• Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Sturmanski
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Meccaniche Veneziane
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Doxa Sub
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Seiko

ROAMER Superior Moonphase i Business Multifunction – w rytmie faz Księżyca


Powrót do kategorii

Od zarania dziejów Księżyc rozbudza ludzką wyobraźnię. Jako jedyny widoczny, naturalny ziemski satelita towarzyszy naszej cywilizacji od samego początku jej istnienia. Oczywiście z tego powodu powstało na jego temat wiele mitów i baśni. Z uwagi na swój majestat, w wielu kulturach stawał się on również przedmiotem czci i kultu. Mimo braku jednoznacznych dowodów, niemal pewne jest, że jego oddziaływanie wpływa na zachowanie roślin i zwierząt. W zależności od faz Księżyca leśnicy dostrzegają zmianę w zachowaniu zwierząt. Wiadomo również, że w trakcie pełni ilość grzybów drastycznie maleje. Wielu rolników ustala terminy siewów, a rybacy połowów, kierując się właśnie kalendarzem księżycowym.

Również ludzie odczuwają zmiany nastrojów wynikające z fazy, w której w danej chwili znajduje się Księżyc. W pierwszej kwadrze jesteśmy pełni energii, skorzy do nowych wyzwań. W trzeciej sił nam powoli ubywa. A gdy Księżyc będzie w nowiu, możemy odczuwać osłabienie. Pełnia wpływa natomiast na nasz nastrój i skłonności.

ROAMER Superior Moonphase i Business Multifunction – w rytmie faz Księżyca

Określenie: „Fazy Księżyca” determinuje widoczny z Ziemi fragment tego satelity. Jego kształt zależny jest od wzajemnego ustawienia obiektów (Słońca, Ziemi i Księżyca) i jest obszarem powierzchni Księżyca oświetlonym przez Słońce i widocznym z Ziemi. Różne pozycje trzech wymienionych ciał niebieskich względem siebie, a co za tym idzie różny widoczny oświetlony obszar Księżyca definiują jego fazy.

Księżyc zwrócony jest zawsze tą samą stroną w kierunku Ziemi. Wynika to z faktu, że obraca się on wokół własnej osi ze stałą prędkością kątową, a czas tego obrotu jest taki sam jak czas obiegu Księżyca wokół Ziemi. Wynosi on dokładnie: 29 dni, 12 godzin, 44 minuty i 3 sekundy. Cykl ten nazywany jest miesiącem synodycznym lub lunacją.

Dla zegarkowej branży ważne jest, że położenie i faza Księżyca są powtarzalne w określonych odcinkach czasu. Były one nawet podstawą podziału na dni roku, a częstotliwość zmian faz  Księżyca zdecydowała o długości aktualnych miesięcy.

ROAMER Superior Moonphase i Business Multifunction – w rytmie faz Księżyca

Powtarzalność i równomierność lunacji sprawiły, że już w najstarszych zegarach, a w konsekwencji także zegarkach pojawiały się komplikacje konstrukcji w postaci wskazań aktualnej fazy Księżyca. Dzięki temu istnieje jedno z najciekawszych i najpiękniejszych  dodatkowych wskazań zegarka.

Właśnie wskazanie fazy Księżyca zastosowano w dwóch kolekcjach szwajcarskich zegarków marki Roamer - Superior Moonphase oraz Superior Business Multifunction.

Model Superior Moonphase reprezentuje wyrafinowaną stylistykę, stanowiąc doskonałe dopełnienie eleganckiego ubioru. Klasyczny styl zegarka podkreślają drukowane, rzymskie indeksy każdej z godzin, umieszczone na ukośnej ramce będącej obrzeżem tarczy.

ROAMER Superior Moonphase i Business Multifunction – w rytmie faz Księżyca

ROAMER Superior Moonphase i Business Multifunction – w rytmie faz Księżyca

Nieco bliżej środka umieszczono ręcznie nakładane, stalowe indeksy z fazowanymi krawędziami. Pomiędzy tymi znacznikami nadrukowano precyzyjną skalę minutową/sekundową, natomiast w centrum cyferblatu znalazł się okrąg z powierzchnią wykończoną delikatnymi, ciekawymi poziomymi pasami. Swoim obszarem spina on ze sobą cztery elementy - logo producenta widoczne na godzinie 12, umieszczone horyzontalnie subtarcze datownika wskazujące dni tygodnia (godzina 9) i miesiąca  (godzina 3) oraz charakterystycznie wycięte okno służące do prezentacji fazy Księżyca.

Kolorowa grafika w postaci Księżyca na tle gwieździstego nieba znacząco ożywia całą tarczę i dodaje jej uroku. W miejscu tarczy, w którym zdobiony dysk jest niewidoczny, umieszczono czasami spotykany w tego typu zegarkach napis „Phase de lune” - oznaczający w języku francuskim - fazy Księżyca.

ROAMER Superior Moonphase i Business Multifunction – w rytmie faz Księżyca

W skład linii Superior Moonphase wchodzi łącznie sześć modeli.

Różnią się one kolorem cyferblatu, opcją paska lub stalowej bransolety, oraz kolorystyką elementów stalowych koperty -  lunety, koronki, czy też indeksów. Stalowe elementy mogą pozostać bez powłoki – srebrzyste, lub być złocone w kolorze różowego złota.

Złocenie jest uzyskiwane w technice PVD, co zapewnia im dużą odporność na ścieranie. Łącznie wszystkie opcje dają duży wachlarz możliwości dopasowania zegarka do oczekiwań potencjalnego nabywcy.

Kolejną ciekawą kolekcją oferowaną przez markę Roamer i wyposażoną we wskazanie faz Księżyca jest Superior Business Multifunction. Charakteryzuje się ona nieco odważniejszym w stosunku do linii Superior Moonphase wzornictwem i bardziej uniwersalną stylistyką, która współgra w ubiorem w stylu smart casual.

ROAMER Superior Moonphase i Business Multifunction – w rytmie faz Księżyca

Cyferblat posiada bardzo podobny układ elementów jak we wcześniej opisywanej linii. Z uwagi jednak na wykorzystanie wyłącznie nakładanych, stalowych indeksów, oraz oznaczeniu godziny 12 cyframi arabskimi, udało się uzyskać bardziej sportowy wizerunek zegarka. Wnętrze cyferblatu przyozdobiono pionowymi pasami, które dobrze komponują się z resztą detali. Wskaźnik faz Księżyca wykonano minimalistycznie, rezygnując z okrągłego obramowania dysku oraz umieszczonego na nim nadruku.  W zegarkach Superior Business Multifunction pod oknem prezentującym etapy lunacji umieszczono napis informujący o nazwie kolekcji - „Multifunction” pisany stylizowaną, pochyłą czcionką.

W tej kolekcji zegarków Roamer wykorzystano mechanizm wyposażony w dodatkową wskazówkę osadzoną na osi centralnej. Jest ona zakończona czerwonym półksiężycem.

ROAMER Superior Moonphase i Business Multifunction – w rytmie faz Księżyca

ROAMER Superior Moonphase i Business Multifunction – w rytmie faz Księżyca

Przełamano dzięki temu kolorystyczną harmonię i nadano zegarkom tej linii bardziej drapieżnego charakteru. Zadaniem dodatkowej wskazówki jest wskazanie aktualnego miesiąca i numer aktualnego tygodnia roku. Co ciekawe przemieszcza się ona w kierunku odwrotnym do „ruchu wskazówek zegara”.  Poprzez wskazanie dnia tygodnia na mini tarczy na godzinie 9-tej, dnia miesiąca na mini tarczy na godzinie 3-ciej, fazy Księżyca i nazwy aktualnego miesiąca zegarek realizuje tak zwane wskazania pełnego kalendarza.

Linia Superior Business Multifunction, podobnie jak opisana powyżej Superior Moonphase składa się również z sześciu różnych wariantów zegarków. Wyboru można dokonać z zakresie koloru tarczy, wersji dostępnej na pasku lub bransolecie oraz z dodatkowym złoceniem stalowych elementów utrzymanym w różowym kolorze.

ROAMER Superior Moonphase i Business Multifunction – w rytmie faz Księżyca

ROAMER Superior Moonphase i Business Multifunction – w rytmie faz Księżyca

Prezentowane zegarki marki Roamer posiadające wskazanie faz Księżyca wyposażono w szwajcarskie mechanizmy Ronda kaliber 706.1 oraz 706.B. Ten ostatni posiada dodatkowo  wskazanie nazwy miesiąca i numer tygodnia roku. To właśnie dzięki wskazaniu numeru tygodnia roku, linia słusznie otrzymała określenie „Business” w swojej nazwie.

Zegarki oferowane w ramach obu kolekcji posiadają koperty o średnicy 43 mm. Jest to obecnie bardzo uniwersalny rozmiar, który umożliwia dobre dopasowanie zegarka do niemal każdego nadgarstka. W opisywanych czasomierzach wykorzystano odporne na zarysowania szkła szafirowe, na które naniesiono warstwę antyrefleksyjną. Wodoszczelność na poziomie 5 atmosfer chroni mechanizm i tarczę przed przedostaniem się do środka koperty wilgoci, nawet w przypadku pełnego zanurzenia zegarka pod taflą wody.

ROAMER Superior Moonphase i Business Multifunction – w rytmie faz Księżyca

Prezentowane modele Roamer z „księżycowym akcentem” powinny znaleźć uznanie wśród osób ceniących nietuzinkową stylistykę, wysoką, szwajcarską jakość wykonania, dobrze dobrane proporcje elementów, oraz dodatkową funkcjonalność.

Artykuł ukazał się w drukowanym kwartalniku - Magazyn Zegarki i Pasja nr 9.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Roamer znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – ROAMER.

Paweł Zgiep


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 17

MAGAZYN ZIP NR 17 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Qclock Two 420

REKLAMA

Laco 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

OMEGA Speedmaster Apollo 11 50th An...
OMEGA Speedmaster Apollo 11 50th An...
05.07.2019
Prezentujemy: A. Lange & Söhne Lang...
Prezentujemy: A. Lange & Söhne Lang...
09.07.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Meccaniche Veneziane
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco