• Zegarki marki Seiko
  • Zegarki marki Rado
  • Zegarki marki Ball
  • Zegarki marki Alpina
  • Zegarki marki Certina
  • Zegarki marki Grand Seiko
  • Zegarki marki Aerowatch
  • Zegarki marki Citizen
  • Zegarki marki Prim
  • Zegarki marki Błonie
  • Zegarki marki Epos
  • Zegarki marki Oris
  • Zegarki marki Orient Star
  • Zegarki marki Tissot
  • Zegarki marki Omega
  • Zegarki marki Bulova
  • Zegarki marki Michel Herbelin
  • Zegarki marki Vostok Europe
  • Zegarki marki Atlantic
  • Zegarki marki Aviator Swiss Made
  • Zegarki marki Perrelet
  • Zegarki marki Luminox
  • Zegarki marki G-SHOCK
  • Zegarki marki Davosa
  • Zegarki marki Junghans
  • Zegarki marki Frederique Constant
  • Zegarki marki Orient
  • Zegarki marki Montblanc
  • Zegarki marki Roamer

3... 2... 1... Start! Legendarny mechanizm Omega kaliber 321 powraca


Legendarny mechanizm Omega kaliber 321 powraca. Ten solidny mechanizm z komplikacją konstrukcji w postaci stopera jest jednym z najbardziej cenionych zegarkowych „serc” marki Omega od lat 40-tych XX wieku. Ostatni egzemplarz tego mechanizmu wyprodukowano ponad 50 lat temu. W zakładach Omega uznano, że to dobry moment by mechanizm 321 powrócił. Oryginalny, pierwszy mechanizm 321 podziwiany za zawile wyglądającą, wyszukaną konstrukcję, był pierwszym mechanizmem, jaki zastosowano w bodaj najpopularniejszym zegarku tej szwajcarskiej marki, czyli modelu Speedmaster.

Miało to miejsce w 1957 roku. Wcześniej używano go w niektórych innych czasomierzach Omega z serii Seamaster. Cechą charakterystyczną poza wyrafinowanym wyglądem jest koło kolumnowe wykonane z jednego kawałka metalu. Wykonanie tego elementu w formie monobloku było cechą podnoszącą wartość techniczną całej konstrukcji.     

Oprócz swojej charakterystycznej konstrukcji, oryginalny mechanizm Omega kaliber 321 ma dużą wartość historyczną. To on „napędzał” zegarek Omega Speedmaster ST 105.003, który był pierwszym przetestowanym i zakwalifikowanym przez NASA do użycia w misjach kosmicznych. Podczas pierwszego lotu miał go na ręku astronauta Ed White. Później był   Speedmaster ST 105.012, czyli pierwszy zegarek na Srebrnym Globie.

3... 2... 1... Start! Legendarny mechanizm Omega kaliber 321 powraca

Tak ważny element jakim jest kultowy mechanizm kultowego zegarka musi być, jako swego rodzaju reedycja, doskonale dopracowany, bo fani będą przyglądać się mu nad wyraz dokładnie. Poza tym zawsze mierzenie się z legendą jest ryzykowne.

W projekcie „Calibre 321” firma OMEGA wykorzystała wyspecjalizowany, specjalnie powołany zespół ekspertów, którzy pracowali przez dwa lata w całkowitej tajemnicy i na pełnych obrotach, aby zrealizować cel jakim było wskrzeszenie kalibru 321. W skład zespołu wchodzili inżynierowie, historycy, programiści, doświadczeni zegarmistrzowie i rzemieślnicy.

3... 2... 1... Start! Legendarny mechanizm Omega kaliber 321 powraca

Aby chronić objęte tajemnicą, wyjątkowe szczegóły projektu, zespół pracował pod kryptonimem „Alaska 11”, nazwany tak zgodnie z procedurami i nazwami, których Omega używała w swoich tajnych projektach Speedmaster dla NASA w latach 60. i 70 ubiegłego wieku. Z założenia nowy mechanizm miał być jak najdokładniejszą rekonstrukcją pierwowzoru.  Wzięto na warsztatowy stół historyczne i oryginalne plany, wszelkie dane jakie były do dyspozycji. Wykorzystano nawet rodzaj tomografii by niejako prześwietlić, cyfrowo  zeskanować wnętrze  zegarka Omega Speedmaster ST 105.003, który astronauta Eugene „Gene” Cernan nosił na Księżycu podczas misji Apollo 17 w 1972 roku. Cernan był ostatnim człowiekiem, który chodził po powierzchni Księżyca, a jego Speedmaster znajduje się teraz w Muzeum OMEGA w Bienne, więc jest „pod reką”.  

W rezultacie nawet najbardziej unikalne części mechanizmu Calibre 321 odrodziły się w oparciu o ich autentyczne specyfikacje.

3... 2... 1... Start! Legendarny mechanizm Omega kaliber 321 powraca

Raynald Aeschlimann, prezes i dyrektor generalny OMEGA, powiedział:

„To niesamowite, że tak wielu ludzi jest pasjonatami Calibre 321. Ostatni wyprodukowaliśmy w 1968 roku, a fani nigdy nie przestali o nim mówić. To pokazuje, jak wyjątkowy jest. Jesteśmy bardzo podekscytowani, że w końcu spełniliśmy ich życzenia i dołożyliśmy wszelkich starań, aby przywrócić ten mechanizm. ”

Nowe mechanizmy Omega kaliber 321 są wyprodukowane całkowicie w firmie Omega w Bienne. Wszystko odbywa się w specjalnym, dedykowanym warsztacie stworzonym specjalnie w celu produkcji kalibru 321, a dla każdego zegarka, który zostanie w niego wyposażony, zostanie przydzielony jeden zegarmistrz, który zajmie się montażem wszystkich części. Specyfikacja nie jest jeszcze udostępniona, ale jest znana jedna ciekawostka. Tam, gdzie części oryginalnego mechanizmu kaliber 321 zostały wykonane z miedzi, wszystkie części, które wyglądają jak miedź w nowym kalibrze 321, są w rzeczywistości pokryte metodą PVD złotem Sedna, czyli własnym stopem Omegi.

Zapewnia to długo utrzymujący się ładny, czysty kolor miedzi.

3... 2... 1... Start! Legendarny mechanizm Omega kaliber 321 powraca

3... 2... 1... Start! Legendarny mechanizm Omega kaliber 321 powraca

Obecnie pierwszym i jedynym zegarkiem w jakim zastosowano współczesny mechanizm Omega kaliber 321 jest zaprezentowany w 50. rocznicę lądowania Apollo 11 na Księżycu nowy Speedmaster Moonwatch. Aby zobaczyć w jego wnętrzu zrekonstruowany mechanizm, szczęśliwy posiadacz będzie mógł spojrzeć przez szafirowe przeszklenie dekla zegarka Omega Speedmaster Moonwatch 321 Platinum.

Zegarek posiada kopertę o średnicy 42 milimetry, wykonaną z platyny. To specjalny stop z dodatkiem złota (Pt950Au20). Ceramiczna, czarna wkładka lunety ma charakterystyczną skalę tachymetru. Oczywiście jest też wiele innych, urzekających „smaczków” do odkrycia. Tarczę wykonano z głęboko czarnego z onyksu, na którym świetnie prezentują się indeksy i wskazówki z białego, 18 karatowego złota.

3... 2... 1... Start! Legendarny mechanizm Omega kaliber 321 powraca

Tylko centralna wskazówka stopera, zapewne ze względy na konieczność osiągnięcia jak najniższej wagi nie jest wykonana z drogocennego kruszcu. Powierzchnie małych tarcz stopera i małej sekundy są wykonane z prawdziwego księżycowego meteorytu.

Cały projekt to oczywiście wizualnie i techniczne rasowy Speedmaster, wyposażony w pasek ze skóry krokodyla z platynową klamrą. Niestety, technologia, zrekonstruowany mechanizm i zastosowane materiały niosą za sobą niemałą cenę.

Cena modelu Omega Speedmaster Moonwatch 321 Platinum to ponad 230 000 PLN.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Omega znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: OMEGA.

Adrian Szewczyk


Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Przedstawiamy wystawców festiwalu A...
Przedstawiamy wystawców festiwalu A...
29.09.2019
Adam Bielecki ambasadorem marki BAL...
Adam Bielecki ambasadorem marki BAL...
05.10.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco