• Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Perrelet

Dlaczego zegarki niemalże zawsze prezentują godzinę 10.10?


Powrót do kategorii

Oglądając przepiękne zdjęcia zegarków, pewnie czasami zastanawiamy się nad ich wysoką jakością techniczną. Czy jednak widzimy pewne sztywne i ogólnie stosowane zasady rządzące nimi?

Małe gabarytowo, w stosunku do swoich „nosicieli” zegarki, trudno jest przedstawić w naturalnym ujęciu. Problem ten uniemożliwia pełnowartościowy udział zegarków na wybiegach modowych i w klasycznych sesjach fotograficznych. Jak radzą sobie z tym producenci zegarków?

Wskazanie czasu

Co ciekawe, wprawdzie już dawno temu trochę napisałem o „sztuce prezentacji zegarków”, ale osobą, która publicznie poruszyła ten temat i sprowokowała mnie do napisania tegoż opracowania był informatyk – p. Roman Giminski, który zajmując się stroną o zegarkach z własnej woli i tylko z własnego, wewnętrznego przymusu napisał następujący wywód:

Przeglądając katalogi producentów i strony internetowych sklepów na pewno zwróciliście Państwo uwagę na pewną charakterystyczną cechę zdjęć promowanych zegarków. Na zdecydowanej większości z nich czasomierze są ustawione na godzinę ok. 10:10. Tylko w niektorych przypadkach jest to dwie minuty wcześniej, czasami dwie minuty później.

Skąd wzięło się to szczególne przywiązanie do tej godziny?


Jak to zwykle bywa, najbardziej prawdopodobna odpowiedź jest przy okazji najbardziej pospolitą (czytaj: najnudniejszą). Jest przynajmniej kilka takich, dzięki którym znaczenie tej powszechnie prezentowanej godziny nabiera cech nawet magicznych.

Według niektórych źródeł to wskazanie związane jest z godziną śmierci prezydenta Abrahama Lincolna. Powszechnie uważa się, że Lincoln zginął z ręki Johna Bootha w loży waszyngtońskiego teatru. Zamachowiec z okrzykiem „sic semper tyrannis” strzelił prezydentowi w głowę. Sytuacja miała miejsce wkrótce po godzinie 22 i stąd przypuszczenie, że dla upamiętnienia tego wydarzenia zegarki umieszczane w oknach wystawowych wskazywały właśnie tę godzinę. Jednak teoria ta nie wytrzymuje konfrontacji z faktami. Według dostępnych dokumentów zamach nastąpił ok. godziny 22:15, a prezydent zmarł następnego dnia o 7:22.

Inne opinie wskazują na związek godziny 10:10 ze zrzuceniem drugiej w historii bomby atomowej na Nagasaki. Jednak i w tym przypadku źródła historyczne są bezlitosne - wybuch tej bomby nastąpił o godzinie 11:02 i w żaden sposób nie da się tej godziny dopasować do 10:10. Poza tym ta charakterystyczna godzina jest widoczna w katalogach publikowanych już w latach 20-tych minionego wieku.

Kompletnie nieweryfikowalną teorią jest ta mówiąca, że o godzinie 10:10 został uruchomiony pierwszy w historii zegar wodny. Historycznie pierwszy zegar tego typu został zbudowany w Chinach (a jakże!) w roku 724. Niestety, nic nie wiadomo o godzinie, o której nastąpiło pierwsze "odpalenie" tego wynalazku. W Europie pierwszy zegar mechaniczny powstał ponad 200 lat później i też nic nie wiadomo o godzinie jego publicznego uruchomienia.

Mniej intrygujące teorie wskazują m.in. na optymistyczny wydźwięk takiego układu wskazówek - zbliżony do uśmiechu lub do kształtu litery V (Victory) ma pozytywnie nastrajać potencjalnych klientów.

Spotyka się także opinie, że taki symetryczny układ wskazówek jest po prostu estetyczny. Chociaż nie wiadomo dlaczego mniej estetyczne są inne symetryczne godziny np. 8:20 albo 16:40.

I tak dochodzimy do najnudniejszego wyjaśnienia - taki układ wskazówek jest po prostu praktyczny. Wszystkie cechy charakterystyczne zegarka są przy tym układzie najlepiej prezentowane. Marka zwykle umieszczona pod godziną 12 nie jest zasłaniana przez żadną ze wskazówek. Podobnie datownik, który najczęściej jest ulokowany po prawej stronie na wysokości godziny 3. Jeżeli przy tym zegarek wyposażony jest w dodatkowe wskazania, to zwykle są one prezentowane w dolnej części tarczy.

Takie wyjaśnienie chyba najlepiej tłumaczy to ułożenie wskazówek, ale nadal nie wyjaśnia innej tajemnicy. Dlaczego wszyscy producenci zegarków właśnie tę godzinę uznali za wzorcową? Może jednak jest coś na rzeczy?

Panie Romanie, toż to marketing i tylko marketing i ważny marketing !!!

Zasada przestrzegana zawsze


Na wszystkich zdjęciach wykonywanych przez firmy producenckie, tak tych katalogowych, jak i przeznaczonych do promocji marki (zdjęcia PR), wskazówki ustawione są na godzinę 10.10. To nie jest przypadek – w takim ułożeniu wskazówek zegarek „uśmiecha się do nas”. Z przeciwieństwem – czasomierzem zasmuconym, mamy do czynienia, gdy wskazówki pokazują 4.40, lub 7.20.

Dla tak ustawionego wskazania czasu, zdjęć przeznaczonych do publikacji promocyjnych robić nie wolno!

Trzeba także zauważyć, że przy takich wskazaniach zwykle doskonale widoczne jest logo producenta. W przypadkach, gdy mamy do czynienia z dodatkowymi wymogami (np. ozdobne oznaczenia godzin), wskazanie może się nieznacznie różnić, ale wrażenie uśmiechu jest niezbędne.

Są jeszcze godziny: 1.50 i 13.50 - kiedy to zegarek także się uśmiecha. Tak się jednak składa, że w środku nocy pewnie nikt nie podziwia wyglądu zegarków, a godzina 13.50 nie jest tak dobra jak 10.10. Rano mamy jeszcze sporo przed sobą i „czas nas nie pogania”. O 13.50 już tak może nie być.

Który mamy dzień?


Dla ustawienia wskazania w okienku kalendarza nie ma już tak rygorystycznych obostrzeń. Wyraźnym wymogiem dla daty na zdjęciach, jest na pewno szczęśliwość danego dnia. Z tego powodu bardzo często i coraz częściej, pojawia się tam przykładowo liczba „8” – uważana za szczęśliwa w Azji.

Oczywiście bywają też inne liczby – te związane z danym konkretnym modelem zegarka, czy zupełnie przypadkowe. Jednak nawet w przypadku oddanie się w ręce losu, nie pojawią się tam nigdy liczby feralne (np.13).

Wskazówka sekundnika i mikrowskaźniki stopera


Wskazówka sekundnika także ma swoje najczęściej spotykane pozycje przeznaczone dla zdjęć katalogowych producenta. Zwykle jest ona przedłużeniem wskazówki minutowej, lub jest ustawiona na godzinie 12-tej. Taki wybór położenia, ma na pewno na celu utrzymanie pewnego porządku i harmonii na tarczy zegarka. Także harmonii i porządku możemy doszukiwać się, oglądając wskazówki mikrowskaźników, dla których wskazówki są ustawione w położeniu zerowym, lub dla ogólnego porządku równolegle do którejś z pary - godzinowej, lub minutowej.

W tym miejscu warto wspomnieć, że utrzymanie wymaganych wskazań zegarka przez cały okres wykonywania zdjęć, przy wciśniętej koronce naciągowej, wymaga specjalnej blokady mechanizmu. Jest to wprawdzie zadanie proste dla producenta zegarków, ale jest swego rodzaju wyzwaniem dla każdej innej jednostki. Dla wykonanie zdjęć trzeba wtedy zegarek „popsuć” poprzez otwarcie i blokadę działania, lub zgodzić się, że koronka będzie odciągnięta od koperty.

Od powyższych zasad istnieją odstępstwa naturalne, wynikające z odmiennych wskazań zegarka (np. typu regulator), czy potrzeby nie zasłaniania elementów tarczy. Czasami może być jednak także kwestia przypadku – gdy wykonujący zdjęcia nie zna (jeszcze!!!) powyższych zasad, czy też sztuczne -gdy inne ustawienie wskazówek jest celowe i właśnie ono ma zwrócić uwagę oglądających.

Autor: Władysław Meller

 


Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 19

MAGAZYN Zegarki I Pasja NR 19

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Co o zegarkach może napisać poważna...
Co o zegarkach może napisać poważna...
06.07.2015
Katalog i informacja o zegarkach – ...
Katalog i informacja o zegarkach – ...
11.08.2015

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco