• Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Doxa
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Carl F. Bucherer
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Glycine
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Czapek Geneve
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Longines
 • Zegarki marki Armin Strom
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Davosa

Zakręcona zegarowa wiosna… Antona Hardera upamiętnienie


Powrót do kategorii

Wołów, piątek 27 maja, hotel Cameleon - to jeszcze nie Ręszów i jeszcze nie odsłonięcie nagrobka Antona Hardera – twórcy zegarów z wahadłem torsyjnym.
To zbiórka wszystkich zainteresowanych zegarami klubowiczów z Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków.

Główne uroczystości zaczynają się następnego dnia, ale już wieczorem, po przywitaniu się wszystkich z wszystkimi i wymianie opinii, szczególnie o nowych nabytkach zegarowych zaplanowany został wykład "WueM’a". Trochę się to wszystko oczywiście przedłużyło, bo nowi musieli obejrzeć wszystkie prezentowane czasomierze, bo były także zegarki – szczególnie te od Eppnera i Beckera.

Anton Harder - spotkanie klubowiczów w Ręszewie

Były niezwykłości takie, że… świat ma ich zaledwie kilka – zegar wiszący z wahadłem torsyjnym, wyjątkowe roczne i zegary z polskojęzycznym kalendarzem – super!!!

Anton Harder - spotkanie klubowiczów w RęszewiePrzyszedł w końcu czas na referat „WueM’a” – zegary roczne i Anton Harder i Becker i Willman.
Posłuch był. Dyskusji też było sporo, jakaś część materii została oczywiście niewyjaśniona. Wątpliwości cały czas fascynują grono przyjaciół i miłośników zegarów. Do późnej nocy nie było innych, niż zegarowe tematy.

Anton Harder - spotkanie klubowiczów w Ręszewie

Nawet rankiem przy śniadaniu królowały… zegary.


Sobota – to w tym dniu są najważniejsze spotkania i uroczystości.


Wyprawa do Ręszowa

Przed południem kawalkada samochodów przewaliła się z Wołowa do Ręszowa. Po drodze Ścinawa z ładnym kościołem gotyckim pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego i zegarem, którego tarcze na cztery strony świata ogłaszają… że Anton Harder nie otrzymał za niego zapłaty – tak przynajmniej w przekazanej, przed spotkaniem w świetlicy wiejskiej, pisanej notatce przedstawiał nam sprawę Ścinawianin – Antoni Merta. Informacją źródłową był dla niego artykuł z niemieckiej gazety opublikowany na niemieckojęzycznym portalu internetowym.

Anton Harder - spotkanie klubowiczów w Ręszewie

Jedziemy do pałacu

Budynki mieszkalne innych majątków ziemskich w okolicy nosiły nazwy dworów. Ten jednak był na tyle okazały, że nazywany jest pałacem. Inne (w gminie Ścinawa) nie przetrwały. Został tylko ten jeden, oby… trwał wiecznie!

Anton Harder - spotkanie klubowiczów w Ręszewie

Tak, jest niezwykły. Już sama brama wjazdowa robi wrażenia, a dalej mamy budynek pałacu, zabudowania pałacowe i gospodarcze, pozostałości parku. Czerwona cegła ułożonych w czworobok zabudowań gospodarczych w środku zarośnięty mocno, kiedyś będący na pewno ozdobą miejsca staw.

Anton Harder - spotkanie klubowiczów w Ręszewie

No i Pałac - przez duże "P". Trójskrzydłowy – na planie litery „C”, z przepięknym wejściem i… okropnym masztem antenowym telefonii komórkowej w wewnętrznym narożniku. Może jednak nie jest tak źle, w końcu telefon w tym rejonie jest niezbędnym a to miejsce jest dla masztu bezpieczne.

Oprowadzani przez Mieczysława Stachów – dzierżawcę całego obiektu podziwiamy pałac. Widać, że gospodarz miejsca zrobił wszystko, by dobrze przygotować je na naszą wizytę. Zielenina równo przycięta, tak od frontu, jaki i od strony parku, „schody do domniemanej pracowni Antona Hardera specjalnie podparliśmy, więc bezpiecznie będziemy mogli tam pójść”. W środku wszystko super posprzątane.

Widać ząb czasu i… gryz komuny. W świetlicy pozostawiono jeszcze dekoracje z ostatniej wiejskiej zabawy, nawet hasło o socjalistycznej współpracy można było odczytać. Po wojnie w pałacu mieszkało kilka, a może nawet kilkanaście rodzin, ostatnia osoba wyprowadziła się z niego zaledwie kilka lat temu.

To wszystko było widać po dostawionych ścianach działowych i dodatkowych wejściach, przeróbkach, czy zniszczeniach. Dobrze, że dach był utrzymywany we w miarę dobrym stanie, bo na dłuższy czas to podstawa (mimo, że góra). Na ścianach było widać ślady wilgoci, ale od frontu rynny były zmienione, a od strony parku, kilka lat temu lepsze, teraz też miału być zmieniane. Zwiedziliśmy znaczną część pałacu – bardzo, bardzo fajnie, że udało się nam to zrobić.

Oczywiście nikt nie znalazł nawet miniaturowej pozostałości po obecności tutaj zegarmistrzowskiego fascynata, czy jednak było to możliwe?

Anton Harder - spotkanie klubowiczów w Ręszewie

Po zwiedzaniu dworu przeszliśmy do świetlicy wiejskiej. Przysposobiona na nią była pastorówka, co zdradzały bliskość kościoła i ślad przejścia przez mur okalający świątynię. Przed wejściem tablica informacyjna – zdjęcie kościoła pw. Narodzenia NMP z informacją o nim, zdjęcie pałacu…

Harder!!! – TAK!!!,
wspomnienie konstruktora przy opisie dworu i zdjęcie zegara – roczniaka, oczywiście.

Tej tablicy jeszcze rok temu nie było. To zasługa grona fascynatów z Klubu, że lokalni mieszkańcy dowiedzieli się o niezwykłej osobie, która zamieszkiwała to miejsce. Przygotowana świetlica, na środku stół pełen wykwintnych i wykwintnie przygotowanych potraw. Na podeście ustawiono stoły dla wyłożenia przywiezionych przez klubowiczów zegarów. O zaplanowanej prezentacji zegarów wiedzieli lokalni mieszkańcy i na ich podziwianie byli wyraźnie nastawieni, a Pani sołtys zaraz po przywitaniu zapytała, czy już teraz, przed mszą świętą będziemy układać zegary.

Anton Harder - spotkanie klubowiczów w Ręszewie

„Tak, zaraz to zrobimy, ale teraz podejdziemy pod kościół zobaczyć tablice i pracę kamieniarza” – zasugerował Marian Faralisz, który obok „Janekp” i Eugeniusza Szweda z Zarządu Klubu był organizatorem tego spotkania. Tak, też się stało. Wzdłuż niskiego murowanego płotu idziemy do bramy wejściowej. Stając przed nią od razu stajemy przed pomnikiem z trzema płytami nagrobnymi rodziny Harderów zgrabnie wkomponowanych w pomnik.

Całość została wykonana przez lokalnego kamieniarza, a sfinansowana przez Klub Miłośników Zegarów i Zegarków. Bardzo, bardzo ładnie to wyszło. Bardziej reprezentacyjnego miejsca nie ma w obrębie kościoła.

Jeszcze okolicznościowe zdjęcie – bo potem będzie więcej osób i wracamy do świetlicy.

Anton Harder - spotkanie klubowiczów w Ręszewie

Anton Harder - spotkanie klubowiczów w Ręszewie

Zegary od razu powędrowały na scenę, wypełniły całe przeznaczone dla nich miejsce. Chyba udało się zaprezentować wszystkie z przywiezionych. Już w tym momencie także wykonywane były okolicznościowe zdjęcia. Wiadomo, że gdy pojawią się tutaj wszyscy, to o spokojne zdjęcia będzie trudno.

Anton Harder - spotkanie klubowiczów w Ręszewie

Msza święta odprawiana przez proboszcza – księdza prałata Bogdana Kaczorowskiego z intencją za członków Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków. W homilii kilka słów nawiązania do osoby Antona Hardera i o zaskoczeniu, że o takiej osobie nikt tutaj nie wiedział „…teraz Scinawianie będą przyjeżdżali do Ręszowa, a nie tylko Ręszowianie, do Ścinawy…”.

Anton Harder - spotkanie klubowiczów w Ręszewie

Po zakończeniu mszy świętej poświęcenie pomnika, zapalenie przy nim zniczy i uroczyste zdjęcie wszystkich zgromadzonych. Tu zaskoczenie, bo mieszkańcy – parafianie obecni na mszy świętej nie chcieli do zdjęcia podejść. Trudno.
Kierujemy się do świetlicy – zapraszamy do pójścia z nami księdza i o dziwo wbrew wcześniejszym zapowiedziom daje się przekonać. Opowiadamy mu o Klubie, o grupie zegarowej, o zegarach, o braciach z Niepokalanowa w nawiązaniu do zasług osób Kościoła Katolickiego dla zegarmistrzostwa. Ciekawie prowadzone rozmowy.


Anton Harder - spotkanie klubowiczów w Ręszewie

W świetlicy oglądanie zegarów, poczęstunek. Same domowe wyroby. Pyszne! Szczegółów nie podajemy, by ewentualni czytający ten tekst „na głodniaka”, mogli go spokojnie dokończyć.
Po chwili indywidualnych rozmów i podziwiania kolekcji, wyjaśnień ze strony klubowiczów do powiedzenia kilku słów o Antonie Harderze poproszony został Marian Faralisz.

Anton Harder - spotkanie klubowiczów w Ręszewie

Mówi, mówi – czy aby nie za długo dla mieszkańców?
„… ciekawe, że jak opowiadam o zegarach, to zawsze wchodzę na Beckera?..., no to w takim razie jeszcze kilka słów…”

My w większości znamy przedstawiane fakty i stąd obawa o zniechęcenie mieszkańców, ale oni słyszą to wszystko pierwszy raz. Nie dość, że przyjechała tak liczna grupa osób, nie dość, że przywieziono zupełnie inne niż popularne znane powszechnie zegary, to jeszcze opowiadają o osobie, która tutaj właśnie, w ich wiosce przed laty mieszkała.

Wydaje się, że byli ukontentowani!

Anton Harder - spotkanie klubowiczów w Ręszewie

Teraz czas na tort i kawę
Tutaj już nie uda się zbyć materii szybko. Tort był niezwykły – zegarowy, a do tego przepyszny. Proszę zwrócić uwagę, że to zegar roczny jest! Wszystkie wyroby domowego wypieku – tylko pogratulować zdolności mieszkankom.Czas na przenosiny do Hotelu Cameleon – teraz już nie kawalkadą, ale pojedyncze samochody opuszczają Ręszów i kierują się na Wołów.

W sali konferencyjnej wszyscy zgromadzeni zaczynają od uroczystej kolacji, co po tak doskonałym jedzeniu w Ręszowie wydawać by się mogło… torturą. Tak jednak wszystko było zaplanowane, a we wiosce Antona Hardera miał być tylko drobny poczęstunek. Można przecież zjeść tylko trochę, a część z wiktuałów podać na pożegnalne dla klubowiczów śniadanie.
Zaraz po zakończeniu posiłku prezentacja
Pan Hans-Heinrich Schmid – autor niezwykłej encyklopedii o niemieckich producentach zegarów o industrializacji i początkach przemysłu zegarowego na Śląsku. Bardzo, bardzo ciekawy i usystematyzowany wykład. Na co warto zwrócić uwagę, rozwój przemysłu zegarowego rozpoczął się jeszcze przed wykorzystaniem do produkcji maszyny parowej.
Na Śląsku Gustav Becker tworzy firmę już w roku 1850, a maszynę parową (pierwszą w jego firmie) wprowadza w roku 1856.

Ten referat należałoby przytoczyć w całości i… może uda się to kiedyś zrobić na naszym portalu. Mimo, że wskazany powyżej po raz pierwszy, to Pan Hans-Heinrich Schmid wraz z małżonką byli przez cały czas z grupą zegarkomaniaków, tak samo jak oni podziwiali wszystkie miejsca i słali pochwały za doskonałą organizację i świetną atmosferę panującą w czasie całego pobytu.
Warto podkreślić, że wszystkie prezentowane w tym temacie informacje były w języku polskim. Tego tłumaczenia dokonała p. Anne Wietrzynska Drugim prelegentem był Pan Andrzej, a tematem zegary polskie w jego zbiorze. Niezwykłe egzemplarze, niektóre detale o pozyskaniu konkretnych egzemplarzy. Doskonałe uzupełnienie wiedzy zdobytej w trakcie po bytu w Ręszowie.

Hans-Heinrich Schmid i Władysław Meller
Mimo, że w tym czasie odbywał się mech finałowy piłkarskiej Ligii Mistrzów, to wszyscy zegarkomaniacy dalej dyskutowali i podziwiali kolejne eksponaty.
Można było oczywiście zrobić sobie okolicznościowe zdjęcia (tutaj autor opracowania i pan Hans-Heinrich Schmid).

Anton Harder - spotkanie klubowiczów w Ręszewie

Ciekawą niespodziankę przygotował właśnie Pan Hans-Heinrich Schmid, pokazując nietypowy czasomierz i informując, że chętnie odda go temu z kolegów, który odgadnie do czego mógł służyć.
Trzy identyczne egzemplarze powędrowały na salę.

Anton Harder - spotkanie klubowiczów w Ręszewie

Budzik, nie budzik, oczko do jego podwieszenia, dziwne dźwignie od strony tylnej. Mimo wnikliwego oglądania, nikt nie mógł odgadnąć.

Po chwili „dziadek” rozpoczął głośne dywagacje. Tu podwiesić, tu zaczepić można sznurek, może z obciążnikiem. Po wyzwoleniu budzenia przestawi się oś i zwolniona zostanie dźwignia,… ale co to da?

Blisko, blisko, sugeruje „amroziuk”, który był tłumaczem i arbitrem w tej zabawie. „Czy mogę pomóc, zapytał pana Schmid’a?”.

Jednak "janekp"!!!
Już wiadomo, zegar służył do dystrybucji ulotek propagandowych. Po doczepieniu do jego dźwigni ulotek i całości do balonu, wypuszczeniu w powietrze, po założonym czasie "budzik" zwalniał dźwignię i ulotki spadały z nieba. O możliwości użycia i nastawach decydowały oczywiście warunki atmosferyczne. Obecność nieużywanych zegarów sugeruje, że Zimna Wojna na szczęści skończyła się szybciej, niż niektórzy przewidywali.

Noc wcale nie wymusza kończenia rozmów, szczególnie w takim gronie, jednak perspektywa drogi powrotnej koniecznej do pokonania następnego dnia spowodowała sukcesywne rozchodzenie się do pokojów.


Było niezwykle, było doskonale, wiadomo, że uczestnicy spotkania już od teraz będą oczekiwali kolejnego zegarowego zlotu.


Władysław Meller


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 13

MAGAZYN ZIP NR 13 - wydanie rocznicowe!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Matura z wiedzy o zegarkach - Edycja 2
Glycine 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Qlock Two 420

REKLAMA

Aerowatch 420

REKLAMA

Alpina 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Orient 420

REKLAMA

Warsztaty klubowe. Znakowanie czase...
Warsztaty klubowe. Znakowanie czase...
19.05.2016
Albumu prezentacja. Wieczór autorsk...
Albumu prezentacja. Wieczór autorsk...
08.06.2016

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco