Zgodnie z przekazem z firmy G.Gerlach, nowy model w kolekcji tej marki noszący nazwę Dragon, który pojawił się na rynku na początku kwietnia, jest rozwojową wersją zegarka Huzar. Właśnie na bazie koperty modelu Huzar, który nota bene powstał w drodze konkursu kierowanego do studentów wydziałów wzornictwa przemysłowego, pojawił się klasyczny, wykonany w dwóch wersjach kolorystycznych tarczy, typowy „garniturowiec” – Dragon.
Jego premiera rynkowa nastąpiła dokładnie pierwszego kwietnia, a jak się okazuje, od połowy maja firma G.Gerlach zapowiada dostępność także damskiej wersji Dragona – któremu to zegarkowi w tytule naszego opracowania przypisaliśmy żartobliwie nazwę „Markietanki”.
O wymyślonej przez nas Markietance zapominamy – dalej opisujemy już tylko damską i męską wersję zegarka Dragon.
Po takiej informacji wprowadzającej, najwyższy czas przedstawić szczegóły dotyczące tak wyglądu, jak i walorów technicznych zegarków Dragon, oferowanych zarówno w wersji męskiej jak i damskiej.
Dragon zgodnie z informacją producenta, to pierwsze podejście mające prowadzić do stworzenia typowo garniturowego zegarka.
W obydwu modelach koperta jest polerowana „na lustro” na powierzchniach czołowych i szczotkowana na powierzchniach bocznych. Tak wprowadzone wykończenie obudowy zegarka ma za zadanie stworzenie optycznego wrażenia iż jest on jeszcze cieńszy, niż jest to w rzeczywistości. Niezależnie od powyższego, grubość kopert, przy założonej wodoszczelności 100M/10ATM jest i tak bardzo małe – poniżej 10 mm.
Dragon w porównaniu do Huzara ma nieznacznie inny profil lunety – lekko zaokrąglona, wyfrezowana w głąb także poprawia „optykę całości”. Zachowanie odpowiedniej sztywności korpusu, gwarantujący wodoszczelność, przy zegarku mechanicznym z automatycznym naciągiem sprężyny i wskaźnikiem kalendarza, było możliwe dzięki zastosowaniu stosunkowo nowego i dość płaskiego mechanizmu – Miyota 9015 (kaliber 9015).
Jak każdy model w kolekcji firmy G.Gerlach, także i te posiadają szkła szafirowe i są pokryte jednowarstwową powłoką antyrefleksyjną. Średnica kopert jest identyczna dla obydwu wersji, a dzięki zastosowania macicy perłowej do wykonania tarczy modeli damskich, ukierunkowanie konkretnych modeli na rodzaj odbiorcy jest dość wyraziste.
Taki sposób wykonania oczywiście wpisuje się i w żaden sposób nie podważa znanej zasady, że kobiety noszą najmniejsze i największe zegarki.
Dopełnieniem błyszczących i matowanych powierzchni koperty są dekle zegarków, które posiadają bardzo atrakcyjną grawerkę przedstawiającą patrol dargonów.
Modele męskie są dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych tarczy: srebrzysto-białej i grafitowo-czarnej, a w odpowiednim oświetleniu błyszczą one słonecznym szlifem wykończenia.
Tarcze dla damskich wersji czasomierzy są niepowtarzalne. Jako że do ich wykonania użyty został materiał naturalny – macica perłowa, to każdy egzemplarz posiada swój niepowtarzalny wygląd, w tym także indywidualny odcień kolorystyczny – od srebrzysto-białego, poprzez żółty, także różowy, do niebieskawego.
Tarcze modeli Dragon posiadają charakterystyczne – proste, złocone indeksy godzinowe, na przedłużeniu których znajdują się punkty wykonane z substancji fluorescencyjnej. Indeks godziny dwunastej jest podkreślony poprzez zastosowanie podwójnego złoconego elementu.
Znaczniki minut znajdują się na dodatkowym zewnętrznym pierścieniu tarczy zegarka i doskonale komponują się ze złoconymi znacznikami godzin. Tak samo doskonale dopasowane są wskazówki, które wypełnione są masą luminescencyjną, a prosty sekundnik posiada przeciwwagę o charakterystycznym rombowatym kształcie, nawiązującym do kroju wskazówek. Można założyć, że ten element także wypełniony masą luminescencyjną jest wyraźną spuścizną pochodzącą z modelu Huzar.
Ciekawym rozwiązaniem jest usytuowanie napisu „Made In Poland” de centrycznie – pomiędzy indeksami godziny szóstej i siódmej.
Zegarki oferowane są na skórzanych imitującymi wyrób za skóry krokodyla paskach, z możliwością zamontowania do nich metalowych bransoletach typu mesh.
Wskazany mechanizm Miyota 9015 posiada 40. godzinną rezerwę chodu i charakteryzuje się częstotliwością pracy 28 800 wahnięć na godzinę.
Zegarki oferowane są na rynku w cenie 1 750,00 zł.
Mimo, że oddziałów dragonów nie było w służbie Księstwa Warszawskiego, czyli w czasie ich największej świetności, a historia takich formacji w armii polskiej skończyła się wraz z upadkiem Powstania Kościuszkowskiego, to przecież wzmianek o Dragonach, szczególnie dzięki dość bogatym opisom czasów napoleońskich znajdziemy sporo. Nie ma więc powodu przypuszczać, by klasyczny, garniturowy zegarek, który pojawia się po raz pierwszy w kolekcji marki G.Gerlach, także dzięki swej nazwie nie odniósł rynkowego sukcesu.
Dragoni – jako formacja kawalerii mają przecież w naszym kraju szerokie poważanie. Powodzenie zegarka jest tym bardziej prawdopodobne, że ta oferta kierowana jest tak do męskiej, jak i damskiej grupy potencjalnych nabywców, a parametry użytkowe modeli Dragon są naprawdę bardzo atrakcyjne.
Władysław Meller
15:58 05.05.2017Zegarki
Z Huzara Dragon i…. „Markietanka”? Para zegarków G.Gerlach
Powrót do kategorii

REKLAMA

O dzwonach i zegarach w książce, którą warto przeczytać i... uzupełnić
Nikt nie jest w stanie poznać całego piśmiennictwa ludzkości, ale lektury szkolne lepiej lub gorzej pamiętamy wszyscy. Przez wiele lat w kanonie były bajki, czyli anegdot ...

Sprężyna w bębnie. Zależności, serwis, dobór
W publikacji "Mechanizmy Zegarowe" Profesora Zdzisława Mrugalskiego, autor przeprowadził bardzo szczegółowe rozważania na temat wymogów stawianych sprężynie w zegarowym b ...

Komplikacje konstrukcji modułu naciągu zegarka
W części wprowadzającej przedstawiliśmy funkcje i najważniejsze zmiany konstrukcyjne modułu naciągu zegarka, prowadzące do uzyskania rozwiązania, które zostało przyjęte j ...

Moja pasja: sporty sylwetkowe oraz zawodowy Bikini Fitness
Witaj w świecie Bikini Fitness – sporcie, który staje się coraz bardziej popularny w naszym kraju. Sporcie, o którym niestety niewiele się mówi w mediach, ale coraz częśc ...

Victorinox Journey 1884. Nowa kolekcja, nowy etap rozwoju zegarków Victorinox
Nowa kolekcja zegarków Journey 1884, w założeniach producenta, ma być swego rodzaju nowym otwarciem w zakresie oferty szwajcarskiej marki Victorinox. Już przy pierwszym s ...

Oktagonalny twardziel w stalowej zbroi. G-SHOCK GM-B2100
Pierwszy zegarek G-SHOCK trafił na rynek w 1983 roku. Był nim kultowy model o referencji DW-5000C, który z uwagi na swoją charakterystyczną, kwadratową obudowę zyskał w ś ...

Nowy Junghans Meister S Chronoscope. Bauhausowa forma w sportowym wydaniu!
Nowy Meister S Chronoscope firmy Junghans to, w mojej ocenie, bardzo atrakcyjny sportowy zegarek mechaniczny. Nowy model w kolekcji Meister, czyli flagowej w ramach portf ...

Nowe dodatkowe funkcje, nowe możliwości. G-SHOCK GA-B2100 CasiOak
W 2019 roku na rynek trafiła pierwsza edycja zegarków G-SHOCK GA-2100 z charakterystycznym, oktagonalnym kształtem koperty. Smukła konstrukcja i ciekawy design okazały si ...

Orient Star Diver 1964 1st Series - od teraz także w wersji ze srebrną tarczą
Orient to japońska marka zegarmistrzowska, która ma bogate tradycje związane z zegarkami typu diver. Najstarsze sięgają modelu Olympia Calendar Diver z 1964 roku, co czyn ...

H. Moser & Cie – od skraju bankructwa do globalnego sukcesu. Zegarkowy zwrot dekady?
Prawdopodobnie każdy, kto dziś interesuje się zegarmistrzostwem doskonale zna lub chociaż słyszał o firmie H. Moser & Cie. Producent ten słynie od lat z ciekawych, eksklu ...

Solar Aqua Deep Bay Bronze. Koperta z brązu i wodoszczelność do 2 136 metrów
Solar Aqua, reaktywowana przez U-BOAT Group po długim okresie niebytu, to marka zegarmistrzowska z historią ciągnącą się już ponad 100 lat. Założył ją Timothy Eaton na po ...

Wyjątkowe zegarki Rolex wykonane na zamówienie Sułtana Omanu trafiły na aukcję!
Założony w 1766 roku dom aukcyjny Christie's jest światowym liderem w dziedzinie sprzedaży sztuki i towarów luksusowych. Znany i zaufany ze względu na swoje profesjonalne ...