Od 18 do 20 maja, warszawiacy będą mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowej wystawie zegarów i zegarków, której organizatorem są Złote Tarasy, salon odCzasu doCzasu, oraz Klub Miłośników Zegarów i Zegarków.
W ramach akcji, od piątku do niedzieli na poziomie 1 Centrum Handlowego Złote Tarasy odwiedzający będą mogli z bliska zobaczyć unikalne, antykwaryczne eksponaty.
Zegarki Eterna KonTiki
W prezentowanych zbiorach pojawią się zegarki marki Eterna z linii KonTiki, których nazwa nawiązuje do tratwy, którą załoga Tora Heyerdahla przepłynęła Pacyfik z peruwiańskiego wybrzeża do wysp Polinezji. To właśnie zegarkami Eterna posługiwali się wszyscy członkowie załogi przy pomiarze czasu.
Od roku 1958 marka Eterna produkuje zegarki KonTiki, które nawiązują do ekspedycji, ale są równocześnie wykonywane wedle współczesnych dla czasu produkcji wymogów. Z tego powodu w kolekcji znajdziemy tak zegarki mechaniczne, jak i elektroniczne (kamertonowe i kwarcowe). Na wystawie modeli antykwarycznych KonTiki prezentowane będą najciekawsze z nich.
Egzemplarze do wystawy udostępniła firma Eterna.
Zegarki Enicar
Na wystawie dostępna będzie również kolekcja zegarków Enicar z lat 50-tych, 60-tych i 70-tych, których jakość konkurowała z takimi markami jak Rolex, Omega czy Breitling. Zaprezentowana kolekcja będzie liczyć wprawdzie tylko 11 eksponatów, ale reprezentuje ona prawdopodobnie największy zbiór zegarków Enicar w Europie.
Marka Enicar wprowadziła wiele własnych mechanizmów, które pracowały z dokładnością chronometru. Enicar jako firma zdobyła rozgłos i sławę dzięki modelom z napisem Sherpa, Ultrasonic, czy Sea Pearl, oraz dzięki niezwykłym testom jakie przy ich użyciu były przeprowadzane.
Szwajcarscy alpiniści zdobywając szczyt Mount Everest wyposażeni byli w zegarki Sea Pearl marki Enicar, które później firma dumnie oznaczyła napisem Sherpa.
Zegary roczne
Pasjonaci zegarków będą mieli również okazję przyjrzeć się z bliska zegarom rocznym, których nazwa pochodzi od uzyskanej rezerwie chodu wynoszącej ok. jednego roku, a dokładnie 400 dni. Taką możliwość uzyskano poprzez zastosowanie specjalnego wahadła tzw. balansu wiszącego.
Zegary roczne cieszyły się największą popularnością na przełomie wieków i w okresie międzywojennym, a w wielu krajach były obowiązkowym prezentem ślubnym. Ze względu na szklany klosz i delikatną konstrukcję, do czasów współczesnych zachowało się niewiele eksponatów, stąd zainteresowanie nimi wśród kolekcjonerów z całego świata.
Pierwszym wynalazcą zegara z zastosowaniem balansu wiszącego był Amerykanin Aaron Crane w roku 1841. Swój wynalazek opatentował i jednocześnie uruchomił niewielką seryjną produkcję zegarów rocznych z zastosowaniem balansu wiszącego jako wahadła i wychwytu prawdopodobnie zbliżonego do tak zwanego wychwytu hakowego.
W roku 1879 zastosowany w zegarze balans wiszący jako wahadło zostaje ponownie opatentowany w Europie przez Lorenza Jehlina i Antona Hardera tym razem z zastosowaniem w zegarze wychwytu szpindlowego i następnie w roku 1882 opatentowany po raz kolejny przez Antona Hardera z zastosowaniem w mechanizmie wychwytu Grahama.
Na terenie Polski działa kilku aktywnych kolekcjonerów, którzy w swoich kolekcjach mają prawie wszystkie modele zegarów rocznych z wiszącym balansem i wszystkimi wychwytami jakie były stosowane w różnym okresie ich produkcji i w różnych mechanizmach.
Dzięki staraniom polskich kolekcjonerów i Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków udało się uratować i od nowa wyeksponować nagrobek twórcy zegarów rocznych – Antona Hardera (Ręszów koło Ścinawy), a zegary roczne od czasu do czasu można podziwiać na różnych kolekcjonerskich spotkaniach organizowanych przez Klub Miłośników Zegarów i Zegarków w Warszawie.
Wystawa:
Wystawę będzie można podziwiać w godzinach pracy Centrum Handlowego Złote Tarasy, które w niedzielę (wolną od handlu) jest otwarte w części restauracyjnej.
- piątek 18. maja w godzinach 9.00 – 22.00
- sobota 19. maja w godzinach 9.00 – 22.00
- niedziela 20. maja w godzinach 9.00 – 21.00
Przedstawiciele Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków oraz salonu odCzasu doCzasu będą na pewno obecni na wystawie w sobotę 19. maja w godzinach 15.00 22.00.
*na podstawie materiału prasowego Złotych Tarasów
0 Komentarzy
Średnia 0.00