• Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Doxa Sub
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Sturmanski
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Seiko

GLYCINE Combat Sub Aquarius Automatic - recenzja


Powrót do kategorii

Glycine Combat Sub Aquarius – pisaliśmy już o tym ciekawym czasomierzu podczas jego debiutu na targach w Bazylei. Teraz trafił do sprzedaży i możemy zapoznać się z nim na żywo.

Przy okazji prezentacji modelu pisaliśmy w skrócie o historii marki Glycine wspominając, że producent zawsze pamięta o ludziach prowadzących aktywny tryb życia. Wiemy, że przy projektowaniu Aquariusa brał udział człowiek „ekstremalny” Remo Laeng – nurek, skoczek – człowiek uzależniony od adrenaliny.

To zegarek stanowiący o swoim przeznaczeniu każdym detalem. Tak napisałem wtedy – dziś mogę to w pełni potwierdzić. Zegarek jest dostosowany do rzeczywistego użytkowania w warunkach, do których został stworzony. To nie typowo biurkowy „diverek” do mycia rąk z „klasą”, czy modna ostatnio reedycja, która zazwyczaj kontakt zamiast z wodą, będzie najwyżej ekstremalnie narażona na rysy od mankietu koszuli. To prawdziwie roboczy zegarek i tak wyposażony, by w razie potrzeby spełnić funkcje na głębinach.

GLYCINE Combat Sub Aquarius Automatic - recenzja

Porządna „maszyna” dla mężczyzny, który zapewne wie czego chce.

To nie jest dyskretny zegarek. Ale jest o wiele lepiej, niż się spodziewałem. Zegarek układa się na przegubie lepiej niż większość zegarków o podobnych wymiarach. To potwierdzenie tezy, która kiedyś przedstawiłem – że Glycine do perfekcji opanowało sztukę tworzenia dużych zegarków na niekoniecznie duże nadgarstki. Producent podaje grubość zegarka – 18,8 mm. To chyba jakieś przeoczenie. Zegarek mierzony w najgrubszym punkcie – czyli na „szczycie” sferycznego szkła szafirowego ma 17 mm. To zauważalnie mniej niż podawane wcześniej dane – i ma to zbawienny wpływ na komfort użytkowania oraz na to jak czasomierz prezentuje się na ręku.

A prezentuje się jak dwa razy droższy.

Potrójna powłoka antyrefleksyjna, wypukłe szkło i świetny ceramiczny pierścień wraz z doskonale wykonaną tarczą robią robotę. Szczególnie luneta – tak wykonanej nie powstydziłby się zegarek sytuowany i kilka cenowych półek wyżej.

GLYCINE Combat Sub Aquarius Automatic - recenzja

GLYCINE Combat Sub Aquarius Automatic - recenzja

Nieco danych technicznych - Glycine Combat Sub Aquarius:

- Mechanizm :  automatyczny naciąg, Cal. No GL 224, na bazie ETA 2824 elabore,

- Rezerwa chodu: 38h,

- Ilość kamieni łożyskujących: 25

- Dekiel: stalowy, grawerowany,

- Koperta: ze stali szlachetnej L316 polerowanej i szczotkowanej, z obrotowym grawerowanym pierścieniem wykonanym z ceramiki high-tech,

- Średnica koperty: 46 mm,

- Grubość koperty: 17 mm (mierzona)

- Wysokość od ucha do ucha 53,8 mm

- Klasa wodoszczelności: WR 50ATM / 500 M,

- Kropka na bezelu wypełniona Super-LumiNova® BG W9 świecącą na niebiesko,

- Indeksy: wypełnione Super-LumiNova® GL C1 świecącą na zielono,

- Szkło:  szafirowe mocno wypukłe z wewnętrznym potrójnym (nałożone 3 warstwy) antyrefleksem,

- Wskazówki: polerowane, czarne, z Super-LumiNova® BG W9 świecącą na niebiesko na wskazówce minutowej oraz z Super-LumiNova® GL C1 świecącą na zielono na wskazówce godzinowej i sekundniku,

- Data: w okienku na godzinie trzeciej,

- Koronka zakręcana,

- Na godzinie ósmej zawór helowy,

- Pasek kauczukowy, czarny, zintegrowany z kopertą.

- Rozmiar paska: 22mm w uszach/20 mm przy zapięciu,

- Zapięcie: sygnowane motylkowe zwalniane przyciskami w dodatkową funkcją wydłużania także za pomocą dwóch przycisków.

- Gwarancja 24 miesiące,

- Opakowanie: podwójne pudełko: drewniane i kartonowe.

Cena wersji na pasku kauczukowym: 6 990 złotych

Dane techniczne i bezpośredni kontakt potwierdzają, że to naprawdę solidny diver, „tool watch”. Zegarek któremu nie straszna ciężka praca. Ceramiczny obrotowy pierścień jest surowy, matowy i doskonale łatwy w użyciu. Świetne, drobne moletowanie bocznej powierzchni jest szorstkie w dotyku i przywodzi na myśl tak wykończone powierzchnie obrotowych części narzędzi precyzyjnych – i tak działa.

GLYCINE Combat Sub Aquarius Automatic - recenzja

GLYCINE Combat Sub Aquarius Automatic - recenzja

Dzięki temu pewność chwytu jest wzorcowa, a samo wykonanie i rozmiar dają poczucie trwałości i wytrzymałości. Obraca się precyzyjnie, brak zbędnych luzów a tzw. centrowanie jest idealne. Wystające indeksy godzinowe na pierścieniu i znacznik górnego punktu są polerowane więc są doskonale widoczne na matowym tle – choć nie użyto żadnych farb czy koloru – to monolit ceramiczny. To jeden z najmocniejszych punktów tego zegarka.

Pierścień dominuje w pierwszym spojrzeniu na zegarek.

Jednak koperta to także pokaz precyzji wykonania. Wzorowana jest ona na kształcie kopert innych Combatów Sub, ale jest zdecydowanie masywniejsza. Boczne polerowane powierzchnie są lekko schowane za wystająca lunetą. Wystająca o jakiś ułamek milimetra, ale jednak wystającą. Są bardzo porządnie wykonane, równe, o jednolitej powierzchni. Na godzinie 8-mej jest koronka ręcznego zaworu helowego, a klasycznie na 3-ciej koronka nastawowa wskazania czasu. Ta druga pomiędzy chroniącymi ją wypustkami koperty.

Obie duże, wygodne w użyciu z bardzo precyzyjnie pracującymi i wystarczająco długimi gwintami. Bo oczywiście są zakręcane. Obie koronki są sygnowane nowym logo Glycine.

GLYCINE Combat Sub Aquarius Automatic - recenzja

GLYCINE Combat Sub Aquarius Automatic - recenzja

Górne powierzchnie koperty, czyli przestrzeń na uszach i ta widoczna pomiędzy nimi, jest szczotkowana. Szczotkowane precyzyjnie, z bardzo wyraźnymi liniami zakończenia szlifów. Patrząc na zegarek od góry, uszy wydają się być dość wąskie i długie. Jest jednak dokładnie jak pisałem w artykule prezentującym model. Mimo 53,8 mm wysokości od ucha do ucha – widzimy wyraźnie, że uszy bardzo mocno wyprofilowane są ku dołowi, co pozwala naprawdę dobrze ułożyć się temu zegarkowi na większości nadgarstków.

To, co widać na zdjęciach z bocznego profilu – to obietnica dobrego ułożenia, która mogę potwierdzić w rzeczywistości. Przymierzałem wiele dużych zegarków. Na przykład – popularny z podobnej kategorii – czyli Omega Planet Ocean 45,5 mm, piękny i niemal kultowy już zegarek, na mojej ręce układa się dużo mniej ciekawie. Nie jest źle – ale Aquarius wypada sporo lepiej.

GLYCINE Combat Sub Aquarius Automatic - recenzja

GLYCINE Combat Sub Aquarius Automatic - recenzja

Koperta Omegi jest tak wyprofilowana, że to chyba maksymalny wymiar tego modelu który mógłbym nosić, a  przypadku projektu Glycine - próbę przeszedłby zegarek nawet i większy o takim kształcie.

Pomiędzy uszami zmieścimy pasek o szerokości 22 mm. W zestawie jest pasek kauczukowy, zaskakująco miękki, zintegrowany z kopertą. Na zdjęciach z artykułu poprzedniego o tym modelu widać niedoskonałości w dopasowaniu. Tamte fotografie pokazywały jednak egzemplarz prototypowy.

Ten właściwy jest spasowany doskonale.

Pasek zaraz za uszami rozszerza się do ich zewnętrznych krawędzi.

W kopercie, pomiędzy uszami znajduje się wgłębienie, w które wchodzi wypustka fabrycznego paska, co wraz z rozszerzeniem i szczelnym wypełnieniem przestrzeni, zapewnia bardzo pewne zamocowanie paska i tym samym bezpieczne noszenie zegarka także np. na piance nurkowej.

GLYCINE Combat Sub Aquarius Automatic - recenzja

GLYCINE Combat Sub Aquarius Automatic - recenzja

Sam pasek jest wyjątkowo długi – naprawdę przewidziano, ze może służyć jako narzędzie nurkowe. Jak wspomniałem przy okazji prezentacji danych technicznych, za pomocą mechanizmu w zapięciu można go jeszcze wydłużyć. Bez docinania założymy go nawet na najgrubszą piankę. Jednak dopasowanie oznacza docięcie i definitywne, stałe, skrócenie, co powoduje, że zostaje nam ok. 2, 2,5 cm regulacji w zapięciu.

GLYCINE Combat Sub Aquarius Automatic - recenzja

GLYCINE Combat Sub Aquarius Automatic - recenzja

GLYCINE Combat Sub Aquarius Automatic - recenzja

Samo zapięcie jest bardzo dobrze wykonane, solidne, fajnie szczotkowane z naniesionym logo. Logo jest także zamieszczone w górnej części paska. Dodatkowe zalety wynikające z przemyślanego projektu są takie, że pasek od momentu styku z przestrzenią między uszami do dolnych krawędzi uszu jest coraz grubszy. Wyraźnie wystaje ponad płaszczyzny uszu, co zupełnie nie zaburza wyglądu (choć często to rozwiązanie jest tak zaprojektowane by płaszczyzna paska, koperty i uszu tworzyły niejako jedna bryłę, płynnie spasowaną) a dodatkowo wystający wyżej pasek najzwyczajniej chroni nam uszy zegarka przed zarysowaniem.

Możemy oczywiście założyć inny pasek. Obawiałem się, że wspomniane zagłębienie będzie źle wyglądać kiedy zostanie odsłonięte po zdjęciu paska fabrycznego, lecz w rzeczywistości wygląda to zupełnie dobrze. Jednak – nie ma co „czarować”. Aquarius najlepiej wygląda na „swojej” gumie – i chyba nie ma co kombinować.

Można jedynie poczekać na bransoletę. Dobrze by było, by firma takie rozwiązanie zaproponowała.  A właśnie – „Aquarius” – Aquarius jest widoczny na deklu zegarka.

GLYCINE Combat Sub Aquarius Automatic - recenzja

GLYCINE Combat Sub Aquarius Automatic - recenzja

Dekiel jest pełny, na polerowanych krawędziach są wygrawerowane informacje standardowo tam zamieszczane, a w przestrzenie wewnątrz króluje Wodnik (ang. Aquarius). Może nie jest to dzieło sztuki – ale to bardzo fajny, atrakcyjny dekiel. Nie ma się czego przyczepić.

A nawet należy pochwalić za nie poddanie się trendowi przeszklenia „na siłę”.

I po wywodach nad kopertą, kształtami i wymiarami -  łagodnie przechodzimy do tarczy ;)

Opisywaliśmy ją już przecież – ale teraz czas na wrażenia „live”.

A owo „live” potwierdza także to, czego można było się spodziewać.

To kolejny mocny punkt zegarka.

GLYCINE Combat Sub Aquarius Automatic - recenzja

GLYCINE Combat Sub Aquarius Automatic - recenzja

Tarcza ma wielkość optycznie pomniejszającą zegarek.

Szeroka luneta, potem ponad milimetrowej grubości polerowany stalowy pierścień i dopiero mamy przestrzeń na tarczę. To na pewno maskuje wielkość rzeczywistą zegarka. Czarna, matowa tarcza z indeksami godzinowymi z naniesioną masą świecącą, precyzyjnymi nadrukami, skali minutowej, i powtórzenie oznaczeń indeksów godzinowych poniżej, liczbowym wskazaniem godzin od 12 do 24 czyli po południu.

Teraz mogę potwierdzić bardzo precyzyjne naniesienie indeksów, naprawdę wysoka jakość produkcji. Jednak nie byłoby niczym zdrożnym gdyby producent pokusił się o indeksy nakładane. Może do technicznego charakteru zegarka z lekkim militarnym DNA nie jest to konieczne – ale dla mnie byłaby to wartość dodana i kolejna zaleta.

Nie mniej – i tak jest dobrze.

GLYCINE Combat Sub Aquarius Automatic - recenzja

GLYCINE Combat Sub Aquarius Automatic - recenzja

Pod środkiem tarczy nadrukowane są informacje o parametrach, wszystko w kolorze białym i niebieski napis AQUARIUS wnoszący ożywienie na tarczy. Miałem obawy czy on taki będzie w rzeczywistości – bo jest oczekiwanym przez mnie „smaczkiem” i dodaje tarczy charakteru – a na zdjęciach wersji testowej zegarka ten napis był….biały.

Na szczęście, finalnie jest znana z renderów niebieska wersja napisu. Świetnie wygląda, cieszy i pokazuje jak teoretycznie błahy element, dodatek – może znacząco wpłynąć na odbiór -  i tak świetnej przecież całości.

Polerowane proste wskazówki wypełnione masą świecącą, styl tarczy i indeksów to wyraźne pokrewieństwo z innymi Combarami SUB w wersji bez cyfrowego oznaczenia indeksów godzinowych. Nad nazwą GLYCINE, powyżej środka tarczy, dumnie umieszczono zmodernizowane logo firmy. Wzbudza ono dyskusję.

Wielu miłośników marki wolało „stare” logo. W moim odczuciu wygląda ono zupełnie dobrze – i jestem w stanie szybko przyzwyczaić się do niego. Choć ja osobiście konieczności modyfikacji czy unowocześniania logo Glycine nie widziałem.

GLYCINE Combat Sub Aquarius Automatic - recenzja

GLYCINE Combat Sub Aquarius Automatic - recenzja

GLYCINE Combat Sub Aquarius Automatic - recenzja

Na godzinie trzeciej w okienku jest data wskazująca dzień miesiąca na czarnym tle. Okienko „pożarło” część indeksu, ale tło, i wąskie obramowanie na szczęście nie zaburzają zbytnio porządku. Tarczę osłania mocno wypukłe szafirowe szkło.

Mimo wypukłości czytelność tarczy jest doskonała. Gorzej z fotografowaniem. Trudno „złapać” dobry kąt do zrobienia oczekiwanego zdjęcia. Albo widać w szkle fotografa, albo jakieś odbicie innego rodzaju – albo poświata – cały czas „coś”.

Swoboda odczytu wskazań jest jednak zapewniona. Po pierwsze dzięki kontrastowości wskazówek i indeksów wobec matowej czarnej tarczy, a po drugie dzięki zastosowaniu potrójnej warstwy wewnętrznej powłoki antyrefleksyjnej. Ta powłoka jest mocna. Pisałem przy okazji recenzji Airmana 17, że ma on najlepszą powłokę antyrefleksyjną wewnętrzną z jaka obcowałem. Aquarius ma jeszcze lepszą. Patrząc „na wprost” z odpowiednio padającym światłem uzyskujemy efekt braku szkła. Jednak jego intensywna sferyczność nie pozwala na obserwowanie tego efektu w innych warunkach.

Ale czytelności nie zaburzamy. To tylko utrudnienie fotografowania.

GLYCINE Combat Sub Aquarius Automatic - recenzja

GLYCINE Combat Sub Aquarius Automatic - recenzja

Zegarek jest wodoodporny do 500M.

Jak pisałem, testowy egzemplarz był na takiej z Remo Laengiem. Wodoodporność jest zapewniona przez bardzo solidną budowę, zakręcane koronki, grube szkło, zakręcany pełny dekiel.

To świetny sportowy zegarek. Zastosowano w nim sprawdzony, dobry i łatwy w serwisowaniu mechanizm. Jest duży, ale absolutnie nie należy się ta wielkością zrażać. Parafrazując pewną reklamę – Aquarius zawstydzi łatwością ułożenia i doskonałą prezencją na nadgarstku niejeden mniejszy zegarek.

Pisząc ten tekst, mam go na ręku.

GLYCINE Combat Sub Aquarius Automatic - recenzja

Do koszuli i sportowej marynarki. Mieści się, nie przeszkadza.

Nie jest to „lew salonowy”, ale o dziwo nie razi. Czuć go na ręku, ale jest wystarczająco komfortowy, by być nawet zegarkiem codziennym jeśli nie używamy stroju formalnego.

Dodam, na koniec, że z chęcią obejrzałbym wersję pokrytą czarną powłoką DLC lub chociaż PVD. Przy zastosowaniu takiej lunety jaka dysponuje ten czasomierz – aż się prosi o taka wersję…

Może będzie…

Autor: Adrian Szewczyk


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 17

MAGAZYN ZIP NR 17 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

MeisterSinger 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

ORIENT Automatic Power Reserve FFM0...
ORIENT Automatic Power Reserve FFM0...
22.09.2016
TISSOT PRS 516 Automatic Small Seco...
TISSOT PRS 516 Automatic Small Seco...
05.10.2016

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco