• Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Junghans

BALL Engineer M Marvelight Chronometer Automatic


Powrót do kategorii

Od 1891 roku firma BALL Watch Company produkuje zegarki mechaniczne, które spełniają większość z różnego rodzaju rygorystycznych kryteriów precyzji chodu, jakości wykonania, niezawodności i odporności na czynniki zewnętrzne, jakich oczekujemy od zegarków wysokiej klasy. Mnie, odkąd pierwszy raz, wiele lat temu zainteresowałem się firmą Ball, zaimponowało bardzo konsekwentne podejście tego producenta do czytelności wskazań w trudnych warunkach. Dodatkowo zdecydowanie ponadprzeciętna jakość wykonania oraz charakterystyczny design działały mocno na plus, a unikalność marki na naszym rynku była także nie od przecenienia. Dziś paradoksalnie ostatnia z wymienionych przeze mnie zalet zapewne zacznie coraz szybciej zanikać, bo marka Ball ma od niedawna oficjalnego dystrybutora w Polsce. Dlatego biorąc pod uwagę zalety tych zegarków oraz zwiększenie ich dostępności na naszym rynku, na pewno przestaną być tak rzadko spotykane, co jednak powinno cieszyć, bo świadczy o wzroście świadomości naszych rodzimych konsumentów.

Ball Watch kojarzy się jednoznaczne z USA. Tam też pozostaje jednym z najbardziej szanowanych i sprawdzonych producentów zegarków, mimo „Swiss Made” na tarczach. Najbardziej niesprzyjające warunki, wielkie wydarzenia, czasem nawet te tragiczne, mogą prowadzić do największych osiągnięć, także w dziedzinie zegarmistrzostwa.

Historia zegarków BALL jest nierozerwalnie związana z pionierami kolejowymi. Opisywaliśmy już nieco dzieje marki na łamach naszego portalu. Warto jednak przypomnieć, że początki firmy Ball Watch Company rozpoczynają się w 1891 roku od katastrofy kolejowej w Kipton w stanie Ohio. 19 kwietnia 1891 roku pociąg Fast Mail znany jako „nr 4” zbliżał się na zachód do Lake Shore & Michigan Southern Railroad w Kipton w stanie Ohio.

BALL Engineer M Marvelight Chronometer Automatic

W Elyria, 25 mil od Cleveland, maszynista  i konduktor dostali polecenie, by pozwolić pociągowi Fast Mail minąć ich w Kipton. Konduktor przyznał później, że od czasu, gdy pociąg opuścił Elyrię, aż do zderzenia się z Fast Mail w Kipton nie wyjął z kieszeni zegarka. Powiedział, iż przypuszczał, że maszynista będzie wypatrywał Fast Mail nr 4., ale zegarek maszynisty zatrzymał się na cztery minuty, a następnie zaczął chodzić ponownie. Na trasie do Kipton było do pokonania kilka stacji, ale maszynista prowadził pociąg bez pośpiechu, sądząc, że ma sporo czasu. Opuszczając Oberlin, maszynista przypuszczał, że ma siedem minut do dotarcia do miejsca spotkania się pociągów. Oczywiście ze względy na niedokładność wskazania jego zegarka miał tylko trzy minuty. Gdyby konduktor spojrzał na swój zegarek, mógłby zapobiec wypadkowi. Pociągi jechały równocześnie do Kipton, Fast Mail przy pełnej prędkości, bo miał być przepuszczony, a towarowy już hamując ponieważ zbliżał się do stacji. Maszyniści obu pociągów zginęli na miejscu, a w tragicznym wypadku śmierć poniosło jeszcze dziewięć osób. Waga tej katastrofy dla powstania firmy zegarkowej polegała na tym, że zdarzenie było spowodowane niedokładnością czasu wskazywanego przez zegarek jednej z osób odpowiedzialnych za kurs pociągu.

BALL Engineer M Marvelight Chronometer Automatic

Koleje podjęły więc decyzję o zmianach. Zatrudniono Webba C. Balla do skontrolowania wszystkich zegarków i zegarów stosowanych w całym Lake Shore Line oraz opracowania systemu kontroli czasu i jego wdrożenie. Webb C. Ball podjął wyzwanie, bezzwłocznie wprowadził codwutygodniowe kontrole zegarków noszonych przez wszystkich pracowników kolei. Ball ustanowił surowe standardy, usuwając maksymalnie dopuszczalne 30 sekundowe różnice czasu miedzy zegarkami a czasem głównym. Jego system spowodował, że czas kolejowy i zegarki używane w kolei zostały uznane za wyznaczające ogólny standard w pomiarze czasu. Webb C. Ball spędził znaczną część swojego życia próbując zaprojektować zegarek, który spełniałby szereg wymagań.

Dokładności chodu, sprostania trudnym warunkom użytkowania, nieostrożnego obchodzenia się z nim, pyłów…, czyli zegarka, który byłby w stanie wytrzymać rygory nieostrożnego obchodzenia się z nim, a także brud, który były nierozerwalnie związane z branżą kolejową. Tak więc poza wymienionymi przeze mnie na wstępie cechami, marka Ball kojarzona jest także bardzo silnie z koleją i ponadprzeciętną wytrzymałością.

BALL Engineer M Marvelight Chronometer Automatic

Obecnie firma oferuje wiele modeli zegarków, z których niemal każdy może budzić pozytywne emocje miłośników zegarmistrzostwa. Co więcej, firma BALL Watch Company stworzyła także swój pierwszy własny mechanizm. Ball RRM7309-C posiadający rezerwę chodu 80 godzin, co pozwala mieć pewność, że zegarek nadal będzie działać dokładnie w poniedziałek, nawet po odłożeniu go w piątek po pracy. By zachować jak największą precyzję wskazań czasu, tak dużą rezerwę chodu osiągnięto nie poprzez zmniejszenie częstotliwości pracy balansu, co byłoby najłatwiejszym rozwiązaniem. Mechanizm pracuje bowiem nadal z wysoką częstotliwością wynoszącą 28 800 wahnięć na godzinę.     

Każdy kaliber RRM7309-C jest rygorystycznie przetestowany przez Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres (COSC) dla potwierdzenia jego najwyższej precyzji chodu, co potwierdza certyfikat chronometru. Także jego wykończenie było ważnym elementem przy projektowaniu, co jest istotne ze względu na zastosowanie przeszklenia w deklu.

BALL Engineer M Marvelight Chronometer Automatic

Widzimy więc polerowane krawędzie płyt i mostków, zdobienia pasami genewskimi, a na niżej położonych płaszczyznach zastosowano perłowanie. Wahnik jest pokryty pasami w lekko spiralnym ułożeniu, dodatkowo przyozdobiony wygrawerowanym logo RR, reprezentującym oficjalną normę kolejową, jako hołd dla dziedzictwa firmy i jej korzeni.

Nowy mechanizm wykorzystano przy okazji zaprezentowania nowej wersji znanej od kilku lat linii Engineer II Marvelight. Nowy model Engineer M Marvelight Automatic łączy takie cechy jak sportowy charakter z klasycznym wzorem zegarka uniwersalnego, w połączeniu z będącą elementem DNA marki, technologią luminescencyjną opartą na trycie.

BALL Engineer M Marvelight Chronometer Automatic

BALL Engineer M Marvelight Chronometer Automatic

Można nawet powiedzieć, że wprowadza wyższy stopień jasności w gamie "sportowo-eleganckiej" oferty zegarków Ball. Łatwa czytelność zarówno w dzień, jak iw nocy to jeden z motywów przewodnich firmy. Tak było od początku istnienia marki, gdy jej założyciel, Webster Clay Ball, ustanowił bardzo rygorystyczne standardy czytelności. Dziś, aby zegarki mechaniczne mogły być doskonale czytelne w ciemności, tarcza i wskazówki wszystkich zegarków BALL są wyposażone w luminescencyjne elementy stworzone, z jakby rurek, wypełnionych specjalnym gazem. To gaz H3.

Energia świetlna jest uwalniana, gdy cząsteczki H3 uderzają w wewnętrzną, zabarwioną powierzchnię rurek. To zjawisko może trwać do 25 lat bez potrzeby pochłaniania światła z zewnątrz, jak to się odbywa w przypadku standardowej luminescencji.

BALL Engineer M Marvelight Chronometer Automatic

BALL Engineer M Marvelight Chronometer Automatic

Kolejną odróżniająca cechą gazu H3 od standardowej masy luminescencyjnej jest to, że świeci jednostajnie cały czas. Świecenie nie jest może tak bardzo intensywne, jak dopiero co naświetlone konwencjonalne materiały luminescencyjne, ale za to po kilku już chwilach widać wyraźną przewagę rurek z gazem. I świecą, jak wspomniałem, cały czas z tą samą intensywnością.

Zawsze wierny swojej luminescencyjnej technologii, BALL Watch opracował dla nowego modelu tarczę z indeksami wykonanymi z zastosowaniem tego rozwiązania, tyle, że indeksy są trzy razy szersze niż te powszechnie używane przez firmę. W ciemnościach dają doskonałą i intensywną zieloną poświatę, podobnie jak wskazówki również wyposażone w rurki.

BALL Engineer M Marvelight Chronometer Automatic

BALL Engineer M Marvelight Chronometer Automatic

Indeks na godzinie 12 wyróżnia się tym, że świeci na pomarańczowo i sprawia, że ustalenie położenia zegarka jest łatwiejsze, a odczyt jeszcze szybszy i bardziej naturalny, intuicyjny. Sam zegarek poza wyjątkowym podejściem do odczytu w ciemności  jest subtelny, elegancki i nie zawiera żadnych niepotrzebnych szczegółów, które mogłyby zmniejszyć czytelność, czy zaburzyć harmonijnie zaprojektowany wzór.

Jednocześnie jest na tyle masywny, by dawać poczucie wytrzymałości i przy okazji świetnie prezentować się jako codzienny towarzysz. Engineer M Marvelight jest dostępny w trzech klasycznych kolorach: czarnym, niebieskim i szarym. Logo BALL, symbolizujące precyzję zajmuje obszar pod indeksem godziny 12-tej.

Pomiędzy trytowymi indeksami godzinowymi nadrukowano dość długie, ale mimo to bardzo dyskretne znaczniki minutowe. 

BALL Engineer M Marvelight Chronometer Automatic

Napis Chronometer i informacja o 80-cio godzinnej rezerwie chodu zostały nadrukowane na środku obszaru pomiędzy osią wskazówek a indeksem godziny 6-tej. Zegarek występuje w dwóch wersjach jeśli chodzi  o rozmiar. Możemy wybierać pomiędzy kopertą o średnicy 40 mm lub 43 mm. Ten mniejszy ma grubość 13,05 mm, a większy nieco mniej, bo 12,85 mm.

Fascynująco wygląda wskazówka sekundowa. Mniej więcej w połowie ma niewielką rurkę  z gazem H3, a przeciwwagę stanowi subtelny, precyzyjnie wycięty monogram RR ("RailRoad"). Koronka umieszczona tradycyjnie na godzinie 3-ciej, jako element regulujący mechanizm i bezpośrednio z nim połączony przez wałek jest jedną z najbardziej wrażliwych części zegarka, ponieważ może przenosić zewnętrzne wstrząsy aż do mechanizmu. Aby zmniejszyć to ryzyko, koronkę Balla Engineer M Marvelight można po ustawieniu zegarka ściśle dokręcić do powierzchni boku koperty. Wersja z kopertą o średnicy 43 mm zawiera również opatentowany przez firmę system Amortiser® antishock zastosowany dla jeszcze większej odporności na wstrząsy.

BALL Engineer M Marvelight Chronometer Automatic

BALL Engineer M Marvelight Chronometer Automatic

BALL Engineer M Marvelight Chronometer Automatic

Wodoszczelność modelu ustalono na poziomie do 100 metrów. Taka solidna i przemyślana budowa zegarka pozwala na osiągnięcie takich parametrów, że może on wytrzymać uderzenia do 5000 Gs i jest chroniony przed działaniem pól magnetycznych do intensywności 4800A / m. Zegarek oferowany jest wraz ze bransoletą wykonaną ze stali szlachetnej, świetnie spasowanej z kopertą.

Stylistycznie elegancji dodaje  kontrast między szczotkowanym wykończeniem zewnętrznych ogniw, a polerowanymi ogniwami w środkowym rzędzie. Zapięcie to klamra typu motylkowego. Powszechną opinią jest, że bransolety to bardzo mocny punkt zegarków Ball. Poza bransoletą można wybrać wersje z paskiem wykonanym z naturalnej skóry w kolorze brązowym lub czarnym.

Cenę tego świetnego, uniwersalnego i wytrzymałego zegarka skalkulowano na poziomie 10 700 złotych (pasek) i 10 990 złotych (bransoleta) niezależnie od rozmiaru koperty.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Ball Watches znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – BALL WATCHES.

Adrian Szewczyk


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

MeisterSinger 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Prezentujemy: DOXA Grande Metre Ske...
Prezentujemy: DOXA Grande Metre Ske...
21.09.2018
Vacheron Constantin Fiftysix Tourbi...
Vacheron Constantin Fiftysix Tourbi...
26.09.2018

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco