• Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Sturmanski
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Doxa Sub
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Meccaniche Veneziane
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Traser

Recenzja: Maurice Lacroix Pontos Retro


Powrót do kategorii

Recenzje zegarków Jacka Słaniny powoli stają się klasyką w naszym środowisku. Poniżej prezentujemy takową dla tytułowego zegarka Maurice Lacroix Pontos Retro PT6288-SS001-330. Dobrze się składa, bo ten model to klasyka zegarkowego gatunku, a równocześnie druga (i mamy nadzieję nie ostatnia) na naszym portalu ocena zegarka przeprowadzona przez Jacka.

Maurice Lacroix Pontos Retro

Maurice Lacroix to marka, którą darzę sporą sympatią i do której mam przede wszystkim duży sentyment. Zrodził się on wraz z otrzymaniem od rodziców na moje osiemnaste urodziny pierwszego poważnego zegarka, który posiadał właśnie charakterystyczne logo z literką M. Kwarcowy pozłacany garniturowiec na skórzanym pasku dzielnie towarzyszył mi niemal codziennie przez ładnych kilka lat. Niestety, ponieważ w tamtych czasach był to mój jedyny zegarek to nie miał on łatwego życia i w konsekwencji nie przetrwał próby czasu. Do dnia dzisiejszego mam go jednak schowanego na dnie w jednym z pudełeczek. Teraz, po wielu latach udało mi się po raz kolejny sięgnąć po zegar tego szwajcarskiego producenta i co ciekawe zbiegło się to ponownie z moimi urodzinami oraz czwartą rocznicą mojej pasji zegarkowej.

Czy można wymarzyć sobie lepszy prezent dla zegarkomaniaka?

W roku 2013 na corocznych targach w Bazylei ten szwajcarski producent zaprezentował odświeżoną gamę swoich modeli w jednej z głównych linii produktowych jaką jest Pontos. Pokazane zostały też dwa nowe jej modele - z dopiskiem Retro. Charakterystyczne przerysowane chronografy z mocno zaakcentowanymi totalizatorami od razu na mnie zrobiły piorunujące wrażenie. Niestety, równie piorunujący efekt wywołały ich ceny, które jak w przypadku większości nowości nie specjalnie zachęcały do zakupu.

Czasem warto jednak sprawdzić za ile aktualnie da się spełnić nasze zegarkowe marzenia, bo przypadkowo można natrafić na naprawdę wyjątkową okazję. Mi dopisało szczęście i długo się nie zastanawiając skorzystałem z przypadkowo wyłuskanej oferty, a dzięki uzyskanym środkom z poczynionej przeze mnie wyprzedaży pod kątem zupełnie innego zegarka udało mi się zakupić bohatera niniejszej recenzji.

Maurice Lacroix Pontos Retro

Przesyłka szczęśliwie dotarła do mnie i w końcu na żywo mogłem nacieszyć się widokiem swojego nowego nabytku. Charakterystyczne pudełko jak zawsze skrywało typową dla tego typu zegarków otoczkę czyli niezbędną literaturę: międzynarodową kartę gwarancyjną i oczywiście nieśmiertelną przywieszkę z sugerowaną ceną detaliczną. Najważniejsza rzecz skryta była jednak głębiej - w środku pudełeczka.

Już otwarcie jego wieka spowodowało spory uśmiech na mojej twarzy bo ML wyglądał dokładnie tak jak sobie go wyobrażałem, a może nawet i lepiej. Moje oczy nie mogły się nacieszyć widokiem niesamowitej tarczy Pontosa, bo na zdjęciach ciężko oddać jej rzeczywiste kolory. Fortepianowa intensywna lakierowana czerń w połączeniu ze śnieżnobiałymi totalizatorami wygląda na żywo rewelacyjnie.

Dodatkowo efekt wzmacniany jest przez srebrne nakładane indeksy godzinowe i charakterystyczne grube ryflowane obwoluty totalizatorów. Aby przełamać monotonię barw producent postanowił wykonać dwukolorowy nadruk skali tachymetru a motyw ten powielił również na wskazówce sekundowej stopera.

Wydawać by się mogło, że zabieg taki może negatywnie wpłynąć na elegancję Pontosa jednak nic bardziej mylnego – efekt zdecydowanie trzeba zobaczyć na żywo! Całość tarczy uzupełnia lekko podniesiony pierścień ze skalą sekundową oraz dobrze dobrane wskazówki, których groty zostały wypełnione masą luminescencyjną.

Wydaje się jednak, że wskazówce sekundowej wcale nie zaszkodziłaby odrobina diety!

Maurice Lacroix Pontos Retro

Piękną grę barw i refleksów świetlnych na tarczy podziwiać możemy poprzez lekko wypukłe szafirowe szkło z dwustronną warstwą antyrefleksyjną, które to dodatkowo potęguje odbiór tego spójnego projektu. Osadzone ono zostało na jedynym polerowanym elemencie koperty czyli zewnętrznym pierścieniu, dzięki czemu uzyskano nutkę elegancji. Pozostałe płaszczyzny tej dość skomplikowanej konstrukcji zostały ładnie zmatowione poprzez zastosowanie delikatnego szczotkowania. Dzięki rozsądnym wymiarom samej koperty wynoszącym 43mm średnicy, 15,5mm wysokości i jedynie 50mm od ucha do ucha Pontos bardzo ładnie układa się na ręku. Swój spory udział w jego świetnym dopasowaniu do nadgarstka mają także charakterystyczne mocno wyprofilowane dwupłaszczyznowe uszy.

W przeciwieństwie do podstawowej linii Pontosa, w serii Retro zrezygnowano z przycisków stopera tworzących swego rodzaju osłony koronki na rzecz bardziej klimatycznych „pusherów” w kształcie „grzybka”. Maurice Lacroix słynie również z finezyjnej, ozdobnej, sygnowanej koronki, której oczywiście nie zabrakło w recenzowanym modelu. Warto dodać, że operowanie nią jak i przyciskami nie stanowi najmniejszego funkcjonalnego problemu.

Maurice Lacroix Pontos Retro

To co na początku nie specjalnie mi przypadło do gustu to zastosowany lekko zwężany, matowy, miękki, skórzany pasek. Jednak po jego odpowiednim dopasowaniu dość szybko zrozumiałem co producent miał na myśli, dobierając go właśnie w ten sposób. Jego lekka matowa barwa nie skupia na sobie uwagi i stanowi on świetne a przede wszystkim bardzo wygodne tło dla całości projektu. Za komfort odpowiada tu również zastosowane według mnie najwygodniejsze z możliwych zapięć, bardzo podobne do tego, które znalazło się również w moim Hamiltonie Pan Europ. Dzięki tej sprytnej konstrukcji motylka, pasek zawija się od wewnętrznej strony jego opaski na nadgarstku, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania tu dodatkowych szlufek przytrzymujących odstającą jego część.

Maurice Lacroix Pontos Retro

Za życie na tarczy odpowiada mechanizm oznaczony przez producenta symbolem ML112, który to jest niczym innym jak przyozdobioną i wyregulowaną konstrukcją bazującą na starym dobrym Valjoux 7750. Nie ukrywam, że w zegarku którego cena sugerowana przekracza pułap 10k PLN chciałoby się jednak ciut więcej, a takie marki jak Longines, Oris, Orient Star czy Seiko brutalnie pokazują, że jest to przy tej kwocie wykonalne.

Oczywiście, nie można tej konstrukcji nic specjalnie zarzucić – dzięki częstotliwości pracy wynoszącej 4hz sekunda ładnie płynie, rezerwa chodu wynosi blisko 46 godzin i mamy tu opcję stop sekundy, czy możliwość ręcznego dokręcania sprężyny. Do tego koszty serwisu także powinny być dość przystępne, biorąc oczywiście pod uwagę fakt, że mamy do czynienia z automatem i stoperem. Sam mechanizm możemy zaś podziwiać przez okienko umieszczone w zamontowanym do koperty za pomocą czterech śrubek dekielku, który wraz z całą konstrukcją gwarantuje nam wodoszczelność na poziomie WR50.

Maurice to jeden z tych zegarków, na którego nie żałuje żadnej wydanej złotówki – zresztą – marzenia są przecież bezcenne. W jego przypadku ważniejsze jednak od ceny jest pytanie czy sprostał on stawianym mu przeze mnie oczekiwaniom? Odpowiedź może być tylko jednak – tak i to z nawiązką! Jego świetne wykonanie połączone z charakterystycznym „retro” klimatem idealnie trafiło w mój gust i moje potrzeby, uzupełniając przy tym moją skromną kolekcję mechanicznych zegarków ze stoperem.

Pomimo obecności typowo sportowej komplikacji konstrukcji mechanizmu, Pontos Retro okazał się zegarkiem wyjątkowo uniwersalnym. Jego rozsądne wymiary, a przede wszystkim świetna ergonomia koperty spowodowały, że nie straszne mu nawet wąskie mankiety eleganckich koszul, co nie jest tak oczywiste dla innych zegarków wyposażonych w tego typu dodatki. Należy jednak pamiętać, że nie jest to typowy, stonowany, grzeczny zegar, a przez jego zdefiniowaną kolorystykę oraz lekko przerysowany „wintydżowy look” wyjątkowo mocno zwraca on na siebie uwagę. Dla mnie wszystko to razem powoduje, że obok Hamiltona Pan Europ oraz Steinharta Marine jest to jeden z definitywnie najładniejszych zegarków w mojej kolekcji, a jego obecność na ręku niezmiernie mnie cieszy!

Aż chce się sprawdzać godzinę.

Maurice Lacroix Pontos Retro

Co zaś tyczy się samej marki Maruice Lacroix - jeżeli szukacie nowego zegarka to z czystym sumieniem zachęcam do przejrzenia ich oferty, szczególnie, że produkty te są dostępne w wielu polskich salonach, dzięki czemu sami możecie sprawdzić organoleptycznie ich jakość wykonania. Dodatkową zachętą niech będzie fakt przynależności marki do federacji szwajcarskiego przemysłu zegarkowego (FHS) oraz zaprezentowanie przez nich w 2006 roku pierwszego manufakturowego mechanizmu o symbolu ML106, które są najlepszymi dowodami na to, że firma ta ciągle się rozwija i nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w zegarkowym świecie.

Wszelkie informacje, recenzje zegarków oraz nowości dotyczące marki Maurice Lacroix znajdują się zawsze na indywidualnej stronie marki tu: Maurice Lacroix

Jacek Słanina
www. jslanina.blogspot.com/


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 17

MAGAZYN ZIP NR 17 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Qclock Two 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

Laco 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Test: Epos Emotion 3390 24 H
Test: Epos Emotion 3390 24 H
05.05.2015
Błonie Automatic - współczesna odsł...
Błonie Automatic - współczesna odsł...
23.08.2015

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Meccaniche Veneziane
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco