Bulova i Manchester United

POWRÓT 15.09.2015 Ciekawostki
Bulova i Manchester United

Tuż przed rozpoczęciem najważniejszych klubowych rozgrywek w Europie – Ligii Mistrzów, marka Bulova zaprezentowała oficjalny zegarek klubu z Manchesteru. Jego rynkową premierę firma zapowiada na listopad tego roku.
 

Ta posiadająca ponad 140 letnią tradycję kultowa amerykańska, choć jak wiedzą wszyscy miłośnicy zegarków – z czeskim rodowodem marka, zaprezentowała nowy, oficjalny czasomierz klubu Manchester United. Zegarek stanowi nie tylko kwintesencję jakości i niezwykłej precyzji, z której słynie marka, ale nawiązuje też w sposób bezpośredni do symboliki i doskonale znanych osób i zdarzeń z historii drużyny „Czerwonych Diabłów".

Zaprezentowany na początku września zegarek jest ukoronowaniem rozpoczętej w 2013 roku współpracy marki z angielską drużyną piłkarską.

Bulova - oficjalny zegarek Manchester United
 

Jak przekazuje Gregory Thumm - prezes marki Bulova: „Oficjalny czasomierz Manchesteru United powstał jako połączenie niepowtarzalnej, indywidualnej stylistyki ukierunkowanej na piłkarski klub, najwyższej dbałości o jakość wyrobu i staranności wykonania.”
 

Zegarek stanowi więc, nie tylko świadectwo najlepszych tradycji marki, ale i nawiązuje bezpośrednio do bogatej historii klubu. Odniesienia te dostrzec można w każdym z elementów czasomierza – jego kopercie, tarczy oraz pasku. W sumie detali tych można się doliczyć dziewięć, a każdy z nich symbolizuje inny etap w dziejach „Czerwonych Diabłów”.

Bulova - oficjalny zegarek Manchester United

Są nimi:
1. Oznaczenie „1878” w kolorach zielono-złotych, w miejscu 18 minuty na jej podziałce. 1878 – to data powstania klubu, którego pierwotne barwy były właśnie zielono-złote.

2. Grafika podziałki minutowej od wskazania „0” do osiemnastej minuty przypominają tory kolejowe. Symbolizują one nierozerwalne związki klubu z kolejami hrabstwa Yorkshire oraz Lancashire.

Bulova - oficjalny zegarek Manchester United

3. Wykonana w kolorze czerwonym cyfra „7” oznaczeń godzinowych na tarczy, jest ukłonem w stronę słynnych zawodników, którzy nosili ten numer na koszulce klubu z Old Trafford. Ze „szczęśliwą siódemką” grali tak znani zawodnicy, jak choćby: Eric Cantona, David Beckham czy Cristiano Ronaldo.

4. Poza wskazaną powyżej siódemką podziałki godzinowej, w czerwonym kolorze naniesiono także oznaczenia dla minut: „7”, „9” oraz „10”. Jest to nawiązanie do „United Trinity” – trójki legendarnych zawodników, noszących koszulki z wymienionymi numerami. Byli nimi: George Best, Sir Bobby’ego Charlton i Denis Law.

Bulova - oficjalny zegarek Manchester United

5. Naniesione w kolorze szarym oznaczenie 23 minuty jest przypomnieniem i zarazem hołdem dla piłkarzy, dziennikarzy i przyjaciół drużyny – 23 ofiar katastrofy lotniczej z 1958 roku.

6. Czerwony znacznik naniesiony przy 20 minucie jej podziałki jest wskazaniem liczby tytułów zdobytych przez klub z Old Trafford w najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii. Z liczbą 20 tytułów mistrza ligi angielskiej Manchester United niepodzielnie lideruje w tej statystyce.

Bulova - oficjalny zegarek Manchester United

7. Na tarczy umieszczono także herb Manchesteru United, w którym między innymi znajduje się postać czerwonego diabła, od którego wzięła się popularna nazwa jego piłkarzy.

8. Kolor i wytłoczenia skórzanego paska przywodzą na myśl klasyczne skórzane piłki, którym niegdyś rozgrywało się mecze nie tylko na angielskich boiskach.

Bulova - oficjalny zegarek Manchester United

9. Oznaczenie 262 kHz jest informacją o częstotliwości działania generatora kwarcowego – podstawy czasu w mechanizmie użytym w tym wyjątkowym czasomierz. Z drugiej strony to oznaczenie dotyczące użytego mechanizmu jest odwołaniem do niebywałej skuteczności strzelców klubu z Old Trafford.
 

Odnosząc się do tego, jako ostatniego wskazanego elementu nawiązującego do klubu i jego graczy, nie sposób nie podnieść wartości użytkowej tegoż czasomierza płynącej z technologia UHF (Ultra High Frequency).

Ta osiem razy wyższa niż w standardowych zegarkach częstotliwość, zapewnia niezwykłą dokładność działania (niedokładność mechanizmu wynosi ok. 1 sekundy na rok), a sposób jego konstrukcji zapewnia płynny ruch wskazówki sekundowej, co z daleka wyróżnia ten wyjątkowy mechanizm i cały zegarek.
 

Zegarek posiada następujące szczegółowe cechy:
- wskazania analogowe czasu i stopera
- stalowa koperta
- średnica koperty - 42,5 mm
- grubość koperty – 12 mm
- czarna tarcza
- mechanizm – dedykowany dla marki Bolova, wysokiej częstotliwości mechanizm ze stoperem
- kraj pochodzenia – Japonia
- wskazanie daty w okienku
- wodoszczelność – 100 metrów
- szkło – okrągłe, sferyczne
- pasek – naturalna skóra w kolorze brązowym
- szerokość paska - 22 mm
- przewidywana cena wyrobu – ok. 499 dolarów amerykańskich


Władysław Meller
na podstawie materiałów prasowych marki Bulova
 

P.S.
Technologia UHF (Ultra High Frequency), w jakiej został wykonany mechanizm, kwalifikuje go do przeprowadzenie szerszych rozważań na jego temat w naszym cyklu „Fascynacja kwarcem”. Niestety o tym produkcie firmy Citizen niewiele jeszcze wiadomo i trudno jest uzyskać obszerniejsze materiały prasowe na ten temat.

Zupełnie przypadkowo to opracowanie wypadło po publikacji, podzielonego na dwie części opracowania o współpracy firm zegarkowych i organizacji piłkarskich.

Nic nie szkodzi - niech będzie dobrym przerywnikiem.

Tagi:

Magazyn ZIP NR 6

MAGAZYN ZIP NR 6 - wydanie wakacyjne!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Epos

REKLAMA

Oris

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Seiko2

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Doxa

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Zegarek "chronograficzny"???
Zegarek "chronograficzny"???
22.08.2015
Oszukać czarta… zegarem
Oszukać czarta… zegarem
18.09.2015

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Emile Chouriet
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco