Zgodnie z przekazem z firmy G.Gerlach, nowy model w kolekcji tej marki noszący nazwę Dragon, który pojawił się na rynku na początku kwietnia, jest rozwojową wersją zegarka Huzar. Właśnie na bazie koperty modelu Huzar, który nota bene powstał w drodze konkursu kierowanego do studentów wydziałów wzornictwa przemysłowego, pojawił się klasyczny, wykonany w dwóch wersjach kolorystycznych tarczy, typowy „garniturowiec” – Dragon.
Jego premiera rynkowa nastąpiła dokładnie pierwszego kwietnia, a jak się okazuje, od połowy maja firma G.Gerlach zapowiada dostępność także damskiej wersji Dragona – któremu to zegarkowi w tytule naszego opracowania przypisaliśmy żartobliwie nazwę „Markietanki”.
O wymyślonej przez nas Markietance zapominamy – dalej opisujemy już tylko damską i męską wersję zegarka Dragon.
Po takiej informacji wprowadzającej, najwyższy czas przedstawić szczegóły dotyczące tak wyglądu, jak i walorów technicznych zegarków Dragon, oferowanych zarówno w wersji męskiej jak i damskiej.
Dragon zgodnie z informacją producenta, to pierwsze podejście mające prowadzić do stworzenia typowo garniturowego zegarka.
W obydwu modelach koperta jest polerowana „na lustro” na powierzchniach czołowych i szczotkowana na powierzchniach bocznych. Tak wprowadzone wykończenie obudowy zegarka ma za zadanie stworzenie optycznego wrażenia iż jest on jeszcze cieńszy, niż jest to w rzeczywistości. Niezależnie od powyższego, grubość kopert, przy założonej wodoszczelności 100M/10ATM jest i tak bardzo małe – poniżej 10 mm.
Dragon w porównaniu do Huzara ma nieznacznie inny profil lunety – lekko zaokrąglona, wyfrezowana w głąb także poprawia „optykę całości”. Zachowanie odpowiedniej sztywności korpusu, gwarantujący wodoszczelność, przy zegarku mechanicznym z automatycznym naciągiem sprężyny i wskaźnikiem kalendarza, było możliwe dzięki zastosowaniu stosunkowo nowego i dość płaskiego mechanizmu – Miyota 9015 (kaliber 9015).
Jak każdy model w kolekcji firmy G.Gerlach, także i te posiadają szkła szafirowe i są pokryte jednowarstwową powłoką antyrefleksyjną. Średnica kopert jest identyczna dla obydwu wersji, a dzięki zastosowania macicy perłowej do wykonania tarczy modeli damskich, ukierunkowanie konkretnych modeli na rodzaj odbiorcy jest dość wyraziste.
Taki sposób wykonania oczywiście wpisuje się i w żaden sposób nie podważa znanej zasady, że kobiety noszą najmniejsze i największe zegarki.
Dopełnieniem błyszczących i matowanych powierzchni koperty są dekle zegarków, które posiadają bardzo atrakcyjną grawerkę przedstawiającą patrol dargonów.
Modele męskie są dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych tarczy: srebrzysto-białej i grafitowo-czarnej, a w odpowiednim oświetleniu błyszczą one słonecznym szlifem wykończenia.
Tarcze dla damskich wersji czasomierzy są niepowtarzalne. Jako że do ich wykonania użyty został materiał naturalny – macica perłowa, to każdy egzemplarz posiada swój niepowtarzalny wygląd, w tym także indywidualny odcień kolorystyczny – od srebrzysto-białego, poprzez żółty, także różowy, do niebieskawego.
Tarcze modeli Dragon posiadają charakterystyczne – proste, złocone indeksy godzinowe, na przedłużeniu których znajdują się punkty wykonane z substancji fluorescencyjnej. Indeks godziny dwunastej jest podkreślony poprzez zastosowanie podwójnego złoconego elementu.
Znaczniki minut znajdują się na dodatkowym zewnętrznym pierścieniu tarczy zegarka i doskonale komponują się ze złoconymi znacznikami godzin. Tak samo doskonale dopasowane są wskazówki, które wypełnione są masą luminescencyjną, a prosty sekundnik posiada przeciwwagę o charakterystycznym rombowatym kształcie, nawiązującym do kroju wskazówek. Można założyć, że ten element także wypełniony masą luminescencyjną jest wyraźną spuścizną pochodzącą z modelu Huzar.
Ciekawym rozwiązaniem jest usytuowanie napisu „Made In Poland” de centrycznie – pomiędzy indeksami godziny szóstej i siódmej.
Zegarki oferowane są na skórzanych imitującymi wyrób za skóry krokodyla paskach, z możliwością zamontowania do nich metalowych bransoletach typu mesh.
Wskazany mechanizm Miyota 9015 posiada 40. godzinną rezerwę chodu i charakteryzuje się częstotliwością pracy 28 800 wahnięć na godzinę.
Zegarki oferowane są na rynku w cenie 1 750,00 zł.
Mimo, że oddziałów dragonów nie było w służbie Księstwa Warszawskiego, czyli w czasie ich największej świetności, a historia takich formacji w armii polskiej skończyła się wraz z upadkiem Powstania Kościuszkowskiego, to przecież wzmianek o Dragonach, szczególnie dzięki dość bogatym opisom czasów napoleońskich znajdziemy sporo. Nie ma więc powodu przypuszczać, by klasyczny, garniturowy zegarek, który pojawia się po raz pierwszy w kolekcji marki G.Gerlach, także dzięki swej nazwie nie odniósł rynkowego sukcesu.
Dragoni – jako formacja kawalerii mają przecież w naszym kraju szerokie poważanie. Powodzenie zegarka jest tym bardziej prawdopodobne, że ta oferta kierowana jest tak do męskiej, jak i damskiej grupy potencjalnych nabywców, a parametry użytkowe modeli Dragon są naprawdę bardzo atrakcyjne.
Władysław Meller
15:58 05.05.2017Zegarki
Z Huzara Dragon i…. „Markietanka”? Para zegarków G.Gerlach
Powrót do kategorii

REKLAMA

Wszystko o zegarkach typu "Pilot"
Pisząc o zegarkach dla pilotów i fascynatów lotnictwa, musimy pamiętać że w momencie początków awiacji, zegarek noszony - jako urządzenie codzienne i element stroju istni ...

Kolekcja Engelmann w Muzeum Szwarcwaldzkiego Zegarmistrzostwa w Schrambergu
Zbiory pochodzącego z Dolnej Saksonii znanego kolekcjonera zegarów szwarcwaldzkich - Heinricha Engelmanna są prezentowane w niezwykłym miejscu zlokalizowanym w samym serc ...

ROLEX Oyster Perpetual - 90 lat nieustannej innowacji
Dzisiaj trudno wyobrazić sobie mężczyznę aspirującego do miana osoby z klasą, nieposiadającego na swym nadgarstku eleganckiego czasomierza. Warto przy tym pamiętać, iż je ...

Nowy Zenith Defy Skyline, czyli sprawdzony pomysł w nowym wykonaniu
Panująca w branży zegarmistrzowskiej moda na bransolety zintegrowane z kopertami zegarków zatacza coraz szersze kręgi. Podczas tegorocznego, odbywającego się tylko on-lin ...

Atlantic Super De Luxe Diamonds, czyli „retro look” w wersji dla kobiet
Dziś zaprezentujemy nowe zegarki dla kobiet. Płeć piękna, jak powszechnie wiadomo zazwyczaj lubi biżuterię, więc zegarki które opiszemy poniżej w dużym stopniu pełnią tak ...

Zegarki w grupach producenckich - która marka zegarkowa do kogo należy?
Grupowanie się producentów w Szwajcarii, znane było od dawna. Przykładem może być choćby rok 1926, kiedy to powołana dwa lata przedtem Federacja Szwajcarskiego Przemysłu ...

Gucci 25H Automatic i Tourbillon – ze świata mody do Haute Horlogerie
Wśród kolekcjonerów zegarków i pasjonatów sztuki zegarmistrzowskiej dosyć powszechnym zjawiskiem jest pewna “zasada” - podchodzenia z dystansem, a nawet wręcz radykalnego ...

Nieprzeciętna wytrzymałość, nieszablonowe wzornictwo. Victorinox I.N.O.X Professional Diver Titanium Limited Edition
Limitowane modele zegarków, nawet te, wywodzące się z regularnych kolekcji danego producenta, cieszą się z reguły większym powodzeniem wśród klientów właśnie ze względu n ...

Bulova Computron D-Cave. Zegarek przyszłości i cyfrowego świata
Kiedy w latach 70. i 80. XX wieku popularność zegarków elektronicznych i kwarcowych zaczęła rosnąć, marka Bulova odpowiedziała na to rosnące zapotrzebowanie oferując lini ...

Nowość 2022: Certina DS Chronograph Automatic 1968
Po bardzo udanej premierze modelu DS-2 Powermatic 80, który dumnie zdobi okładkę ostatniego wydania naszego magazynu Zegarki i Pasja NR 18, marka Certina postanowiła “wsk ...

2021 - Monokrystaliczny oscylator 40 Hz
Marka Frederique Constant wprowadza do konstrukcji mechanizmu oscylator wykonany z monokryształu krzemu. Element ten drga z częstotliwością 40 Hz (288 000 wahnięć na godz ...

Czas w motoryzacyjnym świecie przyszłości. QLOCKTWO dla BMW iX
Dopóki słynna „nerka” BMW nie przybrała rozmiarów wrót przeciętnej stodoły, ta samochodowa marka była moją ulubioną. Przetrwałem nawet Chrisa Bangle. Dziś po prostu cenię ...