Citizen zaprezentował w ubiegłym roku trzy modele zegarków z linii Promaster. Każdy ma inne przeznaczenie: pierwszy służy do eksploracji mórz i oceanów, drugi do poznawania lądów, a trzeci do podboju nieba. Wszystkie są wysokiej jakości profesjonalnymi narzędziami o ogromnych możliwościach, wyposażonych w zaawansowaną technikę.
W niniejszym artykule przedstawimy zdobywcę głębin.
Citizen Eco-Drive Professional Diver 1000M BN7020-09E to zegarek dla nurków zgodny z normami ISO pod względem zasad budowy. Wyposażony jest w zawór helowy umieszczony na godzinie 10–tej. To drugi zegarek tej japońskiej marki mogący pochwalić się tak dużą wodoszczelnością, a zarazem, co warte podkreślenia - pierwszy na świecie model przeznaczony do nurkowania z klasą wodoszczelności wynoszącą 1000 metrów z zasilaniem solarnym.
Ten niezwykły model prezentuje krótkie video:
Zegarek oferuje wysoką precyzję wskazań dzięki mechanizmowi kwarcowemu Citizen kaliber J210 z systemem Eco Drive. Dzięki zastosowaniu takiego sposobu pozyskiwania energii nie ma potrzeby regularnej wymiany baterii. Światło sztuczne lub naturalne jest przetwarzane na energię elektryczną przez panel znajdujący się pod tarczą, a wytworzony w ten sposób prąd gromadzony jest w akumulatorze.
Ponieważ - jak pisałem na wstępie – model ten to profesjonalne narzędzie, to jego użyciu musi towarzyszyć pewność, dlatego wyposażono go także we wskaźnik informujący nurka o aktualnym poziomie naładowaniu akumulatora.
To szczególnie ważne podczas nurkowania nie rekreacyjnego.
Dokładność pracy tego mechanizmu oscyluje na poziomie +- 15 sekund na miesiąca, a pełne naładowanie akumulatora pozwala na maksymalnie 1,5 roku pracy.
Biorąc pod uwagę średnicę koperty wynoszącą 52,5 mm, tarcza może wydawać się niewielka, wręcz sprawia wrażenie bardzo małej, a ponadprzeciętnie szeroka luneta i wystające elementy koperty potęgują to wrażenie. Jednak buduje to też poczucie pewności, że zegarek wytrzyma warunki, jakie producent deklaruje, a czytelność - kluczowa w tego typu zegarkach - została zachowana na możliwie najwyższym poziomie.
Na zewnętrznej części tarczy są nadrukowane wyraziste znaczniki minutowe, pod nimi, nieco dalej od krawędzi znajdują się potężne indeksy godzinowe o kształcie zbliżonym do prostokątów, obficie wypełnione masą luminescencyjną. Ten odpowiadający za godzinę 12-tą wyróżniono nadając mu kształt szerokiego trapezu z wycięciem na górze. Indeks godziny 3-ciej istotnie zmniejszono, by zmieścić okienko datownika.
Po drugiej stronie jest wspomniany wcześniej wskaźnik poziomu naładowania akumulatora. Znajduje się on w lekko zagłębionej centralnej części tarczy. Są tam także nadrukowane informacje o sposobie zasilania i czerwonym kontrastowym kolorem o poziomie wodoodporności. Pod godziną 12-tą jest logo marki. Dopełnieniem są wyjątkowo szerokie wskazówki, przy czym minutową zabarwiono na kolor pomarańczowy.
Obie są wypełnione masą luminescencyjną. Luminescencyjne oznaczenia tego zegarka pochłaniają światło szybko i pozostają jasne przez długi czas. Citizen przetestował wcześniej gamę kolorów masy świecącej zanim wybrano tę najwłaściwszą.
Przy okazji zegarek można pochwalić za ponad dwukrotnie wyższą jasność niż oferuje konwencjonalny materiał nawet po 5 godzinach świecenia. Całość chroni lekko wypukłe, grube, szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.
Tarczę okala jednostronnie obrotowa luneta. Jej część najbliżej szkła ma naciętą podziałkę dublującą tę minutową na tarczy. Na głównej, zabarwionej na czarno szczotkowanej powierzchni wkładki lunety wygrawerowano oznaczenia minutowe co 5 minut. Pierwsze 20 minut zaznaczono większą czcionką. Nad 12-tą jest punkt z masą luminescencyjną.
Luneta ma ciekawie zaprojektowane, nadające dynamicznego wizerunku wypustki o skośnym kształcie przypominające nieco zęby piły ułatwiające operowanie nią, nawet w rękawicach tzw. suchego kombinezonu nurkowego służącego do głębokich nurkowań.
Pod lunetą znajduje się mechanizm blokowania obrotu.
Kiedy blokada jest zwolniona widać pomarańczowy pasek na krawędzi koperty rozciągający się od godziny 6-tej do 7-mej. Poza skokową regulacją to dodatkowe zabezpieczenie przed przypadkowym obrotem, a widoczny kolor ma na celu ostrzegać o nie zablokowaniu. Tu warto dodać, że także koronka w trybie ustawiania, kiedy jest odkręcona odsłania pomarańczowy pierścień ostrzegawczy.
Po zabezpieczeniu koronki przestaje on być widoczny.
Koperta wykonana została z opatentowanego przez Citizena materiału o nazwie Super Titanium™. Zastosowano różne technologie utwardzania powierzchni, które są fachowo wykorzystywane do zapewnienia właściwej wytrzymałości wymaganej dla każdej z części, aby wspólnie osiągnąć solidne i trwałe wykończenie powierzchni. Aby przylegające części wytrzymywały ciśnienie wody na głębokości 1000 metrów, zastosowano jedną z technologii hartowania "Duratect MRK".
Elementy takie jak tuleja koronki i tuleja zaworu helowego, po zamontowaniu w kopercie, połączono dodatkowo z kopertą na poziomie atomowym, aby uzyskać wyższy poziom zespolenia. (Techniczna nazwa procesu to "wiązanie dyfuzyjne w fazie stałej"). Jak pisałem, średnica koperty to 52,5 mm, a jej grubość to aż 21,4 mm.
Boczne powierzchnie są szczotkowane. Wkładka lunety i pierścień blokujący mają czarny kolor uzyskany za pomocą powłoki DLC.
Poliuretanowy pasek jest mocowany bezpośrednio do koperty. Nie ma klasycznych uszu czy teleskopów. Pasek dodatkowo przytrzymuje przykręcany pierścień mocowany wokół wkręcanego dekla. Dekiel ma wygrawerowane podstawowe informacje o zegarku, a centralna część zajmuje wizerunek hełmu do nurkowania.
Kształt koperty Citizena Eco-Drive Professional Diver 1000m inspirowany jest strukturą skorupy morskich mięczaków z grupy turban. Trwałość i moc tego projektu zegarkowej obudowy została przetestowana do granic możliwości dla zapewnienia powodzenia całego procesu zakończonego zaoferowaniem zegarka nurkowego zasilanego światłem z wodoszczelnością do 1000 m.
W celu osiągnięcia jeszcze wyższej funkcjonalności, CITIZEN przeprowadził testy przy współpracy JAMSTEC (Japan Agency for Marine-Earth Science and Technology), jednostki zajmującej się badaniami oceanicznymi w Japonii, w celu przeprowadzenia testu szczelności i zbadania skutków wysokiego ciśnienia a także widoczności tarczy i właściwości świetlnych w głębokich wodach.
Oczywiście linia Promaster w swojej, nazwijmy to, „nurkowej „części” oferuje także zegarki o dużych możliwościach, ale o zdecydowanie bardziej stonowanym i standardowym wyglądzie, nie budzących obaw o wymiary.
Doskonałym przykładem jest kolekcja Citizen BN019XX, w której mamy do wyboru zegarki nurkowe o klasycznym kształcie i budowie, oferowane na bransoletach lub paskach. Wodoodporne do 200 m, również zasilane mechanizmami Eco Drive.
Wymiary tych zegarków na poziomie 44 mm średnicy i 12 mm grubości koperty to bardzo uniwersalny rozmiar, jeśli chodzi o zegarki typu diver.
Nasz bohater, Citizen Promaster Eco-Drive 1000m (referencja BN7020-09E) - ochrzczony już przez fanów marki nazwą „Solarzilla”, to typowo techniczny, narzędziowy zegarek dla profesjonalnych nurków. Jednak nie trudno mi sobie wyobrazić osoby noszące ten zegarek na co dzień. Mam kolegów noszących niewiele mniejsze „Ecozille” i „Autozille”.
A jego fascynujący wygląd, świadomość wspaniałych parametrów potwierdzonych wieloma testami, i relatywnie mała waga dzięki obudowie z tytanu to wystarczające atuty, by się nim zainteresować.
Zadbano nawet o opakowanie.
„Solarzilla” trafia do nas w plastikowej skrzynce, doskonale zabezpieczającej zegarek podczas transportu. Jest ona sztywna, bezpieczna i dobrze uszczelniona.Może potem służyć jako zabezpieczenie zupełnie innych przedmiotów chroniąc je przed skutkami upadku czy zalaniem.
Cena katalogowa modelu Citizen Eco-Drive Professional Diver 1000m BN7020-09E wynosi 8 490 złotych.
Pozostałe 3 modele z linii Promaster prezentuje poniższy film:
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Citizen znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – CITIZEN.
Adrian Szewczyk
0 Komentarzy
Średnia 0.00