• Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Davosa

HYT SOONOW – Blue Fluid oraz Green Fluid


Napisać o zegarkach HYT, że są nietuzinkowe, to jakby nic nie napisać. Niektóre projekty tej małej, niezależnej firmy tworzącej zegarki są wręcz szokujące. Nietypowość, awangarda, innowacyjne rozwiązania to znaki firmowe tej młodej marki z Neuchatel. Firma HYT została założona w 2012 roku przez Luciena Vouillamoza, Vincenta Perriarda, Patricka Berdoza i Emmanuela Savioza. Szczególną cechą zegarków tej firmy jest innowacyjna forma wskazań czasu - godziny nie są prezentowane klasycznie przez wskazówki, lecz za pomocą płynu w specjalnej rurce.

Koncepcja ta została po raz pierwszy zauważona i wzbudziła zainteresowanie Luciena Vouillamoza już w 2002 roku, ale zespół fachowców rozpoczął prace nad zaimplementowaniem go w zegarku naręcznym w 2010 roku.

HYT SOONOW – Black Fluid oraz Green Fluid

Marka zdobyła nagrodę Grad Prix w 2012 roku za najlepszy innowacyjny zegarek, jakim uznano model HYT H1. Opracowano go we współpracy z Jean-François Mojonem w słynnym studiu Chronode. W 2013 zaprezentowano HYT H2 , zegarek opracowany we współpracy z Giulio Papi, specjalistą od mechanizmów z Audemars Piguet oraz Renaud & Papi.

Zegarek ten był kontynuacją rozwoju „płynnego” wyświetlania godzin.

Rozwój i praca nad zegarkami zaowocowały tym, że w 2015 mamy już całą kolekcję zegarków działających na takiej zasadzie.  HYT H3 , HYT Skull i HYT H4.

Teraz zaprezentujemy nowy model HYT SOONOW.

HYT SOONOW – Black Fluid oraz Green Fluid

Poza futurystycznym kształtem obudowy na pierwszy plan wysuwa się motyw czaszki. Motyw ten pojawiał się już w wielu odsłonach serii HYT Skull. Zegarki tej kolekcji robią piorunujące wrażenie właśnie eksponowaniem czaszki jako bazy do ukształtowania rurki (tunelu) dla płynu pokazującego czas. Jest pewnie kilkadziesiąt wersji tego zegarka, plus różne kolory płynu wskazującego godziny.

Patrząc pod kątem zegarmistrzowskim, zegarki HYT równie duże wrażenie robią od strony dekla, czyli tej, z której poprzez przeszklenie widać mechanizm z innowacyjnymi rozwiązaniami, w tym „tłoczeniem” specjalnego liquidu w rurce od strony tarczy.

HYT SOONOW – Black Fluid oraz Green Fluid

HYT SOONOW – Black Fluid oraz Green Fluid

„Są chwile, kiedy chcemy by teraz trwało wiecznie. Innym razem wydaje się, że to, co ma być wkrótce, nie nadejdzie wystarczająco szybko.” Zegarek SOONOW firmy HYT ma odpowiedź na takie dylematy. Jego intrygująca i wciągająca prezentacja przepływającego czasu jest stałym przypomnieniem, że liczy się każda sekunda. Aż do końca.

„Teraz lub nigdy” - HYT definiuje teraźniejszość jako energetyzujące zawieszenie w czasie. Znaczenie czasu to treść, którą mu nadajemy, na każdym kroku, każdą przeżywaną chwilą. Model SOONOW prezentuje ten dynamiczny widok teraz, jako mobilny punkt zwrotny między dotychczasową ścieżką jaką obraliśmy, a tym, co może potencjalnie znajdować się przed nami.

Przeszłość wzmacnia teraźniejszość, a następnie wspólnie budują przyszłość. Zawsze.
    
Takie nieco abstrakcyjne motywowanie stylistyki i motywu przewodniego dla zegarka jest zawiłe, ale z drugiej strony marketing ma to do siebie, że opisanie rzeczywistości nie zawsze jest proste, a raczej ma tworzyć otoczkę i legendę, co według mnie pasuje do tak innowacyjnych i nietypowych pomysłów, jakie serwuje nam HYT.

HYT SOONOW – Black Fluid oraz Green Fluid

Wizualizacja upływu czasu to opatentowany moduł z przepływającym płynem, który działa w doskonałej harmonii z klasycznym zegarkowym mechanizmem, w pozornie niekonwencjonalnym połączeniu. Dwa częściowo widoczne, wielowarstwowe mieszki wprowadzają energię do systemu zawierającego specjalny liquid, aby zainicjować jego przepływ w rurce o kształcie będącym zarysem czaszki by wskazać aktualny czas. Dokumentowanie czasu, który upłynął, odbywa się za pomocą płynu o jasnozielonej albo wyrazisto niebieskiej barwie.

SOONOW firmy HYT to jednoczesne tworzenie sztuki i nauki. Skrupulatne obliczenia spotykają się z wielowymiarowym przedstawieniem ludzkiej czaszki, inspiracją twórczą, która wyłoniła się z wizerunku artefaktów pochodzących z kultury Azteków poprzez współczesne malarstwo oraz rzeźbę. Zegarek jest tak ciekawy i jednocześnie zadziwiający, że każde wyjaśnienie dotyczące inspiracji da się uzasadnić. Łącznie 313 szpilek wykonanych z 18-kratowego złota tworzy wyprofilowany wizerunek na tytanowej tarczy zegarka.

Matematyka i estetyka pojawiają się razem na tej zegarkowej twarzy.

HYT SOONOW – Black Fluid oraz Green Fluid

Język projektowy modelu SOONOW jest poświęcony wykorzystaniu trójwymiarowości i prowokujących do myślenia szczegółów. To coś, co poza wizualizacją czasu autentycznie wyróżnia zegarki HYT na tle innych funkcjonujących na rynku firm.

Poza tym, to  naręczny  zegarek z mocno wypukłym szkłem i niemal 49 milimetrową kopertą o grubości 20,08 mm. Kapilara z płynem w kształcie czaszki, z ręcznie wykonanymi ukształtowanymi łukami i zagięciami jest popisem odmiennego podejścia do wskazania czasu, gdzie standardem są wskazówki lub o wiele rzadziej wskazanie cyfrowe w zegarkach mechanicznych. Źrenica symbolicznego oka czaszki także pełni funkcję dodatkową, poza stylistyczną, bo odzwierciedla aktualny poziom rezerwy chodu za pomocą wyłaniającego się z dysku umieszczonego za jednym oczodołem.

HYT SOONOW – Black Fluid oraz Green Fluid

HYT SOONOW – Black Fluid oraz Green Fluid

Drugie „oko” skupia się na przejściu najkrótszej zarejestrowanej jednostki pomiaru czasu tego zegarka, czyli chodzi o ukończenie pełnego obrotu w 60 sekund. Tutaj słowa „WKRÓTCE” i „TERAZ” przypominają nam, że czas jest cenny, upływa nieubłaganie, a mimo że przeszłość minęła, teraźniejszość jest tylko raz właśnie teraz to maja wpływ na nadchodzącą przyszłość.

Zegarek z niebieskim liquidem jest utrzymany w szarej tonacji wraz z perforowanym i zintegrowanym paskiem wykonanym z gumy, zapinanym na składana tytanową klamrę. Wersja z liquidem w kolorze zielonym ma szarą tarczę, ale czarną obudowę i pasek.

HYT SOONOW – Black Fluid oraz Green Fluid

Mechanizm jest wyposażony w ręczny naciąg sprężyny za pomocą koronki umieszczonej na godzinie 2:30. Pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę, a łożyskowany jest na 35 kamieniach. Rezerwa chodu to 65 godzin. Widoczne mostki są przyozdobione pasami genewskimi.

Wodoodporność tego zegarka ustalono na poziomie 50 m. Cenę niestety na sporo wyższym. Za tak górnolotnie opisany zegarek z nietypowym ukazywaniem przemijającego czasu trzeba zapłacicć 75 000 CHF, czyli około 285 000 zł. Zapewne plus VAT.

Wszystkie zegarki haute horlogerie prezentujemy tu – Prestiżowe zegarmistrzostwo

Adrian Szewczyk


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

PERRELET Turbine Evo – nowy model z...
PERRELET Turbine Evo – nowy model z...
24.07.2019
MeisterSinger Urban Day Date Automa...
MeisterSinger Urban Day Date Automa...
31.07.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco