• Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Eberhard

Vanagas i Rozwadowski z zegarkami w Złotych Tarasach


Powrót do kategorii

22 lutego 2016 roku w salonie odCzasu doCzasu w Złotych Tarasach odbyła się konferencja prasowa zawodników z litewsko – polskiego zespołu biorącego udział w Rajdzie Dakar 2016, połączonej ze światową premierą zegarka marki Vostok Europe „Rally timer by Benediktas Vanagas”.

Doskonale rozpoznawalny i lubiany na Litwie kierowca rajdowy Benediktas Vanagas, jest już od kilku lat ambasadorem zegarkowej, zlokalizowanej w Wilnie marki Vostok Europe. Producent ten jest bardzo aktywny w Polsce, a działania realizuje tutaj poprzez swojego przedstawiciela – firmę Poljot Euro.

W trakcie ostatniego Rajdu Dakar 2016, w czasie którego testowany był nowy, limitowany zegarek związany z Benediktasem Vanagasem, pilotem załogi był Polak – Sebastian Rozwadowski.

 Vanagas, Rozwadowski, Vostok Europe - konferencja prasowa

Obydwa te związki, ale także prawdopodobnie szczęśliwy zbieg okoliczności spowodowały, że światowa premiera zegarka „Rally timer by Benediktas Vanagas” odbyła się w Polsce, w Warszawie, w przygotowanym specjalnie na tę okazję salonie odCzasu doCzasu, w dniu 22 lutego 2016 roku.


Na spotkanie przybyli oczywiście, ubrani w swoje rajdowe kombinezony – odpowiednio z herbami Litwy i Polski zawodnicy – Benediktas Vanagas i Sebastian Rozwadowski, przedstawiciel Ambasady Litwy w Polsce – pan Konsul Audrius Aleksandrus Żułys i zaproszeni dziennikarze.


Obowiązki gospodarzy pełnili: zespół salonu odCzasu doCzasu z Władysławem Mellerem i właściciel firmy Poljot Euro z Goczą Giguari na czele.

 Vanagas, Rozwadowski, Vostok Europe - konferencja prasowa

Przybyłych zawodników, Konsula Ambasady Litwy i dziennikarzy w imieniu gospodarzy przywitał, oraz zapowiedział plan spotkania Władysław Meller. Znalazły się w nim tematyczne prezentacje – tak ogólna o zegarkach i samochodach, jak i szczegółowe o firmie Vostok Europe i zespole Dakar 2016, premierowym czasomierzu, a także emisja filmu z zegarkiem i Rajdem Dakar 2016.

Role główne przypadły zegarkowi i oczywiście zawodnikom, którzy poza wystąpieniem przygotowani byli także do odpowiedzi na pytania zgromadzonych na sali gości.

 Vanagas, Rozwadowski, Vostok Europe - konferencja prasowa

W uzupełnieniu powitania, Gocza Gigauri poinformował wszystkich, że niniejsza konferencja prasowa jest pierwszym takim wydarzeniem dla tego zegarka w świecie, a przykładowo na Litwie podobne spotkanie odbędzie się dopiero następnym tygodniu.


Rozpoczynając pierwszą prelekcję, Władysław Meller zaznaczył, iż jest tradycją, by w czasie konferencji prasowych, które odbywają się salonie odCzasu doCzasu znalazła się także prezentacja natury edukacyjnej.

 Vanagas, Rozwadowski, Vostok Europe - konferencja prasowa

W swoim wywodzie wskazując wybrane daty, zaznaczył osiągnięcia techniki zegarowej, w tym pierwszą szerszą naukową publikację Adama Kochańskiego z roku 1664, oraz początkowe kroki motoryzacji. Zatrzymując się przy pierwszym wyścigu samochodowym, który odbył się w roku 1894 przekazał, że branża zegarkowa była już na niego w pełni przygotowana, bo pierwszy chronograf (urządzenie do pomiaru krótkich odcinków czasowych, które wykreślało upływ czasu) został skonstruowany już w roku 1821.W dalszej części wywodu prelegent podał korelacje motoryzacji i pomiaru czasu, wskazując choćby: chronometraż sportowy, zegary pokładowe w samochodach i inspirowane przez nie zegarki naręczne, zegarkową skalę tachometru, a także używane na co dzień wskaźniki samochodowe (szybkościomierz, tachograf, obrotomierz), dla których podstawą wartości mierzonej jest upływ czasu. Następnie, wydaje się ku zaskoczeniu niektórych osób, prowadzący pokazał radar policyjny i nawigację samochodową wyjaśniając dlaczego podstawą ich działania jest pomiar czasu.


Kończąc swoją prelekcję Władysław Meller zapowiedział, że wszystkie materiały prasowe dotyczące zegarka zostaną udostępnione przez portal branżowy Zegarki i Pasja, który jest patronem medialnym wydarzenia i który on ma zaszczyt także reprezentować na niniejszym spotkaniu.

 Vanagas, Rozwadowski, Vostok Europe - konferencja prasowa

Kolejną prezentację wygłosił Przemysław Rachubka – manager marki Vostok Europe w Polsce. Rozpoczynając swoją prelekcję wskazał on między innymi, że nasz rynek jest jednym z 32 na których są obecne zegarki Vostok Europe i drugim co do wielkości dla tejże marki. Następnie podkreślił charakterystyczne i unikatowe rozwiązania jakie stosuje firma z Wilna, takie jak choćby kapsułki świecące zbudowane na bazie trytu - wykorzystywane do projekcji wskazań w ciemności, czy nietypowe opakowania – gwarantujące wodoszczelność, dzięki czemu mogą być one używane choćby do przechowywania dokumentów w czasie globtroterskich wypraw.

Wartym podkreślenia, co także wskazał prelegent, jest stosowanie w modelach Mriyja mechanizmów ze stoperem firmy Seiko. Wyroby te niedawno pokazały się na rynku, a Vostok Europe był jedną z pierwszych firm prezentujących gotowe zegarki z tym mechanizmem.


Ostatnio pokazanym, unikatowym rozwiązaniem czasomierza litewskiej marki są modele Ałmaz, wykonane w kopertach z brązu. Obudowy wykonane z tego materiału nierównomiernie, zależnie od sposobu używania i przechowywania „starzeje się” - ich powierzchnie pokrywają się nalotem. Dzięki temu, każdy z zegarków, w wyniku różnych działań swego właściciela staje się unikatowym i do niego samego dopasowanym.

Następnie prelegent szybko przedstawił kolejne linie wzornicze zegarków marki Vostok Europe, które swoimi nazwami nawiązują do osiągnięć techniki Związku Radzieckiego, zaznaczając, że wskazywane osiągnięcia były wykorzystywane tylko w aktywnościach cywilnych. Ta ostatnia uwaga wzbudziła reakcję zgromadzonych, wskazujących wątpliwą zgodność takiej deklaracji w przypadku najszybszej łodzi podwodnej i nazwy linii wzorniczej – Anchar.

 Vanagas, Rozwadowski, Vostok Europe - konferencja prasowa

Z wyjaśnieniem tej kwestii przyszedł Gocza Gigauri, który stwierdził, że łódź ta była rzeczywiście najszybsza, ale na tyle głośno działająca, że nie mogła być wykorzystywana w technice wojskowej.W dalszej części Przemysław Rachubka przedstawił ambasadorów litewskiej marki – Jurgisa Kajrisa - pilota akrobatycznego i Žydrunasa Savickasa – najsilniejszego z najsilniejszych ludzi na świecie. W ten sposób prowadzący płynnie przeszedł do kolejnego ambasadora – Benediktasa Vanagasa, którego jak powiedział nie musi przedstawiać, bo jest między nami.

 Vanagas, Rozwadowski, Vostok Europe - konferencja prasowa

Prowadzący spotkanie Władysław Meller podziękował managerowi marki Vostok Europe i oddał głos pierwszemu z zawodników – Benediktasowi Vanagasowi. Ten przestrzegając zgromadzonych, że opowiadając o swoim zajęciu zwykle zajmuje dużo czasu, rozpoczął od opowieści o początkach współpracy z marką Vostok Europe. Przytoczył przy tym ciekawostkę związaną z pierwszą edycją zegarków limitowanych z nim związanych, które sprzedane zostały w ciągu 48 godzin od ich prezentacji. Jak zaznaczył tamten model miał kopertę w kolorze czarnym i dlatego obecny wariant limitowanego zegarka, który nosi na nadgarstku posiada numer „II” w jego edycji czarnych zegarków.

Właśnie mając w pamięci tę pierwszą edycję zegarków, wspólnie z producentem zdecydowali, by obecny model, do którego konstrukcji sam składał wytyczne mógł zostać sprawdzonym na Dakarze i dopiero potem wprowadzony do obrotu. Przyznał też, że konstrukcja zegarka jest na tyle wyjątkowa, że niektórym kolegom z zespołu musiał wyjaśniać sposób jego obsługi i realizacji poszczególnych pomiarów.

 Vanagas, Rozwadowski, Vostok Europe - konferencja prasowa

Zabierając głos Sebastian Rozwadowski potwierdził że zegarek rzeczywiście ma nietypową konstrukcję i to właśnie dzięki temu w trakcie rajdu nie musiał używać oddzielnego stopera, jak to zawsze czynił poprzednio.

Rajdowy system odmierzania czasu, który zapewnia ten wyjątkowy zegarek jest bardzo funkcjonalny, szczególnie wtedy, gdy przed samym startem, poza rozpoczęciem pomiaru czasu, trzeba skupić się na kontrolowaniu dokumentacji pilota.

 Vanagas, Rozwadowski, Vostok Europe - konferencja prasowa
Prezentacja zegarka rozpoczęła się od emisji bardzo dynamicznego klipu filmowego, na kórym pokazano obydwa modele zegarków w atrakcyjnej rajdowej scenerii. Nagranie to zostało przygotowane dla promocji rajdowej załogi i jej zegarka i pokazane po raz pierwszy na tej konferencji prasowej.


Zaraz po zakończeniu emisji nagrania, Benediktas Vanagas odsłonił specjalnie przygotowany baner, na którym w scenerii rajdowej przedstawiane są obydwa modele zegarków „Rally timer by Benediktas Vanagas”.

 Vanagas, Rozwadowski, Vostok Europe - konferencja prasowa

W tym momencie zegarki te zostały także przedstawione wszystkim gościom spotkania.

Sebastian Rozwadowski zwrócił uwagę, że czasomierze wykonane są w kopertach z tytanu, co umożliwia ich użytkowanie w trakcie zawodów, w odróżnieniu od niektórych ambasadorów marek zegarkowych, którzy czasomierze zakładają przy wysiadaniu z samochodu. Dzieje się tak niezależnie od podstawowego prawa rządzącego przygotowaniami każdego rajdowca, i dotyczącego selekcji potrzebnych przedmiotów – „im mniejsza masa, tym większe przyśpieszenie”. Zegarki po prostu są lekkie i są zawodnikom potrzebne.

 Vanagas, Rozwadowski, Vostok Europe - konferencja prasowa

Odpowiadając na pytania z sali zawodnicy stwierdzili między innymi, że interesują się zegarkami i z tego powodu zwracają choćby uwagę, jakich czasomierzy używają ich rajdowi koledzy, a w przypadku charakterystycznych modeli także rozpoznają ich marki. Przyznali także, na ich zegarki Vostok Europe zwracano baczną uwagę inni uczestnicy rajdów. Sebastian Rozwadowski stwierdził, że w jego konkretnym przypadku, dodatkowym powodem powstawania pytań był wspomniany powyżej brak obecności na nadgarstku specjalnego stopera, który zawsze towarzyszy pilotowi rajdowemu i który jest widoczny choćby na jego zdjęciach z poprzednich imprez.

W formie żartu prawdomówność Sebastiana Rozwadowskiego w aspekcie zainteresowania zegarkami, została sprawdzona pytaniem: „czy w jego rodzinnym mieście – Olsztynie są oferowane zegarki marki Vostok Europe?”. Zgodnie z prawdą, Sebastian potwierdził, że takiej oferty dotychczas w Olsztynie nie ma.
Na zakończenie konferencji, zgodnie z obietnicą goście mogli pozować do okolicznościowych zdjęć z zawodnikami i zegarkami, oraz skorzystać ze specjalnie przygotowanego gruzińskiego poczęstunku.

Zegarek Rally timer by Benediktas Vanagas został przedstawiony w opracowaniu: Rally timer by Benediktas Vanagas
materiał prasowy portalu Zegarki i Pasja
Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

MeisterSinger 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

La Fontaine Bleue - miejsce stworzo...
La Fontaine Bleue - miejsce stworzo...
24.02.2016
Program „DeFacto” w TTV z udziałem ...
Program „DeFacto” w TTV z udziałem ...
05.03.2016

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco