• Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki U-boat

Prezentujemy: A. Lange & Söhne Lange 1 "25th Anniversary" (zdjęcia live)


Powrót do kategorii

Mimo, że firma A. Lange & Sohne, pod względem prawnym nie jest bezpośrednim kontynuatorem dawnej manufaktury, to niewątpliwie czerpie garściami z jej bogatej przeszłości. Odwoływanie się przez firmę do swych korzeni i dziedzictwa jest więc w pełni uzasadnione. Ferdinand Adolph Lange założył swoją manufakturę w 1845 roku, a następnie rozwijał firmę, która słynęła z wyrobu zegarków kieszonkowych na najwyższym poziomie.

II Wojna Światowa zmieniła oblicze Europy, a w Niemczech zmieniła także zegarkową branżę. Po jej zakończeniu wywłaszczono właścicieli nobliwej manufaktury, a nazwisko A. Lange & Söhne zniknęło z mapy aktywnych zegarkowych producentów. W 1990 roku prawnuk Ferdinanda Adolpha Lange, Walter Lange, otworzył firmę na nowo.

Dziś producent ten wykonuje tylko kilka tysięcy zegarków rocznie, a każdy z nich posiada kopertę wykonaną ze złota lub platyny. W ich wnętrzu osadzane są wyłącznie bogato zdobione i zmontowane ręcznie mechanizmy „in-house”.

A. Lange & Söhne Lange 1 "25th Anniversary"

Dzięki 63 mechanizmom własnej produkcji opracowanym od 1994 roku, mechanizmom oferującym najbardziej wyszukane i najtrudniejsze do wykonania komplikacje konstrukcji, marka A. Lange & Söhne w relatywnie krótkim czasie zapewniła sobie miejsce w grupie najbardziej prestiżowych marek w świecie zegarmistrzostwa.

Jedną z ikon firmy jest model Lange 1. Prosty, funkcjonalny i efektywny - te atrybuty definiują niemiecki design i podejście do projektowania zegarków. W tym kierunku podąża A. Lange & Sohne. Kwintesencją tej filozofii jest właśnie Lange 1. Od momentu premiery zegarka w 1994 roku uosabia on filozofię firmy łącząc klasyczne elementy oraz techniczne innowacje z wykończeniem na poziomie nieosiągalnym dla zdecydowanej większości innych producentów zegarków. Dzięki asymetrycznej tarczy, mechanizmowi z trzydniową rezerwą chodu i wyraźnie akcentowanej komplikacji tzw. „dużej daty”, model Lange 1 swoją premierą wzbudził powszechny entuzjazm w zegarkowym światku.

Jego surowe wzornictwo, innowacje techniczne i znakomity kunszt w dziedzinie wykończenia były przekonujące na tyle, że Lange 1 do dziś jest filarem oferty tego Saksońskiego producenta.

A. Lange & Söhne Lange 1 "25th Anniversary"

Ćwierć wieku później ten szeroko rozpoznawalny projekt śmiało możemy zaliczyć do listy najważniejszych zegarkowych klasyków XX wieku. Z punktu widzenia stylistyki ten zegarek nie wymaga więc żadnych zmian. Duża data i asymetryczny układ tarcz w połączeniu z bogato wykończonym mechanizmem w połowie lat 90-tych uznano wręcz za prowokację, ale niezwykły projekt łatwo się obronił, przyciągnął uwagę na tyle, że A. Lange i Söhne znów stała się sławną firmą zegarmistrzowską.

Lange 1 to obecnie cała kolekcja zegarków.

Modele tej arystokratycznej rodziny występują w różnych średnicach kopert. Portfolio zostało z czasem wzbogacone o dodatkowe funkcje, takie jak wskazanie faz Księżyca, druga strefa czasowa lub połączenie tourbillonu z wiecznym kalendarzem. Takie zmiany to naturalny rozwój marki, a do tego specjalne modele oraz limitowane edycje są pożądane przez zamożnych kolekcjonerów i regularnie osiągają wysokie ceny na aukcjach.

A. Lange & Söhne Lange 1 "25th Anniversary"

A. Lange & Söhne Lange 1 "25th Anniversary"

Pomimo decentrycznego układu, tarcza Lange 1 ma zorganizowany i wyważony wygląd. Jest to zasługa wskazówek wykonanych zgodnie z harmonijnymi proporcjami, które odzwierciedlają klasyczne zasady estetyki, takie jak „złoty podział” i trójkątne punkty narożne. W matematyce „złoty podział” definiowany jest jako podział odcinka na dwie części tak, by stosunek części dłuższej z nich do krótszej był taki sam, jak całego odcinka do części dłuższej. Wyrażony jako liczba wynosi ona w przybliżeniu 1,618033.

Magiczna formuła inspirowała uczonych i twórców starożytności i renesansu. Jest on wszechobecny w pracach takich artystów jak Leonardo da Vinci czy Le Corbusier.

„Złoty podział” można znaleźć w dwóch aspektach tarczy Lange 1: jako stosunek średnicy tarczy, do średnicy okręgu z podziałką minut, oraz jako stosunek wysokości i szerokości okienka daty. Inne wskazania takie jak: rezerwa chodu, czy sekundnik są wyrównane wzdłuż pionowej osi po prawej stronie tarczy. Jeśli taka hipotetyczna linia zostanie przeciągnięta przez ich punkty środkowe i połączona z osią okręgu godzin i minut, otrzymamy trójkąt równoramienny. Te wydawałoby się zawiłe założenia spowodowały, że tarcza w nietypowym układem jawi się jako spokojny, czytelny i bardzo naturalny projekt.

A. Lange & Söhne Lange 1 "25th Anniversary"

A. Lange & Söhne Lange 1 "25th Anniversary"

A. Lange & Söhne Lange 1 "25th Anniversary"

25 lecie od premiery modelu, który zapisał się w historii zegarmistrzostwa oraz tej niemieckiej marki to okazja do prezentacji specjalnego zegarka.

Powstała więc jubileuszowa edycja najbardziej znanego modelu A. Lange & Söhne - Lange 1 "25th Anniversary", posiadający kopertę wykonaną z białego złota, oferowany w limitowanej do 250 liczbie sztuk.

Atrybuty limitowanej wersji obejmują zestawienie tarczy wykonanej z litego srebra z intensywnie niebieskimi nadrukami, indeksami, podziałkami i wskazówkami. Także cyfry datownika są w tym specjalnym kolorze. Tylko dwa punkciki na skali rezerwy chodu są w kolorze czerwonym, choć to mimo wszystko dyskretny detal. Niebieski to także kolor wypełniający jubileuszowy grawer na półmostku koła balansowego.

A. Lange & Söhne Lange 1 "25th Anniversary"

Oczywiście pasek również dobrano we właściwym odcieniu. Wykonano go ze skóry aligatora, z szarym przeszyciem.

Lange 1 stanowi początek serii "25th Anniversary". Ta stylistyka funkcjonuje na rynku w niemal niezmienionej formie od 25 lat. Techniczny rozwój symbolizują stosowane mechanizmy, które są stale udoskonalanie.

Wprowadzony w 2015 roku mechanizm kaliber L121.1 z ręcznym naciągiem składa się z 368 części i zawiera precyzyjnie przeskalowane wskazanie dużej daty oraz swobodnie oscylującą sprężynę włosową balansu. Sprężyna w połączeniu z dużym kołem balansowym z ułożonymi wewnątrz śrubami do regulacji momentu bezwładności zapewnia doskonałą regulację dokładności chodu. Łożyskowany na 43 kamieniach mechanizm pracuje z częstotliwością oscylacji balansu wynoszącą 21 600 wahnięć na godzinę.

A. Lange & Söhne Lange 1 "25th Anniversary"

A. Lange & Söhne Lange 1 "25th Anniversary"

Bogato ozdobiony i niewiarygodnie precyzyjnie wykończony mechanizm - tak jak w przypadku pierwszego kalibru Lange 1 L901.0 - posiada dwa bębny ze sprężynami zapewniające rezerwę chodu na poziomie 72 godzin. Na uwagę zasługuje też niewątpliwe płyta „trzy czwarte” wykonana z niemieckiego srebra. Na niej widocznych jest osiem rubinowych kamieni łożyskowych, misternie osadzonych w złotych szatonach.

Obok znajduje się wspomniany wyżej ręcznie grawerowany półmostek balansu z nowym wzorem grawerowania, niebieskim wypełnieniem. W wygrawerowanym wzorze można dostrzec liczbę 25 ułożoną w stylu przypominającym datownik Lange 1.

Model Lange 1 "25th Anniversary" zaprezentowany podczas tegorocznego SIHH 2019 ma jeszcze jedną ważną cechę. Jego dekiel jest podwójny. Opisany mechanizm widoczny jest przez przeszklenie, które dostrzeżemy dopiero po odchyleniu litego, pierwszego dekla.

A. Lange & Söhne Lange 1 "25th Anniversary"

Na nim wygrawerowany jest wizerunek siedziby manufaktury Lange z 1873 roku. Jest on niejako spięty po obwodzie wygrawerowanymi nazwiskami: Waltera Langego i Güntera Blümleina, oraz napisami: "25 LAT” i „Lange 1".

To wyjątkowo piękna forma uczczenia tego ważnego dla marki jubileuszu.

Każdy z 250 egzemplarzy oferowany jest w cenie 43 700 euro, czyli około 190 000 złotych.

Pozostałe zegarki z kategorii Haute Horlogerie prezentujemy tu: Prestiżowe zegarmistrzostwo

Adrian Szewczyk


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba serwis 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

ROAMER Superior Moonphase i Busines...
ROAMER Superior Moonphase i Busines...
08.07.2019
ETERNA KonTiki Adventure Automatic
ETERNA KonTiki Adventure Automatic
12.07.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco