraca dwóch polskich emigrantów – Antoniego Patka i Franciszka Czapka, która rozpoczęła się w 1839 roku. Jednak po sześciu latach kooperacji ich drogi rozeszły się. Patek założył własną spółkę, znaną obecnie jako Patek Philippe. Z kolei Czapek stworzył firmę, która miała warsztat w Genewie a salony w Warszawie i Paryżu. Jego firma stała się oficjalnym dostawcą zegarków na dwór cesarza Napoleona III.

Obecnie istniejąca spółka Czapek&Cie odwołuje się do dziedzictwa Franciszka Czapka.

Odrodzona marka Czapek & Cie funkcjonuje już niespełna osiem lat. Nazwa marki została ponownie przywrócona w 2012 roku, ale oficjalna działalność firmy została zaanonsowana światu 10 listopada 2015 roku w Genewie.

Akademia zegarków 2: marka Czapek Geneve i premiera zegarka „Mazurek”

Akademia zegarków 2: marka Czapek Geneve i premiera zegarka „Mazurek”

W ostatnich czterech latach działalności niewielka firma zegarmistrzowska zaprezentowała kilka zegarków bardzo ciekawych. Co ważne, zegarki te wyposażono w mechanizmy stworzone specjalnie z przeznaczeniem do wykorzystania w nowych modelach marki Czapek, a modele te nawiązują stylistycznie bardzo mocno do czasomierzy kieszonkowych, jakie produkowała pierwsza firma Czapek w XIX wieku.

Reaktywowana firma imponuje dynamicznym rozwojem, czego dowodem są nie tylko nowe, coraz ciekawsze zegarki, ale także otwarty niedawno pierwszy butik Czapek & Cie w Genewie. Historyczna marka, która zdążyła już przekonać nas o swoim nastawionym na przyszłość sposobie myślenia, wkracza w czwarty rok komercyjnej działalności z przytupem dzięki głównej siedzibie w Genewie oraz dzięki nowemu butikowi w tym mieście.

Marka hołduje pamięci o powiązaniu Franciszka Czapka z Polską, co jest często zaznaczane w materiałach prasowych firmy i – co nawet ważniejsze - poprzez limitowane edycje zegarków, jak chociażby model Warszawianka, Fabourg De Cracowie czy Tribute to Poland.

Podczas drugiej edycji Akademii zgromadzeni goście mieli okazję zobaczyć kolejny, najnowszy model przygotowany z myślą o naszych rodzimych fanach zegarmistrzostwa.

 Swoją premierę miał bowiem limitowany zegarek Czapek Mazurek!

Akademia zegarków 2: marka Czapek Geneve i premiera zegarka „Mazurek”

Akademia zegarków 2: marka Czapek Geneve i premiera zegarka „Mazurek”

Akademia zegarków 2: marka Czapek Geneve i premiera zegarka „Mazurek”

Czapek & Cie „Mazurek” - szwajcarska precyzja i polska dusza

Modelem bazowym do stworzenia limitowanej serii Mazurek jest doskonale znany i nagradzany, pierwszy zegarek współczesnej marki Czapek – model Quai des Bergues.

Jednakże model ten został poddany licznym modyfikacją, aby oddać hołd Mazurkowi Dąbrowskiego, czyli polskiej pieśni patriotycznej powstałej w 1797 roku, która od dnia 26 lutego 1927 roku jest oficjalnym hymnem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej.

Edycja Mazurek posiada liczne odniesienia do polskiej pieśni oraz polskie motywy patriotyczne. Na tarczy czasomierza, na godzinie 12 umieszczone zostało godło Księstwa Warszawskiego, państwa które powstało dzięki walce polskich żołnierzy u boku Napoleona Bonapartego. Doszło do tego zaledwie 10 lat po tym, jak powstały polskie legiony we Włoszech, a razem z nimi stworzony został przez Józefa Wybickiego Mazurek Dąbrowskiego, który następnie towarzyszył armii w jej drodze nad Wisłę.

Akademia zegarków 2: marka Czapek Geneve i premiera zegarka „Mazurek”

Akademia zegarków 2: marka Czapek Geneve i premiera zegarka „Mazurek”

Na tarczy, nad godłem widoczny jest także wers „Jeszcze Polska nie umarła” – prawdopodobnie najbardziej znany fragmentem Mazurka Dąbrowskiego. Wspomniane elementy, czyli godło Księstwa Warszawskiego oraz wers Mazurka Dąbrowskiego zostały namalowane ręcznie.

Zegarek wyposażono w nakręcany manualnie mechanizm o oznaczeniu SHX1, stworzony specjalnie na potrzeby firmy Czapek&Cie. Jest to mechanizm wyglądem nawiązujący do mechanizmu zegarka kieszonkowego wykonanego przez Franciszka Czapka w 1850 roku.

Współczesna konstrukcja dzięki zastosowaniu dwóch bębnów sprężyny napędowej oferuje aż 168 godzin rezerwy chodu, czyli siedem dni. Tak długa rezerwa chodu to także odniesienie do historycznych zegarów, które nakręcane były raz w tygodniu, z reguły w niedzielę.

Akademia zegarków 2: marka Czapek Geneve i premiera zegarka „Mazurek”

Akademia zegarków 2: marka Czapek Geneve i premiera zegarka „Mazurek”

Akademia zegarków 2: marka Czapek Geneve i premiera zegarka „Mazurek”

W modelu Mazurek wskazanie rezerwy chodu zostało połączone z funkcją wskazania dni tygodnia. Jako, że rezerwa chodu wynosi wspomniane 7 dni, naciągnięte w pełni sprężyny napędowe oferują zatem siedmiodniowy chód mechanizmu zegarka – prezentują to cyfry od 1 do 7 widoczne na prawej subtarczy. Ubywająca każdej doby energia zgromadzona w sprężynach obniża poziom rezerwy chodu, to powoduje, że wskazówka każdego dnia przesuwa się jedną cyfrę, od 7 do 1, a równocześnie jej drugi koniec wskazuje dany dzień tygodnia. Co ważne, w limitowanej edycji Czapek Mazurek dni tygodnia prezentowane są w języku polskim!

Dostępnych jest 10 egzemplarzy modelu Mazurek posiadających koperty wykonane ze stali szlachetnej o wysokiej odporności na korozję (stal XO), oraz 5 egzemplarzy, których koperta wykonana została z wysokiej jakości różowego złota (różowe złoto 5N).

Akademia zegarków 2: marka Czapek Geneve i premiera zegarka „Mazurek”

Akademia zegarków 2: marka Czapek Geneve i premiera zegarka „Mazurek”

Każdy egzemplarz modelu Czapek Mazurek ma grawerunek na kopercie informujący o nazwie specjalnej edycji, oraz prezentujący indywidualny numer w bardzo niskiej limitacji. Ponadto w kaboszonie zegarka umieszczono atrakcyjny wizualnie kamień - bursztyn, będący jednym ze znaków rozpoznawczych Polski na świecie.

W rezultacie powstał wyjątkowy zegarek, łączący szwajcarską precyzję z polską duszą.

Czapek Mazurek to już drugi model we współczesnej historii firmy Czapek&Cie poświęcony polskiej pieśni patriotycznej. Pierwsza edycja z tej serii powstała w 2017 roku i nazywała się Warszawianka, na cześć pieśni z okresu Powstania Listopadowego, w którym brał udział założyciel szwajcarskiej manufaktury Franciszek Czapek.

Specjalna edycja zegarka Czapek Mazurek jest dostępna wyłącznie w ofercie firmy Wealth Solutions, będącej partnerem manufaktury Czapek&Cie.

Wystąpienie Pana Xaviera stanowiło ostatni punkt programu spotkania.

Akademia zegarków 2: marka Czapek Geneve i premiera zegarka „Mazurek”

Akademia zegarków 2: marka Czapek Geneve i premiera zegarka „Mazurek”

Jako, że od 2017 roku firma Czapek&Cie rozpoczęła poszukiwanie oraz skupywanie z rynku historycznych, kieszonkowych zegarków wykonanych przez Franciszka Czapka by wzmocnić swój wizerunek, zebrani goście po części oficjalnej mieli okazję zobaczyć z bliska nie tylko współczesne, ale także historyczne zegarki tej marki.

Zarówno nowe jak i historyczne zegarki wystawione były w specjalnie do tego przygotowanych gablotach, a część z nich można było przymierzyć lub zobaczyć z bliska. Możliwość zobaczenia zegarków na żywo i założenia ich na nadgarstek stanowiła dużą atrakcję dla zgromadzonych gości.

Co ciekawe, także jeden z uczestników spotkania przyniósł zegarki kieszonkowe ze swojej prywatnej kolekcji, z których kilka faktycznie okazało się oryginalnymi czasomierzami wykonanymi przez Franciszka Czapka!

Akademia zegarków 2: marka Czapek Geneve i premiera zegarka „Mazurek”

Akademia zegarków 2: marka Czapek Geneve i premiera zegarka „Mazurek”

Spotkanie, które odbyło się 3 października 2019 roku było już drugim, ale zapewne nie ostatnim tego typu wydarzeniem w ramach zaplanowanego cyklu spotkań pod wspólną nazwą „Akademia zegarków”. Mamy nadzieję, że kolejne edycje, które odbędą się w 2020 roku, będą równie interesujące i pozwolą bliżej poznać inne uznane, prestiżowe marki zegarkowe.

Na zakończenie polecamy jeszcze obejrzenie interesującej video relacji z opisywanej wyżej, drugiej edycji Akademii zegarków, którą przygotował Maciek Jaworski, twórca kanału o zegarkach „Szafirowe Szkiełko” na YouTube:
 


Relacja z pierwszego spotkania tu:
Akademia zegarków – szwajcarska sztuka zegarmistrzostwa i manufaktura Armin Strom

Maciej Kopyto


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

MeisterSinger 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Marka Qlocktwo otwiera własny sklep...
Marka Qlocktwo otwiera własny sklep...
04.11.2019
OMEGA otwiera nowe muzeum i wprowad...
OMEGA otwiera nowe muzeum i wprowad...
12.11.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco