• Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Meccaniche Veneziane
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Sturmanski
 • Zegarki marki Doxa Sub
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Vostok Europe

CERTINA DS Action Big Date Automatic - wyrazisty w każdym calu


Powrót do kategorii

Na polskim rynku, pośród obecnych w sklepach kilkuset firm zegarkowych, można znaleźć takie, które stylistyką swoich wyrobów jasno informują oglądającego, że sport jest ich wielką inspiracją.

Takim właśnie przykładem jest marka Certina, która do tworzenia zegarków od wielu lat czerpie garściami właśnie ze świata sportu. Najbardziej powiązanymi ze sportem kolekcjami są wersje DS Podium i DS Action. Każdego roku linie te są rozszerzane o nowe modele, będące interpretacją znanych już czasomierzy. Tak też stało się w tym roku, zegarki sygnowane napisem DS Action po raz kolejny powiększyły swoje grono.

Certina wprowadziła model DS Action Big Date Automatic.    

Linia DS Action należy do jednej z czterech głównych kolekcji, jakie wyróżnia się w marce Certina, są nimi Aqua, Sport, Urban, i Heritage. DS Action została przypisana do linii ściśle związanej ze światem wodnym. Choć sama stylistyka tych właśnie modeli nie sugeruje przydatności do użytku pod wodą, to parametry jakie posiadają determinuje sposób użytkowania tych zegarków.

Czytelność - cecha charakterystyczna

Czasomierze, które wzbogaciły kolekcję, już na pierwszy rzut oka przyciągają uwagę.

CERTINA DS Action Big Date Automatic - wyrazisty w każdym calu

Mamy tu do czynienia z 3 wersjami kolorystycznymi tarczy, wykończenia indeksów i wskazówek. Na uwagę przede wszystkim zasługuje model z ciemnoniebieską tarczą i miedzianym wykończeniem wskazówki sekundowej. Ponad mieniącym się cyferblatem przesuwają się duże wskazówki obszernie wypełnione masą Super Luminowa, która w ciemności pozwala bez trudu rozpoznać położenie wskazówek względem tarczy. Oprócz wskaźników ukazujących nam upływ czasu na płaszczyznę cyferblatu naniesiono duże indeksy w miejscach godzin.

Każdy z zaznaczonych w ten sposób miejsc posiada wypełnienie z tą samą masą, którą znajdziemy we wskaźnikach czasu. Jednak nie jest w tym modelu najważniejsze to, że mamy duże indeksy i wskazówki.

Jak sama nazwa wskazuje zegarek ten posiada komplikację wskazania daty, realizowaną za pomocą dysku przemieszczającego się pod cyferblatem, a który jest widoczny w „małym” okienku w tarczy. Słowo „małym” użyłem specjalnie, aby podkreślić, że ten w tym modelu datownik jest inny niż podobnych jemu zegarkach.

CERTINA DS Action Big Date Automatic - wyrazisty w każdym calu

CERTINA DS Action Big Date Automatic - wyrazisty w każdym calu

Oczywiście znajdą się ci, którzy powiedzą, że jest wiele zegarków, które posiadają jeszcze większy datownik, ale też słychać będzie głosy tych, którzy powiedzą, że niektóre marki mają lupę powiększającą umieszczoną właśnie w okienku datownika i dzięki temu jest jeszcze czytelniejszy niż ten.

Zgadzam się z tym, ale należy zauważyć, że prawdopodobnie w przeważającej liczbie zegarków tej klasy, czy jak niektórzy określą - tego poziomu cenowego, datowniki są również w formie cyfrowej, ale nie są one aż tak wyeksponowane.

Okienko z datą w pozostałych zegarkach jest z reguły połowy tej wielkości. Certina poszła tutaj w stronę maksymalizacji okna wskazania dnia miesiąca i dzięki temu patrząc na kolekcję DS Action Big Date Automatic widzimy od razu, że w tym urządzeniu wszystkie elementy mają być okazałe, a przede wszystkim właśnie komplikacja konstrukcji mechanizmu „dużej daty”.

CERTINA DS Action Big Date Automatic - wyrazisty w każdym calu

Wracając jednak do wersji wykończenia to mamy tu raczej do czynienia z ograniczonym podejściem do tworzenia kolekcji, ponieważ oferta posiada 3 wersje kolorystyczne tarcz.

Pierwszą z nich jest właśnie kolorystyka ciemnogranatowa, kolejno wersja czarna, z elementami wykończonymi w kolorze charakterystycznym dla Certiny, czyli w zieleni. Ostatnią z wersji jest opcja szarej tarczy podkreślona akcentami w kolorze różowego złota.

Czasem porównując wielkości różnych modeli mam wrażenie, może mylne, że średnica koperty wynosząca 41 mm jest najczęściej występującą na rynku. Model DS Action został „ubrany” właśnie w tego rozmiaru kopertę. Obudowa tych gabarytów z wyraźnie zaznaczonymi krawędziami doskonale pasuje do większości nadgarstków. Dominująca część powierzchni została starannie wyszczotkowana, a płaszczyzny polerowane są zastosowane na skosach.

CERTINA DS Action Big Date Automatic - wyrazisty w każdym calu

Tego rodzaju wykończenie stalowej koperty doskonale oddaje jej sportowy charakter. Luneta szkła została mocno zaakcentowana i dzięki temu zegarek sprawia wrażenie mocnego urządzenia, które nie boi się ciężkich warunków.

Świat wodny nie sprzyja zegarkom

Biorąc pod uwagę trzy wersje, jakie mamy oferowane w ramach tej linii, tylko dwie polecałbym do sportów wodnych. Nie mam tu na myśli, że któryś z nich się nie nadaje, ale raczej z praktycznego punktu widzenia należy zaznaczyć, że pasek skórzany będzie dużo lepszym rozwiązaniem do codziennego użytkowania, a do kontaktu z wodą dużo lepiej sprawdzają się stalowe bransolety.

CERTINA DS Action Big Date Automatic - wyrazisty w każdym calu

Jeśli jednak dla użytkownika nie ma znaczenia, czy pasek czy bransoleta, to każda z tych wersji została dostatecznie zabezpieczona przed niesprzyjającymi okolicznościami, jakie dla zegarków tworzy żywioł wody. Samo stwierdzenie, że model DS Action należy do kolekcji Aqua nie wystarczy do tego, aby mieć pewność, że możemy w nim pływać, czy korzystać z innych sportów wodnych. Niech potwierdzeniem będą suche fakty o tych czasomierzach.

Po pierwsze - zastosowanie koncepcji Double Security, używanej w tych zegarkach od kilkudziesięciu lat. Po drugie - zamknięcie koperty poprzez przykręcany dekiel. Po trzecie - zakręcana koronka. Ostatnim faktem jest gwarantowana wodoszczelność na poziomie 20 ATM, która w zegarkach dedykowanych, również do codziennego użytku, jest raczej rzadkością.

W środku tego sportowca „bije” mechanizm z automatycznym naciągiem marki ETA o oznaczeniu 2826, którego rezerwa chodu wynosi 38 godzin. Jest to jeden z najpopularniejszych werków marki ETA.

CERTINA DS Action Big Date Automatic - wyrazisty w każdym calu

Wspominałem już wyżej o 3 wersjach wykończenia. Choć największe wrażenie robi na mnie zestawienie niebieskiej tarczy z brązowym paskiem i zapięciem motylkowym, to należy opisać również dwie pozostałe. Jedną z nich jest model z czarną tarczą i zielonymi akcentami zestawiony ze stalową bransoletą.

Kolejną opcją wyposażenia jest wersja z indeksami w kolorze różowego złota w połączeniu z kopertą i bransoletą stalową z elementami pokrytymi powłoką PVD, w tym samym kolorze co wskazówki.

Funkcja dużej daty jest rozwiązaniem ciekawym dla oka, a w kwestii zaawansowania technicznego nie jest trudniejsza do osiągnięcia niż zwykły datownik, dlatego cena tych zegarków nie odbiega od standardowych cen zegarków marki Certina z automatycznym naciągiem.

Cena została ustalona na poziomie od 3 090 złotych do 3 490 złotych, w zależności od wersji.

http://viva.pl/moda/kolekcja-mai-ostaszewskiej-i-magdaleny-cieleckiej-dla-w-kruk-29172-r3/

http://viva.pl/moda/kolekcja-mai-ostaszewskiej-i-magdaleny-cieleckiej-dla-w-kruk-29172-r3/

Kolekcja, która była przedmiotem tego opracowania to nie jest linią wprowadzającą niezwykłe zmiany w marce Certina. To jest odsłona, która odświeża świat jaki prezentują wszystkie zegarki z logiem żółwia i z pewnością jest czymś, co przyciągnie uwagę.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków i informacje dotyczące Certina znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – CERTINA.

Jakub Wojdat


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 17

MAGAZYN ZIP NR 17 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Qclock Two 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Laco 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

DAVOSA Ternos Diver 200 M Ceramic A...
DAVOSA Ternos Diver 200 M Ceramic A...
29.06.2018
Xicorr FSO M20 – zegarek inspirowan...
Xicorr FSO M20 – zegarek inspirowan...
03.07.2018

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Meccaniche Veneziane
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco