Jako wydawnictwo branżowe poprzez publikacje przygotowywane zarówno na portal, jako i do drukowanego magazynu staramy się przybliżać świat zegarków i zegarmistrzostwa, oraz zegarkową pasję w każdej postaci. Prezentujemy marki popularne i ekskluzywne, ale również staramy się pokazać producentów niszowych i mikrobrady. Niewątpliwie do tych ostatnich właśnie możemy zaliczyć firmę Meccaniche Veloci.
Nazwa, jej brzmienie, zdradza powiązanie ze słoneczna Italią. Skojarzenie jest słuszne.
Wprawdzie jest to w 100% szwajcarska marka, ale jak sami jej twórcy określają - z włoską duszą. Firmę Meccaniche Veloci założono w Mediolanie w 2006 roku, a pierwszym zegarkiem zaprezentowanym przez tę markę był model QuattroValvole. Nazwa ta oddaje kolejną cechę z jaką ma być kojarzona firma – motoryzacja oraz silniki uosabiają ducha marki. Cztery Zawory, czyli QuattroValvole w języku włoskim, to pojęcie odnoszące się do jednego z elementów układu zasilania silników spalinowych. Tę fascynację motoryzacją widać w wielu projektach marki z Genewy, ale o tym w dalszej części artykułu.
W 2016 roku firma przeniosła się do dzielnicy zegarmistrzowskiej Plan-les-Ouates w Genewie „Meccaniche Veloci - Genève” tworząc zegarki o charakterystycznym rysie estetycznym, ale i technicznym, które są opracowywane we własnym zakresie.
Profil kopert w kolekcjach Icon i QuattroValvole jest inspirowany przez charakterystyczny kształt tłoków silnika spalinowego. Zegarki wyposażane są w mechanizm „in-house” genewskiej firmy o oznaczeniu MV8802 dla modeli prezentujących cztery strefy czasowe oraz MV8880, który jest mechanizmem wyposażonym w jedną z najciekawszych wielkich komplikacji zegarmistrzowskich - tourbillon.
Roczny poziom produkcji zegarków przez markę Meccaniche Veloci jest ograniczony do kilku tysięcy egzemplarzy. Odniesienia do świata motoryzacji, czyli stylistyczne odwzorowanie elementów silników są w zegarkach wyraźnie widoczne.
Począwszy od używanych materiałów, poprzez stosowaną kolorystykę, a kończąc na współpracy, którą marka regularnie nawiązuje z firmami związanymi z przemysłem samochodowym.
Zegarki Meccaniche Veloci są obecnie dystrybuowane za pośrednictwem międzynarodowej sieci 25 wybranych, wielomarkowych punktów sprzedaży. Klienci mogą również kupować online za pośrednictwem strony internetowej www.meccanicheveloci.com.
Funkcjonuje również usługa personalizacji czasomierzy za pomocą produkcji unikalnych elementów dla klientów indywidualnych wyrażających takie życzenie.
W niniejszym artykule zaprezentujemy zegarek Meccaniche Veloci Icon Mud.
Model prezentujący jednocześnie cztery strefy czasowe na czterech małych, osobnych tarczach umieszczonych symetrycznie w obudowie zegarka. Tarcze są zupełnie indywidualne, osobno przeszklone, a przestrzeń między nimi jest stalowa i zlicowana z powierzchnią szkieł.
Takie rozwiązanie daje wizualnie efekt „zatopienia” wspomnianych czterech otworów w jednej okrągłej powierzchni, co miłośnikom motoryzacji natychmiast skojarzy się z wycięciami na niektórych tłokach silnikowych z jednostek czterozaworowych lub z widokiem spodu głowicy z czterema zaworami. Dwie dolne tarcze są częściowo szkieletowane, co pozwala na możliwość oglądania technicznych szczegółów kalibru MV8802.
Dwie górne tarcze mają natomiast powierzchnie wykonane z włókna węglowego, materiału prezentującego się atrakcyjnie, ale przede wszystkim także kojarzonego w dużym stopniu z motoryzacją. Na wszystkich czterech tarczach wskazanie czasu realizowane jest za pomocą wskazówek o charakterystycznym kształcie, rozszerzających się w kierunku końców, z wypełnieniem masą luminescencyjną.
Dolna tarcza po prawej stronie ma zestaw wskazówek wzbogacony o czerwony sekundnik, a ta ponad nią w miejscu godziny 9-tej okienko datownika.
Zegarki z kolekcji Icon Mud dostępne są w trzech wersjach kopert: obudowa może być wykonana z różowego złota, naturalnego tytanu (wariant wyłącznie na rynek japoński), lub z tytanu z wykończeniem w kolorze „czekoladowo-brązowym” wykonanym w technice ADLC. Ta ostatnia wersja ze względu na kolor stanowi inspirację dla nazwy modelu - „mud”.
Koperta jest w swym kształcie, a jakże, inspirowana jest tłokiem silnika i ma 49 mm średnicy.
Jak twierdzą projektanci marki Meccaniche Veloci - przyświeca im filozofia, w której żaden szczegół nie jest pozostawiony przypadkowi.
Meccaniche Veloci Geneve The Icon Mud Trilogy – dane techniczne:
Obudowa: tytan w naturalnej barwie (W01NC1SK) / tytan z powłoką ADLC (W01MC1SK) / różowe złoto w wersji „Podium Mud ”(W01GC1SK)
Średnica: 49 mm
Szkło: Antyrefleksyjne, szafirowe
Dekiel: przeszklony szkłem mineralnym
Tarcze: dwie wykonane z włókna węglowego + dwie szkieletowane
Indeksy i wskazówki wypełnione masą Super-LumiNova® C1BL X1
Wodoszczelność: do 5 atm
Pasek: czarna / brązowa skóra, czarne / brązowe przeszycia
Zapięcie: klamrowe z logo MV, stal nierdzewna
Mechanizm: Kaliber MV 8802 z naciągiem automatycznym
Wymiary mechanizmu: średnica 44,30 mm, grubość 7,60 mm
Funkcje: 4 niezależne strefy czasowe, data, stop-sekunda
Rezerwa chodu: około 48 godzin
Częstotliwość pracy: 28 800 wahnięć na godzinę
Liczba części: 328
Kamienie łożyskujące: 33
System ochrony przed wstrząsami: Incabloc
Zegarki posiadają pasek, który został bezpośrednio przymocowany do obudowy za pomocą specjalnego systemu nie wymagającego użycia teleskopów. Wykonano go ze skóry naturalnej w kolorze czarnym, z klamrą ze stali szlachetnej w wersji tytanowej, a kolor brązowy paska dopasowano do wersji, która ma kopertę wykonaną z różowego złota.
Pasja do technologii zegarmistrzowskiej oraz inspiracja motoryzacją i światem silników spalinowych w połączeniu częściami w 100% wyprodukowanymi w Szwajcarii pozwala zapewnić wysoką jakość wykonania i niepowtarzalność kolekcji marki Meccaniche Veloci.
Cena modelu The Icon Mud w wersji z kopertą wykonaną z tytanu wynosi 9 200 euro, wariant z obudową tytanową z powłoką ADLC to wydatek rzędu 9 900 euro, a wersja z kopertą wykonaną z różowego złota oferowana jest w cenie 35 000 euro, czyli odpowiednio około 39 500, 42 500 i 150 000 złotych.
Adrian Szewczyk
10:24 16.04.2019Zegarki
Meccaniche Veloci – The Icon Mud Trilogy
Powrót do kategorii

REKLAMA

W świecie zegarkowych mechanizmów. Seagull – fakty i mity
Użytkownicy zegarków, a szczególnie osoby pasjonujące się zegarmistrzostwem, chcąc zdefiniować podczas prowadzonych przez siebie rozmów używane przez nich zegarki, posług ...

Manufaktura i mechanizmy „in-house” – co oznaczają dziś te określenia, co je łączy?
Marzeniem wielu firm zegarkowych jest uzyskanie statusu „manufaktury”, a klienci szukając wymarzonego zegarka, często pytają o mechanizmy „in-house”. Manufaktury traktowa ...

Kamienie łożyskowe w zegarkach
null ...

Davosa Ternos Professional „Matt Suit” Limited Edition – zegarek nieskazitelnie matowy
xMocnym punktem kolekcji zegarków szwajcarskiej marki Davosa w zakresie modeli do nurkowania jest linia Ternos, wzorowana na jednym z najpopularniejszych kanonów stylisty ...

Michel Herbelin Cap Camarat Automatic GMT Limited Edition – do biura i w podróży
Moda na stylistykę retro trwa w wielu branżach już od kilku lat, także w zegarmistrzostwie; niemal każda firma mogąca pochwalić się wieloletnią działalnością chcąc wpisać ...

Zoë Kravitz dołącza do rodziny OMEGA
Wszechstronnie utalentowana Zoë Kravitz dołącza do inspirujących kobiet z dumą noszących zegarki OMEGA. Zoë Kravitz przyciągnęła uwagę publiczności zróżnicowanymi rolami ...

Recenzja: Atlantic Worldmaster Heritage Automatic
Marka Atlantic, niezależnie od tego, że nie na wszystkich światowych rynkach jest tak dobrze rozpoznawalna jak w Polsce, stale rozbudowuje swoją – i tak już szeroką – gam ...

Tissot T-Race Cycling Giro d'Italia 2022 Special Edition. Pierwszy z wielkiej trójki!
Marka Tissot od wielu już lat jest silnie związana ze światem sportu i chronometrażem sportowym. Szczególna więź łączy tę szwajcarską markę z kolarstwem. Dlatego dziś pre ...

Oczekiwane uzupełnienie oferty. Traser P67 Automatic
Zegarki taktyczne traser to „goście” odwiedzający łamy portalu dość często. Mieliśmy możliwość poznać je także osobiście przy okazji kilku wykonanych dotychczas recenzji. ...

Eberhard & Co Chrono 4 20th Anniversary - jubileusz niepowtarzalnego chronografu
Zegarki typu chronograf, czyli z dodatkową funkcją stopera, są prawdopodobnie jednymi z bardziej popularnych na rynku - klienci wybierają je przede wszystkim z uwagi na s ...

Militarna precyzja połączona z klasycznym wyglądem. Aviator Swiss Made Airacobra
Marka zegarmistrzowska Aviator Swiss Made oraz jej zegarki pojawiają się od lat na łamach portalu. Sam darzę ją sympatią za konsekwencję w budowaniu kolekcji czasomierzy, ...

Pierwszy tego typu model w kolekcji marki. Chopard Alpine Eagle XL Chrono
W 2019 roku marka Chopard zaprezentowała swoje wyobrażenie luksusowego, stalowego zegarka z bransoletą zintegrowaną z kopertą. Stało się to poprzez model Alpine Eagle stw ...