Kilka dni temu prezentowaliśmy drugi wywiad z organizatorami nowej inicjatywy zegarkowej w Polsce, czyli Międzynarodowego Festiwalu Niezależnych Producentów Zegarków AUROCHRONOS, który odbędzie się w Łodzi już w ten weekend. Kończąc wywiad informowaliśmy, iż niebawem zaprezentujemy także pokrótce wszystkie marki, które będą mogli zobaczyć odwiedzający festiwal.
Przedstawiamy „Gwiazdy festiwalu AUROCHRONOS” – część 1
BŁONIE
Błonie to legendarna polska marka zegarmistrzowska, która działała w latach 60 XX wieku. 45 lat temu, po nieco ponad 10 latach działalności, została decyzją polityczną zlikwidowana przez panujący system komunistyczny. Przez lata swojej działalności w zakładach wyprodukowano ok. 1.2 miliona zegarków. Mimo, że modeli było niewiele, a mechanizm był „licencyjny", to jednak marka jest bardzo mocno zakorzeniona w świadomości miłośników zegarków w Polsce. Jako, że był to jedyny producent naręcznych zegarków mechanicznych w naszym kraju, otoczona jest przez wielu niemal kultem.
Jej reaktywacja nastąpiła w 2014 r. Pierwszy współczesny model jaki zaprezentowano to limitowana i numerowana, licząca 500 sztuk seria zegarków nawiązujących stylistyką do kultowego modelu „Zodiak”. W grudniu 2015 r. zadebiutował drugi zegarek Błonie, model WX302 inspirowany historią Dywizjonu 302 - będący hołdem dla bohaterskiej historii polskiego lotnictwa, który zniknął z magazynów w ciągu zaledwie kilku miesięcy.
W czerwcu 2016 ukazał się zegarek stworzony we współpracy z klubem piłkarskim Legia Warszawa, z okazji 100-lecia Legii - pierwszy w Polsce projekt zegarkowy nawiązujący do klubu piłkarskiego.
W listopadzie 2016 na rynek weszła czwarta edycja, zegarek lotniczy - Błonie BH300.
Podczas festiwalu obejrzeć będzie można czasomierze Błonie oraz poznać lepiej także samą markę, która zostanie przedstawiona w formie prezentacji.
BRELLUM Swiss Watchmaking
BRELLUM Swiss Watchmaking to niezależna szwajcarska firma zajmująca się tworzeniem, produkcją i sprzedażą wysokiej jakości zegarków dla wielbicieli niezwykłego rzemiosła. Właściciel marki, Sébastien, to 42-letni przedstawiciel czwartego pokolenia zegarmistrzów z rodziny Muller, która od 1885 roku przekazuje sobie tajniki zawodu.
Po ponad 25 lat poświęconych całkowicie na zdobywaniu różnorodnych umiejętności w znanych na świecie firmach zegarmistrzowskich, a także opracowaniu ponad setki modeli i wyprodukowaniu kilku milionów szwajcarskich zegarków, Sébastien postanowił zaoferować wymagającej klienteli swoją wizję tego, jak powinien wyglądać szwajcarski zegarek nie tylko dzisiaj, ale także w przyszłości.
Tak właśnie powstało BRELLUM Swiss Watchmaking oferujące zegarki o ponadczasowych i trwałych liniach, produkowane z materiałów najwyższej jakości, z niezawodnymi mechanizmami mechanicznymi oficjalnie certyfikowanymi przez instytut Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres (COSC).
Logo marki zostało zainspirowane przez bestię z mitologii regionalnej - Wywernę.
Nazwa BRELLUM jest pełna symboli i wartości. Pierwsza litera BRELLUM jest również pierwszą literą miejscowości Bonfol, z której pochodzi właściciel, a w nazwie zawarty jest anagram jego nazwiska. BRELLUM to także silne podobieństwo do łacińskiego słowa bellum, oznaczającego wojnę lub walkę. Walkę, którą każdy z nas doświadcza na swój sposób, kierując się własnymi przekonaniami.
CECCACCI
Włoski styl, szwajcarskie serce.
Firma Ceccacci została założona w 1897 roku jako sklep specjalizujący się w zegarkach i biżuteriach założonych przez Giovanni Ceccacci. Wracając z afrykańskich wojen kolonialnych, gdzie pracował jako zegarmistrz dla cesarza etiopskiego Menelika II i jego żony Królowej Taitù, specjalizował się w naprawie i obsłudze zegarów wieżowych.
W drugiej połowie XVIII wieku Ceccacci tworzył na zlecenie wysokiej jakości zegarki dla indywidualnych kupców. W pierwszej połowie XIX wieku zaczął produkować zegarki kieszonkowe pod własną marką. Firma Ceccacci posiada jedne z najstarszych we Włoszech sklepy z ponad stuletnią historią, doświadczeniem i profesjonalizmem w zakresie zegarków i biżuterii, przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Zegarki Ceccacci zostały z dużym powodzeniem przedstawione na targach Milan Expo 2015 i stamtąd ruszyły na podbój całego świata.
Niektóre z głównych cech kolekcji zegarków Ceccacci to wysokiej jakości konstrykcja oraz modele doskonale dopasowane do włoskiego stylu. Firma używa wyłącznie mechanicznych i precyzyjnych mechanizmów szwajcarskich z automatycznym naciągiem. Wszystkie zegarki są montowane we Włoszech i są opatrzone sygnaturą „Made in Italy”.
Chronos-Art
Chronos-Art to firma rodzinna zarządzana przez Marlenę i Bartosza Szymczyk - doświadczonych producentów zegarków, którzy w 2016 roku pozyskali tę markę wraz z dokumentacją techniczną.
Ideą, która im przyświecała była chęć uratowania od zapomnienia na kartach historii firmy, w której odbywała się produkcja zegarów i zegarków sygnowanych rozpoznawalnym i uznanym już w Polsce logiem. Ich firma posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu aktywności branżowej, dysponuje zgranym zespołem, warsztatem, oraz zegarkowo-produkcyjnym „know-how”, które umożliwiają sprawną i dokładną pracę.
Pomysłem, który realizowany jest w zakładzie w Polsce jest projektowanie, produkcja i montaż niesamowitych zegarków dla wyjątkowych ludzi. Ludzi, którzy dbają o jakość oraz mają szacunek dla rzemieślniczego indywidualizmu.
Firma ChronosArt dokłada wszelkich starań, aby upewnić się, że każdy zegarek, który dostarczany jest klientom jest dokładnie tym, czego oczekują. Dlatego firma stawia na pełną personalizacją oraz możliwość zmian i modyfikacji projektów w obecności i przy fachowym doradztwie wykwalifikowanego i doświadczonego personelu.
Crafter Blue
Paski Crafter Blue są dla zegarków Seiko tym, czym dla Mercedes Benz jest AMG.
Historia firmy zaczęła się w 2013 roku, gdy Steve CHAN założył Crafter Blue. Wszyscy twórcy są entuzjastami Seiko i kochają zwłaszcza zegarki Seiko Diver. Niestety zauważyli oni, że żadna firma nie interesowała się opracowywaniem wysokiej jakości pasów gumowych dla Seiko, dlatego też zrobił to Crafter Blue.
Firma Crafter Blue szczyci się, iż jako pierwsza firma na świecie zaprojektowała zakrzywiony pasek gumowy dla firmy Seiko. W 2014 r. Crafter Blue wprowadził pierwszy zakrzywiony pasek dla Seiko Sumo, czym udało im się wstrząsnąć rynkiem i zrobić na nim miejsce dla siebie.
Jednak to, co jest ich największym sukcesem to fakt, że całkowicie zmienili sposób postrzegania i oczekiwań klientów na temat pasków.
Crafter Blue ma w planach stale rozwijać wysokiej klasy paski dla innych modeli zegarków Seiko, gdyż ich zdaniem dobry zegarek zasługuje na jeszcze lepszy pasek.
CreaWatch
Filipe Silva, twórca i właściciel marki, od dawna pasjonował się zawodem zegarmistrza. Swojego rzemiosła uczył się w kontakcie z doświadczonymi profesjonalistami z różnych renomowanych firm produkujących czasomierze, stopniowo budując swoje własne studio.
Dzięki warsztatowi może zarówno wytwarzać swoje produkty budując świadomość marki, jak i świadczyć inne usługi zegarmistrzowskie. W swoim atelier projektuje i ręcznie tworzy autorskie mechaniczne i automatyczne zegarki szwajcarskie, które cechuje duża dojrzałość i wysoka jakość wykonania. Jest to wspaniały przykład rzemieślnika z pasją, który ma jasno określony cel w życiu i wytrwale do niego dąży.
Dijkman Watches
Zegarki stworzone przez Holke Dijkman są wynikiem jego bogatej i interesującej kariery.
Cały jego kunszt i wiedza zdobyte zaczynając od Zawodowej Szkoły Zegarmistrzowskiej w Hoorn poprzez zawód ślusarza narzędziowego współpracującego z Christiaan van der Klaauw i van der Gang Watches doprowadziły go do stworzenia zegarka o niespotykanej dotąd specyfikacji, zwłaszcza w holenderskiej branży zegarkowej.
Jego pierwsza praca przy naprawianiu zegarów zakończyła się w 1985 roku z powodu obowiązku służby wojskowej. W armii Holke był specjalistą i serwisantem instrumentów optycznych i mechanicznych. Między innymi zajmował się urządzeniami naprowadzającymi i systemami kierowania czołgami i pojazdami opancerzonymi.
W 1992 roku Holke przybył do firmy W.Prins Matrijzen i Models jako ślusarz narzędziowy. Tutaj zdobył bogate doświadczenie w zakresie frezowania, szlifowania, ręcznego wykańczania i polerowania.
W 2001 r. miał miejsce kluczowy krok w kierunku swojego własnego zegarka, gdy rozpoczął ponad dziesięcioletnią współpracę z zegarkami astronomicznymi Christiaan van der Klaauw. Jego praca polegała na obliczaniu przekładni i tworzeniu prototypów tych zegarków z komplikacjami astronomicznymi. Można powiedzieć, że Holke wniósł znaczący wkład w rozwój słynnej na całym świecie marki zegarkowej Van der Klaauw. Następne trzy lata spędził w Van der Gang w Dokkum, gdzie, oprócz napraw i serwisów, składał nowe zegarki.
Stworzony przez niego zegarek Versum, co z łaciny oznacza odwrócony, jest niesamowitym produktem ukazującym jego wysokie umiejętności, i jest ukoronowaniem jego niesamowitej kariery.
GAVOX
Gavox to młoda i rozwijająca się marka zegarkowa z siedzibą w Brukseli w Belgii.
Marka założona przez Michaela Happe w 2011, Gavox szybko stała się ulubieńcem fanów zegarków, którzy szukają czegoś innego. GAVOX łatwo wymówić w każdym języku, nowatorska nazwa Gavox łączy w sobie greckie "galaxias" (nasz wszechświat, droga mleczna), i łaciński "vox" (głos). Misją Gavox, "głosu naszego wszechświata", jest produkcja instrumentów czasowych inspirowanych przez odkrywców, którzy odważyli się wyruszyć wyżej, dalej, głębiej.
Jako inżynier i pilot, założyciel chciał mieć nazwę, która odzwierciedla jego pasję do technologii, astronomii i poszukiwań przestrzeni kosmicznej oraz jakościowych zegarków, które mogą być wykorzystywane przez profesjonalistów w terenie.
Kolekcje GAVOX czerpią inspiracje z instrumentów poszukiwawczych i oferują różne funkcje takie jak: stoper, czas 24 godzinny, timer misji, wskazanie stref czasowych czy wieczny kalendarz.
Gavox oferuje zegarki kwarcowe i mechaniczne w przystępnej cenie. Zegarki te, mimo że są dostępne, nie są niczym powszechnym. Każdy zegarek Gavox posiada coś wyjątkowego, coś niepowtarzalnego i nieoczekiwanego. Stoper z alarmem, zegarek pilota, który może pełnić funkcję zegarka do nurkowania oraz być może najbardziej ambitny zegarek, który kiedykolwiek próbowała stworzyć niewielka, mikroskopijna marka - Aurora.
Zegarek pilota, który posiada funkcję stopera, wskazanie faz Księżyca, funkcję day/date i drugą strefę czasową. Ale nie „zwykłą” drugą strefę czasową. Aurora jest regulowana o 15 minutowe przyrosty, aby odpowiedzieć na potrzeby 20% ludności świata, która nie mieszka w standardowych strefach czasowych!
Co wspólnego mają dywizjony myśliwskie w Belgii i Rumunii z członkiem pewnej europejskiej rodziny królewskiej? Wszyscy oni noszą zegarki Gavox!
Druga część publikacji prezentującej Gwiazdy festiwalu AUROCHRONOS już niebawem!
Festiwal Aurochronos odbędzie się w Expo-Łódź przy al. Politechniki 4 w Łodzi.
Zapraszamy odwiedzających w dniu 30 września w sobotę od 10:00 do 18:00 oraz 1 października w niedzielę od 10:00 do 15:00.
Wywiad z organizatorami festiwalu Aurochronos tu - AUROCHRONOS
Redakcja Zegarki i Pasja