MIDO Commander Caliber 80 Chronometer

POWRÓT 06.05.2015 Zegarki
MIDO Commander Caliber 80 Chronometer

Szwajcarska marka MIDO jest jedną z co najmniej kilku nieco mniej znanych i rozpoznawanych w Polsce, a wydaje mi się, iż zarówno ze względu na czasomierze jakie tworzy, jak również ze względu na bogatką historię jaką posiada, zdecydowanie zasługuje na uwagę. Tym bardziej, iż zbliżający się jubileusz 100-lecia istnienia firmy wyraźnie pozycjonuje ją pośród marek z tradycjami. Przedsiębiorstwo MIDO G. Schaeren & Co zostało założone przez szwajcarskiego zegarmistrza Georgesa Schaeren już w 1918 roku, a swoją nazwę zaczerpnęło z hiszpańskiego określenia „Yo mido” - co oznacza w wolnym tłumaczeniu „odmierzać”. Prezentowany dziś model Caliber 80 Chronometer to przykład zegarka, który doskonale oddaje filozofię marki, czyli tworzenie czasomierzy praktycznych, solidnych oraz świetnie nadających się do codziennego użytku.

Nowy model Caliber 80 Chronometer dołączył do słynnej kolekcji Commander. Jest to prawdopodobnie najbardziej znana linia zegarków firmy MIDO, która zaprezentowana została po raz pierwszy w roku 1959. Kolekcja ta na przestrzeni kolejnych lat stale zyskiwała coraz większe uznanie, aby ostatecznie po 56 latach urosnąć do rangi kultowej, stanowiącej ikonę marki. Pierwsze modele z kolekcji Commander zasłynęły wysokim poziomem wykonania, wysoką niezawodnością oraz podwyższoną klasą wodoszczelności, którą producent uzyskał dzięki zastosowaniu koperty monolitycznej, czyli wykonanej z jednego kawałka stali. Właśnie dzięki wspomnianym cechom oraz ponadczasowemu wyglądowi modele wyprodukowane w ubiegłym wieku cieszą się obecnie ogromną popularnością pośród kolekcjonerów zegarków vintage. Czerpiąc ze swej bogatej historii gromadzonej od przeszło pięciu dekad, nowy model MIDO idealnie prezentuje właśnie to, co najlepsze w czasomierzach z kolekcji Commander.

Na co warto zwrócić uwagę zapoznając się z Caliber 80 Chronometer ? Napewno na fakt, iż posiada on solidny mechanizm Mido kaliber 80, stworzony na bazie mechanizmu ETA C07.621, który przeszedł testy uprawniające go do otrzymania certyfikatu chronometru. Dzięki temu możemy mieć pewność, iż czasomierz należy do grona zegarków mechanicznych oferujących najwyższą precyzję chodu i wskazań czasu. Ponadto mechanizm przy pełnym naciągu sprężyny napędowej oferuje 80 godzinną rezerwę chodu, co pozwala właścicielowi na odłożenie go na przeszło 3 dni, a zegarek po ponownym założeniu nadal będzie prawidło wskazywał czas. Mechanizm pracuje z częstotliwością balansu = 21 600 wahnięć na godzinę i posiada 25 kamieni łożyskujących, a jego dekorowany wahnik oraz płytę główną można stale podziwiać przez transparenty dekiel.

Czasomierz posiada owalną, wykonaną ze stali szlachetnej kopertę o średnicy 40 milimetrów, co sprawia, iż jej wielkość doskonale odpowiada dzisiejszym standardom, ale równocześnie nie jest zbyt przesadzona. Szafirowe szkło ochrania bardzo elegancką i czytelną tarczę, która prócz wskazań czasu prezentuje także informacje o bieżącym dniu tygodnia i dacie. Nakładane indeksy oraz wskazówki wypełnione zostały masą fluorescencyjną Super-LumiNova, dzięki czemu odczyt wskazań w ciemnych pomieszczeniach jest znacznie ułatwiony. Zegarek posiada klasę wodoszczelności na poziomie 50 metrów, co pozwala swobodnie korzystać z niego podczas codziennych czynności, ale już nie pozwala użytkować go w wodzie czy podczas nurkowania. Jednakże nie powinno to stanowić żadnego problemu, gdyż model ten wyposażony jest w brązowy pasek wykonany z naturalnej skóry, co również sugeruje, iż nie jest on przeznaczony do intensywnego kontaktu z wodą.

Nowy Mido Commander Caliber 80 Chronometer to czasomierz mechaniczny doskonale nadający się do codziennego użytkowania, posiadający ponadczasowy, klasyczny wygląd i oferujący to, co w zegarku jest przecież najważniejsze – wysoką precyzję pomiaru czasu.

Autor: Maciej Kopyto

Magazyn ZIP NR 7

MAGAZYN ZIP NR 7 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Aerowatch

REKLAMA

Seiko2

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Doxa

REKLAMA

Oris

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Ulysse Nardin - Lady Diver Starry N...
Ulysse Nardin - Lady Diver Starry N...
29.04.2015
Xicorr – FSO M20 oczami Jacka
Xicorr – FSO M20 oczami Jacka
12.05.2015

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco