• Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Vostok Europe

Georges Frederic Roskopf – sylwetki wielkich zegarmistrzów!


W niewielkim mieście Niederweiler, 15 marca 1819 roku, urodził się czwarty syn Johanna Georga Roskopfa i Marie-Elisabeth, z domu Gmelin. Georges Frederic Roskopf (15 marca 1813 - 14 kwietnia 1889) posiadał dziewięcioro rodzeństwa, a  swoją młodość spędził w miejscu z niewielkimi perspektywami, co skłoniło go do szybkiego opuszczenia rodzinnego domu.

Georges Frederic Roskopf – sylwetki wielkich zegarmistrzów!

W wieku  zaledwie szesnastu lat, Georges Roskopf udał się do La Chaux-de-Fonds i rozpoczął trzyletnie szkolenie w dziedzinie handlu w domu F. Mairet & Sandoz, gdzie zajmowano się sprzedażą żelaza i metali oraz zaopatrywaniem zegarmistrzów.

Podczas tych trzech lat Georges Roskopf często podpatrywał pracę zegarmistrzów i po zakończeniu kursu sam postanowił zostać jednym z nich. W 1833 roku został  praktykantem J. Biber w La Chaux-de-Fonds, gdzie pogłębiał swoją wiedzę zarówno teoretyczną jak i praktyczną.

Georges Frederic Roskopf – sylwetki wielkich zegarmistrzów!

W wieku 22 lat ożenił się z zamożną 37 letnią wdową Francoise Lorimier. 

Była matką dwojga dzieci z poprzedniego małżeństwa dla których Georges Roskopf stał się ojcem, poświęcającym synom wiele uwagi i czasu, chłopcy w roku 1835 doczekali się brata – Fritza Eduarda.

Zamożna żona wspierała męża w drodze jaką obrał i sfinansowała rozpoczęcie przez niego działalności gospodarczej jako établisseur-producent zegarków, który kupował gotowe szkice oraz pozostałe części zegarków, a następnie je montował.

Chociaż zegarki były dobrze wykonane firma nie przynosiła oczekiwanych rezultatów i George Roskopf w 1850 roku musiał ją sprzedać. Nie porzucił swoich planów i rok później stał się kierownikiem oddziału La Chaux-de-Fonds firmy B. J. Guttman Frères produkującej angielskie typy zegarków.

Georges Frederic Roskopf – sylwetki wielkich zegarmistrzów!

Przez następne 5 lat Georges Roskopf zdobywał wiedzę i doświadczenie aż, w 1855 wraz z synem Fritzem Edouard i Henrim Gindraux otworzyli własną działalność pod nazwą "ROSKOPF, GINDRAUX & CO."

Po dwóch latach jego syn otworzył własną firmę w Genewie, zaś Henri Gindraux został dyrektorem szkoły Zegarmistrzostwa w Neuchâtel.

Georges Frederic Roskopf – sylwetki wielkich zegarmistrzów!

W 1860 roku Georges Roskopf zaczął projektować zegarek, cechujący się doskonałą jakością, solidnością i prostotą, przy czym miał nie kosztować więcej jak 20 Franków, co wynosiło wówczas średnią pensję niewykwalifikowanego pracownika.

Z wiadomych nam wszystkim przyczyn pomysł Georga na „MONTRE proletaire” (zegarek robotnika) nie spotkał się z entuzjazmem i przychylnością innych producentów, którzy nie chcieli by produkcja zegarków odbywała się na skale masową, obniżając przy tym zyski.

George Roskopf zastosował kilka innowacji technicznych po to, by wszystkie założenia zostały spełnione. Zastosowano o wiele mniej części, wyeliminowano mechanizm nastawczy (wskazówki przestawiano palcem), nie stosowano łożysk rubinowych, a do wykonania kopert używano tylko stali szlachetnych.

Georges Frederic Roskopf – sylwetki wielkich zegarmistrzów!

Chociaż francuskojęzyczne Neuchâtel słynęło z luksusowych zegarków, to właśnie Georges Frederic Roskopf odebrał nagrodę na wystawie w 1867 roku. Rok później dzięki wstawiennictwu Breguet, Roskopf przedstawił swój zegarek na Universal Exhibition gdzie zdobył brązowy medal.

Georges Frederic Roskopf – sylwetki wielkich zegarmistrzów!

butik Breguet obecnie

W lutym 1867 roku, Roskopf zatrudnił młodego Karola de Leon Schmida, by podnieść sprzedaż zegarków, która wynosiła miesięcznie około 500-600 sztuk. Karol Schmid wpadł na genialny pomysł by zaprezentować zegarek różnym europejskim armią oraz przedsiębiorstwom kolejowym.

W efekcie popyt wzrósł tak, że firma nie nadążała z realizacją wszystkich zamówień.

Georges Frederic Roskopf – sylwetki wielkich zegarmistrzów!

Georges Frederic Roskopf – sylwetki wielkich zegarmistrzów!

W 1869 zegarek Roskopf został zaprezentowany na wystawie w Amsterdamie, gdzie zdobył srebrny medal. Firma wciąż się rozwijała, na co dowodem może być wykorzystanie patentu Patka Philippa w następnym zegarku, mimo że Roskopf musiał płacić honorarium za każdą sztukę, zegarek nie przekroczył ceny 25 Franków.

Po zdobyciu szerokiej klienteli, zegarki Roskopf zaczęto produkować również w droższych wersjach, wykorzystując do tego szlachetne materiały oraz piękne wzornictwo.

Georges Frederic Roskopf – sylwetki wielkich zegarmistrzów!

W 1872 roku, po śmierci żony, Georges Roskopf, sprzedał firmę Charles Schmid i braciom Karol i Eugène Wille, którzy zmienili jej nazwę na „ WILLE Freres”.

Roskopf wyjechał na stałe z La Chaux-de-Fonds i przeniósł się do Berna, gdzie rok później ożenił się ponownie. Wybranką była 24 lata młodsza nauczycielka z którą mieszkał w Cerrer gdzie w wieku 61 lat otrzymał Szwajcarskie obywatelstwo.

Następnie małżeństwo przeniosło się do Berna, gdzie Georges Roskopf zmarł 14 kwietnia 1889 .

Georges Frederic Roskopf – sylwetki wielkich zegarmistrzów!

Wiele patentów Roskopfa było wykorzystywane nieodpłatnie i bez zgody samego Georgesa Roskopfa, zegarki „za dolara”, dziś nie cieszą się dużym uznaniem i powodzeniem, często określane są jako „pamiątki rodzinne”.

Jednak idea zegarka taniego i solidnego którą, Georges Roskopf zainicjował i rozpowszechniał, była początkiem rozwoju i otwarcia się zegarmistrzostwa europejskiego także na uboższą i szerszą klientelę. Był z pewnością jednym z prekursorów rozpoczęcia procesu ograniczania kosztów produkcji przez Zegarmistrzów, aby czasomierze stały się dostępne dla coraz większego grona odbiorców.

Autor: Katarzyna Pajkowska


Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sylwetki wielkich zegarmistrzów: An...
Sylwetki wielkich zegarmistrzów: An...
16.08.2016
Thomas Mudge - sylwetki wielkich ze...
Thomas Mudge - sylwetki wielkich ze...
14.11.2016

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco