W Noc Muzeów wystawa zegarów i zegarków w CH Złote Tarasy

POWRÓT 16.05.2018 Noc Muzeów
W Noc Muzeów wystawa zegarów i zegarków w CH Złote Tarasy

Od 18 do 20 maja, warszawiacy będą mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowej wystawie zegarów i zegarków, której organizatorem są Złote Tarasy, salon odCzasu doCzasu, oraz Klub Miłośników Zegarów i Zegarków.

W ramach akcji, od piątku do niedzieli na poziomie 1 Centrum Handlowego Złote Tarasy odwiedzający będą mogli z bliska zobaczyć unikalne, antykwaryczne eksponaty. 

Eterna zegarki z linii KonTiki
Eterna zegarki z linii KonTiki

Zegarki Eterna KonTiki

W prezentowanych zbiorach pojawią się zegarki marki Eterna z linii KonTiki, których nazwa nawiązuje do tratwy, którą załoga Tora Heyerdahla przepłynęła Pacyfik z peruwiańskiego wybrzeża do wysp Polinezji. To właśnie zegarkami Eterna posługiwali się wszyscy członkowie załogi przy pomiarze czasu. 
Eterna zegarki z linii KonTiki
Eterna zegarki z linii KonTiki
Eterna zegarki z linii KonTiki

Od roku 1958 marka Eterna produkuje zegarki KonTiki, które nawiązują do ekspedycji, ale są równocześnie wykonywane wedle współczesnych dla czasu produkcji wymogów. Z tego powodu w kolekcji znajdziemy tak zegarki mechaniczne, jak i elektroniczne (kamertonowe i kwarcowe). Na wystawie modeli antykwarycznych KonTiki prezentowane będą najciekawsze z nich.

Egzemplarze do wystawy udostępniła firma Eterna.

Zegarki Enicar

Na wystawie dostępna będzie również kolekcja zegarków Enicar z lat 50-tych, 60-tych i 70-tych, których jakość konkurowała z takimi markami jak Rolex, Omega czy Breitling. Zaprezentowana kolekcja będzie liczyć wprawdzie tylko 11 eksponatów, ale reprezentuje ona prawdopodobnie największy zbiór zegarków Enicar w Europie. 

Enicar - zegarki antykwaryczne

Marka Enicar wprowadziła wiele własnych mechanizmów, które pracowały z dokładnością chronometru. Enicar jako firma zdobyła rozgłos i sławę dzięki modelom z napisem Sherpa, Ultrasonic, czy Sea Pearl, oraz dzięki niezwykłym testom jakie przy ich użyciu były przeprowadzane.

Enicar - zegarki antykwaryczne
Enicar - zegarki antykwaryczne

Szwajcarscy alpiniści zdobywając szczyt Mount Everest wyposażeni byli w zegarki Sea Pearl marki Enicar, które później firma dumnie oznaczyła napisem Sherpa.

Zegary roczne

Pasjonaci zegarków będą mieli również okazję przyjrzeć się z bliska zegarom rocznym, których nazwa pochodzi od uzyskanej rezerwie chodu wynoszącej ok. jednego roku, a dokładnie 400 dni. Taką możliwość uzyskano poprzez zastosowanie specjalnego wahadła tzw. balansu wiszącego. 

zegar roczny

Zegary roczne cieszyły się największą popularnością na przełomie wieków i w okresie międzywojennym, a w wielu krajach były obowiązkowym prezentem ślubnym. Ze względu na szklany klosz i delikatną konstrukcję, do czasów współczesnych zachowało się niewiele eksponatów, stąd zainteresowanie nimi wśród kolekcjonerów z całego świata.

Pierwszym wynalazcą zegara z zastosowaniem balansu wiszącego był Amerykanin Aaron Crane w roku 1841. Swój wynalazek opatentował i jednocześnie uruchomił niewielką seryjną produkcję zegarów rocznych z zastosowaniem balansu wiszącego jako wahadła i wychwytu prawdopodobnie zbliżonego do tak zwanego wychwytu hakowego.

zegar roczny

W roku 1879 zastosowany w zegarze balans wiszący jako wahadło zostaje ponownie opatentowany w Europie przez Lorenza Jehlina i Antona Hardera tym razem z zastosowaniem w zegarze wychwytu szpindlowego i następnie w roku 1882 opatentowany po raz kolejny przez Antona Hardera z zastosowaniem w mechanizmie wychwytu Grahama.

Na terenie Polski działa kilku aktywnych kolekcjonerów, którzy w swoich kolekcjach mają prawie wszystkie modele zegarów rocznych z wiszącym balansem i wszystkimi wychwytami jakie były stosowane w różnym okresie ich produkcji i w różnych mechanizmach.

Anton Harder - nagrobek

Dzięki staraniom polskich kolekcjonerów i Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków udało się uratować i od nowa wyeksponować nagrobek twórcy zegarów rocznych – Antona Hardera (Ręszów koło Ścinawy), a zegary roczne od czasu do czasu można podziwiać na różnych kolekcjonerskich spotkaniach organizowanych przez Klub Miłośników Zegarów i Zegarków w Warszawie.  

Wystawa:

Wystawę będzie można podziwiać w godzinach pracy Centrum Handlowego Złote Tarasy, które w niedzielę (wolną od handlu) jest otwarte w części restauracyjnej. 
- piątek 18. maja w godzinach 9.00 – 22.00
- sobota 19. maja w godzinach 9.00 – 22.00
- niedziela 20. maja w godzinach 9.00 – 21.00

Przedstawiciele Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków oraz salonu odCzasu doCzasu będą na pewno obecni na wystawie w sobotę 19. maja w godzinach 15.00 22.00. 

*na podstawie materiału prasowego Złotych Tarasów

Tagi:

Magazyn ZIP NR 6

MAGAZYN ZIP NR 6 - wydanie wakacyjne!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Seiko2

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Junghans

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Epos

REKLAMA

Oris

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Emile Chouriet
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco