• Zegarki marki Czapek Geneve
 • Zegarki marki Glycine
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Doxa
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Longines
 • Zegarki marki Carl F. Bucherer
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Armin Strom

Grand Seiko poszerza horyzonty. Nowe modele Spring Drive


Powrót do kategorii

Od chwili wykreowanie nazwy Grand Seiko i powstania w 1960 roku pierwszych modeli z tej niezwykłej grupy czasomierzy, każdy zegarek Grand Seiko jest swego rodzaju dowodem na konsekwentne oddanie się marki Seiko podstawowym zasadom zegarmistrzostwa. Precyzja, czytelność, komfort użytkowania i trwałość - to cechy, które od zawsze definiowały modele z grupy Grand Seiko.

Taka konsekwencja nie jest jednak wcale wrogiem kreatywności. W roku 2016 Grand Seiko z dumą zaprezentowało dwie nowe serie swoich wyrobów, które są formą afirmacji dla podstawowych wartości wyznaczanych  przez Grand Seiko. Do tego dzieje się to w nowej, ekscytującej i twórczej odsłonie.

Spring Drive. The Black Ceramic

Nowa kolekcja sportowa Spring Drive: Edycja limitowana The Black Ceramic

Praktyczność i trwałość - rozumiana jako odporność na warunki zewnętrzne, to nieodzowne atrybuty wszystkich najlepszych zegarków sportowych. Są one równocześnie podstawowymi wartościami Grand Seiko, które znalazły odzwierciedlenie w nowej serii zegarków sportowych. W ofercie dostępne są cztery modele, a każdy z nich jest wykonany w edycji limitowanej. Wszystkie powstały w oparciu o mechanizm oznaczony jako kaliber Spring Drive GMT, a dwa z nich dodatkowo wyposażono w stoper.

Dla wykonania tych modeli Grand Seiko użyte materiały i specjalna konstrukcja mają zapewnić dużą wytrzymałość i małą wagę zegarków. Część wewnętrzną koperty wykonano z wysoce wytrzymałego tytanu, a powłoki zewnętrzne i lunetę z cyrkonu, który jest bardziej wytrzymały i twardszy niż jakiegokolwiek inny materiał, czy to metal szlachetny, czy ceramika. Także w stosunku do stali szlachetnej jest on siedem razy twardszy porównując je w określającej tę własność skali Vickersa. Takie połączenie materiałów sprawia, że koperta jest o 25% lżejsza niż w przypadku zastosowania stali nierdzewnej, a w użytkowaniu jest także praktycznie w pełni odporna na zarysowania.

Mimo że kolor czarny jest nowy dla Grand Seiko, wyraźnie zaznaczone fazowanie na  krawędziach koperty i wykończenie wskazówek diamentowym fasetowaniem sprawiają, że zegarki te w sposób naturalny „wpisują się” w rodzinę Grand Seiko.

Spring Drive. The Black Ceramic

Specjalnie przygotowany mechanizm zapewnia jeszcze wyższy niż standardowy dla Spring Drive poziom dokładności, w tym przypadku mieszczący się w granicach ± 10 sekund na miesiąc. Symbolem tej najwyższej dokładności i samej linii Grand Seiko jest medalion wykonany z 18K złota, przedstawiający lwa.

Stanowi on niezwykłą ozdobę wahnika automatycznego naciągu sprężyny i jest doskonale widoczny przez przeszklony dekiel zegarka.

Spring Drive. The Black Ceramic

Model z tarczą w kolorze zielonym w subtelny sposób nawiązuje do korzeni tego nowego projektu. Barwa i motyw jodły pojawiający się na centralnej części tarczy są odwołaniem do  festiwalu Onbashira, który odbywa się co pół roku w Suwa - miejscu w pobliżu studia, w którym wykonano zegarek.

Spring Drive. The Black Ceramic

Centralnym elementem tego święta jest ścinanie i znoszenie ogromnych jodeł porastających zbocza okalające sanktuarium, gdzie następnie są one ustawiane jako symbol odnowy tego miejsca o 1200-letniej tradycji.

Las jodeł widoczny na tarczy zegarka jest doskonałą ilustracją zamysłu kreatorów zegarka i swego rodzaju wyrafinowaną formą „giloszowania” tarczy.

Spring Drive 8 Days Power Reserve

Nowe arcydzieło Spring Drive stworzone w Studio Artystycznym Micro

To pierwszy zegarek Grand Seiko stworzony przez słynne Studio Artystyczne Micro z ośrodka Seiko w Shiojiri, w prefekturze Nagano, w środkowej Japonii. Znane do tej pory głównie z zegarków Spring Drive Minute Repeater, Sonnerie i Eichi stworzonych dla sztandarowego projektu Seiko – marki Credor, Studio Artystyczne Micro miało zaszczyt  przyczynić się także do wzrostu reputacji marki Grand Seiko.

Spring Drive 8 Days Power Reserve

Stało się tak poprzez opracowanie niezwykłego mechanizmu oferującego ośmiodniową rezerwę chodu, wykonanego z najwyższej jakości materiałów i w specjalny, dekoracyjny sposób wykończonego.

Jest to oczywiście mechanizm Spring Drive, a ponadstandardową rezerwę chodu  uzyskano dzięki zastosowaniu trzech bębnów napędowych (niestety niewidoczne na ilustracjach), które w odpowiedni sposób zintegrowano.

Spring Drive 8 Days Power Reserve

Przez dekiel koperty wykonany z użyciem szafirowego szkła widać wykwintnie wykończony jednoelementowy mostek mechanizmu, z jego rubinowymi łożyskami i wskaźnikiem rezerwy chodu. Monolityczna konstrukcja zapewnia precyzyjne pozycjonowanie każdego koła w przekładni zębatej i zgodnie z informacją producenta maksymalizuje efektywność przekazywania energii z bębnów.

Spring Drive 8 Days Power Reserve

Sztywność mostka zapobiega zakłóceniom w pracy mechanizmu w przypadku powstania drgań i wstrząsów, będących wynikiem kolizji, uderzeń. Jak przekazuje producent, kształt tego elementu nawiązuje do zarysu góry Fuji, natomiast błyszczące rubiny i hartowane niebieskie śruby przywołują na myśl światła miasta Suwa usytuowanego poniżej siedziby Studia. Kopertę wykonano ze specjalnego rodzaju platyny o lustrzanym wykończeniu, polerowanej z wykorzystaniem unikatowej,  opracowanej do pracy z tym metalem techniki nazywanej „Zaratsu”.

Tarcza zegarka jest niezwykła. Jej faktura i kolor są niczym śnieg mieniący się diamentowym blaskiem w świetle poranka w czystym górskim powietrzu okolic Studia. Emanuje ona subtelnym i niezwykłym pięknem. Pięciofasetowe wskazówki: godzinowa i minutowa - jedna z kultowych cech marki Grand Seiko, są dłuższe niż w przypadku jakichkolwiek innych zegarków Grand Seiko.

Spring Drive systemof movement

Niestety marka Seiko nie udostępnia szczegółowych zdjęć, czy grafik mechanizmów Spring Drive. Wiadomo, że system działania mechanizmów Spring Drive, a więc także Spring Drive GMT polega na generowaniu siły elektromotorycznej i napięcia elektrycznego na końcach cewki „prądnicy” dzięki wyposażeniu w magnesy najszybciej poruszającego się koła przekładni. Przekładnia ta pełni zarówno rolę przekładni chodu, jak i przekładni zliczającej.

Prędkość obrotowa wspomnianego najszybciej obracającego się koła jest bowiem stabilizowana układem elektronicznym z wykorzystaniem oscylatora kwarcowego i cewki silnika (nawiniętej na ten sam rdzeń co cewka prądnicy). Praca zegarka odbywa się w sposób zbliżony do działania silnika skokowego, przy stałej prędkości obrotowej rotora (koło przekładni z magnesami). Jako, że jego działanie jest możliwe tylko dzięki generowaniu prądu, to jest on swego rodzaju serwomechanizm.
 

Władysław Meller
*na podstawie materiałów prasowych marki Seiko

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 13

MAGAZYN ZIP NR 13 - wydanie rocznicowe!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Matura z wiedzy o zegarkach - Edycja 2
Epos 420

REKLAMA

Glycine 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Alpina 420

REKLAMA

Qlock Two 420

REKLAMA

Aerowatch 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

ORIENT „Bambino” Version 4 Classic ...
ORIENT „Bambino” Version 4 Classic ...
15.10.2016
EPOS 3434 Open Heart Limited Editio...
EPOS 3434 Open Heart Limited Editio...
18.10.2016

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco