• Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Michel Herbelin

Zegarki DOXA z serii SUB dostępne wkrótce w Polsce! DOXA SUB kiedyś i dziś.


Mamy doskonałą wiadomość dla miłośników zegarków do nurkowania, a przede wszystkim dla fanów diverów marki Doxa - legendarna kolekcja SUB dołączy niebawem do oferty naszego polskiego dystrybutora zegarków firmy Doxa!

Nareszcie będzie można zakupić w Polsce model SUB z oficjalnej dystrybucji, ale także mieć możliwość przed dokonaniem zakupu zobaczyć na żywo i zapoznać się z tymi wyjątkowymi zegarkami.

Dlaczego można określić je mianem wyjątkowych?

Zegarki DOXA z serii SUB dostępne także w Polsce! DOXA SUB kiedyś i dziś
Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym artykule.

DOXA SUB - POCZĄTEK LEGENDY

Powstanie przedsiębiorstwa DOXA datowane jest na rok 1889, kiedy to 21-letni Georges Ducommun otworzył zakład zegarmistrzowski w szwajcarskim kantonie Neuchatel i rozpoczął samodzielnie konstruować oraz sprzedawać zegarki kieszonkowe. Stało się tak w dużej mierze „dzięki” kiepskiej kondycji finansowej jego rodziny, która wręcz zmusiła go do rozpoczęcia pracy już w wieku 12 lat. To pozwoliło mu obserwować powstawanie zegarków, uczyć się by w efekcie być w stanie po przekroczeniu dwudziestego roku życia produkować zegarki samodzielnie. Tworzone przez niego zegarki były na tak dobrym poziomie, tak dobrej jakości, iż szybko zostały dostrzeżone i docenione nie tylko w regionie szwajcarskiej Jury, ale także poza granicami Szwajcarii. Pozwoliło to na zdobycie prestiżowych nagród, jak chociażby w 1905 roku, podczas wystawy w belgijskiej miejscowości Liège oraz rok później w Mediolanie. Wyróżnienia te przyczyniły się do rozpowszechnienia pozytywnej opinii o produktach młodego zegarmistrza.

Jednakże przełom i początki prawdziwej sławy marki Doxa związane są ze stworzeniem przez Ducommun w roku 1908 zegarka kieszonkowego z 8-dniową rezerwą chodu! Skonstruowanie i opatentowanie zegarka z 8-dniową rezerwą chodu niewątpliwie przyczyniło się w tamtym okresie do bardzo dynamicznego rozwoju przedsiębiorstwa. Ciekawostkę stanowi fakt, iż Georges Ducommun był wielkim fanem rozwijającej się motoryzacji i dzięki jego zamiłowaniu branża samochodowa również zainteresowała się jego działalnością, a dokładnie „ośmiodniowcami”. Wyjątkowo prestiżowa firma samochodowa Bugatti montowała model czasomierza z 8-dniową rezerwą chodu w swoim kultowym modelu Bugatti Typ 35.

Zegarki DOXA z serii SUB dostępne także w Polsce! DOXA SUB kiedyś i dziś

Georges Ducommun zainspirowany sukcesem swoich produktów zdecydował się w roku 1910 na rejestrację nazwy DOXA, jako znaku towarowego, Nazwa ta od tego momentu widniała na wszystkich czasomierzach opuszczających jego szwajcarskie zakłady.

W okresie II Wojny Światowej przedsiębiorstwo produkowało precyzyjne zegarki na zamówienie dowództwa wielu armii świata, ze szczególnym uwzględnieniem modeli przeznaczonych dla lotnictwa. Tuż przed zakończeniem wojny, w roku 1944, Doxa zaprezentowała światu swój pierwszy model zegarka naręcznego z okrągłą kopertą i wyposażonego w okienko prezentujące bieżącą datę. Czasomierze z tej serii cieszyły się dużym uznaniem i były chętnie kupowane przez klientów. W 1950 roku firma zaprezentowała także modele, które wskazywały czas w stylu „retrograde”.

W tym okresie szefem firmy był zięć założyciela - Jacues Nardin, który  poszukiwał dla siebie i swojej firmy miejsca na rynku, jakiejś niszy, w której mógłby „ulokować” produkty swojego przedsiębiorstwa i tym samym pozyskać nowych klientów. Trzeba przyznać, iż szczęśliwie dla Nardin’a, około 1960 roku z pomocą przyszedł mu wybitny francuski oficer marynarki, odkrywca, filmowiec, naukowiec i badacz podmorskich głębin oraz wszelkich form życia, które zamieszkiwały morza i oceany świata – legendarny Jacques-Yves Cousteau.

Zegarki DOXA z serii SUB dostępne także w Polsce! DOXA SUB kiedyś i dziś

Wtedy to można powiedzieć, że narodził się najbardziej kultowy model marki Doxa, który ewoluując jest nadal jednym z kluczowych filarów tego szwajcarskiego producenta

Cousteau był jednym ze współtwórców Aqua-lungu oraz osobą, która miała olbrzymi wpływ na spopularyzowanie nurkowania jako sportu na początku lat 60-tych XX wieku. Warto nadmienić, iż do 1960 roku nurkowanie kojarzone było głównie z działaniami marynarki wojennej i wojska, a nie ze sposobem na rekreację i formę spędzania wolnego czasu. Lata 60. oraz decyzja o poszerzeniu kolekcji zegarków o modele przeznaczone do nurkowania stanowi bez wątpienia kamień milowy w historii marki DOXA.

W 1964 roku w zakładach Doxa został utworzony specjalny zespół składający się z zawodowych nurków oraz doświadczonych zegarmistrzów, któremu zostało powierzone opracowanie i stworzenie nowych modeli czasomierzy przeznaczonych do nurkowania, zarówno dla nurków rekreacyjnych, jak i zawodowych. Poszczególne etapy oraz efekty pracy zespołu konsultowane były także z członkami U.S. Diving Association.

Zegarki DOXA z serii SUB dostępne także w Polsce! DOXA SUB kiedyś i dziś

Cel był jasno określony: stworzyć nowy model zegarka, który będzie przystępny cenowo, a równocześnie ma być niezawodny, komfortowy, bardzo czytelny i łatwy w użyciu, jako element stanowiący wyposażenie każdego nurka.

Zespół pracował wiele miesięcy i wykonał dziesiątki testów, które miały pomóc w określeniu najlepszych parametrów, jakie powinny cechować nowy model z linii „diver watch”. Testowano różne kolory tarcz oraz odpowiadający im stopień czytelności pod wodą: próbowano m. in. kolor żółty, pomarańczowy, turkusowy i czerwony.

Tarcza w kolorze pomarańczowym okazała się być najbardziej czytelna podczas testów wykonywanych na głębokości 30 m, tym samym stało się oczywiste, iż pomarańczowy zostanie wybrany, jako kolor tarcz w zegarkach DOXA przeznaczonych do nurkowania.

Zastosowanie pomarańczowej barwy było nowością, ale nie tylko to stanowiło o wyjątkowości tych zegarków. Ich wygląd był także świeżym powiewem w zakresie designy sportowych zegarków. Indeksy oraz wskazówki wypełnione zostały bardzo dużą ilością masy trytowej, dzięki czemu tarcza zyskała dodatkowo na czytelności, a czasomierz miał bardzo praktyczne zastosowanie, gdyż indeksy były widoczne nawet w niezbyt przejrzystej wodzie. Na większych głębokościach, gdzie dociera mniej promieni słonecznych, indeksy świeciły i były bardzo czytelne. Dodatkowo bardzo istotnie powiększona została wskazówka minutowa, której rozmiar przykuwa uwagę i „rzuca się w oczy” już przy pierwszym spojrzeniu na zegarek, i właśnie taki efekt pragnęli uzyskać projektanci, bo przebywając w wodzie, podczas nurkowania to właśnie upływ minut jest najbardziej istotny.

Zegarki DOXA z serii SUB dostępne także w Polsce! DOXA SUB kiedyś i dziś

Dość nietypowa tarcza stanowiła odważny krok ze strony projektantów Doxa oraz przełamywała dotychczasowe, konserwatywne standardy obowiązujące w branży.

Na koniec należy wspomnieć jeszcze o istotnym i bardzo przydatnym elemencie w jaki wyposażony miał być nowy model zegarka przygotowywany przez zespół Doxa – obrotowa luneta. To, że można nią było obracać to nie nowość. Innowacją była możliwość obracania w obie strony, jak również wygrawerowana na niej skala używana przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych: US Navy Air Dive Table. Luneta wyposażona w tego typu informacje jest niezwykle praktyczna, gdyż pomaga nurkowi określić maksymalny przedział czasu, jaki może on bezpiecznie spędzić pod wodą oraz czas konieczny do dekompresji, jaką należy wykonać przed wynurzeniem się.

Dodając do tego jeszcze stalową kopertę oraz stalową bransoletę, która posiadała zatrzaskową klamrę z nowatorskim rozwiązaniem umożliwiającym jej dopasowane, i sumując wszystkie przedstawione powyżej rozwiązania, otrzymujemy zegarek, który zapisał się na stałe w historii zegarmistrzostwa, stając się także jednym z najbardziej rozpoznawalnych zegarków, nie tylko marki Doxa ale w ogóle w historii modeli do nurkowania – zegarek SUB!

Zegarki DOXA z serii SUB dostępne także w Polsce! DOXA SUB kiedyś i dziś

Doxa zaprezentowała model SUB 300T w roku 1967.

Zastosowanie w nazwie modelu liczby „300” nie jest przypadkowe, gdyż odpowiada maksymalnej głębokości do jakiej zegarek zachowuje wszelkie cechy wodoszczelności i wytrzymuje ciśnienie wody.

Litera „T” odpowiada za użycie fluorescencyjnej masy z trytem, jako wypełnienie indeksów i wskazówek. W celu sprawdzenia i zatwierdzenia nowego zegarka dla nurków, DOXA poprosiła o ocenę Jacques-Yves Cousteau, który kierował US Divers Company w Kalifornii. Firma ta była najbardziej zaawansowanym dostawcą sprzętu hi-tech do nurkowania na świecie. Zespół badawczy US Divers był pod tak silnym wrażeniem solidnego i innowacyjnego SUB 300T, że zdecydował się firmować pomarańczowego SUB 300T własną nazwą.

Bez wątpienia stworzenie modelu SUB 300T to moment przełomowy w historii marki, moment, w którym olbrzymie doświadczenie profesjonalnych nurków oraz prawie 100-letnie umiejętności zegarmistrzowskie zostały połączone w jednym czasomierzu, na bazie którego Doxa zbudowała swoją reputację.

Zegarki DOXA z serii SUB dostępne także w Polsce! DOXA SUB kiedyś i dziś

Od tego też momentu kolor pomarańczowy stał się rozpoznawalny pośród amatorów oraz profesjonalnych miłośników nurkowania na całym świecie i kojarzony z czasomierzem posiadającym szereg innowacyjnych i niezwykle przydatnych rozwiązań technicznych. Użytkownicy na całym świecie docenili praktyczne cechy SUB 300T, a czasomierz ten był tak niezawodny i użyteczny, iż elitarne jednostki nurków należące do armii USA, Wielkiej Brytanii, Francji a także Polski wyposażane były właśnie w ten model. Pomarańczowa tarcza okazała się doskonałym wyborem i odpowiada za wielki sukces pierwszego zegarka dla nurków produkcji Doxa.

Sukces był tak duży, iż przedsiębiorstwo zdecydowało się na poszerzenie oferty zegarków do nurkowania o nowe modele, m.in. Searambler ze srebrną tarczą, Sharkhunter z czarną oraz Divingstar z żółtą.

Nieco później, po premierze modelu 300T  – dokładnie w roku 1969 – Doxa zaprezentowała swój kolejny przełomowy model zegarka SUB 300T Conquistador.

Czasomierz o tyle wyjątkowy, iż wyposażony w zawór helowy, który umożliwiał profesjonalistom na wykonywanie niebezpiecznego i trudnego nurkowania głębinowego. Zawór helowy - Helium Release Valve (HRV) – najprawdopodobniej został opracowany i skonstruowany przez Doxę we współpracy z firmą Rolex. Jednakże Rolex zaprezentował swój pierwszy model - Rolex Sea-Dweller wyposażony właśnie w zawór helowy - dopiero dwa lata później, w 1971 roku. Niewiele osób ma świadomość, iż właśnie Doxa poprzez wypuszczenie modelu SUB 300T Conquistador zapisała się na kartach historii, jako pierwszy producent zegarków, który stworzył oraz zaoferował w powszechnej sprzedaży czasomierz dla nurków wyposażony w zawór helowy.

DOXA SUB - OBECNIE

Dziś linia SUB funkcjonuje w ramach oferty marki Doxa w formie wydzielonej kolekcji.

Zegarki DOXA z serii SUB dostępne także w Polsce! DOXA SUB kiedyś i dziś

Zegarki DOXA z serii SUB dostępne także w Polsce! DOXA SUB kiedyś i dziś

Dotychczas oferowane modele z serii SUB dostępne były dla naszych rodzimych miłośników zegarków do nurkowania jedyne na zasadzie prywatnego importu.

Teraz to wreszcie się zmieni! Kolekcja SUB dołączy niebawem – maksymalnie do końca 2019 roku - do oferty naszego polskiego dystrybutora zegarków firmy Doxa.

Dzięki temu będzie można zakupić modele serii SUB z oficjalnej, krajowej dystrybucji, a także mieć możliwość przed dokonaniem wyboru zobaczyć zegarek na żywo.  

Aktualna kolekcja to pomarańczowy Proffesional, srebrzysty Searambler, czarny Sharkhunter, ciemnoniebieski Caribbean, żółty Divingstar i turkusowy Aquamarine.

Zegarki DOXA z serii SUB dostępne także w Polsce! DOXA SUB kiedyś i dziś

Zegarki DOXA z serii SUB dostępne także w Polsce! DOXA SUB kiedyś i dziś

Zegarki DOXA z serii SUB dostępne także w Polsce! DOXA SUB kiedyś i dziś

Kolekcja składa się z modeli SUB 300T, Sub 1200T, powiększona do 45 mm SUB 1500T, SUB 200 T-Graph wyposażony w komplikację konstrukcji mechanizmu jaką jest stoper, mocno powiększony do aż 47,5 mm SUB 4000T ze wskazaniem rezerwy chodu oraz odmienny, wzorowany na innym modelu retro SUB 200.

To bogata oferta zegarków mechanicznych typu diver, pośród której niemal każdy może wybrać coś dla siebie, zapewniając sobie obcowanie z legendarnym zegarkiem, o niepowtarzalnym i bardzo charakterystycznym wyglądzie.

Zegarki DOXA z serii SUB dostępne także w Polsce! DOXA SUB kiedyś i dziś

Zegarki mechaniczne marki Doxa z serii SUB mają od lat szeroką grupę bardzo zagorzałych fanów na całym świecie. Grupę, jakiej może pozazdrościć marce Doxa niejedna firma.

Niebawem te warte uwagi zegarki będą także dostępne dla polskich zegarkomaniaków!

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki DOXA znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – DOXA.

Redakcja Zegarki i Pasja


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

AuroChronos Festival 2019 – zapowie...
AuroChronos Festival 2019 – zapowie...
11.09.2019
Przedstawiamy wystawców festiwalu A...
Przedstawiamy wystawców festiwalu A...
28.09.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco