Zegarki i piłka nożna. Część 1 - co było, co jest

POWRÓT 04.09.2015 Wiadomości
Zegarki i piłka nożna. Część 1 - co było, co jest

Kiedy w połowie 2007 roku firma Ebel, jako pierwsza z producentów luksusowych zegarków ogłosiła współpracę promocyjną z trzema wiodącymi piłkarskimi klubami, musiała niejako tłumaczyć się z tak przyjętej strategii. W tamtym czasie z kręgami piłkarskimi kojarzone były tylko i wyłącznie zegarkowe gadżety. Mimo, że od tamtego czasu zegarki nie zmieniły się aż tak bardzo, to dopiero w ostatnim czasie można zobaczyć nasilenie współpracy „wielkich” tej branży, z organizacjami piłkarskimi.


Zupełnie oddzielnym, nie poruszanym w niniejszym opracowaniu zagadnieniem, jest współpraca zegarkowych producentów z konkretnymi piłkarzami, którzy stają się ambasadorami marek.

zegarki i pilka nożna Ebel i Arsenal Londyn

Wydawało się, że rozpoczynając współpracę z klubami Arsenal Londyn, Bayern Monachium i Glasgow Rangers, firma Ebel postępowała dość ryzykownie, bo tak jak wspomnieliśmy, do tamtego czasu z futbolowymi klubami współpracowały tylko marki popularne, operujące w zupełnie innym segmencie cenowym. W kolejnym kroku firma Ebel podpisała współpracę z następnymi klubami – dodając do swego port folio: Ajax Amsterdam, Olympique Lyon i Real Madryt. W ten sposób współpraca marki objęła doskonale rozpoznawalne kluby z wiodących organizacji futbolowych krajowych w Europie. Wyjątkowe zegarki dla każdego z klubów, logo firmy zegarkowej na stadionowych telebimach były głośnymi formami tamtej współpracy.

Trudno oceniać opłacalność marketingową tego kroku dokonanego przez firmę Ebel, bo zależała ona od wielu czynników, ale na pewno był to krok widoczny.zegari i pilka nożna Champions Ligue

Potwierdzeniem ewenementu, jakim było zaangażowanie się marki Ebel, jako przedstawiciela luksusowych producentów, może być cały czas obecna informacja o producencie popularnych zegarków, którego specjalna seria czasomierzy jest sygnowana logiem najbardziej prestiżowych rozgrywek klubowych - „Champions League”. Pojawia się ona na stronie polskiego dystrybutora tejże marki:
„Jacques Lemans posiada od grudnia 2009 roku licencję UEFA Champions League – jednej z najlepiej rozpoznawalnych marek w świecie sportu…”

zegarki i pilka nożna

Na pewno przełomowym krokiem dla współpracy prestiżowych marek zegarkowych i piłki nożnej było „wejście do gry firmy Hublot” z jej ówczesnym prezesem - Jean-Claude Biver. To Hublot był partnerem organizowanych przez piłkarską organizację UEFA Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w roku 2008.

W jej ramach, specjalnie wykonane zegarki zagościły na nadgarstkach piłkarskich arbitrów (jako drugi – dodatkowy na drugiej ręce), ale także i co było szerzej widoczne – na tablicach informacyjnych o zmianach zawodników i określających dodatkowy czas gry, gdzie pojawiło się logo tejże zegarkowej marki. Oczywiście obok samych, wskazanych wyżej narzędzi promocji, równie ważna była osoba prezesa firmy – niezwykle medialnie aktywnego Jean-Claude Biver, oraz promocyjnej działalności firmy Hublot.


W kolejnych latach marka podjęła współpracę ze światową organizacją piłkarską, oraz klubami i federacjami krajowymi.

zegarki i pilka nożna Hublot

W roku 2014, w ramach kampanii Hublot 2014 FIFA World Cup, między innymi przyjaciele marki Hublot, wzięli udział w projekcie „Hublot Loves Footbal”. Został on zakończony serią uderzających i wyjątkowych przedstawiających portretów ambasadorów z wyjątkowymi, artystycznie pomalowanymi piłkami.

zegarki i pilka nożna

Ciekawą i kto wie, czy także nie przełomową formę kooperacji z piłkarskimi organizacjami i to na zupełnie innej płaszczyźnie, pokazała marka Maurice Lacroix. Tak dokładnie, zrobił to jej niemiecki oddział, który w sezonie 2013/2014 rozpoczął współpracę z organizatorem rozgrywek ligowych w Niemczech. Na kilku wybranych stadionach, na okalających boisko bandach pojawiało się logo tej zegarmistrzowskiej firmy, z hasłem reklamowym „YOUR TIME IS NOW”, co dla potrzeb sportu, szczególnie w trakcie doliczonego czasu gry, możemy przetłumaczyć „wykorzystaj swój czas do ostatniej sekundy”.

zegarki i pilka nożna Maurice Lacroix
 
Ta właśnie marka – Maurice Lacroix od początku ubiegłego roku współpracuje promocyjnie z jednym z najlepiej rozpoznawalnych w świecie klubem piłkarskim i zdobywcą najważniejszych trofeów także w ostatnich sezonach – FC Barcelona. Zaprojektowane i zaoferowane na rynku w końcu roku specjalne zegarki, doskonale widoczne wizualizacje reklamowe w wielu magazynach kolorowych i wielkoformatowych banerach z jednej strony, oraz logotyp Maurice Lacroix na tablicach zmianowych stadionu w Barcelonie - rzucający się w oczy w relacjach telewizyjnych wspierają tę zegarkową markę.

W pierwszym sezonie udostępnione było sześć modeli zegarków z trzech linii wzorniczych marki Maurice Lacroix. Najbardziej dostępne – z linii Eliros, Doskonale znane miłośnikom sportowych czasomierzy – Pontos S, oraz unikatowy wyrób w linii Masterpiece.

zegarki i pilka nożna Maurice Lacroix

Jak się okazuje, to nie jedyna piłkarska aktywność tejże marki, ciekawa dla nas Polaków. Jej sedno prezentuje komunikat, który został przekazany miłośnikom marki poprzez media społecznościowe: „Miło mi poinformować, że podczas rewanżowego meczu eliminacyjnego Ligii Mistrzów LECH POZNAŃ vs FC BASEL, który odbędzie się w Bazylei 5 sierpnia 2015 (transmisja w TVP1 od godziny 20.10) wyświetlana będzie reklama MAURICE LACROIX na bandach LED wokół boiska (łączna długość banerów wynosi prawie 250m)".

Jak można się przekonać na stronie klubu z Bazylei, jest to lokalna - krajowa aktywność tej zegarkowej marki.

Temat będzie kontynuowany w kolejnych opracowaniach.
Autor: Władysław Meller


Na najbliższe mecze - górą biało-czerwoni !!!

Arsenal i Ebel


Tagi:

Magazyn ZIP NR 6

MAGAZYN ZIP NR 6 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Glycine

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Partner Czasocholicy

PARTNER

Doxa

REKLAMA

Oris

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Seiko2

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Fossil Poland rozpoczyna swoją akty...
Fossil Poland rozpoczyna swoją akty...
28.08.2015
Kolekcjonerzy Zegarków - ciekawa gr...
Kolekcjonerzy Zegarków - ciekawa gr...
16.09.2015

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Emile Chouriet
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco