Mimo, że stoper zegarka jest życiu codziennym stosunkowo rzadko używanym wyposażeniem, to jest jednym z najczęściej stosowanych dodatkowych wyposażeni sportowych czasomierzy, oferowanych na rynku.
Certyfikacja dokładności dotyczy w większości zegarków mechanicznych, a wśród zegarków elektronicznych, które mają zdecydowanie lepsze parametry działania certyfikowane...
Certyfikat Chronometru
W nowej linii zegarków Certina – DS 2 - ostatniej wprowadzanej na rynek z wszystkich nowości zapowiedzianych na targach Basel World 2013, w Bazylei cechą szczególną jest ich bardzo wysoka dokładność chodu.
Dla modeli wykonanych w limitowanej do 1888 sztuk edycji, producent zdecydował się nawet przeprowadzić proces jej potwierdzenia, poprzez uzyskanie Certyfikatu Chronometru.
Dokument taki, po przeprowadzeniu badań każdego egzemplarza wydaje Szwajcarski Instytut Badań Chronometrycznych. Dla zegarka elektronicznego testy przeprowadzane są w przeciągu jedenastu dni. Poza obserwacją w określonym czasie, obejmują one także badanie wpływu zmiany temperatur, czy drgań mechanicznych - symulacji upadku, na dokładność działania zegarka.
Dla czasomierzy elektronicznych, ze względu na duży wpływ zmian temperatury na częstotliwość drgań kryształu kwarcu, dla uzyskania odpowiedniej dokładności, największym wyzwaniem jest właśnie zmiana temperatury. W dużych urządzeniach można się przed niekorzystnym wpływem zmiany temperatury zabezpieczyć, poprzez stabilizację temperatury otoczenia, jednak dla zegarka tego typu zabieg, ze względu na miniaturyzację i ograniczenia energetyczne nie jest możliwy.
Z tego powodu mechanizm zegarka został wyposażony w drugi generator kwarcowy o innej częstotliwości i innej temperaturowej charakterystyce drgań. W ten sposób, znając charakterystyki obydwu generatorów, można wprowadzać korektę dokładności chodu zegarka wynikającą ze zmiany temperatur. Za tę operację, i z jej powodu nazywany inteligentnym, odpowiedzialny jest układ scalony.
Oczywiście wszystkie zegarki linii DS2 wyposażone są w identyczny mechanizm, jednak certyfikacji, dla uniknięcia wzrostu ceny, poddana została tylko partia modeli limitowanych.
Modele nielimitowane są wykonane w innej kolorystyce.
Wygląd zegarków w linii DS2, jest zdeterminowany zastosowaniem umożliwiającego pomiar krótkich odcinków czasu stopera. Po jego wyzwoleniu, każdy obserwator bez problemu zauważy, charakterystyczne dwie centralne wskazówki pomiarowe.
Jedna z nich poruszając się niezwykle szybko, nawet jak dla elektronicznego zegarka, wykonując jeden pełen obrót w ciągu sekundy, umożliwia odczyt mierzonego odcinka czasu z dokładnością do 1/100 sekundy.
Ta właśnie możliwość jest cechę charakterystyczną dla mechanizmu modeli Certina z linii DS2. Po upływie jednej minuty, dla oszczędności zużycie prądu, wskazówka 1/100 sekundy przestaje się poruszać. Jednak przy zatrzymaniu ruchu wskazówek, na końcu odcinka pomiarowego, przemieszcza się ona na odpowiednie miejsce, pozwalając na odczyt zmierzonych setnych części sekundy.
Pojedyncze sekundy odlicza druga ze wskazówek centralnych, minuty (w zakresie do 30) mikrowskaźnik w okolicy godziny drugiej, a godziny (w zakresie do 12), mikrowskaźnik na godzinie dziesiątej.
Wskazane wysokie techniczne parametry są uzupełniona tradycyjnymi – spotykanymi we wszystkich wyrobach marki Certina własnościami, zamykającymi się firmowym określeniem: System DS.
Podwyższone parametry szczelności i odporności na uderzenia, są wynikiem jego stosowania dla seryjnie produkowanych zegarków. Niezwykły stoper i wyjątkowa dokładność chodu, są na pewno świetnym zwieńczeniem standardowych własności sportowych kolekcji zegarków Certina.