Na polskim rynku, pośród obecnych w sklepach kilkuset firm zegarkowych, można znaleźć takie, które stylistyką swoich wyrobów jasno informują oglądającego, że sport jest ich wielką inspiracją.
Takim właśnie przykładem jest marka Certina, która do tworzenia zegarków od wielu lat czerpie garściami właśnie ze świata sportu. Najbardziej powiązanymi ze sportem kolekcjami są wersje DS Podium i DS Action. Każdego roku linie te są rozszerzane o nowe modele, będące interpretacją znanych już czasomierzy. Tak też stało się w tym roku, zegarki sygnowane napisem DS Action po raz kolejny powiększyły swoje grono.
Certina wprowadziła model DS Action Big Date Automatic.
Linia DS Action należy do jednej z czterech głównych kolekcji, jakie wyróżnia się w marce Certina, są nimi Aqua, Sport, Urban, i Heritage. DS Action została przypisana do linii ściśle związanej ze światem wodnym. Choć sama stylistyka tych właśnie modeli nie sugeruje przydatności do użytku pod wodą, to parametry jakie posiadają determinuje sposób użytkowania tych zegarków.
Czytelność - cecha charakterystyczna
Czasomierze, które wzbogaciły kolekcję, już na pierwszy rzut oka przyciągają uwagę.
Mamy tu do czynienia z 3 wersjami kolorystycznymi tarczy, wykończenia indeksów i wskazówek. Na uwagę przede wszystkim zasługuje model z ciemnoniebieską tarczą i miedzianym wykończeniem wskazówki sekundowej. Ponad mieniącym się cyferblatem przesuwają się duże wskazówki obszernie wypełnione masą Super Luminowa, która w ciemności pozwala bez trudu rozpoznać położenie wskazówek względem tarczy. Oprócz wskaźników ukazujących nam upływ czasu na płaszczyznę cyferblatu naniesiono duże indeksy w miejscach godzin.
Każdy z zaznaczonych w ten sposób miejsc posiada wypełnienie z tą samą masą, którą znajdziemy we wskaźnikach czasu. Jednak nie jest w tym modelu najważniejsze to, że mamy duże indeksy i wskazówki.
Jak sama nazwa wskazuje zegarek ten posiada komplikację wskazania daty, realizowaną za pomocą dysku przemieszczającego się pod cyferblatem, a który jest widoczny w „małym” okienku w tarczy. Słowo „małym” użyłem specjalnie, aby podkreślić, że ten w tym modelu datownik jest inny niż podobnych jemu zegarkach.
Oczywiście znajdą się ci, którzy powiedzą, że jest wiele zegarków, które posiadają jeszcze większy datownik, ale też słychać będzie głosy tych, którzy powiedzą, że niektóre marki mają lupę powiększającą umieszczoną właśnie w okienku datownika i dzięki temu jest jeszcze czytelniejszy niż ten.
Zgadzam się z tym, ale należy zauważyć, że prawdopodobnie w przeważającej liczbie zegarków tej klasy, czy jak niektórzy określą - tego poziomu cenowego, datowniki są również w formie cyfrowej, ale nie są one aż tak wyeksponowane.
Okienko z datą w pozostałych zegarkach jest z reguły połowy tej wielkości. Certina poszła tutaj w stronę maksymalizacji okna wskazania dnia miesiąca i dzięki temu patrząc na kolekcję DS Action Big Date Automatic widzimy od razu, że w tym urządzeniu wszystkie elementy mają być okazałe, a przede wszystkim właśnie komplikacja konstrukcji mechanizmu „dużej daty”.
Wracając jednak do wersji wykończenia to mamy tu raczej do czynienia z ograniczonym podejściem do tworzenia kolekcji, ponieważ oferta posiada 3 wersje kolorystyczne tarcz.
Pierwszą z nich jest właśnie kolorystyka ciemnogranatowa, kolejno wersja czarna, z elementami wykończonymi w kolorze charakterystycznym dla Certiny, czyli w zieleni. Ostatnią z wersji jest opcja szarej tarczy podkreślona akcentami w kolorze różowego złota.
Czasem porównując wielkości różnych modeli mam wrażenie, może mylne, że średnica koperty wynosząca 41 mm jest najczęściej występującą na rynku. Model DS Action został „ubrany” właśnie w tego rozmiaru kopertę. Obudowa tych gabarytów z wyraźnie zaznaczonymi krawędziami doskonale pasuje do większości nadgarstków. Dominująca część powierzchni została starannie wyszczotkowana, a płaszczyzny polerowane są zastosowane na skosach.
Tego rodzaju wykończenie stalowej koperty doskonale oddaje jej sportowy charakter. Luneta szkła została mocno zaakcentowana i dzięki temu zegarek sprawia wrażenie mocnego urządzenia, które nie boi się ciężkich warunków.
Świat wodny nie sprzyja zegarkom
Biorąc pod uwagę trzy wersje, jakie mamy oferowane w ramach tej linii, tylko dwie polecałbym do sportów wodnych. Nie mam tu na myśli, że któryś z nich się nie nadaje, ale raczej z praktycznego punktu widzenia należy zaznaczyć, że pasek skórzany będzie dużo lepszym rozwiązaniem do codziennego użytkowania, a do kontaktu z wodą dużo lepiej sprawdzają się stalowe bransolety.
Jeśli jednak dla użytkownika nie ma znaczenia, czy pasek czy bransoleta, to każda z tych wersji została dostatecznie zabezpieczona przed niesprzyjającymi okolicznościami, jakie dla zegarków tworzy żywioł wody. Samo stwierdzenie, że model DS Action należy do kolekcji Aqua nie wystarczy do tego, aby mieć pewność, że możemy w nim pływać, czy korzystać z innych sportów wodnych. Niech potwierdzeniem będą suche fakty o tych czasomierzach.
Po pierwsze - zastosowanie koncepcji Double Security, używanej w tych zegarkach od kilkudziesięciu lat. Po drugie - zamknięcie koperty poprzez przykręcany dekiel. Po trzecie - zakręcana koronka. Ostatnim faktem jest gwarantowana wodoszczelność na poziomie 20 ATM, która w zegarkach dedykowanych, również do codziennego użytku, jest raczej rzadkością.
W środku tego sportowca „bije” mechanizm z automatycznym naciągiem marki ETA o oznaczeniu 2826, którego rezerwa chodu wynosi 38 godzin. Jest to jeden z najpopularniejszych werków marki ETA.
Wspominałem już wyżej o 3 wersjach wykończenia. Choć największe wrażenie robi na mnie zestawienie niebieskiej tarczy z brązowym paskiem i zapięciem motylkowym, to należy opisać również dwie pozostałe. Jedną z nich jest model z czarną tarczą i zielonymi akcentami zestawiony ze stalową bransoletą.
Kolejną opcją wyposażenia jest wersja z indeksami w kolorze różowego złota w połączeniu z kopertą i bransoletą stalową z elementami pokrytymi powłoką PVD, w tym samym kolorze co wskazówki.
Funkcja dużej daty jest rozwiązaniem ciekawym dla oka, a w kwestii zaawansowania technicznego nie jest trudniejsza do osiągnięcia niż zwykły datownik, dlatego cena tych zegarków nie odbiega od standardowych cen zegarków marki Certina z automatycznym naciągiem.
Cena została ustalona na poziomie od 3 090 złotych do 3 490 złotych, w zależności od wersji.
Kolekcja, która była przedmiotem tego opracowania to nie jest linią wprowadzającą niezwykłe zmiany w marce Certina. To jest odsłona, która odświeża świat jaki prezentują wszystkie zegarki z logiem żółwia i z pewnością jest czymś, co przyciągnie uwagę.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków i informacje dotyczące Certina znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – CERTINA.
Jakub Wojdat