• Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Roamer

Davosa „Junak” – dwa modele zegarków z logo legendarnego motocykla


Ostatnio coraz częściej pojawiają się projekty zegarkowe inspirowane różnymi wydarzeniami i rocznicami, a także osiągnięciami związanymi z naszym krajem, lub postaciami naszych wybitnych rodaków. Szwajcarska marka Davosa przygotowała natomiast nie lada gratką dla miłośników klasycznych jednośladów, ponieważ na rynku pojawiły się dwa zegarki z logotypem legendarnego polskiego motocykla Junak.

Każdy z modeli w limitowanej serii 100 sztuk. Projekt zegarków nawiązuje do słynnego czterosuwa produkowanego w Szczecińskiej Fabryce Motocykli.

Davosa „Junak” – dwa modele z logo legendarnego motocykla

Producentem tych zegarków jest szwajcarska marka Davosa, znana z ciekawej oferty zegarków wysokiej jakości, oferowanych w przystępnych cenach. Limitowana kolekcja składa się z dwóch modeli: Chrono i Aviator.

Oprócz specjalnie zaprojektowanych tarcz w kolorze czarnym z ciemnoniebieskimi paskami, nawiązujących do prędkościomierza Junaka, w obu modelach znajdziemy też grawerowane dekle, na których widnienie m.in. rzut boczny sylwetki Junaka i numer danego zegarka.

Davosa „Junak” – dwa modele z logo legendarnego motocykla

Davosa „Junak” – dwa modele z logo legendarnego motocykla

Cechami wspólnymi obu zegarków jest zastosowanie szkła szafirowego, bardzo odpornego na zarysowania, oraz stylistyka i rozmiar koperty. Obie wersje posiadają oczywiście koperty wykonane ze stali szlachetnej. Nadano im średnicę 42 mm, czyli rozmiar powszechnie przyjęty jako dość uniwersalny, szczególnie, że to przecież zegarki sportowe, casualowe.

Grubość kopert w obu przypadkach to 11,8 mm. Na pierwszy plan w „Junakach” wysuwa się atrakcyjna, karbowana, masywna luneta. To atrybut linii „pilot” tego producenta, która była bazą dla specjalnej edycji. Ta baza oznacza również, że mamy do czynienia z klasycznym, stonowanym wzorem koperty, która jest okrągła i w całości szczotkowana.

Davosa „Junak” – dwa modele z logo legendarnego motocykla

Łagodnie wypuszczone, zwężające się i skierowane ku dołowi uszy dopełniają tego spokojnego i uniwersalnego obrazu całości projektu. Wkręcany pełny dekiel jest całkiem płaski, co zapewnia sporą wygodę użytkowania i dobre dopasowanie do nadgarstka.

Dookólnie szczotkowaną powierzchnię podzielono na dwa sektory cieniutkim rowkiem. Na powstałym w ten sposób zewnętrznym okręgu wygrawerowano podstawowe informacje o zegarku i jego numer w limitacji. Część centralną uatrakcyjnia wizerunek produkowanego w latach 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku motocykla Junak.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że ówcześnie, maszyna ta była godnym konkurentem takich motocykli jak Norton czy Triumph, co jednocześnie oznacza, że był to wówczas nowoczesny projekt.

Davosa „Junak” – dwa modele z logo legendarnego motocykla

Zamykając temat obudowy dochodzimy do koronki modelu "trójwskazówkowego", która jest umiejscowiona tradycyjnie na godzinie 3-ciej. Ma kształt rozszerzający się do zewnątrz, a  jej spory rozmiar zapewnia, jak przystało na „pilota”, wygodne operowanie nią nawet w rękawiczkach. Model ze stoperem ma dodatkowo po obu stronach koronki zamieszczone przyciski do obsługi dodatkowych funkcji. To dobrze dobrane do stylu zegarka przyciski w formie „grzybków”.

Zegarek zapewnia wodoodporność do 5 atm.

Davosa „Junak” – dwa modele z logo legendarnego motocykla

Davosa „Junak” – dwa modele z logo legendarnego motocykla
 
Możemy teraz zająć się opisem wyglądu tarczy, a w zasadzie tarcz zegarków.

W tym względzie zauważymy więcej różnic, tak samo, jak w zakresie mechanizmów osadzonych wewnątrz obudowy. Model Chrono wyposażono w mechanizm kwarcowy, zasilany baterią, ETA G10 212 „Fly Back”, a w modelu Aviator znajdziemy równie ceniony mechanizm kwarcowy Ronda 515.

W drugim przypadku oznacza to nieco uboższą wersję w zakresie wskazań. Mamy bowiem do dyspozycji standardowe wskazanie czasu z centralnym sekundnikiem. Projekt tarczy nawiązuje do wzornictwa prędkościomierza motocykla Junak.

Na położonej najbardziej na zewnątrz części czarnej tarczy nadrukowano białymi kreskami podziałkę minutową. Zaraz za nią znajdują się nałożone za pomocą białej masy luminescencyjnej krótkie indeksy godzinowe w postaci białych grubszych kresek, a dokładnie wydłużonych trapezików zwężających się do środka. Za nimi za pomocą 5 nadrukowanych niebieskich okręgów wydzielono obszar na którym zdublowano indeksy godzinowe za pomocą cyfr arabskich o kroju czcionki często używanym dawniej w motocyklowych i samochodowych „zegarach”. Całego wizerunku dopełniają typowo „pilotowe”, wyraziste wskazówki wypełnione świecącą w ciemności na zielono masą Super-LumiNova.

Davosa „Junak” – dwa modele z logo legendarnego motocykla

Davosa „Junak” – dwa modele z logo legendarnego motocykla

Centralną cześć tarczy wykorzystano jeszcze do nadrukowania pod godziną 12-tą nazwy i logo firmy, a po przeciwnej stronie, pod osią wskazówek, nadrukowano logo Junak.

Model z bogatszym zestawem wskazań wygląda mniej ascetycznie, ale równie atrakcyjnie.

Wydzielone na indeksy arabskie pole jest bliżej krawędzi tarczy. Zrezygnowano z podłużnych indeksów godzinowych, które oznaczone są jedynie jako luminescencyjne punkty w ramach skali minutowej. Większa ilość miejsca wewnątrz niebieskich okręgów została wykorzystana do umieszczenia małych tarcz niezbędnych do odczytu dodatkowych wskazań.

Przez środek tarczy poprowadzono cienkie, białe linie dzielące tarcze na 12 sektorów. W części górnej, po lewej stronie, jest tarcza odmierzająca godziny stopera. Po prawej tarcza wskazuje nam upływające minuty stopera, a ta na dole, nad godziną 6-tą to mały sekundnik.

Davosa „Junak” – dwa modele z logo legendarnego motocykla

Davosa „Junak” – dwa modele z logo legendarnego motocykla

Centralna wskazówka sekundowa służy do odmierzania tej części czasu w ramach komplikacji stopera. Wskazówki główne są takie, jak w modelu Aviator. Logo junak umieszczono pod tarczą minut stopera.

Zegarki uzupełniają solidne paski wykonane ze skóry naturalnej. Styl obu czasomierzy doskonale współgra z klasycznym stylem legendarnych motocykli, a szwajcarska jakość zegarków gwarantuje ich długowieczność.

Model Junak Chrono kosztuje 2 300 złotych, a Junak Aviator 1 800 złotych.

Oba zegarki oferowane są w limitowanej serii 100 egzemplarzy.

Davosa „Junak” – dwa modele z logo legendarnego motocykla

Modele z serii Davosa „Junak” sprzedawane są w ekskluzywnych, drewnianych pudełkach lakierowanych w kolorze czarnym z przymocowaną aluminiową tabliczką referencyjną zegarka podobną w kształcie do znamionowej tabliczki Junaka.

Do każdego z nich dołączony jest także metalowy brelok z logotypem marki.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Davosa znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu - DAVOSA.

Adrian Szewczyk


Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

GLYCINE: nowości z kolekcji Airman ...
GLYCINE: nowości z kolekcji Airman ...
17.12.2018
Roger Dubuis - Excalibur Shooting S...
Roger Dubuis - Excalibur Shooting S...
20.12.2018

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco